Daakman Barrek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Daakman Barrek
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Miejsce pochodzenia: Mrlsst[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 192 cm[1]
Przynależność:
Daakman Barrek był mistrzem Jedi w czasach wojen klonów, urodzonym w rodzinie wykwalifikowanych profesorów na planecie Mrlsst.

Jego matka, szanowana genetyk, odkryła drzemiący w nim potencjał do posługiwania się Mocą i skontaktowała z Radą Jedi mając nadzieje, że jej syn osiągnie sukces służąc Republice. W rzeczy samej Barrek okazał się być niezwykle utalentowany w kwestii Mocy, osiągając status mistrza Jedi w wieku około 35 lat, po wyszkoleniu swojego pierwszego padawana.

Gdy wybuchły wojny klonów, Daakman otrzymał wiadomość o śmierci swojego pierwszego studenta w bitwie o Geonosis. Od tej pory całkowicie poświęcił się sprawie wojny i z wdzięcznością przyjął tytuł generała. Barrek i jego drugi uczeń, Sha'a Gi, zajmowali się wstrzymywaniem aktywności piratów w Zewnętrznych Rubieżach.

Barrek i Gi uzyskali informacje o ogromnej fabryce droidów bojowych na Hypori i wkrótce Rada Jedi wysłała tam grupę uderzeniową, do której zaliczali się też Ki-Adi-Mundi oraz Shaak Ti. Barrek jako najbardziej doświadczony w tych terenach przejął dowództwo. Misja na Hypori szybko przerodziła się w totalną klęskę. Miny orbitalne zestrzeliły transportowce, które rozbiły się tuż za linią wroga. Natychmiast tysiące droidów zostało wysłanych by zgładzić ocalałych. Na ich czele stał generał Grievous. Barrek próbował skontaktować się z Kenobim stacjonującym na Muunilinst prosząc o wsparcie, lecz w czasie rozmowy z Kenobim został zabity przez Grievousa.

Przypisy

Źródła