Lansjer IG

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Lansjer IG
Producent Phlut Design Systems
Holowan Mechanicals
Model IG
Typ Droid bojowy
Wysokość 1,96 m
Kolor sensorów Czerwone
Uzbrojenie
Wyposażenie Skuter repulsorowy 105-K
PrzynależnośćLansjer IG znany też jako IG lancer albo Droid pikinier typu IG, to droid bojowy serii IG, produkowany na zlecenie Intergalaktycznego Klanu Bankowego. W czasie wojny klonów, był jednym z wielu rodzajów droidów, wchodzących w skład armii Separatystów.

Wygląd i charakterystyka

Droid lansjer IG nie odbiegał swym wyglądem od innych modeli IG. Przypominał z kształtu swoich muunowskich twórców, o czym świadczyły długie ramiona i nogi oraz wydłużony czerep. Lansjer był bardziej zaawansowanym modelem niż typowy droid B1 ze względu na konieczność szybkiego reagowania w czasie poruszania się na skutrze repulsorowym 105-K. Właśnie ze względu na prędkość pojazdu, zrezygnowano z wyposażenia droida w broń laserową i postawiono na konwencjonalną. Uzbrojony w dalekosiężną lancę energetyczną oraz miny przeciwpojazdowe, robot był przeznaczony głównie do ochrony placówek i konwojów naziemnych oraz szybkiej eliminacji zagrożenia.

Historia

Generale Kenobi, niszczą nasze działa![1]
Able-472 o lansjerach IG do Obi-Wana Kenobiego.

Droidy lansjerzy IG zostały opracowane przez firmę Phlut Design Systems w trakcie tworzenia nowego oprogramowania dla droidów, które planowano sprzedać Federacji Handlowej. Ponieważ jednak Intergalaktyczny Klan Bankowy zaczął domagać się spłaty olbrzymiego kredytu, zaciągniętego do badań, firma została zmuszona sprzedać projekty swoich nowych droidów oraz tych które były dopiero w planach, konkurencyjnej Holowan Mechanicals.

IG lansjerzy w trakcie bitwy o Muunilinst.

Nowi właściciele lansjerów IG szybko dogadali się z Klanem Bankowym i zaczęli ich zaopatrywać w swoje maszyny. Organizacja zdecydowała się wykorzystać lansjerów jako ochroniarzy swoich konwojów naziemnych i placówek.

Po przystąpieniu Klanu do Separatystów oraz wybuchu wojen klonów, lansjerzy weszli w skład nowo powstałej armii Konfederacji. Separatyści uznali jednak, że tego typu droidy, nie są niezbędne do prowadzenia działań wojennych i zdecydowali się poświęć swoje fundusze na inne jednostki. Natomiast te już powstałe skierowano do rezerwy. W trakcie bitwy o Muunilist, łowca nagród Durge zdecydował się wykorzystać oddział lansjerów w kontrataku na siły Republiki. To właśnie dzięki nim udało mu się zniszczyć dużą ilość dział SPHA. Jednakże, droidy zostały wkrótce zniszczone w starciu z oddziałem klonów lansjerów. Inny oddział IG wziął udział w bitwie o Amaltannę, która zakończył się dla nich w taki sam sposób jak na Muunilinst.

Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także ocalałych do tej pory lansjerów IG. Następnie nakazano je zezłomować. Chociaż zaprzestano ich dalszej produkcji, udało się zachować ich plany oraz kilka nienaruszonych modeli, które zostały wykorzystane przez Holowan Mechanicals, do stworzenia nowych droidów zabójców IG-88 oraz IG-72.

Przypisy

Źródła