All Terrain Personal Transport (wersja lekka)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

AT-PT (wersja lekka)
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Personal Transport (wersja lekka)
Producent: Kuat Drive Yards
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie: 1 działo blasterowe[1]
Różne
Załoga: 1 pilot[1]
Rola:
  • Rozpoznanie
  • Ciężka kawaleria
Przynależność: Imperium Galaktyczne[1]All Terrain Personal Transport (wersja lekka), nazywany również Strike Mech[1], lub po prostu skrótowo AT-PT, to lekki dwunożny robot kroczący wykorzystywany przez siły wojskowe Imperium Galaktycznego. Był on używany głównie w celach rozpoznawczych oraz do zwalczania wrogiej piechoty.

Charakterystyka

Lekki AT-PT był niewielkim pojazdem, będącym wczesną, niezmodernizowaną wersją AT-PT. Został opracowany, a następnie produkowany w Imperialnych Fabrykach Robotów[1]. Mimo że miał podobny wygląd i przeznaczenie co jego cięższa wersja, to jednak Lekki AT-PT posiadał smuklejsze podwozie i słabszy pancerz. Oferował również lepszą widoczność dla kierowcy, ponieważ znaczna część jego kokpitu składała się ze szklanych okien; stanowiło to jednak poważną wadę, gdyż nie dawało to żadnej poważnej ochrony dla kierującego pojazdem. Podobnie jak jego następca, posiadał niezależną regulację zawieszenia nóg, dzięki czemu mógł lepiej pokonywać przeszkody terenowe oraz osiągać duże prędkości. Był on opancerzony w jedno działo działo blasterowe umieszczone pod kokpitem pojazdu. Załogę stanowił tylko jeden pilot.

Historia

Lekkie AT-PT były produkowane przez KDY na zlecenie Imperium Galaktycznego i wykorzystywane podczas galaktycznej wojny domowej. Trzy roboty kroczące tego typu zostały użyte między innymi podczas kampanii na planecie Reytha w 0 ABY. Trzy lata później kilka lekkich AT-PT zostało użytych podczas bitwy o Zaloriis, gdzie generał Maximilian Veers potajemnie opracowywał i budował prototypowego robota kroczącego AT-AT. Następnie brały udział w bitwie o Hannon (krantiańska wojna domowa) w 6 ABY w walce przeciwko Nowej Republice.

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]