John Williams

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
John Williams
Data urodzenia: 8 lutego 1932
Miejsce urodzenia: Floral Park, Nowy York, USA
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor włosów: Siwe
Wkład w uniwersum
Ścieżka dźwiękowa:John Williams (ur. 8 lutego 1932 r. w Nowym Jorku) – kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do prawie stu filmów.

Na początku swojej działalności tworzył głównie muzykę do seriali telewizyjnych. Jego pierwszym większym sukcesem było skomponowanie muzyki do filmu Zagubieni w Kosmosie. Później pojawiło się wiele produkcji, do których Williams skomponował muzykę. Przełomem na pewno były Szczęki, a następnie Gwiezdne wojny. Napisał także muzykę do trzech pierwszych części ekranizacji książek o Harrym Potterze, więc dziś jego nazwisko kojarzą także dzieci i młodzież.

Jego kompozycje są znane milionom ludzi na całym świecie. Wielu słyszało Marsz Imperialny z Gwiezdnych wojen, czy też motywy przewodnie z filmów o przygodach Indiany Jonesa lub Szczęk, nie każdy jednak kojarzy je z nazwiskiem Williamsa.

Do dnia dzisiejszego otrzymał czterdzieści trzy nominacje do Oscara, z czego pięć zamieniło się później w złoty posążek (za muzykę do filmów: Lista Schindlera, Szczęki, E.T., Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja, Skrzypek na dachu). Otrzymał także wiele innych prestiżowych nagród, m.in. Saturna oraz Grammy, Złoty Glob, czy nagrodę BAFT-y.

Wybrane nagrody i nominacje

Filmografia

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.