Galen Marek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: rozbudować puste sekcje; dokończyć sekcję: "Ostatni pojedynek"; dodać adekwatne grafiki; poprawić całość pod kątem językowym (szczególnie wyeliminować powtórzenia).

Galen Marek
Data i miejsce narodzin: 19 BBY, Kashyyyk
Data i miejsce śmierci: 2 BBY, Gwiazda Śmierci
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Rasa: Człowiek
Wzrost: 185 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Galen Marek (znany pod pseudonimem Starkiller) był tajnym uczniem Dartha Vadera.

Urodził się na Kashyyyku ze związku Kento i Mallie. Podczas Czystki Jedi Darth Vader przybył na planetę i ostatecznie zabił starszego Jedi, zabierając jego syna na szkolenie. Trening trwał wiele lat. Galen - pod pseudonimem Starkiller - wykonywał dla Vadera przeróżne misje, głównie polecające na eliminacji jego wrogów, w tym ocalałych po rozkazie 66 Jedi. Mistrz obiecywał mu także, że jeśli Starkiller stanie się odpowiednio silny, to razem staną naprzeciw imperatorowi Palpatine'owi i pokonają go, zajmując jego miejsce. Tak naprawdę były to tylko puste słowa: Palpatine zaplanował z Vaderem intrygę, która polegała na wyciągnięciu z ukrycia przez Galena członków raczkującego ruchu oporu przeciwko Imperium.

Po wykonaniu ostatniej, najważniejszej misji - a było to zabicie mistrzyni Shaak Ti na Felucji - Galen Marek pospieszył na Executora. Tam czekała go przykra niespodzianka - pojawił się Darth Sidious, a Vader zdradził swojego ucznia, przebijając go mieczem świetlnym, a potem - na rozkaz swojego pana - poturbował go i wyrzucił w próżnię. Vader odzyskał jednak jego ciało i przez kolejnych sześć miesięcy nieprzytomny Starkiller dochodził do siebie na pokładzie jednostki Empirical. Po przebudzeniu Vader przekonał go, że choć metoda była brutalna, to musiał przekonać imperatora że go zniszczył. Następnie zlecił mu ważne zadanie - stworzenie Sojuszu Rebeliantów, zdolnego obalić Imperium.

Starkiller zebrał wokół siebie ważne persony ruchu oporu i wszyscy spotkali się na Korelii. Spotkanie zakłócił atak sił Imperium. Vader zdradził ucznia ponownie: powiedział mu, że miał jedynie zebrać w jednym miejscu wszystkich ważnych przeciwników Palpatine'a. Galen Marek nie poddał się tak łatwo. Wytropił Imperatora, Vadera i ich więźniów na budowanej Gwieździe Śmierci. Odbyło się tam ogromne starcie. Starkiller poświęcił się dla przywódców ruchu oporu i swoich przyjaciół, zatrzymując Palpatine'a, jednak samemu w końcu ginąc.

Był zakochany ze wzajemnością w młodej imperialnej pilotce, Juno Eclipse.

Biografia

Młodość

Młody Galen z mieczem świetlnym Vadera.

Galen był synem dwóch Jedi którzy przeżyli rozkaz 66: Kento Marka i Mallie Marek. Urodził się na rodzinnej planecie Wookieech, Kashyyyku. Matka Galena zginęła podczas obrony Kashyyyku przed Trandoshańskimi handlarzami niewolników. Gdy Darth Vader przybył wraz z Imperium na planetę by zabić Kenta, ukrywał się z ojcem w swojej chacie. W końcu Vader odnalazł jego ojca i po krótkim pojedynku zaczął go dusić pytając się go gdzie znajduję się jego mistrz. Młody Starkiller użył mocy i wyrwał Mrocznemu Lordowi miecz świetlny. Po chwili Sith zabił Jedi i obronił chłopca przed szturmowcami. Darth Vader zabrał Galena by wyszkolić go na Sitha.

Trening

"Dobrze się spisałeś, mój uczniu."[1][2]The Force Unleashed (gra wideo)
— Darth Vader do ucznia

Darth Vader nigdy nie miał zamiaru do końca życia potulnie służyć Imperatorowi - wprost przeciwnie, zrzuciłby go z tronu przy pierwszej okazji. Zdawał sobie jednak sprawę, że samemu tego raczej nie dokona i potrzebny mu wspólnik - bezgranicznie oddany Mroczny Jedi. Problem tkwił w tym, że panująca wśród Sithów Zasada Dwóch nie pozwalała, aby jednocześnie istniało więcej niż dwóch Lordów - jeden mistrz, jeden uczeń. Dlatego też Vader trzymał istnienie swojego nowego podopiecznego w ścisłej tajemnicy. Przykazał mu też, że za wszelką cenę trzeba ją chronić i eliminować wszystkich świadków jego poczynań - nie wyłączając imperialnych szturmowców.

"Byłeś słaby gdy cię odnalazłem. Nie oczekiwałem, że przeżyjesz swoje szkolenie."[3][2]
— Darth Vader do Starkillera

Pod koniec treningu, Vader wysłał młodzieńca z misją zabicia jego osobistych wrogów. Chciał się przekonać, czy w dwójkę dadzą radę Imperatorowi. Kiedy uczeń wykonał zadanie, Mroczny Lord Sithów stwierdził, że czas na ostateczny test: eliminację pozostałych przy życiu Jedi, którzy nieopatrznie dostali się w pole widzenia zaufanych szpiegów Vadera. Byli to: Rahm Kota, Kazdan Paratus i Shaak Ti.

Polowanie na Jedi

Rahm Kota

Starkiller: "Twoi szpiedzy zlokalizowali Jedi?"[4]
Darth Vader: "Tak. Mistrz Rahm Kota. Atakuje on Imperialną stocznię. zniszcz go, i przynieś mi jego miecz świetlny."[5][2]
Pojedynek z Kotą.

Pierwszym Jedi którego Starkiller miał zabić był Rahm Kota. Wraz ze swoimi żołnierzami zaatakował na fabrykę myśliwców TIE znajdującą się na orbicie Nar Shaddaa. Gdy Starkiller szedł na statek został zaatakowany przez Jedi Obi-Wana Kenobiego. Bez problemu poradził sobie z przeciwnikiem. Okazało się że był to holodroid PROXY, osobisty droid Galena, z którym przyjaźnił się już od bardzo wielu lat. Prawdopodobnie własnoręcznie go zbudował. Galen odleciał na pokładzie Rogue Shadowa, statku pilotowanego przez młodą kadetkę (jedną z niewielu kobiet w siłach zbrojnych Imperium) Juno Eclipse na Nar Shaddaa. Możliwe, choć mało prawdopodobne, że Vader przewidział uczucie, jakie zawiąże się między nimi. Ostatnim pasażerem był PROXY.

Podczas lotu do fabryki PROXY zamienił się w Rahma Kotę i wyjawił Tajnemu Uczniowi najważniejsze informacje na jego temat. Po dotarciu do celu Galen dostał się do wnętrza fabryki po czym musiał przedrzeć się przez dziesiątki szturmowców imperium i żołnierzy Koty. W końcu odnalazł Jedi po czym obaj stoczyli walkę na miecze świetlne. W czasie walki Kota użył Mocy by oderwać od reszty fabryki pokój kontrolny który zaczął spadać na powierzchnię planety. Kota powiedział ,że może zobaczyć przyszłość Galena i ,że los przypisał mu większą rolę do odegrania niż bycie uczniem Vadera. Po tych słowach Galen wypalił mu oczy mieczem świetlnym i zrzucił go w głąb Nar Shaddaa. Zabrał jego miecz świetlny i wraz ze swoimi towarzyszami odleciał na pokładzie Rogue Shadow.

Pierwsza wizyta na Coruscant

Starkiller wrócił na Executora i wręczył miecz świetlny Koty swojemu mistrzowi jako dowód zwycięstwa. Chociaż dowiódł, że jest w stanie pokonać Jedi, Vader skarcił go za to, że łatwo się rozprasza. Na dalsze szkolenia Starkillera, Mroczny Lord wysłał swojego ucznia, do zniszczonej świątyni Jedi na Coruscant.

Zaraz po przylocie na planetę, Galen wyeliminował szturmowców i inne wojska Imperium pilnujące Świątyni. Gdy wszedł do budynku, usłyszał głos mówiący mu, że potrzebuje wszystkich swoich umiejętności żeby przeżyć. Zaraz po tym, Galen został zaatakowany błyskawicami mocy przez widmo Dartha Desolousa, który umarł około 3500 BBY na Yaga Minor. Zjawa pradawnego Sitha szydziła ze Starkillera, radząc mu, żeby przygotował się na śmierć. W końcu obaj stoczyli krwawy pojedynek, w którym uczeń Vadera zwyciężył.

Po potyczce Galen przybył na swój statek, gdzie PROXY pokazał holograficzny przekaz od Dartha Vadera. Mroczny lord poinformował go o następnym Jedi, którego Starkiller miał wyeliminować. Był to aleeński rycerz Jedi, Kazdan Paratus, który ukrywał się na Raxus Prime. Mroczny Lord powiedział też, że nie oczekuje wygranej Starkillera.

Kazdan Paratus

"Nie oczekuję, że przeżyjesz. Jeśli jednak zniszczysz go, przybliżysz się o jeden krok do swojego przeznaczenia."[6][2]
— Darth Vader do Starkillera
Pojedynek z Paratusem.

Galen, PROXY i Juno polecieli na Raxus Prime. Gdy tylko załoga Rogue Shadow wleciała w atmosferę planety od razu zobaczyli replikę świątyni Jedi z Coruscant skonstruowaną ze złomu przez Paratusa. Jedi stworzył również droidy które były zasilane przez moc. Planeta ta była galaktycznym śmietnikiem więc Galen musiał stawić czoło klanowi zbieraczy śmieci Drexla Roosha oraz Jawom. Po pokonaniu dziesiątek przeciwników Galen dotarł do świątyni Jedi w której przebywał Paratus. Gdy udał się do sali Wysokiej Rady zobaczył mistrzów Jedi zrobionych ze złomu. Szalony Kazdan myśląc, że mistrzowie żyją powiedział, że obroni ich przed "śmieciem Sith" po czym zaatakował Starkillera. Początkowo tajny uczeń Vadera był rozproszony przez co Jedi miał nad nim przewagę. W czasie walki Galen używał Mocy na sztucznych mistrzach i rzucał nimi w szalonego Jedi. Gdy Galen zaczął zdobywać przewagę nad przeciwnikiem, Kazdan wiedząc, że przegrywa zaczął tworzyć droidy, lecz i je Galen pokonał. Tuż przed śmiercią Paratus przeprosił swoich mistrzów za to, że ich zawiódł.

Druga wizyta na Coruscant

Starkiller skontaktował się z Vaderem i powiedział o swoim zwycięstwie. Powiedział też, że jest gotowy by stawić czoło imperatorowi, na co Vader zaprzeczył, i rozkazał mu wrócić do świątyni Jedi, by kontynuować swoje szkolenie. Zaraz po przylocie Rogue Shadow na Coruscant, jeszcze raz wyeliminował imperialnych żołnierzy broniących wejścia do Świątyni.

Wewnątrz Świątyni, Galen napotkał widmo innego starożytnego Sitha, Dartha Phobosa. Widmo Sitha, wdarło się w umysł Starkillera, i starało się odkryć jego słabość. Podczas ich pojedynku, Phobos często zmieniała swój wygląd. Gdy Phobos przegrywała zamieniła się w postać Juno Eclipse, mając nadzieje że Starkiller zawaha się i jej nie zabije. Jednakże, młody Sith nie został nabrany, i wbił miecz świetlny w plecy Phobos. Po powrocie na statek Vader skontaktował się z Galenem po przez droida PROXY i poinformował go o jego następnym celu. Była nim bohaterka wojen klonów, jedna z ostatnich członków Rady Jedi: Shaak Ti, ukrywająca się na Felucji.

Shaak Ti

Starcie z Shaak Ti.

W chwili gdy Rogue Shadow przyleciał na Felucję, Shaak Ti wraz ze swoją uczennicą Marisą Brood zauważyły statek. Togrutanka zorganizowała armię Felucjan i powiedziała swojej uczennicy, żeby się ukryła. Tubylcy byli wrażliwi na Moc, a ich kościane miecze były odporne na klingę miecza świetlnego. Okazali się bardziej zgrani i trudniejsi do pokonania niż szturmowcy Imperium, czy roboty Kazdana. Istoty te używały oswojonych rankorów, lecz i je Galen pokonał.

W końcu znalazł mistrzynię Jedi w pobliżu sarlacca. Obaje stoczyli pojedynek. Po jakimś czasie Shaak Ti wpadła do jamy sarlacca. Galen myśląc, że nie żyje wyłączył swój miecz świetlny. Jedi spadła jednak na mackojęzor sarlacca i użyła Mocy by zaatakować Sitha. Starkiller zrobił unik, po czym zaatakowała sarlacca i Jedi błyskawicami Mocy. Shaak Ti spadła z pnączy po czym powiedziała Galenowi, że Sithowie zawsze zdradzają siebie nawzajem. Po tych słowach skonała i wpadła do wnętrza sarlacca.

Pierwsza "śmierć"

Vader zdradza swojego ucznia.

Po poinformowaniu swojego mistrza o śmieci Shaak Ti, Vader kazał mu wrócić na swój Gwiezdny Superniszczyciel, Executor, ponieważ czas już był, by stanąć do walki z samym imperatorem. Gdy Starkiller był na Executorze, flota imperatora Palpatine'a przybyła. Starkiller sądził, że Vader zwabił Sidiousa do nich, ale Vader wyjawił, że nie wzywał go. Zdezorientowany adept ciemnej strony odwrócił się by zobaczyć, jak Sidious wchodził do pokoju. Brutalnie został pchnięty mieczem świetlnym od tyłu przez samego człowieka, który go wychował. Vader gniewnie oświadczył, że szpiedzy imperatora śledzili go. Darth Sidious rozkazał Vaderowi zabić Starkillera i dowieść jego lojalności. Pomimo próśb Starkillera, Vader rzucał nim o ściany i w końcu rzucił nim przez okno widoku portowego. Jego ciało bezwładnie dryfowało w przestrzeni, lecz w końcu samotny droid złapał go i przetransportował na Empiricala.

Empirical

Starkiller na Empiricalu.

Około sześć miesięcy później, Starkiller zbudził się. Jak się okazało, Vader ocalił go, wysyłając droida by zdobyć jego ciało i wyleczyć na prywatnym statku naukowym Vadera, Empiricalu. Vader, dzięki robotowi PROXY, powiedział Galenowi jego nowy cel. Miał rozproszyć szpiegów Imperatora śledzących Vadera, przez danie im nowego celu: tworzącego się buntu przeciwko Imperium czyli Rebelii. PROXY ostrzegł Starkillera, że muszą szybko uciec ze statku ponieważ Darth Vader rozkazał mu by zniszczyć całe dowody istnienia Starkillera po przez wlecenie Empiricalem w słońce. Tuż przed wejściem na Rogue Shadow, Galen znalazł uwięzioną Juno po czym uwolnił ją, przyprowadzając ją na rękach na Rogue Shadow. Tam powiedziała Starkillerowi, że Vader uznał ją za zdrajczynię Imperium po czym została uwięziona. Robiąc pierwszy krok do swojej misji, Starkiller powiedział jej, iż nie troszczy się o to, że opuszcza Imperium na dobre.

Tworzenie Rebelii

Poszukiwania Rahma Koty

"Nikt nie walczy z Imperium i zwycięża, chłopcze."[7][2]
— Rahm Kota do Starkillera

Starkiller, PROXY, i Juno zaczęli planować stworzenie Rebelii. Starkiller przypomniał sobie słowa Rahma Koty ,że byłby w przyszłości zabójcą. Zdecydowali się odszukać Kotę do pomocy w zawarciu przymierza. Znaleźli go w barze Ugnaughtów w Mieście w Chmurach nad gazowym gigantem, Bespin. Idąc szlakiem pogłosek pijanego Jedi, dowiedzieli się, że jeden z najniebezpieczniejszych agentów Imperium jest również po Kote. Po tym jak Starkiller spotkał się z niewidomym Jedi, który wydał się nie wyczuć kim jest Galen ,zostali napadnięci przez eskadrę imperialnych szturmowców zaprowadzonych przez jednego z Gwardzistów Cienia imperatora. Udało im się uciec na Rogue Shadow po pokonaniu eskadry szturmowców i Gwardzisty.

Ratunek Leii

Niewidomy Kota, powiedział grupie, że przyjmuje kontakt od senatu, kto może pomóc przy ich buncie przeciw Imperium. Zgodnie z kontaktem, skierował grupę na Kashyyyk. Grupa od razu zauważyła skyhook który uniemożliwiał ucieczkę Wookieech z obszaru Imperium. Gdy Starkiller znalazł się na powierzchni planety zgodnie z kierunkami Koty, doszedł do szopy, która była mu dziwnie znajoma. Pomimo ostrzeżeń Koty, wszedł do szopy i nagle został odwiedzony przez swojego ojca Kenta Marka w postaci ducha Mocy. Kento przeprosił syna mówiąc że nigdy nie chciał by życie swojego syna tak wyglądało po czy wyjawił mu prawdziwe imię które brzmiało Galen Marek.[8] Po tych słowach Kento znikł. Galen znalazł w chacie niebieski kryształ do miecza świetlnego, który należał kiedyś do jego ojca. Po wyjściu z szopy Galen przedarł się przez siły imperialne znajdujące się na planecie. W końcu dotarł do córki senatora Organy, Leii, która była uwięziona przez Imperium. Początkowo Leia myślała że Starkiller przyszedł po nią by ją zabić, leczy została przekonana że jest w błędzie gdy usłyszała że Galen jest z generałem Kotą. Gdy Marek powiedział żeby poszła razem z nim ta odmówiła mówiąc że gdyby był prawdziwym Jedi to zniszczyłby Podniebny Hak. Starkiller niechętnie zgodził się zniszczyć urządzenie po czym kolejny raz udał się do lasu. Po pokonaniu oporu Imperium wraz z kilkoma uwolnionymi Wookiee Galen ostatecznie doszedł do podstawy skyhooku pilnowanego przez kapitana Ozzika Sturna który znajdował się wewnątrz osobistego AT-KT. Po pokonaniu go Galen użył mocy by zniszczyć skyhook po czym odleciał wraz z Leią, Kotą, Juno i PROXYm z planety.

Poszukiwanie senatora Organy

Na pokładzie Rogue Shadow, Starkiller zapytał niewidomego Jedi, gdzie znajduje się Bail Organa. Kota powiedział mu, że senator prosił go o pomoc w uratowaniu Leii, lecz odmówił. Poleciał więc na Felucję, by poprosić o pomoc Shaak Ti nie wiedząc że nie żyje.

Organa na Felucji.

Galen, wraz z grupą, przybył na Felucję za śladem senatora Organy. Starkiller zobaczył różnicę od ostatniego pobytu na planecie, gdy była na niej Shaak Ti. Dżungla wyglądała na jeszcze bardziej wrogo niż podczas jego pierwszej wizyty. Felucjanie zostali skorumpowani przez ciemną stronę. W dodatku wojska Imperatora walczyły z tubylcami na powierzchni, zmuszając Starkillera do atakowania obu stron. By kontynuować swoją misję, musiał się przedrzeć przez zdradliwą drogę w układzie oddechowym sarlacca, pełnym mrocznych paszcz. Po wydostaniu się, znalazł uwięzionego senatora. Dowiedział się, że Marisa Brood, uczennica Shaak Ti, przeszła na ciemną stronę, wraz z resztą planety. Wkrótce Galen musiał stawić czoło olbrzymiemu rankorowi, a potem Mrocznej Jedi, których pokonał. Marisa błagała potem o życie mówiąc, że po śmierci Shaak Ti planeta wraz z nią została skorumpowana przez ciemną stronę. Starkiller mimo protestów senatora darował jej winy i puścił ją wolno, po czym uciekła do dżungli.

Bail powiedział grupie, że inni senatorowie, nie dołączą do buntu przeciwko Imperium, jeżeli nie udowodnią, że jest ono słabe i wrażliwe. Starkiller powiedział, że będzie medytować o celu do ataku by zebrać potrzebne poparcie. W rzeczywistości, na Rogue Shadow, porozumiał się z Darthem Vaderem dzięki droidowi PROXY. Vader polecił mu by zaatakował imperialną stocznię nad Raxus Prime. Juno nieumyślnie weszła do pokoju gdzie rozmawiał on z Sithem. Powiedziała mu żeby wybrał czy chce kontynuować swoją misję jako niewolnik Vadera albo w rzeczywistości pomagać im do czasu utworzenia Rebelii.

Walka z Imperium

"Wszystko zależy od twojego umysłu, chłopcze ... wielkość nic dla ciebie nie znaczy!"[9][2]
— Rahm Kota do Starkillera

Podczas podróży na Raxus Prime, Starkiller rozważał nad tym co powiedziała mu Juno. Postanowił dołączyć do buntu przeciw Imperium. Na Raxus Prime, Starkiller walczył z imperialnym wojskiem, jak również z zbieraczami śmieci Drexla Roosha. Zbieracze sięgnęli po armatę rudy, która była używana by wprowadzić na rynek metaliczne śmiecie do przestrzeni do użytku przez imperialną stocznię.

Podczas gdy Starkiller szukał armaty, rdzeń Raxus Prime, którym był inteligentny superkomputer, skorumpował droida PROXY. PROXY znokautował Juno i zablokował kody Rogue Shadow. Gdy Galen dowiedział co się stało zaczął czujnie tropić swojego przyjaciela. Gdy go znalazł stoczyli zażarty pojedynk w którym droid przybierał różne formy. W pewnym momencie PROXY przybrał formę Dartha Maula. Starkiller pokonał droida, po czym zaczął kontynuować poszukiwanie armaty.

Po przedarciu się przez wojska Imperium Galen znalazł to czego szukał. Przeprogramował on armatę tak by zniszczyć stocznię znajdującą się na orbicie planety, co się udało. Wybuch stoczni uszkodził również Gwiezdny Niszczyciel, który uległ grawitacji i zaczął spadać na powierzchnie planet. Kota nakazał Galenowi by użył Mocy by ściągnąć niszczyciela na armatę rudy. Starkiller osiągnął swój cel. Gdy wracał na swój statek spotkał swojego swojego przyjaciela, droida PROXY. Robot mówił by Galen zostawił go, lecz ten nie zgodził się i zabrał go na pokład Rogue Shadow. Po odblokowaniu kodów statku wraz z grupą odlecieli z planety.

Powstanie Rebelii

"Moje imię … moje imię to Galen."[10][8]
— Galen Marek do Juno Eclipse

Zniszczenie stoczni udowodniło dwóm senatorom, którymi byli Garm Bel Iblis i Mon Mothma, że Imperium może zostać zwyciężone. Bail Organa i inni senatorzy spotkali się ze Starkillerem, Rahmem Kotą oraz droidem PROXY, który przybrał postać księżniczki Leii w starożytnym klasztorze w górach na Korelii aby oficjalnie utworzyć Rebelię. Podczas gdy wylewne bogactwo Baila sfinansowało by bunt, Garm Bel Iblis dostarczył by statki, zaś Mon Mothma wsparła by bunt żołnierzami. Senator Organa stwierdził również, że Galen zostanie przywódcą buntu.

Niestety, lord Vader i imperialni szturmowcy zaatakowali ich zgromadzenie. Kota złapał za swój miecz świetlny i spróbował zatrzymać Vadera, ale łatwo został zwyciężony przez wykorzystanie duszenia Mocą. Vader wyjawił wszystkim, że stworzenie przymierza i spotkanie na Korelii było błędem i, że Kota wraz z senatorami zostaną przeniesieni na Gwiazdę Śmierci na egzekucję. Starkiller zapytał Mrocznego Lorda dlaczego się tu zjawił. Vader wyjawił mu, że Imperator zaplanował pojmać wszystkich swoich wrogów gdy będą razem, a potem zgładzić ich. Vader powiedział też, że nigdy nie chciał zabić Palpatine'a z Galenem po czym rzucić go ciężkim stołem. Marek znalazł się ponad zboczem klifu. PROXY widząc przewagę Vadera nad Galenem przybrał postać Obi-Wana i rzucił się na niego z mieczem świetlnym. Vader bez problemu pokonał droida. Gdy Vader odwrócił się do brzegu klifu, Starkiller zeskoczył.

Po tym jak Imperium odleciało z planety, Juno odszukała Starkillera i droida PROXY, i zabrała ich na pokład Rogue Shadow. Zapytała Galena gdyby Vader nigdy nie zaplanował zabicia Palpatine'a ze Starkillerem, dlaczego pozwolił im zniszczyć imperialne cele. Starkiller odpowiedział że, bez tego nie udało by mu się oszukać oraz zrobić z Galena pionka w jego własnych celach oraz celach jego mistrza. Juno zapytała o ich następny cel, na co Starkiller odpowiedział ,że ich kolejnym celem będzie odbicie senatorów z rąk imperatora. Galen Marek został Jedi, tak jak kiedyś był nim jego ojciec.

Walka na Gwieździe Śmierci

Walka z Imperatorem.

Galen postanowił ustalić lokalizację generała Koty oraz senatorów. Użył on Mocy dalekowzroczności po czym znalazł Jedi i senatorów. Znajdowali się oni na pokładzie Gwiazdy Śmierci która znajdowała się w systemie Horuz. Juno użyła systemów maskujących Rogue Shadow by podlecieć wystarczająco blisko do stacji bojowej. Galen i Juno pożegnali się, wiedząc, że najprawdopodobniej nigdy więcej już się nie spotkają. Juno objęła Starkillera i namiętnie pocałowała, po czym Galen skoczył ze statku w tunel, przez który dostał się na pokład Gwiazdy Śmierci. Galen pokonał wszystkie wojska Imperium, które przeszły przez jego drogę. Po czym dowiedział się gdzie są jego przyjaciele.

Palpatine wyczuł obecność Marka i wysłał Dartha Vadera, by go zatrzymać. Gdy Vader znalazł go, obaj stoczyli zacięty pojedynek na miecze świetlne. W czasie pojedynku Galen myślał o swojej przeszłości i doszedł do wniosku, że od samego początku Palpatine pociągał za sznurki i to on zarządził śmierć jego ojca, i rozkazał Galenowi zostać wychowany przez Vadera, jako niewolnik woli imperatora. Pojedynek skończył się gdy Galen użył Mocy na kolumnach i rzucił nimi w swojego dawnego mistrza. Po tym jak zwyciężył Mrocznego Lorda, i zostawił go blisko śmierci, Galen stanął na pograniczu ciemnej strony. Palpatine powiedział Galenowi, żeby zabił Vadera i zastąpił go jako swojego ucznia. Wyczuwając taktykę Palpatine'a, Kota użył Mocy by przyciągnąć miecz świetlny Sitha, a następnie spróbował zaatakować imperatora. Darth Sidious, odwracając się użył błyskawic mocy by powstrzymać Jedi. Galen musiał wybrać: albo zabić Vadera i zostać uczniem Palpatine'a lub uratować swojego przyjaciela i mentora. Zdecydował się na to drugie.

Galen stanął do pojedynku z Palpatine'em i jego Imperialną Gwardią Cienia. Po wygranym pojedynku Sith padł na kolana, i błagał Galena, by go zabił. Ponieważ Galen zbliżył się do Sidiousa by go zabić, ten sprowokował go do ulegnięcia nienawiści przez zniszczenie go. Kota powiedział Starkillerowi, że jeżeli zabije imperatora znów będzie taki jak był kiedyś. Galen posłuchał swojego mentora i darował życie Sithowi. Ponieważ Galen odwrócił się by udać się na Rogue Shadow, Palpatine jeszcze raz zaatakował Rahma błyskawicami Mocy. Starkiller stanął naprzeciw imperatora, i bronić Kotę przed błyskawicami. Przez ten czas, Darth Vader wrócił do siebie i przyprowadził eskadrę szturmowców.

Śmierć

Galen, widząc swoich przyjaciół w kłopotach, uwolnił całą Moc ze swojego ciała co spowodowało gwałtowny wybuch, który zniszczył szturmowców razem z wieżą imperatora. Pozwoliło to Eclipse, Kocie, i senatorom uciec z Gwiazdy Śmierci na pokładzie Rogue Shadow. Wybuch ten niestety zakończył życie Galen. Pomimo jego bohaterskiego poświęcenia, Palpatine wraz z Vaderem przeżyli, lecz uratował senatorów i Kote.

Dziedzictwo

"Jesteśmy gotowi skończyć to co zaczęliśmy?"[11][2]
Bail Organa

Śmierć Marka zainspirowała buntowników by skończyć to co zaczęli na Korelii. Juno, Rahm i senatorowie spotkali się w starej chacie należącej do rodziny Marek na planecie Kashyyyk. Księżniczka Leia zaproponowała, by herbem Rebelii był herb rodzinny Galena, na co inni przystali.

Juno zapytała Rahma czy wiedział, że człowiek, który utworzył przymierze jest tą samą osobą, która próbowała go zabić. Kota wyjawił jej, że zawsze wiedział, a mimo to zgodził się mu pomóc w utworzeniu przymierza, ponieważ spostrzegł w jego umyśle jedną jasną rzecz, której się trzymał: Juno.

Galen zmienił los galaktyki. Jego przymierze przeżyło i zmieniło galaktykę na zawsze. Przymierze ostatecznie wygrało galaktyczną wojnę domową i Republika w końcu została przywrócona jako Nowa Republika, która później przeistoczyła się w Galaktyczną Federację Niezależnych Sojuszów.

Sklonowany lub wskrzeszony

Miasto klonowania na Kamino

Na Kamino, odległej planecie w Dzikiej Przestrzeni, produkowano klony. Tam Darth Vader chciał odzyskać swojego tajnego ucznia. Po wielu nieudanych próbach udało mu się stworzyć klona Marka, który wydawał się być idealny. Po 12 dniach izolacji bez picia i jedzenia, wciąż trzymał się przy życiu. Jednak kiedy nadszedł ostateczny test, klon Galena go nie zdał. Ów test polegał na zabiciu kilku rebeliantów i hologramu Juno Eclipse. Za każdym razem, gdy chciał unicestwić rebeliantkę, Starkillerowi odświeżała się pamięć. Nie wiedział nawet co się z nim dzieje. Vader uznał go za nieudany eksperyment, po czym postanowił go zniszczyć. Ten jednak poraził go błyskawicą Mocy i skoczył w przepaść. Za pomocą Mocy unikał różnych przeszkód np. ścian czy wystających z nich anten. Galen spadł i szukał drogi ucieczki z planety. Zabijał każdego szturmowca, jakiego napotkał. W międzyczasie przypomniał sobie jedną z Mocy, którą niegdyś opanował - perswazję. Znalazł swój ratunek w bombowcu, który stał na platformie lądowniczej. Problem tkwił w tym, że od niego do platformy dzieliła przepaść, której nie byłby w stanie przeskoczyć. Znalazł rozwiązanie w postaci wieży kontrolnej - zwalił ją, robiąc sobie most. Na drodze stanęły mu trzy machiny kroczące. Zniszczył je, po czym odleciał z Kamino.

W poszukiwaniu generała Koty

Galen Marek chciał dokończyć to, co zaczął w poprzednim życiu. Początkowo miał na celu odnaleźć swojego dawnego mentora - generała Kotę. Poszukiwania nie trwały długo. Trop zaprowadził Marka aż na Cato Neimoidię osadzoną w Koloniach. Pokonał wielu szturmowców, w tym skoczków imperialnych, trzech akolitów Sithów i wiele łazików AT-MP uzbrojonych w system wyrzutni rakiet samonaprowadzających. Prawie dostał się do areny, ale na drodze stanęła mu kanonierka. Zniszczył ją i dostał się na arenę, gdzie spotkał się ze swoim mistrzem. Oficer Imperium nakazał wypuścić jakiegoś potwora. Galen nie usłyszał dokładnie jakiego. Po wyjściu rankora z klatki uruchomił jeden miecz świetlny i uśmiał się, gdyż dla niego rankory nie stanowiły żadnego zagrożenia. Nauczył się je zwalczać podczas swojej misji na Felucji, polegającej na odbiciu Baila Organy z rąk Maris Brood. Jednak okazało się, że ów rankor był tylko przekąską kolejnego, znacznie większego potwora - Goroga. Z trudem pokonał go, korzystając z rad swego mentora. Jednak ostatecznie zabił goroga podczas spadania w przepaść. Ktoś pilotował jego dawny statek, Cień Łotra i w ten sposób uniknęli upadku z wysoka. Oboje przeżyli.

Transakcja z łowcą nagród

W jaskini

Podczas swego pobytu na Dagobah, Galen, po rozmowie z Yodą poszedł do jaskini wypełnionej naturą ciemnej strony. Zobaczył tam postacie, takiego samego wyglądu, jak on sam. Wyglądały na cierpiące i chwytały Marka za szaty. On wyciągnął miecz, ale kiedy rozważył, że nie jest zagrożony, schował go, nikogo nie raniąc. Potem porozmawiał jeszcze z Yodą i odleciał z planety.

Na pokładzie Salvation

Po rozmowie z Yodą Galen Marek odleciał z Dagobah. Poleciał na krążownik Salvation. Okręt i reszta floty rebelianckiej leciała na Kamino. Jednak okazało się, że Imperium było przygotowane na ich atak i to oni zaatakowali pierwsi. Po abordażu Salvation Galen walczył ze szturmowcami i droidami, a na koniec spotkał się z Ciężkim Robotem Porażającym. Marek zauważył jednak jego słaby punkt i w końcu zwyciężył. Dostał się na lądowisko, jednak Imperium kontynuowało abordaż i wysyłało grupy szturmowców oraz machin kroczących AT-MP, AT-CT i odmianą AT-KT. Generał wydał rozkaz do wylotu Y-wingom, ale abordaż Imperium uniemożliwiał tę akcję. Galen zniszczył jednostki w hangarze. Po wylocie Y-wingów z lądowiska, klon załadował Mocą działo, a gdy ładunek trafił w imperialny krążownik, przepołowił go. Galen wyleciał ze zniszczonego okrętu rebeliantów bezpośrednio do ośrodka klonowania na Kamino.

Potyczka na Kamino

Ostatni pojedynek

Pod koniec swojej wyprawy Galen Marek postanowił zmierzyć się z człowiekiem, który sam go wychował, który nauczył go korzystać z Mocy - Darthem Vaderem. Początkowo Vader się ukrywał i atakował Marka znienacka, jednak po jakimś czasie rozpoczął się pojedynek. Następnie Vader za pomocą Mocy rozbudził nieudane klony Galena, by te go zabiły. Marek wszystkich zabił, następnie dogonił lorda Sithów i kontynuowali bitwę. Po czasie wszystko się powtórzyło...

Zdolności

Galen Marek podczas walki na Raxus Prime.

Starkiller był jednym z najpotężniejszych użytkowników Mocy.

Korzystał z Piątej Formy walki mieczem świetlnym: Shien.

Alternatywy

Galen Marek w niekanonicznym zakończeniu gry The Force Unleashed.

W niekanonicznym zakończeniu gry The Force Unleashed Galen postanawia zemścić się na Vaderze za śmierć ojca i za zdradę. Galen znów staje do pojedynku z Vaderem po czym przebija go dwoma mieczami świetlnymi : swoim i Vadera. Galen wrócił na główną platformę, gdzie imperator stał nad rannym Kotą. Palpatine namawiał Starkillera by zabił Kotę, i poświęcił się ciemnej stronie. Galen zapalił swój miecz świetlny, i był gotowy by zabić swojego mentora, ale za to obrócić się i zaatakował Palpatine'a. Imperator jednak odparł atak Starkillera po czym zaatakował go błyskawicą Mocy. Następnie użył Mocy i wyrzucił go na lądowisko. Juno przyleciała na lądowisko by zabrać ich z Gwiazdy Śmierci. Galen zobaczył, że Bail Organa i inni przywódcy buntu już zostali zabici. Po tym Palpatine chwycił Rogue Shadow Mocą i rzucił nim w Galena. Nie wiadomo co stało się z Kotą, ale najprawdopodobniej został zabity przez Dartha Sidiousa.

Obudził się on na stole operacyjnym podczas odbudowywania jego ciała. Miał on na sobie hełm i zbroje. Prawdopodobnie te dwie rzeczy utrzymywały go przy życiu. Palpatine stanął przed nim, mówiąc, że oczekiwał więcej od strony Starkillera, i powiedział, że mógł pewnego dnia stać się najpotężniejszym Sithem jakiego widziała galaktyka. Następnie Imperator nakazał robotom medycznym by skończyły odbudowę ciała Galena, który został sługą Palpatine'a, tak jak kiedyś Vader przed nim.

Prawdziwe imię

Z początku wielu internautów uważało, że utrzymywane w tajemnicy imię tej postaci to Starkiller - okazało się to jednak tylko kryptonimem używanym przez twórców gry. Kolejny "przeciek" podawał imię Jacob Nion - podchwycone przez wszystkie większe portale oraz encyklopedie. Tymczasem według kolejnych informacji, imię to miałoby być jedynie wersją pochodzącą z niemieckiego tłumaczenia, natomiast jeden z fanów ze Szwecji doniósł, że w jego kraju wydano już książkę na podstawie gry, a prawdziwe imię tajnego ucznia Vadera brzmi Galen Marek.

Niekanoniczne wystąpienia

Uczeń w filcowym kapturze.

Ciekawostki

 • W jego rolę wcielił się Sam Witwer (który posłużył również jako model techniki motion capture), najlepiej znany z roli porucznika Crashdowna z serialu Battlestar Galactica.
 • W grze pojawił się też jako dziecko - wtedy głosu użyczył mu Zeb Drees.

Przypisy

 1. "You have done well, my apprentice."
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 The Force Unleashed (gra wideo)
 3. "You were weak when I found you. I did not expect you to survive your training."
 4. "Your spies have located a Jedi?"
 5. "Yes. Master Rahm Kota. He is attacking a critical Imperial shipyard. Destroy him, and bring me his lightsaber."
 6. "I do not expect you to survive. But if you destroy him, you'll be one step closer to your destiny."
 7. "Nobody fights the Empire and wins, boy."
 8. 8,0 8,1 Moc wyzwolona
 9. "It's all in your mind, boy ... size means nothing to you!"
 10. "My name…my name is Galen."
 11. "Are we ready to finish what he started?"

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Galena Marka.