Heavy All Terrain Armored Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy zmodernizowanego AT-AT z okresu galaktycznej wojny domowej. Zobacz też: następcę AT-AT używanego w okresie Nowego Imperium Galaktycznego.
Heavy AT-AT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Heavy All Terrain Armored Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie:
Różne
Rola:
  • Pojazd opancerzony
  • Piechota zmechanizowana
  • Samobieżna artyleria
  • Transport żołnierzy
Przynależność: Imperium Galaktyczne[3]Heavy All Terrain Armored Transport nazywany również Heavy AT-AT[3], Heavy Assault Mech[3] lub po prostu skrótowo AT-AT[3], to ciężki czworonożny robot kroczący, wykorzystywany przez siły Imperium Galaktycznego. Był używany jako ciężki pojazd szturmowy służący do atakowania umocnionych celów naziemnych oraz jako transporter piechoty i mniejszych pojazdów.

Charakterystyka

Heavy AT-AT był zmodernizowanym i wzmocnionym następcą robota kroczącego AT-AT. Z samego wyglądu niczym się nie różnił od swojego poprzednika. Tak samo nie zmieniły się jego funkcje bojowe. Jednak mimo to pojazd przeszedł szereg różnych ulepszeń, dzięki czemu jego osiągi zostały odpowiednio zwiększone względem prekursora.

W ciężkim AT-AT został przede wszystkim - w niewielkim stopniu - wzmocniony pancerz, co pozwalało na lepsze opieranie się obrażeniom zadawanym przez wrogie jednostki piechoty, pojazdy czy stanowiska artyleryjskie. Ponadto została poprawiona siła ognia dwóch ciężkich dział laserowych MS-1, w wyniku czego Heavy AT-AT zadawał większe obrażenia celom naziemnym. Szybkość oraz zasięg broni pojazdu również zostały zwiększone. Jednak mimo modernizacji, pojazd dalej posiadał swoje główne wady: brak dodatkowego uzbrojenia umieszczonego po za "głową" pojazdu, brak broni przeciwlotniczej oraz szereg wad konstrukcyjnych.

Heavy AT-AT podobnie jak poprzednik również mógł przewozić na swoim pokładzie pewną ilość piechoty, lekkich pojazdów oraz ładunku. Jednak nie wiadomo, czy ilość miejsca dla pasażerów i towarów została w jakimś stopniu zwiększona w tej wersji pojazdu.

Historia

Heavy AT-AT były produkowane przez Kuat Drive Yards na zlecenie Imperium Galaktycznego i wykorzystywane podczas galaktycznej wojny domowej. W 4 ABY przynajmniej trzy ciężkie AT-AT brały udział w bitwie o Endor podczas obrony tarczy planetarnej, osłaniającej budowę drugiej Gwiazdy Śmierci. W tym samym roku użyto ich również podczas wyzwolenia planety Kessel.

Za kulisami Gwiezdnych wojen

Grupa Uderzeniowa Nawałnica składająca się z Heavy AT-AT podczas bitwy o Hoth. AT-AT wysunięty najbardziej do przodu to Blizzard 1 pod dowództwem generała Maximiliana Veersa.

Według gry Galactic Battlegrounds sześć Heavy AT-AT wzięło udział w bitwie o Hoth w 3 ABY, gdzie były częścią Grupy Uderzeniowej Nawałnica; były to odpowiednio: Blizzard 1 (z generałem Maximilianem Veersem na czele), 2, 3, 4, 5 i 6[5]. Jednak żadne inne źródła tego nie potwierdzają; według filmu Imperium kontratakuje były to standardowe roboty kroczące AT-AT[6].

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]