All Terrain Armored Heavy Transport

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
AT-AHT
Podstawowe dane
Pełna nazwa: All Terrain Armored Heavy Transport
Producent: Kuat Drive Yards[1]
Rodzaj: All Terrain
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 80 km/h[1]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 5 ludzi[1]
Pasażerowie: 60 szturmowców[1]
Ładowność: 2 tony[1]
Przynależność:All Terrain Armored Heavy Transport nazywany również AT-AHT, to czteronożny ciężki robot kroczący, używany przez siły Imperium Fela i Imperium Sithów Dartha Krayta.

Charakterystyka

AT-AHT był rozwojową i poprawioną wersją starszych AT-AT oraz najwytrzymalszym, najsilniejszym i najlepiej uzbrojonym robotem kroczącym w imperialnym arsenale[1]. W porównaniu do AT-AT, miał ulepszony pancerz w okolicach głowy i głównego podwozia oraz wyposażono go w ciężkie działa laserowe i działa blaserowe, zamontowane przy miejscach dla pasażerów i po obu stronach kokpitu. Załogę pojazdu stanowiło pięć osób (pilotów i strzelców). Ponadto AT-AHT mógł zabrać na swój pokład 60 żołnierzy oraz uzupełnienie w postaci ośmiu skuterów repulsorowych i trzech AT-RCT. Ponadto na swój pokład mógł zabrać maksymalnie do 2 ton ładunku.

AT-AHT były przede wszystkim wdrażane do służby na światach, gdzie ekstremalne temperatury, toksyczne atmosfery lub inne ciężkie warunki nie pozwalały na korzystanie z technologii repulsorowej. Pojazd okazał się wartościowym robotem kroczącym, wykorzystywanym do przełamywania obrony przeciwnika i rozpraszania sił wroga. Był również traktowany jako ciężka artyleria.

Historia

Nie wiadomo dokładnie, kiedy roboty kroczące AT-AHT weszły do służby czynnej ani kiedy powstały ich pierwsze projekty. Jako że były one używane przez siły Nowego Imperium Galaktycznego można domniemywać, że od co najmniej 127 czy 130 ABY stanowią element Armii Imperialnej.

AT-AHT stacjonowały między innymi na planecie Bastion, stolicy Imperium na wygnaniu po przejęciu Coruscant przez Darth Krayta w 130 ABY.

Przypisy

Źródła


All Terrain
[Pokaż/Ukryj]