Batalion Lansjerów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Batalion Lansjerów
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy Obi-Wan Kenobi
Wyposażenie
PrzynależnośćBatalion Lansjerów był formacją klonów-lansjerów Wielkiej Armii Republiki. Wchodził w skład 3 Armii Systemowej. Dowodził nim osobiście mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi.

Historia

W 22 BBY, Batalion walczył podczas bitwy o Muunilinst. Starł się z oddziałem lansjerów IG dowodzonym przez łowcę nagród służącego Konfederacji Niezależnych Systemów, Druge'a. Oddział dowodzony osobiście przez Mistrza Kenobiego poniósł duże straty, jednak udało mu się powstrzymać i zniszczyć praktycznie wszystkie jednostki przeciwnika.

Wyposażenie i sposoby działania

Lansjerzy używali śmigaczy typu 105-k, produkowanych przez firmę Aratech Repulsor Company. Każdy żołnierz był wyposażony w verpińską lancę energetyczną oraz broń boczną DC-15s. Klony posiadały standardowy 18-częściowy biały pancerz, bez żadnych emblematów ani oznak.

Lansjerzy atakowali szwadronami, uformowanymi w kliny lub w linie, nacierając na szeregi wroga z pełną prędkością. Masakrowali go szybkimi szarżami, nabijali go na lance, lub powalali i rozjeżdżali swoimi śmigaczami. Szybkie i zdecydowane ataki były nie do odparcia, przez co Batalion Lansjerów był cenioną siłą na polu walki, docenianą przez wielu dowódców Wielkiej Armii.

Źródła