All Terrain Kashyyyk Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-KT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Kashyyyk Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 90 km/h[1]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot i 1 strzelec[1]
Przynależność: Imperium GalaktyczneAll Terrain Kashyyyk Transport zwany również AT-KT lub AT-STh (Hunter)[1] - to dwunożny robot kroczący, będący jednym z wariantów AT-ST, używanym przez siły Imperium Galaktycznego.

Charakterystyka

AT-KT był wariantem AT-ST, wykorzystywanym na planecie Kashyyyk do likwidacji powstańców i zwiadowców na obszarach, gwarantujących dobrą ochronę i kryjówkę. W porównaniu do innych platform, przeznaczonych do niszczenia pojazdów, AT-KT były robotami kroczącymi, przystosowanymi do zwalczania wrogiej piechoty, posiadającej ciężką broń, kamuflaż lub przebywającej w bunkrach. Ponadto broń tego pojazdu była używana głównie do ogłuszania celów, aby zapewnić, że najbardziej zbuntowani powstańcy będą żyć i służyć później Imperium jako robotnicy (niewolnicy). Pojazd mógł osiągać prędkość maksymalną dochodzącą do 90 km/h na otwartym terenie.

Na uzbrojenie AT-KT składał się szereg broni: działka przeciwpiechotne umieszczone niemal w każdym miejscu kokpitu, jedno działko ogłuszające, dwa urządzenia do rozpylania sieci z lepką substancją (umieszczone po obu stronach kokpitu w okolicy kończyn pojazdu) oraz niewielki zapas granatów odłamkowych. Załogę pojazdu stanowiły 2 osoby: pilot i strzelec.

Historia

AT-KT atakujący Wookiech.

AT-KT były używane podczas galaktycznej wojny domowej na Kashyyyku, aby skutecznie gasić powstania, wzniecane regularnie przez Wookieech. Były również wykorzystywane razem z AT-AP w masowych atakach na miasta rdzennych mieszkańców planety.

W roku 3 BBY Ozzik Sturn, jeden z imperialnych oficerów stacjonujących na Kashyyyk, posiadał swoją własną zmodyfikowaną wersję AT-KT. W pewnym momencie na planetę przybył Galen Marek i podjął się zadania ratowania księżniczki Leii Organy, która była wówczas przetrzymywana w niewoli przez kapitana Ozzika. W końcu doszło do walki między oficerem a Marekiem, gdzie ten pierwszy próbował zabić Jedi, będąc w swoim AT-KT. Ostatecznie jednak Ozzik został zabity, natomiast jego robot kroczący zniszczony.

Przypisy

Źródła

Zmodyfikowana wersja AT-KT Ozzika Sturna.


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]