The Force Unleashed (gra wideo)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Nic nie widzę!

Ten artykuł jest zbyt słabo zilustrowany.


To hasło nie zawiera grafik lub posiada ich zbyt mało. Jeżeli możesz, dodaj odpowiednie obrazki do artykułu aby go zilustrować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grafik.

The Force Unleashed
Wydawca: LucasArts
Producent: LucasArts
N-space
Krome Studios
THQ Wireless
Data wydania: 16 września 2008 (USA)
17 września 2008 (Azja)
19 września 2008 (Europa i UK)
Gatunek: TPP
Ograniczenie wiekowe: 16
Platformy: PC (Ultimate Sith Edition)
Xbox 360
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation Portable
Nintendo DS
iPhone
Wii
Nośnik: 1 DVD/1 BD/1 UMD/1 kartridżThe Force Unleashed to gra wideo osadzona w czasach pomiędzy Zemstą Sithów a Nową nadzieją. Stanowi trzon projektu multimedialnego The Force Unleashed. Pojawiła się na konsolach (Xbox 360, PlayStation 3 i Wii oraz PlayStation 2, PlayStation Portable, Nintendo DS i iPhone), a także na PC.

Gra stanowi produkt nowej generacji, co było wielokrotnie podkreślane w zapowiedziach. LucasArts współpracowało podczas tworzenia TFU z ILM, a także z Pixelux Entertainment i NaturalMotion, które były odpowiedzialne za niezwykle nowoczesne i zaawansowane silniki/mechanizmy gry: Digital Molecular Matter (Pixelux) i euphoria (NaturalMotion).

Początkowo premiera miała nastąpić w listopadzie 2007, ale przesunięto ją na 2008 rok - najpierw na wiosnę, potem na lato. Demo The Force Unleashed udostępniono na Xbox LIVE i Playstation Network 21 sierpnia, a sama gra ostatecznie zadebiutowała 16 września 2008.

Fabuła

Akcja gry ma miejsce w większości w roku 3 BBY, chociaż pierwsza misja rozgrywa się w na rok po wydaniu rozkazu 66, czyli w 18 BBY.

Gracz wciela się w Galena "Starkillera" Marka, tajnego ucznia Dartha Vadera, wykonującego różne misje dla Lorda Sithów. Jedynie w pierwszej misji rozgrywającej się na Kashyyyk wcielamy się w Lorda Vadera.

Kashyyyk

W 18 BBY Mroczny Lord Sithów Darth Vader przybywa na planetę Kashyyyk w poszukiwaniu zbuntowanego Jedi, Kento Marka. Wraz ze swym oddziałem szturmowców zabija wielu Wookieech. Po odnalezieniu domostwa Mareków, oddziały go opuszczają, a naprzeciw jemu wychodzi Kento. Rozpoczyna się pojedynek, zakończony zwycięstwem Vadera. Po pokonaniu przeciwnika Sith wchodzi do jego chaty i tam chce go zabić, lecz na chwilę przed egzekucją syn Kenta, Galen, wyrywa miecz świetlny Lorda za pomocą Mocy. Vader dostrzega w nim duży potencjał, więc dusi Kenta, pokazowo ratuje Galena przed szturmowcami, którzy chcieli go zabić, a następnie zabiera go na swój statek, po czym rozpoczyna jego szkolenie.

Nar Shaddaa

Pierwszą misją, a zarazem próbą Galena Marka jest zabicie mistrza Jedi i generała, Koty. Znajduje się on nad księżycem planety Nal Hutta, Nar Shaddaa, i niszczy lokalną fabrykę myśliwców TIE. Ze względu na posiadanie własnych żołnierzy nie mógł zostać zabity przez klony podczas rozkazu 66. Galen ląduje w owej fabryce i rozpoczyna starcie z żołnierzami mistrza Koty oraz ze szturmowcami, gdyż nie miał przetrwać ani jeden świadek jego akcji. Wkrótce zostaje zamknięty w kręgu otoczonym przez pole siłowe, a do środka wchodzą oddziały specjalne. Galen rozprawia się z nimi i za pomocą Mocy wyłącza pole. Wkrótce dociera na platformę, na której przebywa Kota. Po krótkiej rozmowie rozpoczyna się pojedynek. Galen przygniata Kotę do podłoża i skacze na niego, oślepiając go ostrzem miecza. Rahm przyznaje Starkillerowi zwycięstwo, po czym rzuca się w przepaść. Galen podnosi jego miecz i zanosi Vaderowi jako dowód śmierci generała Jedi.

Raxus Prime

Drugą misją Starkillera jest unicestwienie aleeńskiego mistrza Jedi, Kazdana Paratusa, który popadł w obłęd, będąc w szesnastoletniej samotności na Raxus Prime. Zbudował wiele droidów oraz skonstruował z lokalnego złomu repliki Świątyni Jedi i członków Rady. Gdy Galen ląduje i widzi kopię Świątyni, jest zaskoczony. Natyka się na handlarzy złomu i Jawów, których zabija. Za pomocą znalezionych śmieci drąży dziurę w ścianie, przez którą może wejść, by dotrzeć do świątyni ze złomu. Przedtem jednak napotyka bazę handlarzy złomu, którą niszczy. Po chwili jest już blisko, ale Paratus przewiduje, że przybysz chce go zabić i wysyła złomowego tytana, którego sam zrobił. Starkiller niszczy go, a po czasie odnajduje następnego, z którym również się rozprawia. Kiedy dociera do Kazdana, Jedi wyciąga swoją lancę i mówi swoim fałszywym mistrzom, że ich uratuje, po czym atakuje Marka. Jego taktyka polega na częstym odskakiwaniu i obrzucaniu napastnika śmieciami, ale wróg broni się i kontratakuje. Kazdan przywołuje kolejnego złomowego tytana, lecz Galen niszczy go, a po decydującym pojedynku zabija także samego Paratusa. Gdy powraca na okręt Vadera, mistrz dziwi się z niespodziewanego sukcesu Starkillera i wymyśla mu inne zadanie.

Felucia

Trzecią próbą Marka jest zabicie mistrzyni Jedi Shaak Ti, ukrywającej się na Felucii. Kiedy Jedi przeczuwa zagrożenie, każe swej padawance się ukryć, a sama idzie do doliny sarlacca i medytuje. Galen po wylądowaniu na planecie zostaje od razu zaatakowany przez Felucjan. Zabija każdego, którego napotyka. Dociera do doliny, w której roi się od zwykłych wojowników i od felucjańskich szamanów. Po pokonaniu ich znajduje się w wielkim jarze wypełnionym rankorami oswojonymi przez Felucjan. Starkiller przedziera się przez parów i wychodzi do doliny sarlacca, gdzie czeka na niego Shaak Ti. Rozpoczyna się pojedynek, w którym Shaak często przywołuje na pomoc Felucjan. Gdy zaczyna przegrywać, skacze do jamy sarlacca. Galen Marek sądzi, że zginęła i odwraca się, by odejść, ale okazuje się, że mistrzyni Jedi zdołała zapanować nad stworzeniem. Atakuje Marka mackami potężnego zwierzęcia, ale on robi uniki i po chwili skacze na jedną z macek. Po raz wtóry rozpoczyna się starcie na miecze świetlne. Starkiller pokonuje swoją przeciwniczkę. Ta mówi mu, że może się odmienić, po czym spada do jamy i ginie. Galen po tej misji wiele rozmyśla o tym, co mu powiedziała Shaak Ti.

Intryga i "śmierć"

Galen mówi Vaderowi, iż jest gotów, by stanąć naprzeciw Imperatorowi, ale w tym momencie Sidious przylatuje na statek i wchodzi na platformę, na której znajduje się Vader i Starkiller. Mistrz natychmiast przeszywa Galena mieczem. Sidious mimo to domyśla się zdrady, więc nakazuje Vaderowi zabić wciąż żyjącego Marka. Ten chwyta go Mocą i uderza nim o ściany, a potem wyrzuca przez okno. Po odejściu Sidiousa wysyła sondę, by go pochwyciła i zawiozła na osobisty statek Vadera, Empiricala.

Empirical

Na statku Vader leczy Starkillera przy pomocy droidów medycznych i opowiada mu o swoich planach. Po zakończeniu przemowy Vadera, a właściwie PROXY'ego, który przybrał wizerunek Sitha, Marek wychodzi ze swojej kapsuły medycznej i chce uciec. PROXY mówi mu jednak, że na mostku przetrzymywana jest pilotka Marka, Juno Eclipse, a sam Empirical zmierza właśnie ku gwieździe. Galen rusza jej na ratunek. Największe zagrożenie na statku stanowi pogromca, którego Starkiller w końcu niszczy. Ratuje Juno i wraz z PROXYm udaje się do Rogue Shadow, by wyruszyć na poszukiwania Koty.

W ślad za Kotą

Galen przemierza galaktykę w poszukiwaniu mistrza Koty, by szkolić się po stronie dobra. Leci m.in. na Nar Shaddaa, ale nie zastaje go tam. Słyszy pogłoski o zbłąkanym Jedi przebywającym w kantynach na Bespinie, więc się tam udaje. Znajduje Rahma i przekonuje go, by z nim poleciał. Musi jednak dotrzeć do swojego statku. Okazuje się, że Imperium najeżdża Bespin, więc Galen musi chronić niewidomego Jedi przed szturmowcami, gwardzistami senackimi i Ughnaughtami. Na końcu toczy walkę z Gwardzistą Cienia, z której również wychodzi zwycięsko. Potem odlatuje z planety.

Misja ratunkowa na Kashyyyku

Galen i Rahm Kota chcą utworzyć rebelię przeciw Imperium, ale generał Jedi mówi, że Galen musi uratować Leię Organę, która została porwana przez Ozzika Sturna i przetransportowana na Kashyyyk. Galen leci na tę planetę i odwiedza swój dawny dom, w którym widzi swego ojca w postaci ducha. Zabija wielu szturmowców i pogromców, aż w końcu dociera do siedziby oficera Sturna. Rozprawia się tam z gwardzistą imperialnym i ratuje Leię. Kobieta mówi mu, że jeśli chce jej pomóc, musi zniszczyć podniebną windę, która miała transportować Wookieech jako niewolników m.in. do budowy Gwiazdy Śmierci. Galen Marek rozprawia się więc z pogromcami i ze szturmowcami, a następnie niszczy imperialną konstrukcję. Na koniec toczy też pojedynek z Ozzikiem Sturnem, który siedzi w AT-KT, który kończy się śmiercią Sturna i zniszczeniem machiny kroczącej.

Na pomoc Bailowi Organie

Następnym senatorem niezbędnym do utworzenia rebelii jest Bail Organa, który został przez kogoś porwany i przetransportowany na Felucię. Galen leci tam, ale tym razem nie walczy tylko z Felucjanami. Planeta stała się kontrolowana przez Imperium, więc Galen musi stawić czoła również szturmowcom. Zabija też wiele rankorów. W końcu odnajduje Baila i chce uratować, ale na drodze staje mu Maris Brood, która przywołuje olbrzymiego rankora, by miał zabić Jedi i senatora. Galen zabija go, więc Brood postanawia rozprawić się z Marekiem osobiście. W trakcie walki Maris korzysta z Mocy do teleportacji i niewidzialności. Galen pokonuje ją, a następnie, wbrew woli Organy, puszcza ją wolno.

Wydarzenia na Raxusie

Galen Marek po raz kolejny przylatuje na Raxus Prime, aby zniszczyć tamtejszą imperialną placówkę odzyskiwania surowców ze złomu. W pewnym momencie dostaje od Juno komunikat, że PROXY zniknął. Galen wie, co szykuje droid i przygotowuje się do pojedynku z nim. Po jakimś czasie spotyka PROXY'ego, zaprogramowanego, by próbować go zabić. Droid zmienia wizerunki, pod jakimi się ukazuje, a w ostatecznym pojedynku przybiera postać Dartha Maula. Zostaje jednak pokonany.

Wkrótce Galen dociera do placówki. Aby ją zniszczyć, chce zrzucić na nią Gwiezdny Niszczyciel, ale przeszkadzają mu w tym myśliwce TIE. Ostatecznie Galen doprowadza jednak do upadku okrętu i zburzenia instalacji.

Traktat Koreliański

Gdy Galen powraca z Raxus Prime, leci z Kotą na Korelię, by rozpocząć działanie Sojuszu. Przybywa tam także Bail i Leia Organa. Nieoczekiwanie pojawia się tam też jednak Vader z oddziałem szturmowców. Okazało się, że wykorzystał Marka, by odkryć przywódców rebelii. Galen chce ich uratować, ale Vader rzuca go Mocą na krawędź klifu. Nie daje rady go zabić, bo od tyłu atakuje go PROXY, przybrawszy postać Obi-Wana. Sith pokonuje przeciwnika, lecz gdy się odwraca, Galena już nie ma. Okazuje się, że skoczył w przepaść. Udało mu się przeżyć upadek i wraz z Juno postanawia lecieć na Gwiazdę Śmierci, by uratować senatorów.

Ostateczne starcie

Gdy Galen przylatuje na pokład stacji bojowej, walczy z licznymi szturmowcami, AT-ST, AT-CT, pogromcami, gwardzistami imperialnymi i gwardzistami cienia. Dociera do korytarza, w którym spotyka się z Vaderem. Rozpoczyna się pojedynek. Po chwili Vader odpycha Marka Mocą i wychodzi. Galen podnosi się i rusza za nim. Mroczny Lord zaczyna rzucać w niego różnymi przedmiotami, ale jego były uczeń się broni. W końcu udaje mu się pokonać Vadera. Imperator kusi Marka, by ten go zabił, ale Starkiller ruszył naprzeciw Sidiousowi. Obecny przy starciu Kota pozbawia Palpatine'a miecza świetlnego, więc Sith walczy tylko Mocą. Co chwilę przywołuje rozmaitych gwardzistów. Marek pokonuje ich, a po chwili i samego Sidiousa. Słucha rady Koty i nie zabija go, ale Sidious po chwili atakuje Rahma błyskawicami. Galen broni go i by dać senatorom i jemu szansę na ucieczkę, poświęca życie, uwalniając z siebie falę Mocy. Senatorowie uciekają, ale fala nie zabija Imperatora i Vadera.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie dostępne w trybie Duel Mode

Galen Marek versus Shaak Ti.
Galen Marek versus Kazdan Paratus.
Galen Marek versus Rahm Kota.
 1. Apprentice (Bounty Hunter Disguise)
 2. Apprentice (Corellian Flight Suit)
 3. Apprentice (Father's Robes)
 4. Apprentice (Light Training Gear)
 5. Apprentice (Training Gear)
 6. Apprentice (Raxus Prime Survival Gear)
 7. Apprentice (Sith Robes)
 8. Apprentice (Jungle Combat Gear)
 9. Apprentice (Industrial Explorer Outfit)
 10. Ultimate Good
 11. Qui-Gon Jinn
 12. Obi-Wan Kenobi
 13. Anakin Skywalker
 14. Darth Vader
 15. Luke Skywalker (z Epizodu IV)
 16. Luke Skywalker (z Epizodu VI)
 17. Mace Windu
 18. Ultimate Evil
 19. Shaak Ti
 20. Darth Maul
 21. Hrabia Dooku
 22. Asajj Ventress
 23. Mistrz Rahm Kota
 24. Aayla Secura
 25. Mara Jade
 26. Darth Phobos
 27. Maris Brood

Dodatki

LucasArts oficjalnie zapowiedziało, że opublikuje w sieci 2 rozszerzenia do gry[1]. Pierwszy dodatek ukazał się w październiku 2008 roku i wprowadził 4 nowe grywalne postacie (Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi, Shaak Ti oraz Kit Fisto). Drugi dodatek został udostępniony pod koniec 2008 roku. Zawiera nowy poziom do głównej kampanii przybliżający przeszłość głównego bohatera, a jego akcja rozgrywa się w świątyni Jedi na Coruscant.

Ponadto ukazała się też edycja specjalna Ultimate Sith Edition, która prócz podstawowej linii fabularnej zawiera kontynuację wydarzeń ukazanych w alternatywnym zakończeniu gry, w którym Marek zabija Vadera i zostaje uczniem Imperatora. Składa się ona z trzech poziomów, na których pojawili się m.in. Obi-Wan, Luke Skywalker i Boba Fett.[2]

Oba dodatki oraz Ultimate Sith Edition ukazały się w wersji na PC.[2]

Obsada

Jeden z obrazów promocyjnych.

Muzyka

"Start to finish, THE FORCE UNLEASHED is the most entertaining Star Wars score since RETURN OF THE JEDI."
— Christopher Coleman.[3]

Muzykę do The Force Unleashed skomponował Mark Griskey. Stworzył on wiele nowych motywów muzycznych, w które niekiedy wplótł klasyczne motywy z muzyki filmowej Johna Williamsa.

Soundtrack z The Force Unleashed udostępniono za darmo do odsłuchania na stronie tracksounds.

Spis utworów:

 1. The Force Unleashed (Jesse Harlin) - 1:20
 2. General Kota and the Control Room Duel - 3:44
 3. Infiltrating the Junk Temple - 2:55
 4. Drexl's Raiders - 2:52
 5. Approaching Felucia - 3:28
 6. The Sarlacc Unleashed - 3:20
 7. Maris and the Bull Rancor - 2:11
 8. Proxy and the Skyhook - 2:37
 9. Redemption - 2:19
 10. Juno Eclipse/ Finale - 1:12
 11. Bonus Track: Ton'yy Rho's Uglehop (Jesse Harlin) - 1:14

Czas całości: około 27 minut.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Recenzje


The Force Unleashed
[Pokaż/Ukryj]