All Terrain Riot Control Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-RCT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Riot Control Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 90 km/h[1]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot i 1 strzelec[1]
Rola:
  • Piechota zmechanizowana
  • Rozpoznanie
  • Tłumienie zamieszek
Przynależność:All Terrain Riot Control Transport nazywany również AT-RCT, to dwunożny robot kroczący, używany przez siły Republiki Galaktycznej, Imperium Fela oraz Imperium Sithów Dartha Krayta.

Charakterystyka

Wczesny model AT-RCT na Kashyyyk.

AT-RCT był miejskim następcą AT-ST, przeznaczonym do użytku w miastach i innych wysoko rozwiniętych obszarach o dużej liczbie ludności. W oparciu o konstrukcje pojazdów z czasów wojen klonów, AT-RCT posiadał otwarty kokpit, dzięki któremu załoga miała widok w promieniu 360 stopni oraz zdolność prowadzenia ognia z broni osobistej do celów, zbliżających się w zasięg ognia pojazdu. Niestety taka konstrukcja pozostawiała pilota i strzelca narażonych na ataki z ziemi, mimo że głównym zadaniem tych robotów kroczących było rozpoznanie i tłumienie zamieszek, podczas których zwykle miały do czynienia z niesfornym i nieuzbrojonym tłumem. Dodatkowo AT-RCT były wykorzystywane jako wsparcie dla wojsk lądowych, co zazwyczaj wystarczało, aby załoga pojazdu była względnie bezpieczna przed wrogim ostrzałem. Pojazdy były uzbrojone w kilka podwójnych działek blaserowych (jedno z przodu i dwa po bokach) i dział tłumiących.

AT-RCT działał bardzo skutecznie w miejskich metropoliach, gdzie teren był hamowany przez wąskie i kręte uliczki oraz nierówne nawierzchnie. Natomiast dzięki wąskiemu przedniemu profilowi w porównaniu do AT-ST, pojazd mógł obrócić się o 180 stopni stojąc w jednym miejscu, co pozwalało mu wejść w ciasne miejsca, gdzie np. śmigacze były niepraktyczne. Na otwartym terenie mógł osiągnąć prędkość 90 km/h. Ponadto AT-RCT był podobny wyglądem do AT-RT, jednak posiadał większe rozmiary.

Historia

AT-RCT podczas poszukiwań Yody na Kashyyyk.

AT-RCT zostały wprowadzone do służby w roku 19 BBY, kiedy to pojawiły się pierwsze wersje tego pojazdu. Były one wykorzystywane przez siły Wielkiej Armii Republiki i brały udział w bitwie o Kashyyyk.

Ponad 150 lat później AT-RCT nadal były w użyciu, a nawet odnotowano znaczne zwiększenie ich wykorzystania. Pełniły służbę na wielu światach, zarówno w siłach Imperium Fela, jak i Imperium Sithów Dartha Krayta.

Po za światem Gwiezdnych wojen

Według albumu The Art of Star Wars Episode III: Revenge of the Sith zawierającego grafiki koncepcyjne z Zemsty Sithów, AT-RCT mógł pojawić się również w filmie. Z tego co przedstawia grafika, AT-RCT (wraz z jednym AT-RT i jednym Śmigaczem typu ISP) miał uczestniczyć w nocnych poszukiwaniach Mistrza Yody na Kashyyyk, który uciekał po wydaniu rozkazu 66. Robotowi kroczącemu udało się go zlokalizować. Jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu[3].

AT-RCT po raz pierwszy pojawił się w komiksie Zemsta Sithów, wydanym 16 marca 2005 roku[2]. Około dwóch tygodni później AT-RCT został ukazany w albumie The Art of Star Wars Episode III: Revenge of the Sith, wydanym 2 kwietnia 2005 roku (na 47 dni przed premierą kinową trzeciej części)[3]. W 2009 r. pojawił się również podręczniku RPG pt. Legacy Era Campaign Guide, gdzie został włączony do arsenału Nowego Imperium Galaktycznego oraz szerzej przedstawiony[1].

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]