All Terrain Ion Cannon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-IC
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Ion Cannon
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie: Działo jonowe[1]
Różne
Przynależność: Imperium Galaktyczne



All Terrain Ion Cannon, zwany również AT-IC, to czteronożny robotem kroczącym, zbudowany na bazie AT-AT. Był wykorzystywany przez siły Imperium Galaktycznego i pełnił rolę ciężkiej artylerii, przeznaczonej do celów obronnych.

Pomimo, że działa jonowe były rzadko stosowane w pojazdach naziemnych (szczególnie mniejszych, ponieważ broń wymagała znacznej mocy do ataku), to jednak Imperium przeznaczyło niewielką ilość AT-AT na stworzenie z nich nowego robota kroczącego, jakim był właśnie AT-IC. W wyniku tego zastępowano część konstrukcji (ponad połowę kadłuba pojazdu) standardowego AT-AT na ogromne działo jonowe.

Historia

Już za czasów wojen klonów, Republiki Galaktycznej i Gildii Kupieckiej były wykorzystywane pojazdy (m.in. SPHA czy Droid-pajęczak OG-9), wyposażone w lekkie działa jonowe, które służyły jako broń przeciwlotnicza. Zaś kilka lat później Imperium Galaktyczne przekonwertowało niewielką liczbę AT-AT w przenośne działa jonowe i od tej pory były one znane jako AT-IC. Imperium wykorzystywało je do obrony strategicznych miejsc w galaktyce.

Ciekawostki

  • AT-IC był jednym z pojazdów stworzonych przez firmę Kenner, które miały zostać włączone w 1986 roku do nowej linii zabawek. Miała ona kontynuować sukces serii, powstałej w 1983 roku po premierze filmu Powrót Jedi. Wówczas zespół projektowy Kennera opracował wiele prototypowych modeli zabawek i tak narodziła się koncepcja AT-IC. Projektanci zastąpili dużą część kadłuba AT-AT i zamienili go na wielkie działo - w ten sposób powstał model mobilnego działa obronnego, które według opisu było "ciężko uzbrojonym AT-AT, wykorzystywanym wyłącznie w strategicznych imperialnych miejscach". Ostatecznie jednak Lucasfilm Ltd. odrzucił propozycję firmy Kenner, co spowodowało, że AT-IC stał się pojazdem niekanonicznym[2]. Dopiero w 2004 roku w przewodniku The New Essential Guide to Weapons and Technology AT-IC został oficjalnie włączony do kanonu[3].

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]