Yoda
|
Być może w archiwach są braki.
Ten artykuł wymaga poszerzenia. Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych. |
Yoda |
Data i miejsce narodzin: | 896 BBY[1] |
Data i miejsce śmierci: | 4 ABY, Dagobah[2] |
Rasa: | Nieznana |
Wzrost: | 66 cm[1] |
Kolor włosów: | Siwe |
Kolor oczu: | Zielone |
Kolor skóry: | Zielona |
Przynależność: | |
Profesja: |
Yoda był Wielkim Mistrzem Jedi żyjącym w czasie istnienia Republiki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość Jedi był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Do walki używał krótkiego miecza świetlnego o zielonym ostrzu. Pochodzenie Yody było nieznane. W galaktyce znanych było jedynie trzech przedstawicieli tej rasy.
Biografia
Era Wielkiej Republiki
W czasach Wielkiej Republiki Zakon Jedi prowadził aktywną działalność w całej galaktyce i starał się ujarzmiać niepokoje na dzikich Zewnętrznych Rubieżach. Yoda w tym okresie był podróżnikiem odkrywającym galaktykę wraz z grupami padawanów, gdyż już wtedy był znany jako świetny mentor dla przyszłych pokoleń Jedi.[4]
W świątyni Jedi
Jako członek Rady w świątyni Jedi na Coruscant szkolił kolejnych padawanów i młodzików, którzy nie zostali jeszcze wybrani do nauczania przez rycerza lub mistrza. Większość Jedi okresu końca Republiki Galaktycznej na różnych etapach szkolenia pobierała nauki u Yody. Był mistrzem hrabiego Dooku oraz Obi-Wana Kenobiego.
Wybraniec Mocy
- Strach to ciemna strona Mocy. Strach wiedzie do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia.
- — Do Anakina Skywalkera.
W roku 32 BBY Yoda uczestniczył w spotkaniu Rady Jedi, podczas którego mistrz Qui-Gon Jinn przedstawił innym Jedi Anakina Skywalkera. Jak sam twierdził, był on wybrańcem Mocy. Yoda, podobnie jak inni mistrzowie, był przeciwny szkoleniu chłopca z uwagi na jego wiek. Sam Yoda wyczuwał w nim strach przed utratą matki.
W tym samym czasie, królowa Padmé Amidala ogłosiła wotum nieufności wobec kanclerza Valoruma. Qui-Gon Jinn wraz ze swoim uczniem, Obi-Wanem Kenobim, dostali polecenie eskortowania Amidali na Naboo. Podczas bitwy Jedi zmierzyli się z lordem Sithów, Darthem Maulem. Choć Obi-Wan pokonał przeciwnika, Qui-Gon został zabity. Wkrótce Kenobi otrzymał tytuł rycerza i wziął Anakina jako swego padawana, mimo, że Yoda osobiście nie zgadzał się na to.
Wojny klonów
Bitwa o Geonosis
- Potężny stałeś się, Dooku. Ciemną stronę wyczuwam w tobie!
- — W rozmowie z Darthem Tyranusem.
W 22 BBY Yoda udał się na planetę Kamino by sprawdzić armię klonów po jej wcześniejszym odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, swym niegdysiejszym wychowankiem, obecnie uczniem Dartha Sidiousa. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.
Misja na Rugosie
W nieokreślonym czasie wojen klonów, Yoda, z polecenia kanclerza Palpatine'a, udał się na negocjacje w sprawie dołączenia się Toydarii do Republiki i wybudowania bazy dla jej oddziałów. Miał się spotkać z tamtejszym królem, Katuunko, na neutralnym księżycu, Rugosie. Gdy przybył do umówionego układu, jego statek zaatakowały okręty Separatystów. W kapsule ratunkowej udało mu się wraz z trójką klonów wylądować na powierzchni księżyca. Skontaktował się z Katuunko, informując go, że trudności spowodowały jego spóźnienie.
Asajj Ventress, która również przybyła na spotkanie z Toydarianinem, zaproponowała zawody. Powiedziała Katuunko, że ma zamiar wysłać droidy do walki z mistrzem Jedi, a jeśli te pokonają go, Toydaria przyłączy się do Konfederacji. Król nie potrzebował pokazu siły Yody, lecz mistrz bez wahania przyjął wyzwanie. Yoda rozłączył się i rozpoczął mozolną wędrówkę do miejsca pobytu króla. Podczas podróży wielokrotnie stawiał czoła dziesiątkom droidów, ale z pomocą klonów i dzięki swoim umiejętnościom, udało mu się je pokonać. Ponownie skontaktował się z królem, informując go o swoim zwycięstwie. Gdy tylko się rozłączył, Katuunko odmówił Ventress przyłączenia się do Separatystów. Mroczna Jedi skontaktowała się z hrabią Dooku, który nakazał zabicie króla. W momencie zadania ciosu na miejsce egzekucji, przybył Yoda. Mistrz powstrzymał za pomocą Mocy uderzenie jej mieczy świetlnych. Po chwili przyciągnął jej broń do siebie, obejrzał i stwierdził, że musi się jeszcze wiele nauczyć, po czym zwrócił jej własność. W tej samej chwili Ventress zdetonowała ładunki wybuchowe umieszczone przez siebie nieopodal miejsca spotkania. W zamieszaniu zdołała zbiec. Yoda błyskawicznie zareagował i powstrzymał lawinę kamieni. Gdy niebezpieczeństwo minęło Katuunko uroczyście obiecał dołączenie się Toydarii do Republiki.
Zamach w świątyni Jedi
- Jak najszybciej [...] wracajcie. W świątyni bombę ktoś podłożył.
- — Do Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano.
Pod koniec wojen klonów w świątyni Jedi doszło do zamachu terrorystycznego, którego ofiarą stał się między innymi mistrz Tutso Mara. Yoda wezwał na Coruscant Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano, by pomogli w szukaniu mordercy, gdyż jako jedyni byli poza stolicą. Odbył się pochówek. O tym, iż zamach wywołała padawanka Luminary Unduli, Barrissa Offee, dowiedziano się dopiero później.
Wydalenie Ahsoki
Jakiś czas po zamachu, Ahsoka Tano, uczennica Anakina Skywalkera została oskarżona o morderstwo. Rada Jedi początkowo była przekonana, iż Togrutanka nie jest winna, stopniowo zaczęła jednak zmieniać zdanie. Pod wpływem między innymi mistrza Ki-Adi-Mundiego i Saesee Tiina zdecydowano o wydaleniu Ahsoki z Zakonu. Po udowodnieniu jej niewinności, Tano nie chciała już wrócić. Yodę wielokrotnie dręczyły wyrzuty sumienia związane ze sprawą niesłusznego oskarżenia, czego przejawem była jego wizja, podczas której widział umierającą Ahsokę pytającą, czy po śmierci zjednoczy się z Mocą.
Spotkanie z Valorumem
- Kopę lat, przyjacielu. Co mogę dla ciebie zrobić?
- — Valorum do Yody.
W 19 BBY Yoda, chcąc dowiedzieć się więcej na temat misji, na którą wysłano Jedi Sifo-Dyasa, udał się do siedziby Senatu, by spotkać się z kanclerzem Sheevem Palpatine'em. Polityk powiedział, że nic nie wie na ten temat, ponieważ w czasach, kiedy Sifo-Dyas jeszcze żył, urząd ten piastował Finis Valorum. Yoda spotkał się z nim przed jego domem. Mistrz Jedi chciał się dowiedzieć, co Finis wie o śmierci Sifo-Dyasa. Valorum odpowiedział jedynie, że razem z nim na negocjacje posłał innego ambasadora. Finis pożegnał się z Yodą.
Głos Qui-Gona
Na Dagobah i planecie Mocy
Jakiś czas później Yoda usłyszał głos mistrza Qui-Gon Jinna, zabitego wiele lat wcześniej przez Dartha Maula na Naboo. Rada Jedi, wiedząc, iż żaden Jedi nie jest wstanie zachować swojej tożsamości po zjednoczeniu z Mocą, podejrzewała, że mistrz może być kuszony przez ciemną stronę. Przeprowadzono wszelakie badania, które jednak niczego nie wykazały.
Głos Qui-Gona jednak nie ustawał. Oznajmił, iż pokaże Yodzie jak zachować swą tożsamość po śmierci. Zgodnie z jego wolą, Wielki Mistrz udał się na Dagobah, gdzie sam Jinn ukazał mu się w postaci światła. Yoda miał wizję związaną z sekretnym lordem Sithów, jednak nie poznał jego tożsamości. Następnie udał się na planetę Mocy, by przejść głębsze szkolenie, związane z pokonaniem swoich lęków i słabości.
Na Morabandzie
- Darth Bane. Lordem Sithów jesteś. [...] Zasadę Dwóch stworzyłeś.
- — Do Dartha Bane'a.
Po próbie, zgodnie z poleceniem, Yoda udał się na Moraband, planetę Sithów. Podczas swej podróży dotarł do grobowca, w którym zmierzył się ze zjawą Dartha Bane'a. Mistrz bez problemu rozpoznał Mrocznego Lorda, ale nie okazał słabości.
Później, w wizji wywołanej na wskutek podstępu Dooku i Dartha Sidiousa, zmierzył się z tajemniczym Mrocznym Lordem Sithów. Yoda bezbłędnie przebył wszystkie próby. Został poinformowany, że jego szkolenie będzie trwało jeszcze przez dłuższy czas. Mistrz wrócił na Coruscant.
Plan zabicia Dooku
Po obejrzeniu masakry nad Mahrancą, Yoda zgodził się z pomysłem mistrza Mace'a Windu, który zaproponował zabicie hrabiego Dooku, by oszczędzić miliony istnień za cenę jednego. Zgodził się również na pomysł Kenobiego, aby tę misję otrzymał Quinlan Vos, lecz podczas narady postanowił, by partnerem Jedi była Asajj Ventress, która już kilkakrotnie próbowała zabić swego dawnego mistrza.[5]
Bitwa o Kashyyyk i rozkaz 66
- Żegnaj Tarfful, żegnaj Chewbacca! Tęsknić będę...
- — Opuszczając Kashyyyk.
W końcowej fazie wojen klonów Yoda udał się wraz z batalionem klonów dowodzonym przez komandora Gree na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Przez całą bitwę znajdował się wraz z komandorem Gree na specjalnej platformie. W pewnym momencie klony otrzymały rozkaz zabicia wszystkich Jedi. Gree ze swoim pomocnikiem wyciągnęli broń i chcieli zastrzelić Yodę, ale ten wyczuł zagrożenie i skrócił obydwa klony o głowę. Dzięki pomocy Chewbacci i Tarffula niepostrzeżenie udał się do swojej zamaskowanej kapsuły i odleciał z planety.
Po rozkazie 66
Po wylocie z Kashyyyk, Yoda udał się na statek senatora Baila Organy. Tam spotkał Obi-Wana Kenobiego. Gdy senator dostał wezwanie na posiedzenie Senatu, razem z Jedi udał się na Coruscant. Kiedy Organa udał się na obrady, Obi-Wan i Yoda udali się do świątyni Jedi. Napotkali tam oddział klonów, który ich zaatakował. Po pokonaniu wroga i spenetrowaniu świątyni zobaczyli oni setki ciał zabitych młodzików i rycerzy. Obejrzeli nagranie w archiwum ukazujące, jak Anakin na czele oddziału klonów zabija Jedi. Yoda wydał Obi-Wanowi polecenie, by ten poleciał na Mustafar, gdzie znajdował się Skywalker, i zabił go. Sam Yoda udał się do budynku Senatu, by zmierzyć się z Palpatine'em. Yoda stoczył zacięty bój, lecz nie udało mu się pokonać Sitha. Pokonany musiał uciekać. Kanałem wentylacyjnym wydostał się poza budynek Senatu. Z pod jednej z luk w ścianie odebrał go senator Organa. Następnie razem z mężczyzną udał się na jego statek, którym polecieli na stację na Polis Massa. Przybył tam także Obi-Wan, który powiedział, że pokonał Anakina, znanego już jako Vader. Razem z senatorem i Obi-Wanem oglądał narodziny Luke'a i Leii, dzieci upadłego Jedi.
Po upadku Republiki i przegranej walce z Palpatinem Yoda udał się na wygnanie na bagnistą planetę Dagobah, gdzie mieszkał do swojej śmierci.
Głos na Lothalu
- Dobrze! Dobrze... przed tobą długa droga, padawanie. Droga przyszłego Jedi!
- — Do Ezry Bridgera.
Yoda, w postaci świateł, ukazał się w świątyni na Lothalu Jedi Kananowi Jarrusowi i jego uczniowi, Ezrze Bridgerowi. Mistrza umocnił w duchu, a padawanowi pomógł zdobyć kryształ kyber, dzięki któremu mógł zbudować swój miecz świetlny.[6]
Wizja Ezry
Gdy Ezra, Kanan oraz Ashoka Tano pojawili się w świątyni Jedi na Lothalu w poszukiwaniu sposobu na pokonanie inkwizytorów, Yoda pojawił się w wizji młodego padawana, w której ostrzegał go przed ciemną stroną mocy oraz nakazał mu znaleźć Malachor. Podczas ucieczki z walącej się świątyni ukazał się też Ashoce.[7]
Nauka Madeline Sun
Kiedy Madelin Sun dostała misję od Qi'ry odnalezienia Yody, wiedziała gdzie go może znaleźć. Gdy wylądowała na Dagobah, nagle zaatakowała ją jakaś dziwna istota która zaprowadziła ją do jaskini, co prawda nie spotkała ona samego Yody ale ten wszedł w jej umysł i uczył ją tematów związanych z mocą, za pomoc z zrozumieniu działania mocy, Madelin nie powiedziała Qi'rze gdzie znajduje się Yoda.
Nauka Luke'a Skywalkera
- Rób, albo nie rób. Nie ma próbowania!
- — Do Luke'a Skywalkera.
W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody syna Anakina, Luke'a Skywalkera. Młody Skywalker z początku nie wiedział kim jest dziwny, mały, zielony osobnik, który obiecał zaprowadzić go do mistrza Jedi. Dopiero w chacie, gdy Yoda po wybuchu złości u Luke'a uznał go za zbyt starego i niegotowego do odbycia szkolenia, syn Anakina zorientował się kim jest jego rozmówca. Dopiero po interwencji ducha Obi-Wana Yoda zgodził się wyszkolić chłopaka na rycerza Jedi. Szkolenie nie było proste. Oprócz opanowania Mocy Yoda uczył go sztuki szermierczej. Podczas jednej z lekcji mentor zwątpił w młodego Skywalkera i wysłał do tamtejszej jaskini, gdzie Luke stoczył pojedynek z wizją Vadera.
W czasie innej lekcji Luke doświadczył wizji cierpień Hana i Leii w Mieście w Chmurach. Zdecydował się opuścić Dagobah przed ukończeniem szkolenia w celu uratowania przyjaciół. Yoda i duch Obi-Wana starali się przekonać go do pozostania, twierdząc, że Luke nie jest jeszcze gotowy stawić czoła Vaderowi. Obi-Wan przestrzegł młodego Jedi przed ciemną stroną, która będzie go kusić, jeśli napotka na Bespinie lorda Sithów. Skywalker obiecał wrócić i dokończyć szkolenie. Yoda powiedział, że Luke jest nierozważny i od tej pory wszystko może się potoczyć nie tak, jak powinno. Obi-Wan także był zaniepokojony tą decyzją, mówiąc Yodzie, że Luke był ich ostatnią nadzieją. Yoda przypomniał Kenobiemu o jeszcze jednej osobie.
Śmierć
Rok później Yoda umarł ze starości w swojej chacie na Dagobah. Gdy Luke Skywalker przybył do jego chaty, zastał go tam starego i schorowanego. Jako swoje ostatnie słowa Yoda wyszeptał, że istnieje kolejny Skywalker, po czym zmarł, a jego ciało zniknęło.[8]
Jako duch
- Jej energia otacza nas i wiąże.
- — Yoda do Rey.
Po bitwie o Endor, Yoda ukazał się Luke'owi jako duch w wiosce Ewoków, w towarzystwie duchów Obi-Wana i odkupionego Anakina.[8]
Trzydzieści cztery lata po bitwie o Yavin, Rey usłyszała głos Yody w wizji w zamku Maz Kanaty.[9]
Jakiś czas później Yoda ukazał się Luke'owi Skywalkerowi na planecie Ahch-To. Luke chciał wówczas spalić teksty Jedi znajdujące się w drzewnej bibliotece. Kiedy jednak się zawahał, Yoda zrobił to za niego, wywołując piorun, który uderzył w drzewo. Skywalker myślał, że zawartość biblioteki uległa zniszczeniu, lecz książki zostały zabrane wcześniej przez Rey na pokład Millennium Falcona.[10]
Relacje
Sheev Palpatine
Kiedy nie wiedziano, ze Wielki Kanclerz jest Mrocznym Lordem Sithów, Yoda nie miał z nim złych kontaktów. Podobnie jak Mace Windu, uważał jednak, iż polityk zbyt miesza się w wewnętrzne sprawy Jedi. Kiedy na jaw wyszło, że Palpatine jest Sithem i w wyniku wydania Rozkazu 66 klony wymordowały większość Jedi, Yoda sam ruszył na spotkanie z nim. Mistrz uważał Sheeva za bardzo potężnego użytkownika Mocy. Przestrzegał przed nim Luke'a Skywalkera.
Już podczas wojen klonów Yoda chciał za wszelką cenę poznać tożsamość Sitha. Obawiał się go; Palpatine pojawił się w jego wizji, podczas której podjął z nim walkę. W widzeniu zginął również Dooku.
Obi-Wan Kenobi
Yoda był dość przyjacielski w stosunku do Kenobiego, na przykład, gdy dowiedział się, że Kenobi, Anakin Skywalker i Padmé Amidalá są uwięzieni na arenie na Geonosis, polecił innym Jedi, ruszyć na ratunek, a sam w końcowej fazie bitwy, przybył wraz z Klonami w Kanonierce LAAT.
Osobowość
Yodę cechowało poczucie humoru. Wielokrotnie żartował ucząc nowe pokolenia, w tym Luke'a Skywalkera i adeptów w świątyni Jedi, a także ukazując się Ezrze Bridgerowi na Lothalu. Nawet podczas wojen klonów potrafił wszystko obrócić w żart. Jednak potrafił zachować zimną krew w walce z Sithami.
Umiejętności
Yoda posługiwał się Formą IV. Mistrz wkomponował w założenia Ataru swój niewielki wzrost i relatywnie małą siłę. Był biegły w posługiwaniu się Mocą. Potrafił przechwycić błyskawice Mocy.
Złote myśli
Jedną z charakterystycznych cech Yody była głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu, zmuszały do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych w popkulturze.
Ciekawostki
- Laska Yody, którą często miał przy sobie, pozwalała pokonywać mu długie dystanse. Zawierała też w sobie naturalne substancje roślinne. Ich żucie wspomagało medytację.[źródło?]
- Słowo Yoda pochodzi prawdopodobnie z sanskrytu: Yoddha - wojownik.
- W oryginalnym wydaniu Zemsty Sithów na DVD znajduje się ukryty dodatek zatytułowany Hip hop Yoda, w którym występuje Yoda w towarzystwie klonów.
- Posąg Yody stoi przed Letterman Digital Arts Center - otwartą w 2005 roku siedzibą części departamentów Lucasfilmu, LucasArts oraz Industrial Light & Magic.
- W wersji gry Soulcalibur IV na Xboxa 360 Yoda był jedną z grywalnych postaci. Na PlayStation 3 jego miejsce zajął Darth Vader, jednak obie postaci po pewnym czasie stały się dostępne do pobrania drogą internetową na odpowiednich platformach.
- Mistrz Yoda jest jednym z dwóch bohaterów, którzy umierają w filmach z przyczyn naturalnych. Drugą postacią jest Leia w Skywalker. Odrodzenie.
- Między czwartym, a piątym sezonem serialu Wojny klonów, zmieniono nieco wygląd mistrza Jedi, by bardziej przypominał tego z Zemsty Sithów.
Przypisy
Źródła
|