Dagobah/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Dagobah
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sluis
Układ: Dagobah
Pozycja w układzie: 2
Gwiazda: Darlo
Księżyce: 1
Współrzędne: M-19
Długość dnia: 23 standardowe godziny
Długość roku: 341 lokalne dni
Geografia
Typ: Skalista
Średnica: 14 410 km
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Wilgotny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Moczary, bagna, dżungla
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Rząd: Brak
Ludność: Brak
Przynależność: Jedi
Dagobah to niezamieszkana przez żadną rasę inteligentną bagienna planeta, na którą wielu Jedi, w tym mistrz Yoda, Tahiri Veila, Lowbacca czy Tesar Sebatyne udawało się na wygnanie.

Geografia i położenie

Krajobraz

Dominującym na Dagobah krajobrazem były bagna i moczary, porośnięte dziką, charakterystyczną dla tego środowiska dżunglą drzew gnarltree, o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym. Zarośnięte jeziora i bagniska oferowały jednocześnie sprzyjające warunki rozwoju dla wszelkiego życia, które w niemal każdej swojej formie rozprzestrzeniło się po całej planecie. Bagna Dagobah były również cały czas spowite przez gęsty całun mgieł i chmur, ponad którym widniały korony najwyższych drzew. Na planecie nie rozwinęło się żadne inteligentne życie.

Flora

  • Drzewa gnarltree
  • Mięsożerne kwiaty
  • Mięsożerne grzyby

Fauna

Lokalizacja

Planeta Dagobah mieściła się w sektorze Sluis, kilka lat świetlnych od Sluis Van. Jej doba trwa 23 standardowe godziny, a rok 341 dni.

Historia

Minch

Około roku 700 BBY, rycerz Jedi Minch stoczył pojedynek na miecze świetlne z mistrzem bpfasshiańskich Mrocznych Jedi. Walka zakończyła się zwycięstwem przedstawiciela rasy Yody, jednak potęga mrocznego Jedi była tak wielka, że miejsce, w którym odbyła się ta walka, zostało przepełnione ciemną stroną Mocy.

Przed wojnami klonów

W 38 BBY rozbiło się tam czterdziestu ludzi, zmuszonych do walki o przetrwanie w nowym i niegościnnym środowisku, a w konsekwencji do aktów kanibalizmu. Wreszcie na krótko przed wybuchem wojen klonów republikańska ekspedycja naukowa pod dowództwem Halki Four-Den wylądowała na Dagobah, by zbadać występującą tam florę i faunę, ale wskutek problemów z żywnością i trudności ze znalezieniem substytutu, oraz atakami drapieżników, wszyscy zginęli.

Czasy Imperium

Yoda naucza Luke'a Skywalkera.

Wkrótce po proklamacji Imperium Galaktycznego Yoda udał się na Dagobah, po przegranym pojedynku z imperatorem Palpatine'em w sali obrad Senatu na Coruscant. Postanowił zamieszkać właśnie tam z kilku powodów: Dagobah była bowiem jedną z 37 planet, które wykasowano z Archiwów Jedi, ale przede wszystkim aura Yody była na Dagobah maskowana w Mocy z jednej strony przez wielość form życia zamieszkujących planetę, a z drugiej - i to przede wszystkim - dzięki obecności silnego źródła energii ciemnej strony w postaci jaskini. Dzięki temu mógł uniknąć wykrycia przez imperatora.

Podczas pobytu na Dagobah Yoda cały czas przygotowywał się do szkolenia syna Anakina Skywalkera, który miał obalić Imperatora i odtworzyć Zakon Jedi, zdziesiątkowany w okresie Wielkiej Czystki. Odnaleźli go w tym okresie Tash Arranda z jej bratem, Zakiem, jednak Yoda nie zdecydował się na ich szkolenie, wciąż czekając na innego ucznia. Razem jednak uratowali przebywających wciąż na Dagobah potomków rozbitków z 38 roku BBY, rodzeństwo Arranda miało zaś zachować dla siebie jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu mistrza Jedi. W tym czasie Dagobah odwiedził także Qu Rahn, którego Yoda pośpiesznie awansował do rangi mistrza i nauczył, jak zespolić się po śmierci z Mocą. Innym istotnym gościem Yody był Car'Das, już jako jeden z najważniejszych lordów przestępczego półświatka galaktyki. Yoda odesłał go do mnichów Aing-Tii, gdyż tylko oni mogli poradzić sobie z jego kłopotami z Mocą.

W roku 3 ABY na Dagobah przyleciał Luke Skywalker, szukając Yody. Z początku sceptyczny, mistrz Jedi zgodził się w końcu szkolić syna Anakina i od razu narzucił mordercze wręcz tempo, wymagając zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i doskonalenia kontaktu z Mocą. Luke jednak nie ukończył szkolenia, miał bowiem wizję swoich przyjaciół, Hana Solo, Leii Organy i Chewbacci, torturowanych w Mieście w Chmurach na planecie Bespin. Skywalker pospieszył im na pomoc, obiecał jednak, że wróci, by dokończyć szkolenie.

I wrócił rok później, zastając Yodę na łożu śmierci. Mistrz Jedi przekazał mu jeszcze informacje o jeszcze innym Skywalkerze, zanim na zawsze zjednoczył się z Mocą. Luke wkrótce potem opuścił Dagobah, by przez długi czas tam nie wracać.

Czasy Nowej Republiki

Zrobił to jednak w roku 9 ABY, już jako rycerz Jedi, szukając wskazówek odnośnie dalszego szkolenia. Okazało się, że chatka, W której mieszkał niegdyś Yoda praktycznie przestała istnieć. W jaskini ciemnej strony Luke miał wtedy wizję Mary Jade na barce Jabby na Tatooine. Znalazł tam także zdalny przywoływacz okrętu Car'Dasa, który przekazał Talonowi Karrde.

Od tej pory Dagobah była odwiedzana tylko trzykrotnie. Raz, w roku 12 ABY, gdy Luke Skywalker razem z Callistą szukali sposobu na przywrócenie jej zdolności władania Mocą, przez krótki czas szukali odpowiedzi właśnie na Dagobah. Dwa lata później na planecie pojawiła się Tavion Axmis, chcąca wykorzystać energię jaskini ciemnej strony przy użyciu Berła Ragnosa. Ostatnim gościem na Dagobah był Luke Skywalker, podążający śladem Tavion; miał się on przekonać, że Mroczna Jedi rzeczywiście pozyskała energię jaskini do swoich celów.

Ciekawostki

  • W buddyzmie Dagobah oznacza skrzynię, w której przechowywane są relikwie Buddy.

Źródła

Dagobah.