All Terrain Missile Platform

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-MP
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Missile Platform
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Wysokość: 2 m
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot/strzelec[1]
Przynależność: Imperium GalaktyczneAll Terrain Missile Platform, nazywany także AT-MP, to lekki lądowy dwunożny robot kroczący, będący jednym z wariantów AT-ST, używanym przez siły Imperium Galaktycznego.

Charakterystyka

AT-MP był "kompaktowym" wariantem AT-ST, który był o wiele bardziej niebezpieczny niż jego większy kuzyn. Mimo że posiadał mniejsze rozmiary, był szybszy od oryginału[2]. Natomiast zamiast używać detonatorów termicznych, które po wystrzeleniu leżą na ziemi, AT-MP korzystał z bardzo dokładnych pocisków, kierowanych źródłem ciepła. Pojazd był uzbrojony w dwie wyrzutnie rakiet, znajdujące się po obu stronach "głowy" oraz w jedno obrotowe działko laserowe umieszczone pod kabiną pojazdu. Robot był obsługiwany przez jedną osobę, będącą zarówno pilotem i strzelcem. Służył głównie do likwidowania wrogiej piechoty oraz przeprowadzania zwiadów.

Historia

Galen Marek walczy z AT-MP na Cato Neimoidii.

AT-MP zostały wprowadzone do służby w roku 2 BBY i po raz pierwszy pojawiły się w bitwie o Corrdair. Wiele z nich pełniło również służbę w garnizonie na planecie Kamino, między innymi dwie AT-MP strzegło lądowiska dla TIE Dartha Vadera.

Kilka AT-MP znajdowało się także na Cato Neimoidii. Gdy na planetę przybył klon Galena Marka, baron Merillion Tarko wysłał roboty do ataku w celu uniemożliwienia mu dotarcia do areny, gdzie znajdował się generał Rahm Kota. Jednak wszystkie AT-MP zostały zniszczone.

Następnie wiele AT-MP brało udział w bitwie o Kamino w roku 1 BBY. Wówczas duże ilości AT-MP i AT-ST były przerzucane na pokład rebelianckiego Salvationa, gdzie zostały zniszczone przez klona Marka. Kilka pojazdów tego typu Galen spotkał również na swojej drodze w mieście Timira podczas poszukiwań Juno Eclipse i Dartha Vadera.

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]