Mon Mothma/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Mon Mothma
Data i miejsce narodzin: 48 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 24 ABY
Miejsce pochodzenia: Chandrila
Rasa: Człowiek
Wzrost: 150 cm[2]
Kolor włosów: Kasztanowy
Kolor oczu: Niebieski
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Senatorka
Mon Mothma była pochodzącym z Chandrili politykiem, żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki oraz za czasów Imperium Galaktycznego i kolejnych systemów państwowych, które powstały po upadku władzy imperatora Palpatine'a. Była także Kanclerzem Nowej Republiki.

Karierę rozpoczęła jako najmłodsza w historii senator, pełniąc tą funkcję aż do rozwiązania Senatu w roku 0 BBY. Była jednym z inicjatorów Delegacji 2000, a w roku 2 BBY przyczyniła się do powstania Sojuszu dla Przywrócenia Republiki. Po śmierci Imperatora została pierwszym prezydentem Nowej Republiki.

Biografia

Senator

Mon Mothma jako senator.

Mothma urodziła się w bogatej i wpływowej rodzinie. Jej matka była gubernatorem planety, a ojciec generałem-arbitrem Republiki. Mając 21 lat[3], Mon Mothma została wybrana na przedstawiciela Sektora Bormea w Senacie, zostając w ten sposób najmłodszym senatorem w historii. później jej rekord został pobity przez Leię, przyszłą uczennicę i koleżankę Mothmy.

Dla znajomych Mothma była życzliwa i troskliwa, choć czasami przedkładała politykę ponad wszystko inne. Był odważną, charyzmatyczną kobietą, która posiadała polityczny zmysł, co jednak nie oznaczało iż nie miała wrogów.

Jako senator, Mothma była zwolenniczką praw lokalnych systemów.

Była przyjaciółką senatora Baila Organy i Padmé Amidali. Tuż przed wojnami klonów, razem z senatorami Bailem Organą, Padmé Amidalą, Fangiem Zarem oraz innymi, została członkiem Komitetu Lojalistów. Później podpisała Petycję 2000, próbując zmniejszyć władzę kanclerza Palpatine'a. Delegacja 2000 zaprezentowała tą petycję kanclerzowi, ale Mroczny Lord Sithów składał fałszywe obietnice mówiąc, że zrezygnuje z dodatkowej władzy i uciszył Fanga Zara gdy ten próbował przemówić.

W 19 BBY Mothma uczestniczyła w pogrzebie senator Amidali na Naboo. Wiadomo, że zarówno Mothma jak i mieszkańcy Naboo oraz królowa Apailana nie wierzyli, iż Amidala została zamordowana podczas powstania Jedi.

Przez kilka miesięcy po powstania Imperium Mothma przekonała senatora Baila Organę z Alderaanu do wspólnego publicznego przemówienia przeciwko imperatorowi Palpatine'owi. Jednakże zmieniła zdanie po tym jak była świadkiem ciemiężenia mieszkańców Kashyyyka.

Rebeliantka (19 BBY - 4 ABY)

Przywódczyni Rebelii.

Kilka lat później, Mon Mothma zdecydowała się kontynuować swoje wysiłki mające na celu przywrócenie demokracji. Razem z Organą i senatorem Garmem Bel Iblisem z Korelii, Mothma została kluczową postacią jednoczącą różne grupy rebeliantów w Sojuszu dla Przywrócenia Republiki. Mothma wybrała adoptowaną córkę Baila, Leię Organę, na swoją protegowaną i przygotowywała ją do objęcia roli przywódcy. Mon Mothma miała córkę Liedę i syna, Jobina, który został zamordowany przez Vadera na Hoth.

Podczas galaktycznej wojny domowej, Mon Mothma, w przeciwieństwie do innych senatorów, którzy tylko po cichu wspierali Rebelię, otwarcie przeciwstawiała się Imperatorowi. Udało jej się uniknąć aresztowania 3 BBY dzięki ostrzeżeniu od Organy. Jako zbieg rozpoczęła pracę w konspiracji, cały swój czas poświęcając Rebelii. Śmierć Baila Organy podczas zniszczenia Alderaanu spowodowała brak równowagi w przywództwie Sojuszu. Bez Organy, który równoważył działania Mon Mothmy, Garm Bel Iblis uważał, iż Mothma zamierza przejąć całą władzę w Sojuszu, a następnie zająć miejsce Palpatine'a. W proteście opuścił więc Rebelię. Mothma udowodniła, iż jest zwolenniczką demokracji - jej stanowisko jako przywódcy Sojuszu było co dwa lata poddawane pod głosowanie wśród jego członków. Przez cały ten czas nikt inny nie zarzucił jej, że przejmuje władzę.

Kiedy admirał Harkov z imperialnej floty, skontaktował się z Sojuszem aby porozmawiać o zdradzie, Mon Mothma osobiście udała się na tajne spotkanie, aby wynegocjować z nim cenę jego usług.

W roku 4 ABY, Mon Mothma dowodziła rebelianckimi siłami podczas bitwy o Endor, wiedząc, że jest to najlepsza okazja do pokonania Imperium poprzez zniszczenie drugiej Gwiazdy Śmierci i jego przywódcy, Palpatine'a.

Krótko przed odprawą Mon Mothma dostała wiadomość od generała Crixa Madine'a potwierdzającą śmierć jej syna podczas bitwy o Hoth. Po bitwie Mon Mothma przekształciła Sojusz Rebeliantów w międzynarodowy rząd - Sojusz Wolnych Planet. Podczas tego okresu, zbudowała dyplomatyczną i wojskową koalicję, która przeciwstawiła się resztkom sił Imperium, a także takim zagrożeniom jak Ssi-Ruuvi podczas kryzysu na Bakurze, Nagai i Tofowie.

Prezydent Nowej Republiki (4 ABY - 24 ABY)

Podczas galaktycznej wojny domowej.

Kiedy Sojusz przemienił się w Nową Republikę, Mon Mothma została jej prezydentem i piastowała to stanowisko przez jedenaście lat. Podczas jej urzędowania, Republika odzyskała Coruscant. Mothma musiała walczyć z wirusem Krytos, biologiczną bronią pozostawioną przez Wywiad Imperialny, który atakował tylko nieludzi i który można było wyleczyć przy pomocy dużych ilości bacty. Był to poważny test dla nowego rządu.

Mothma zawsze przedkładała interesy Republiki ponad swoje życie osobiste, posuwając się nawet tak daleko, że wspierała hapańskiego księcia Isoldera w staraniach o rękę księżniczki Leii - małżeństwo to miało wzmocnić Nowa Republikę. W roku 8 ABY udzieliła ślubu Leii i Hanowi Solo. Krótko po tym, obraz zawierający klucz do kodu Shadowcast pojawił się na Tatooine. Mothma wysłała tam świeżo poślubioną Leię i Hana razem z Chewbaacą i C-3PO z misją odzyskania obrazu.

Kampania wielkiego admirała Thrawna omal nie obaliła Nowej Republiki. W tym samym czasie Mon Mothma musiała stawić czoła problemom w rządzie spowodowanym przez grupę Bothan, w skład której wchodził Borsk Fey'lya, którzy próbowali zmusić ją do rezygnacji z urzędu. Po śmierci Thrawna, odrodzony imperator Palpatine, zaatakował Nową Republikę. Palpatine został pokonany, ale straty były ogromne.

Mothma wspierała wysiłki Luke'a Skywalkera mające na celu odtworzenie Zakonu Jedi, który miał chronić Nową Republikę. Usankcjonowała działania Skywalkera w celu odnalezienia potencjalnych Jedi. To także dzięki Mon Mothmie, Skywalker otrzymał dawną rebeliancką bazę na Yavinie 4 na siedzibę akademii Jedi.

W przeciwieństwie do pracy w Rebelii, Mon Mothma nie pozostawała w bezpiecznym ukryciu. Podczas dyplomatycznej wizyty na Coruscant, ambasador Caridy wylał na twarz Mon Mothmy w geście obrazy drinka. Jak się później okazało, drink ów zawierał nanomaszyny, które powoli oddziaływały na Mothmę. Mothma zdecydowała się złożyć urząd Prezydenta, gdy stan jej zdrowia pogorszył się. Stanowisko to zajęła Leia Organa Solo. Mon Mothma była bardzo bliska śmierci, ale w ostatniej chwili została uratowana przez kalamariańską Jedi Cilghal, która używając Mocy, oczyściła jej ciało.

Po usunięciu nanoniszczycieli z jej ciała, stan Mon Mothmy poprawił się. Po kilku tygodniach mogła wstać z łóżka, czego nikt - nawet Leia - się nie spodziewał. Leia próbowała przekonać Mon Mothmę do ponownego objęcia urzędu Prezydenta, ale ta odmówiła, uważając iż jest to dobra pora by usunąć się w cień.

Pomimo poprawy stanu zdrowia, Mothma nigdy do końca nie wyzdrowiała. Zrezygnowała z publicznej działalności, choć 17 ABY, podczas powstanie almańskiego, przejęła obowiązki Prezydenta, kiedy Leia, urzędujący Prezydent, prowadziła Wedge'a Antillesa i jego flotę na Almanię, aby odnaleźć brata i uratować go przed Kuellerem. Mothma zrezygnowała ze stanowiska po powrocie Leii.

W 19 ABY była obecna podczas podpisywania Traktatu Pellaeon-Gavrisom, a w 20 ABY, była gościem honorowym na weselu Luke'a Skywalkera i Mary Jade. Jej stan zdrowia pogarszał się i krótko przed inwazją Yuuzhan Vongów umarła we śnie. W uznaniu jej zasług i odwagi, Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial otrzymał imię Mon Mothma.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła