Bitwa o Muunilinst

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bitwa o Muunilinst
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Muunilinst
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Średnie DużeBitwa o Muunilinst to jedna z największych bitew wojen klonów. Rozegrała się cztery miesiące po bitwie o Geonosis.

Przebieg

Przed bitwą

Muunilinst było ważną planetą z powodu znajdowania się tam siedziby Intergalaktycznego Klanu Bankowego. Po dłuższej naradzie, Rada Jedi i Kanclerz Palpatine zadecydowali o wysłaniu tam znacznych sił. Głównym celem misji było pojmanie najważniejszych członków Klanu Bankowego.

Dowodzenie nad wysłanymi wojskami powierzono Obi-Wanowi Kenobiemu, Voolvif'owi Monn'owi oraz padawanowi Kenobiego, Anakinowi Skywalkerowi. Wysłane jednostki składały się głównie z oddziałów Trzeciej Armii Klonów.

Pierwsza faza bitwy

Bitwa na orbicie Muunilinst

Wlatujące do układu jednostki Republiki zostały zaatakowane przez flotę Separatystów. Siły powietrzne Konfederacji składały się głównie z myśliwców typu Nantex i platform wojskowych Klanu Bankowego.

Z krążowników typu Acclamator wyleciały trzy eskadry myśliwców V-19 Torrent: Czerwonych, Niebieskich oraz Złotych.

Po uspokojeniu się sytuacji, dowódcy wysłali oddziały rekonesansowe na Muunilinst. Zwiadowcy przynieśli sytuację o kilku bateriach dział jonowych w ważnym mieście Harnaidan. Atak na miasto byłby w tej sytuacji lekkomyślny więc postanowiono zniszczyć działa zanim nastąpi desant. Do tego zadania został wyznaczony elitarny oddział Muunilinst 10, którym dowodził kapitan Alpha-77.

Misja Muunilinst 10

W misji oddziału bardzo ważna była synchronizacja z jednostkami inwazyjnymi. Wszystkie oddziały desantowe wystartowały z okrętu znajdujących się na orbicie i zmierzały do miasta Harnaidan. W pewnym momencie kanonierka Muunilinst 10.

Muunilinst 10 oblężone we wraku kanonierki

Kiedy kanonierka oddziału kapitana Forda doleciała do miasta, została zestrzelona z wyrzutni rakiet. Dzięki umiejętnościom pilota udało się przeprowadzić lądowanie awaryjne. Jednak kanonierka była rozbita. Klony wyszły z wraku LAAT/i i rozpoczęły rekonesans. Następnie obserwujące od pewnego czasu żołnierzy Republiki, droidy zaczęły ostrzał placu na którym rozbiła się maszyna. W pierwszych sekundach ostrzału zginął snajper z drużyny Muunilinst 10, CT-43/002. Klony zorganizowały obronę we wraku kanonierki. Po dokładnym namierzeniu pozycji przeciwnika, jeden z żołnierzy zniszczył je po kolei z wyrzutni PLX-1.

Po dokładnym sprawdzeniu zniszczonych pozycji, oddział ruszył dalej. Podczas marszu przez miasto, klony napotkały czołg AAT. Jednak drużyna była świetnie zorganizowana i uniknęła start. Jeden z członków drużyny zaszedł maszynę od tyłu i zniszczył ją za pomocą termodetonatora.

Następnie Muunilinst 10 zobaczył swój cel. Było to duże stanowisko artyleryjskie. Na samej górze budowli znajdował się mostek dla obsługi. Oddział rozdzielił się. Jednak część wspięła się za pomocą haków pod mostek i zniszczyła go za pomocą wyrzutni rakiet, kiedy druga część oddziału podkładała ładunki wybuchowe na lufie potężnego działa. Gdy oddział połączył się nastąpił wybuch. Działo zostało zniszczone. Zauważywszy to dowódcy Republiki, dali rozkaz do ataku na miasto. Jednostki desantowe rozpoczęły szturm.

Walka w mieście

Kanonierki bezpiecznie zbliżyły się do miasta i na przedpolu metropolii zostawiły żołnierzy. Klony najpierw umocniły przyczółek, a następnie rozpoczęły atak na Harnaidan. Kanonierki w tym czasie zapewniały wsparcie z powietrza oraz dowoziły na pole walki świeże jednostki i zaopatrzenie.

Początkowo walka była zacięta, ale kiedy pojawiły się działa SPHA zaczął się zmieniać tok bitwy. Z zapewnionym wsparciem artyleryjskim i powietrznym oddziały Republiki zaczęły bardzo szybko zajmować miasto.

Dowódcy Intergalaktycznego Klanu Bankowego zaczęli wątpić w zwycięstwo. Łowca nagród o imieniu Durge zadecydował się wykorzystać swój oddział droidów-lansjerów do kontrataku, którego celem było zniszczenie ciężkiej artylerii Republiki. Droidy wyposażone w śmigacze 105-K szybko przemierzyły pole walki i przedarły się na tyły wojsk klonów. Roboty wyposażone w lance energetyczne zaczęły niszczyć działa SPHA.

Starcie lansjerów

Kiedy generał Kenobi został poinformowany o zaistniałej sytuacji zebrał osobisty oddział klonów-lansjerów i wyruszył, by stawić czoło przeciwnikowi. Oddział Republiki szybko rozprawił się w większością droidów-lansjerów, a Obi-Wan zmierzył się z Durge'iem. Podczas długiego pojedynku, łowcy nagród udało się strącić Jedi ze śmigacza, ale podczas walki wręcz Kenobi pokonał przeciwnika. Był pewien, że zabił przeciwnika. Jednak, jak się później okazało, mylił się...

Kenobi porzucił swój śmigacz i ruszył w stronę sztabu Klanu Bankowego. Po drodze spotkał oddział Muunilinst 10, który po zakończeniu swojej misji był już gotowy do walki. Jedi razem z oddziałem wdarli się przez dach do sztabu Separatystów i bez większych problemów pokonali droidy ochronne. Przedsiębiorcy Klanu poddali się bez walki. Kiedy odbywało się aresztowanie do sztabu wkroczył odrodzony Durge. Jedi rzucił się na przeciwnika. Klony próbowały obezwładnić przeciwnika za pomocą miotaczy haków. Jednak Druge posiadał niewiarygodną siłę i zerwał liny. Chwilę po tym rzucił się na Kenobiego i przykrył go swoim ciałem. Wydawało się, że Obi-Wan zginął jednak chwilę potem, Jedi rozerwał łowce nagród od środka za pomocą Moc. Jednak Jedi jest pewien, że Durge jeszcze ostatecznie nie poległ. Dokończone zostało aresztowanie przywódców Klanu Bankowego. Pojmany został San Hill - prezes Intergalaktycznego Klanu.

Kenobi rozrywa Durge'a od środka

Końcowa faza bitwy

Podczas gdy wojska generała Kenobiego zdobyły sztab i centrum miasta, generał Monn oczyszczał resztę metropolii. Było to łątwe zadanie, ponieważ droidy były niezorganizowane. Po kilkudziesięciu minutach całe miasto zostało opanowane przez wojska Republiki.

W tym samym czasie w przestrzeni ponad planetą nadal trwała walka. Jednak dzięki umiejętnościom Skywalkera udało się pokonać flotę wroga i zmusić jej resztki do odwrotu. Następnie na pole bitwy wleciał nowy przeciwnik. Bardzo zdolny pilot za sterami myśliwca typu Ginivex. Padawan od razu wdał się w pościg za nim. Już po kilku minutach pojedynku, Jedi stwierdził, że to nie droid pilotuje myśliwiec. W rzeczywistości pilotem była Asajj Ventress, jednak Anakin o tym nie wiedział.

Po długiej walce obu myśliwców, walka przeniosła się na ulice miasta Harnaidan. Kiedy Kenobi zauważył to, rozkazał swojemu uczniowi zaprzestać gonitwy. Jednak ten nie posłuchał się i w pogoni za myśliwcem wkroczył w nadprzestrzeń.

Bitwa została zakończona całkowitym sukcesem Republiki.

Następstwa

Anakin Skywalker udał się za myśliwcem typu Ginivex, aż do układu Yavin, gdzie po długim i wyczerpującym pojedynku pokonał Asajj Ventress.

Po powrocie padawana na Muunilinst, Jedi odebrali prośbę o pomoc od mistrza Daakmana Barreka, który wraz z szóstką innych rycerzy został otoczony przez siły Konfederacji na Hypori. Oddział Muunilinst 10 udał się za sygnałem na Hypori, skąd ewakuował Jedi, którzy przeżyli walkę z droidami i nowym Separatystycznym dowódcą, generałem Grievousem.

Źródła