Zapraszamy do udziału w konkursie


Almania

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Almania
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Układ: Almania
Księżyce:
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Zimny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Góry i równiny
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: Ludzie
Almania to planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach. Znajduje się na obrzeżach galaktyki, posiada trzy księżyce. Zamieszkiwana głównie przez ludzi.

Imperium nie zainteresowało się planetą z powodu jej położenia i odległości od Coruscant. Almania jak i trzy księżyce zostały skolonizowane wiele wieków wcześniej nim powstało Imperium. Największym miastem było Ren'bl Ettes, a stolicą Stonia.

Historia

Przez wiele lat planeta była rządzona przez Je'har. Grupa ta udzielała wsparcia Sojuszowi Rebeliantów. Podczas kampanii Thrawna władzę na planecie objął nowy reżim, który swoje rządy rozpoczął od wymordowania tysięcy ludzi. Wysłano wiadomość do Nowej Republiki o pomoc, jednak ta nie mogła jej udzielić, ponieważ sama musiała walczyć o przetrwanie.

W tym samym czasie w Prakseum Jedi na Yavinie 4 studiował Dolph, młodzieniec pochodzący właśnie z Almanii. Gdy dowiedział się o tym co się dzieje na planecie, przerwał szkolenie i wrócił do domu. Na planecie przed pałacem Je'har znalazł martwych rodziców, to doprowadziło go do przejścia na ciemną stronę. Zmienił swoje imię na Kueller na cześć almańskiego generała i rozpoczął wyprawę przeciwko mordercom rodziców, szybko zdobywał nowych zwolenników.

W 17 ABY Kueller rozpoczął podboje, zaczynając od wymordowania mieszkańców Pydyr i Auyemesh - użył do tego droidów wyposażonych w ładunki wybuchowe. Wszystko co zdobył na księżycach wykorzystał do sfinansowania dalszych podbojów. Z powodu nagłych i masowych zgonów Luke Skywalker wyruszył na Almanię aby dowiedzieć się, co było ich powodem. W drodze na Almanię zmienił kurs na Pydyr, nad którym jego myśliwiec eksplodował, a sam dostał się do niewoli. Kueller to wykorzystał i skontaktował się z Leią Organą Solo, która w tym czasie była prezydentem Nowej Republiki. Kueller za życie Luke'a żądał, aby oddała mu władzę. Odpowiedzią na to było zjawienie się floty Nowej Republiki, która nawiązała kontakt bojowy z jednostkami Kuellera. Sama Leia wylądowała na planecie, uratowała Luke'a i przy pomocy Hana Solo, i Chewbaccy pokonali Kuellera. Po tych wydarzeniach na Almanii zapanował pokój, ale nie została dołączona do Nowej Republiki.

Źródła