Wyrzutnia rakiet PLX-1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Wyrzutnia rakiet PLX-1
Podstawowe dane
Producent: Merr-Sonn Munitions, Inc.
Model: PLX-1
Typ: Wyrzutnia rakiet typu PLX
Cechy charakterystyczne
Zasięg: 40 km
Właściciele
Przynależność:



Wyrzutnia rakiet PLX-1 była pierwszą z ręcznych wyrzutni rakiet serii PLX produkowanych przez Merr-Sonn Munitions, Inc. na potrzeby Wielkiej Armii Republiki.

Wygląd i charakterystyka

PLX-1 była wyrzutnią przeznaczoną do wykorzystywania przez pojedynczego klona, który pozostając w ukryciu mógł bezpiecznie niszczyć wrogie umocnienia i pojazdy bojowe. Rakiety wystrzeliwane z tej broni miały tak dużą moc, że bez problemu niszczyły podstawowy czołg SeparatystówAAT.

W celu prawidłowego wystrzelenia pocisku broń musiała zostać oparta na ramieniu strzelca. Rakiety, którymi można było załadować PLX dzieliły się na standardowe, lecące w linii prostej po oddaniu strzału oraz na wspomagane systemem aktywacji grawitacyjnej (GAM), używanych głównie przeciw działom i pojazdom pancernym. W celu przełączenia trybu na GAM klon musiał zaprogramować rakietę na korpusie wyrzutni.

Jednocześnie w komorach PLX-1 mogły znajdować się dwa pociski, zaś pojedynczy żołnierz miał w ekwipunku siedem takich rakiet. Każda z nich mogła zniszczyć cel w odległości do 40 kilometrów, gdyż na taką odległość starczało jej paliwa.

Historia

Wyrzutnie PLX-1 były wykorzystywane na szeroka skalę, szczególnie podczas starć, w których Konfederacja wystawiała wiele czołgów i maszyn kroczących. Jedną z takich potyczek była bitwa o Muunilinst rozegrana w 22 BBY. W jej trakcie za pomocą PLX-1 zniszczonych zostało wiele pojazdów pancernych, jak również stanowiska snajperskie Separatystów. W późniejszym okresie PLX-1 znajdowało się w ekwipunku Advanced Recon Commando.

Po zakończeniu wojen klonów i nastaniu rządów Imperium wyrzutnie rakiet PLX-1 były zastępowane w Armii Imperialnej przez rozwojowe wersje PLX-2 oraz PLX-2M.

Źródła