Super droid bojowy B2/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: posegregować źródła w kolejności hronologicznej.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Super droid bojowy B2
Producent Baktoid Combat Automata
Model Seria B droidów bojowych
Typ Droid bojowy
Wysokość 193 cm
Kolor sensorów Czerwony
Uzbrojenie Podwójny blaster (standardowo)
PrzynależnośćSuper droid bojowy B2 to ulepszona wersja droida bojowego B1, zaprojektowany przez Unię Technokratyczną. W czasie trwania wojen klonów, był jedną z podstawowych jednostek, wchodzących w skład armii Separatystów.

Wygląd i charakterystyka

"Gińcie, psy Republiki."
— Droid bojowy B2, atakujący żołnierzy-klonów.[1]
Droid B2 (na środku)

Konstruując modele B2, starano się wyeliminować zbytnią podatność na uszkodzenia, która była główną słabością modeli B1. Wyposażono go w niezwykle twardy pancerz, dzięki któremu był w stanie przetrwać pojedynczy strzał z blastera. Wzmocniono również jego konstrukcje, za sprawą czego, zyskał sporo na sile. Był nawet zdolny, bez problemu skręcić kark swojemu oponentowi, co zwykle czynił, gdy zbliżył się do niego na odpowiednią odległość. Trwałe i odporne zbroje B2 oraz ich wzmocnione stawy ograniczały jednak ich ruchliwość. Z tego powodu, droid był dosyć wolną jednostką. W dodatku, wiele modeli wykazało niską odporność na ciepło, w wyniku czego przy kontakcie z ogniem, wewnętrzne obwody szybko ulegały spaleniu. Był nieco inteligentniejszy od modeli B1, jednak nie posiadał jego umiejętności pilotażowych, ani możliwości skutecznego używania różnego rodzaju broni, że względu na brak odpowiedniej koordynacji ruchowej. Zamiast tego, zdecydowano się na wbudowanie w jego prawe przedramię, podwójnego działka laserowego. Z czasem zdecydowano się na ulepszenie jego uzbrojenia, instalując kolejne działko w lewej ręce. Było jednak traktowane przez droidy, jako to rezerwowe i używane tylko w nagłych wypadkach.

Wyposażono go też w znacznie bardziej agresywne oprogramowanie, przez co często zdarzały się sytuacje, że zniszczył sojuszniczą jednostkę by wyeliminować swój cel. Po bitwie o Geonosis, zdecydowano się umożliwić im komunikowanie się że sobą i wyposażono w umiejętność posługiwania się basiciem. Rzadko jednak korzystały z tej zdolności, a ich gramatyka była dość prosta. Wszystkie B2 podlegały bezpośrednio lub pośrednio rozkazom z centralnego komputera. Podobnie jak B1 miały zaprogramowany rozkaz "zniszcz wszystko, co się rusza" w razie braku sygnału z centralnego komputera. Tak samo jak swoi poprzednicy, posiadał w wersji podstawowej ograniczone oprogramowanie, nie pozwalające na bardziej skomplikowane plany strategiczne. Najczęściej wchodził w sam środek walki, po czym atakował dopóty, dopóki nie zostały zniszczone lub nie unicestwiły wszystkiego, co uważały za wrogów.

Historia

Wojny klonów

"Droidy Unii Technokratycznej, są do twojej dyspozycji, hrabio Dooku."
Wat Tambor do hrabiego Dooku, w czasie zebrania Separatystów na Geonosis.[2]
Droidy bojowe typu B2 podczas bitwy o Geonosis.

Nieudana inwazja na Naboo, ujawniła wyraźne braki skuteczności oraz sporą nieefektywność, produkowanych wówczas na szeroką skalę droidów B1. Na bazie zdobytych wtedy doświadczeń, Unii Technokratycznej udało się zaprojektować ulepszony model droida bojowego, pozbawionego większości wad swego poprzednika. O ich istnieniu wiedziała jedynie niewielka grupa osób, w tym najważniejszy przywódcy Separatystów, tacy jak hrabia Dooku. Pierwsze modele zostały przetestowane w 28 BBY, w trakcie konfliktu pomiędzy Federacją Handlową, a Wookieemi.[3] Okazały się na tyle skuteczne, że Separatyści zdecydowali się na ich masową produkcję. W celu ukrycia tego procederu przed Republiką, droidy powstawały głównie w geonosjańskich fabrykach, na Zewnętrznych Rubieżach.[4] Pomimo swych zalet i łatwość produkcji, nie były one jednak produkowane, w tak intensywnym stopniu jak ich gorsi kuzyni. Po wybuchu wojen klonów, droidy B2 stały się jedną z najliczniejszych i najpowszechniej stosowanych jednostek, używanych przez Separatystów. Okazały się bowiem, niezwykle skuteczne przeciwko używanym przez Republikę żołnierzom-klonom. Brały udział w większości bitew, jakie rozgrywały się wtedy w galaktyce. Uczestniczyły min. w bitwie o Jabiim,[5] o Christophsis[6], o Kashyyyk o Coruscant[7] i wielu innych.

Losy powojenne

Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także droidom bojowym typu B2. Następnie nakazano je zezłomować i zakazano ich dalszej produkcji. Wielu modelom udało się jednak przetrwać zagładę i szybko znalazły nowych właścicieli, którymi były różne organizacje przestępcze oraz poważniejsi kryminaliści. Duża ich część, wzięła udział w rebelii Gizora Dellso, skierowanej przeciwko nowo powstałemu Imperium Galaktycznemu. Armia Dellso poniosła jednak porażkę w bitwie o Mustafar, w wyniku której śmierć poniósł ich przywódca, a wszystkie droidy zostały zniszczone.[8] Wiele jednostek, po ponad czterdziestu latach bezczynności, na powrót zostało wprowadzonych do czynnej służby przez Sojusz Galaktyczny i skierowane do walki z kosmicznymi najeźdźcami, w trakcie trwania wojny z Yuuzhan Vongami. To właśnie dzięki oddziałowi składającemu się z droidów B2, udało się odeprzeć atak na planetę Mantessa, za co potem otrzymały specjalne wyróżnienie, od samego prezydenta Sojuszu, Cala Omasa.[9]

Warianty

"Widzę droidy bojowe.. i coś jeszcze"
"Prawdopodobnie Geonosjanie ulepszyli te droidy. Mogą być groźniejsze."
— Rozmowa Siri Tachi i Adi Galli, w czasie bitwy o Geonosis.[10]

Tak samo jak w przypadku swych poprzedników, droidy B2 doczekały się masy różnych specjalistycznych wariantów. Różniły się one od siebie, głównie niewielkimi zmianami w uzbrojeniu lub wyposażeniu.[11][12][13][14][15][16] Warto też wspomnieć o osobnych modelach droidów, takich jak C-B3[17] albo B3[18], przy których zastosowano identyczne zasady konstrukcyjne, jak w przypadku modeli B2.

Anti-Air Droid

Ten model droida, został opracowany do walki z wrogimi jednostkami latającymi. Jedyną, ale bardzo istotną zmianą w konstrukcji tego droida, było zastąpienie jego ręki, wyrzutnią rakiet przeciwlotniczych. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, pozostawał przez dłuższy czas, nie do wykrycia przez wrogie myśliwce i mógł z zaskoczenie, zestrzelić je jednym celnie posłanym pociskiem. W większej grupie, potrafił także zagrozić, masywniejszym pojazdom latającym. W porównaniu jednak do innych droidów, jak IG-227 posiadał dużo mniejszą ilość pocisków i było go też łatwiej zniszczyć. Wymienione wady oraz ich niska prędkość, w krótkim czasie przesądziły, o zaprzestaniu ich dalszej produkcji przez Separatystów.

B2 Buzzsaw Droid

W porównaniu do większości jednostek Separatystów, ten model został opracowany do walki bezpośredniej. Został wyposażony w dwie niewielkie piły mechaniczne, umieszczone na miejscu, standartowych działek blasterowych. Dodatkowo, wbudowano w niego cztery dodatkowe ręce, które zakończone potężnymi chwytakami. W ten sposób był wstanie pochwycić wrogiego żołnierza, żeby po chwili bez problemu, zlikwidować go swoimi piłami. Niestety jego oprogramowanie, nie przekroczyło kompetencji przeciętnego piechociarza, dlatego miały spore problemy, w skutecznym kontrolowaniu swoich dodatkowych rąk. W efekcie czego, dopóki jedna z nich nie złapała celu, pozostałe pozostowały bezczynne. Inną wadą była ich niska prędkość, przez co były w miarę łatwo likwidowane przez wrogów, zanim zdążyły do nich dotrzeć na odpowiednią odległość.

B2 Chainsaw Droid

Ten model, nie został wyposażony w żadna broń długodystansową, ani nawet w odpowiednie ręce, które mogłyby ją obsługiwać. Zamiast tego, wbudowano w niego dwie potężne piły łańcuchowe. Owa broń, była bardzo skuteczna w niszczeniu dużych przeszkód oraz w oczyszczaniu drogi dla atakujących, sojuszniczych jednostek. Niestety takie wyposażenie, zmuszało droidy do walki w bezpośrednim starciu. Co prawda miały w nim, duże szanse na zwycięstwo, jednak problemem pozostawał fakt, że najpierw trzeba było dotrzec do wrogiej jednostki, która będąc w posiadaniu blastera, mogłaby bez problemu wyeliminować, dość powolną jednostkę.

B2 Grapple Droid

Ten model został zaprojektowany, przed atakiem na Coruscant przez generała Grievousa. Przeznaczone były do walki wręcz przede wszystkim z Jedi uzbrojonymi w miecze świetlne. Zamiast blasterów, obydwie ręce zostały zastąpione przez naelektryzowane kleszcze, potrafiące szybko unieszkodliwić dowolną organiczną istotę. Taka broń była szczególnie skuteczna w ciasnych pomieszczeniach. Jednak oprócz zadań wartowniczych i przeciwstawianiu się Jedi, tego typu droidy nie znalazły innych zastosowań.

Droid bojowy B2-HA

Zwany również droidem komandorem albo dowódcą, nie zawdzięcza swej nazwy jakimiś szczególnymi umiejętnościami strategicznymi, mimo iż został wyposażony w inteligencje, przewyższającą możliwości, zwykłego piechociarza. Zyskał swą nazwę, gdyż zwykle stał na czele oddziału droidów typu B2 lub rzadziej B1. Chociaż zwykle wydawał im różnego rodzaju polecenia, to jego zadaniem nie było zarządzenie drużyną, a jedynie ułatwienie im zniszczenia celu. W tym celu został wyposażony w wyrzutnie torped, skutecznego przeciw piechocie i przy niszczeniu silnie ufortyfikowanych przyczółków. Była ona wmontowana w jego lewą rękę, natomiast w prawej, znajdowało się standardowe działko laserowe. Charakterystyczna cechą, oprócz wspomnianej wyrzutni, było żółte kółko, znajdujące się na jego lewym ramieniu.

Droid bojowy B2-RP

Zwany również, super droidem albo droidem rakietowym, B2-RP nie różnił się praktycznie wcale, od zwykłych modeli B2. Jedyną różnicą był wmontowany w jego ciało plecak rakietowy, który pozwalał mu na walkę w atmosferze planety oraz przestrzeni kosmicznej. Żeby skutecznie rozróżnić go od droidów B2, został pokryty niebiesko-białymi oznaczeniami, na tułowiach, ramionach i nogach. Były dużo tańsze od standardowych droidów myśliwców, takich jak Vulture, brakowało im jednak ich szybkości oraz siły ognia, przez co były łatwym celem. Sprawdzały się jednak w dużej liczbie, w walce z większymi statkami, skutecznie unikając ognia z ich dział oraz dokonując abordażu, kończącego się przejęciem bądź zniszczeniem wrogiego statku.

Droid szturmowy D-60

Ten wariant droida B2, został w całości zaprojektowany przez Federacje Handlową. Choć był uważany za ich samodzielny projekt, w rzeczywistości został praktycznie w całości skopiowany, od dzieła Unii Technokratycznej. Mimo wyraźnych różnic w wyglądzie, takich jak czerwone zabarwienie ciała oraz posiadanie przez niego, coś na kształt głowy, to funkcjonował i miał takie samo uzbrojenie, jak droidy bojowe B2. Nie udało mu się jednak uzyskać, takiej samej popularności jak pierwowzór i wziął udział, w zaledwie kilku bitwach wojny klonów.

Droid szturmowy D-90

Droid D-90, miał być ulepszoną wersją modelu D-60. Według wstępnych założeń, miał być połączeniem wszechstronności modeli B1, z wytrzymałością i siłą ognia droidów B2. Separatyści planowali uczynić z nich oddziały komandosów, wykonujących wiele skomplikowanych zadań. Jednak wstępne eksperymenty wykazały, pewne istotne wady ich systemów. Dlatego zdecydowano się przejąć fabryki Spaarti Creations, znajdujące się na planecie Cartao, w celu ich wyeliminowania. Jednak w wyniku bitwy z siłami Republiki, fabryki zostały zniszczone, a prace nad D-90 najpewniej przerwane.

Kawalerzysta Orray

W początkowych fazach wojen klonów, Separatyści starali się zwiększyć prędkość, poruszania się droidów B2, poprzez umieszczanie ich na stosowanych przez Geonosjan Orrayach. Zważywszy na sporą prędkość, jakie były w stanie osiągać te stworzenia, droidy były praktycznie na nie montowane, aby mogły się skutecznie na nich utrzymać. Również że względu na ich szybkość, zrezygnowano także z zamontowania w droidach, standardowych działek laserowych i zastąpiono je miotaczem płomieni. W wyniku tego, kawalerzyści Orray, byli skuteczni jedynie na bliskie odległości, w dodatku istniało realne ryzyko poparzenia swego wierzchowca. Mimo zastosowania odważnych innowacji w tym projekcie, szybko zaprzestano ich dalszej produkcji, gdyż okazali się mocno nieefektywni.

Mortal Droid

Ten wariant droida, został opracowany specjalnie do walki z pojazdami. Na jego wyposażeniu znajdował się moździerz oraz kilka grantów termicznych, którymi załadowywał dołączoną broń. Posiadał zdecydowanie najlepszą koordynacje ruchową, że wszystkich innych modeli B2, dzięki czemu mógł w miarę sprawnie obsługiwać swój moździerz. Dzięki temu oraz dość dalekiemu zasięgowi, sprawdzał się w niszczeniu wrogich pojazdów, jednak słabiej sobie radził z wytrzymalszymi budynkami oraz pojedynczymi, rozproszonymi jednostkami. Dodatkowo, że względu na brak uzbrojenia, tylko do obrony własnej, był łatwym celem, kiedy przeciwnik zbliżył się do niego na odpowiednią odległość. Z tego powodu Separatyści, zdecydowali się po jakimś czasie, całkowicie zaprzestać ich produkcji.

Super droid bojowy Ohma-D’un

Super droidy bojowe Ohma-D’un zawdzięczają swą nazwę lokalizacji, w jakiej zostały użyte po raz pierwszy. Był nim jeden z księżyców Naboo, Ohma-D'un, na którym siły Separatystów przetestowały swoją najnowszą broń biologiczną, gaz bagienny. To właśnie w rozpylacz tego gazu, zostały wyposażone te jednostki. Oprócz niego posiadały również, standardowe działko laserowe, z tą różnicą że nie było ono ukryte w ręce, tylko zastępowało im całą dłoń. Reszta budowy oraz wygląd droida, był praktycznie taka sama jak u modelu B2, nie licząc czarnego zabarwienia pancerza. Wyposażone w śmiercionośną broń droidy, okazały się niezwykle efektowne, przeciw piechocie organicznej. Ponieważ jednak Republice, szybko udało się opracować antidotum na truciznę, ich dalsza produkcja stała się zbędna.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
super droidów bojowych B2.
Droid bojowy typu B2 podczas bitwy o Geonosis.