Bespin/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bespin
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże[1]
Sektor: Anoat
Układ: Bespin[1]
Pozycja w układzie: 3[1]
Gwiazda: Bespin[1]
Księżyce:
Współrzędne: K-18
Długość dnia: 12 standardowych godzin[1]
Długość roku: 5 110 standardowych dni[1]
Geografia
Typ: Gazowy gigant[1]
Średnica: 118 000 km[1]
Atmosfera: Zdatna do oddychania (w strefie życia)
Klimat: Umiarkowany (w strefie życia)
Grawitacja: Standardowa (w strefie życia)
Dominujący krajobraz: Gazowe obłoki
Woda: Brak
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic[1]
Rząd: Gildia[1]
Ludność: 6 000 000[1]
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Import:
  • Produkty spożywcze[1]
  • Technologie[1]
Eksport:
Przynależność:
Bespin to gazowa planeta, usytuowana w odosobnionym rejonie galaktyki. Słynęła z pozyskiwania i przetwarzania (niektórzy twierdzą, że wydobywania) gazu tibanna. Chociaż panowała tu niezwykła cisza i spokój, przylatujący goście mogli szukać rozrywek w luksusowych kasynach i hotelach Miasta w Chmurach, które samo w sobie było najsłynniejszą unoszącą się w przestworzach metropolią w całej galaktyce.

Charakterystyka

Miasto w Chmurach.

Bespin to główna planeta systemu o tej samej nazwie, położna w pobliżu Koreliańskiej Trasy Handlowej, w Korytarzu Ison.

Bespin wciąż jeszcze czekał na odkrycie źródeł nieprawdopodobnych bogactw, a także był jedną z najściślej strzeżonych tajemnic, jakich niewiele pozostało w burzliwym światku galaktycznych finansistów.

Planeta ta obracała się dość szybko wokół własnej osi. Jeden obrót trwał mniej więcej dwanaście godzin. Gospodarka planety miała dwa główne kierunki. Jednym było pozyskiwanie na przemysłową skalę bogactw naturalnych (gaz oraz cenne klejnoty). Drugi to przemysł rozrywkowy, nastawiony na zaspokajanie potrzeb i zachcianek zamożnych turystów, bankierów i przedsiębiorców, żądnych mocnych wrażeń albo pragnących spędzić prawdziwie egzotyczne wakacje.

Najsłynniejsze na Bespinie było Miasto w Chmurach. Założone jako baza górników pozyskujących gaz tibanna, przerodziło się szybko w najsłynniejszy ośrodek kultury, wypoczynku i rozrywki w całej galaktyce. Baronem-administratorem tego cudownego miejsca był Lando Calrissian, który wygrał to stanowisko w toczonej o nieprawdopodobnie wysoką stawkę grze w sabaka.

Historia

Bespin został przejęty przez Imperium w 3 ABY. Wraz z odlotem wszystkich sił Imperium znów odzyskał wolność. Drugi raz został przejęty w 12 ABY, przez wojowników zwanych Odrodzonymi, oraz najemników Reelo Baruka. W wyzwalaniu miasta pomógł szukający Desanna Kyle Katarn.

Lando Calrissian, zarządca miasta, kilka lat po tych wydarzeniach rozpoczął swoją wydobywczą działalność na Nkllonie, zostawiając Miasto w Chmurach.

Galeria

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bespina.