Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Kazdan Paratus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kazdan.jpg
Kazdan Paratus
Data i miejsce śmierci: 3 BBY, Raxus Prime
Rasa: Aleen
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Zakon Jedi
Kazdan Paratus był rycerzem Jedi żyjącym w schyłkowym okresie istnienia Republiki i za czasów Imperium Galaktycznego. Paratus walczył w wojnach klonów, podobnie jak inni Jedi, dowodząc w stopniu generała. Jako jeden z nielicznych przeżył rozkaz 66. Był specjalistą w dziedzinie robotyki i mechaniki. Po upadku Zakonu zamieszkał na planecie Raxus Prime, gdzie w roku 3 BBY zginął z ręki Galena Marka.

Biografia

Początki

Jako młody padawan, Kazdan Paratus wykazywał niesamowite zdolności techniczne, połączone z niechęcią do rygorystycznego treningu, potrzebnego by zostać rycerzem Jedi. Jego czas w świątyni byłyby policzony, gdyby nie fakt, że w niezwykle pomysłowy sposób przeszedł próby Jedi, używając swojej najpotężniejszej broni - intelektu. Mistrz mechaniki i inżynier robotyki - Paratus używał tych pasji i innowacyjnego myślenia, aby rozwinąć swoje mistrzostwo i odnieść sukces tam, gdzie wielu innych zawodziło już przy pierwszych staraniach. Konstruując zaawansowane i zabójcze droidy bojowe, a także używając swojej wiedzy i Mocy, Kazdan perfekcyjnie pokonał próby Jedi. Rada, pod wrażeniem wystąpienia Kazdana natychmiast obdarzyła go honorowym tytułem rycerza Jedi, a także wyznaczyła go na stanowisko instruktora w szkole padawanów. Przez wiele lat Kazdan pozostawał na Coruscant, tworząc istną armię wyspecjalizowanych droidów na rzecz szkolenia rycerzy Jedi.

Wojny klonów i rozkaz 66

Pojedynek ze Starkillerem.

Kiedy zaczęły się wojny klonów, Kazdan zgodził się zostać generałem pod warunkiem, że będzie mógł przestudiować jako pierwszy zaawansowane droidy bojowe Konfederacji. Aby upewnić się czy będzie mógł sterować przebiegiem bitwy bez większych trudności, mały Jedi połączył ze sobą ciężkie wyposażenie bojowe z kilkoma długimi, pajęczymi nogami. Ten wynalazek dał Kazdanowi zaskakującą prędkość i zwinność. W połączeniu z jego wyśmienitymi umiejętnościami władania lancą świetlną o niebieskiej klindze, Paratus siał postrach w legionach Konfederacji. Pod koniec wojny, Kazdan powrócił do świątyni Jedi na Coruscant, aby kontynuować szkolenie młodych padawanów. Kiedy jednak Darth Vader przybył do świątyni, by wykonać rozkazu 66, uległ panice. Kiedy inni Jedi stanęli to walki z Vaderem i jego 501 Legionem Aleen uciekł z Coruscant w nieoznakowanym myśliwcu, zabierając ze sobą tylko własne narzędzia i kilka prototypów droidów. Męczony wyrzutami sumienia w związku ze swoim tchórzostwem, wybrał pustelniczy żywot na odległej planecie-złomowisku - Raxus Prime. Mając w planach budowę armii droidów, która pewnego dnia zniszczy Vadera i Imperatora, samotny Jedi z upływam lat popadł w obłęd. Poświęcenie Paratusa dla zakonu Jedi objawiało się w jego obsesyjnym pragnieniu odbudowy go - choćby z gór metalu i złomu. Zrekonstruował nawet świątynię Jedi, razem z manekinami wszystkich członków Rady.

Spotkanie z Marekiem

Śmierć Kazdana Paratusa.
Kazdan Paratus jest od ciebie o wiele potężniejszy - nie spodziewam się, byś przeżył.[1]
Darth Vader do Galena Marka.

Gdy na planecie zjawił się tajny uczeń Dartha Vadera, Kazdan za wszelką cenę obronił "swojego" odbudowanego zakonu Jedi. Starkiller musiał zmierzyć się ze stworzonymi przez Paratusa droidami bojowymi zasilanymi przez Moc. W końcu doszło do pojedynku, na samym szczycie najwyższej wieży - w komnacie Rady. Szaleństwo uczyniło z mistrza Jedi dużo groźniejszego przeciwnika, niż na pozór mogło by się wydawać. Po trudnej i wyczerpującej walce, Aleen musiał uznać jednak wyższość rywala. Poniósł śmierć, zmiażdżony przez Marka fragmentem konstrukcji własnej budowli.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kazdana Paratusa.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!