Trylogia prequeli

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Trylogia prequeli to seria trzech filmów z sagi Gwiezdnych wojen, ukazujących wydarzenia sprzed oryginalnej trylogii. Filmy te, znane jako epizody I-III ukazywały się w latach 1999-2005. W przeciwieństwie do pierwszej trylogii, wszystkie obrazy zostały wyreżyserowane przez George'a Lucasa.

Prequele przedstawiają ostatnie lata istnienia Republiki Galaktycznej, wspieranej przez licznych wówczas Jedi. Filmy ukazują wydarzenia, które doprowadziły do powstania Imperium, drogę młodego Anakina Skywalkera na ciemną stronę, a także wspomniane w Nowej nadziei wojny klonów. W trylogii ważną rolę odgrywają znani z pierwszych filmów Obi-Wan Kenobi, Yoda i Sheev Palpatine, powracają także między innymi R2-D2, C-3PO, Boba Fett, Chewbacca i Jabba. Epizody I-III wprowadzają też do sagi zupełnie nowych bohaterów, jak Padmé, matkę Luke'a i Lei, mistrza Windu, hrabiego Dooku czy generała Grievousa.

Filmy

Tytuł polski Tytuł oryginalny Światowa premiera Polska premiera Czas akcji
Mroczne widmo The Phantom Menace 19 maja 1999 17 września 1999 32 BBY
Atak klonów Attack of the Clones 16 maja 2002 16 maja 2002 22 BBY
Zemsta Sithów Revenge of the Sith 19 maja 2005 19 maja 2005 19 BBY

Ciekawostki

  • W czasie produkcji i debiutu tych epizodów Gwiezdnych wojen określano je również jako nową trylogię. Ze względu na powstanie kolejnej trylogii nazwa ta wyszła jednak z obiegu jako nieprecyzyjna.


Filmy i seriale z uniwersum Gwiezdnych wojen
[Pokaż/Ukryj]