Self-Propelled Heavy Artillery

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

SPHA
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Self-Propelled Heavy Artillery
Producent: Rothana Heavy Engineering
Rodzaj: Działo samobieżne
Specyfikacja techniczna
Długość: 34 m
Wysokość: 140 m (z wyprostowaną lufą)
Prędkość w atmosferze: 35 km/h
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
  • 15 pilotów
  • 10 strzelców
Pasażerowie: 30 żołnierzy-klonów
Przynależność:Self-Propelled Heavy Artillery, w skrócie SPHA, było dużym samobieżnym działem znajdującym się na podstawowym wyposażeniu Wielkiej Armii Republiki.

Historia

W roku 22 BBY, gdy rozgorzała bitwa o Geonosis dająca początek wojnom klonów, Republika Galaktyczna wykorzystała sto dział tego typu do walki z wojskami Konfederacji Niezależnych Systemów. W czasie batalii działa zdołały zniszczyć kilka okrętów-rdzeni i setki droidów.

W kolejnych etapach galaktycznego konfliktu SPHA używano w wielu bitwach. Duży wkład w zwycięstwo miały podczas walk o Muunilinst, a po jakimś czasie zaczęto budować je na krążownikach szturmowych typu Acclamator oraz gwiezdnych niszczycielach typu Venator, aby z ich wykorzystaniem owe okręty miały większą skuteczność w walce z wrogimi statkami.

W roku 19 BBY, podczas bitwy o Coruscant wszystkie okręty należące do floty Republiki były wyposażone w działa Self-Propelled Heavy Artillery. Ich użycie przyczyniło się do odniesienia zwycięstwa przez siły obrońców stolicy galaktyki. Gdy niedługo potem, Republika została przekształcona w pierwsze galaktyczne Imperium, nowy rząd nadal korzystał z SPHA, lecz po jakimś czasie zaprzestał wykorzystywania tego typu dział.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Self-Propelled Heavy Artillery.