Ahsoka Tano

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Ten artykuł dotyczy kanonicznej postaci. Zobacz też: inne artykuły z tą nazwą.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Pomóż mi, Obi-Wanie Kenobi. Jesteś moją jedyną nadzieją.

Ten artykuł potrzebuje przypisów.


Uwaga! Niektóre sekcje tego artykułu, lub też cały artykuł muszą zostać opatrzone odpowiednimi przypisami. Pomóż nam ulepszyć ten artykuł i dodaj do niego przypisy.

Ahsoka Tano
Data i miejsce narodzin: 36 BBY, Shili[1]
Data i miejsce śmierci:
Miejsce pochodzenia: Coruscant[4]
Rasa: Togrutanka[1]
Wzrost: 188 cm[5]
Kolor włosów: Brak[6]
Kolor oczu: Niebieskie[6]
Kolor skóry: Pomarańczowa[6]
Przynależność:
Profesja:
Ahsoka Tano nazywana przez swego mistrza Smarkiem, była togrutańską padawanką, a następnie rebeliantką żyjącą w czasie istnienia Republiki i Imperium. Urodziła się na Shili, gdzie odkrył ją mistrz Jedi Plo Koon. Tano w młodym wieku została zabrana do Świątyni Jedi, a gdy rozgorzały wojny klonów, w wieku czternastu lat, została przydzielona do Anakina Skywalkera. Jej pierwszym udziałem w wojnie było uczestnictwo w bitwach o Christophsis i Teth. Miała też swój udział w odszukaniu syna przywódcy kartelu Huttów, Jabby.

Wsławiła się również dzięki pomocy udzielonej mistrzowi Koonowi w bitwie o Abregado. Podczas kryzysu wywołanego przez Malevolence stoczyła walkę z generałem Grievousem, z której dzięki swojemu szczęściu i umiejętnościom, wyszła cało. Jakiś czas później została przydzielona jako eskorta do pojmanego, wicekróla Nute'a Gunray'a. Wspólnie z mistrzynią Luminarą Unduli stawiła czoła Asajj Ventress. Podczas walki uratowała Luminarę gdy Ventress miała zadać ostateczny cios.

Gdy na Naboo zaistniało zagrożenie zarażeniem nowym wirusem, Ahsoka brała udział w walkach mających na celu pokonanie sił Separatystów. W tych działaniach została zarażona nowym wirusem i tylko dzięki szybkiej interwencji jej mistrza i Obi-Wana Kenobiego, udało jej się przeżyć. Pierwszą poważną stratę Togrutanka poczuła po pierwszej fazie bitwy o Ryloth. Wtedy też straciła całą eskadrę myśliwców, którą dowodziła. Mimo złego samopoczucia poprowadziła ocalałe siły Republiki przeciwko Separatystom i dzięki znakomitemu planowi, pokonała wroga.

W pewnym okresie wojny Ahsoka pozwoliła sobie na zbytnią zuchwałość. Po bitwie o Felucję została oddelegowana do archiwów Jedi, by tam odpocząć od wojny. Jej kara nie trwała jednak długo, gdyż razem ze swoim mistrzem wyruszyła w pościg za łowcą nagród Cadem Bane'em, który ukradł holokron Jedi i rozpoczął uprowadzanie dzieci wrażliwych na Moc. Po długich poszukiwaniach udało im się odzyskać holokron, lecz złoczyńca zbiegł.

Przełomowymi momentami w życiu Ahsoki okazały się misja na Ord Cestus i zgubienie własnego miecza świetlnego. Podczas tego pierwszego wydarzenia musiała dokonać wyboru czy pozwolić żyć zarażonej geonosjańskim insektem mózgowym Barrissie Offee. To nauczyło ją ufać swoim instynktom. Natomiast zgubienie i odnalezienie swojej broni nauczyło młodą padawankę cierpliwości i odpowiedzialności.

Po odejściu z zakonu Jedi i powstaniu Imperium, Ahsoka rozpoczęła walkę z nowym rządem. Przyjęła przydomek Fulcrum i razem z Bailem Organą zaczęła zarządzać nowo powstającymi komórkami rebeliantów. W roku 3 BBY dowiedziała się, że Darth Vader to jej stary mistrz, Anakin Skywalker, wtedy też stoczyła z nim pojedynek w świątyni Sithów na Malachorze.[10]

Biografia

Początki w Zakonie

Ahsoka urodziła się w 36 BBY na rodzinnej planecie Togrutan, Shili. Odkrył ją tam podczas swojej misji mistrz Plo Koon i zabrał do świątyni Jedi. Tam szybko odkryto, że Ahsoka posiada odpowiedni potencjał. W wieku czternastu lat została przydzielona przez mistrza Yodę jako padawan do Anakina Skywalkera. Spowodowane to było trwającymi wokół wojnami klonów oraz chęcią nauczenia odpowiedzialności jej mentora.[1]

Dzięki skutecznemu treningowi w świątyni, Ahsoka często rozwiązywała problemy podręcznikowo. W pierwszych dniach pobytu ze swoim nowym mistrzem nie mogła się przyzwyczaić do jego odmiennego postępowania, ale mimo wszystko nadal chciała dowieść, że jest godna noszenia rangi padawana.[1]

Wojny klonów

Bitwa o Christophsis
Chętnie ci służę, mistrzu Kenobi, ale obawiam się, że jestem przydzielona do mistrza Skywalkera.
— Ahsoka odmawia Obi-Wanowi Kenobiemu zostania jego padawanką.[6]

Gdy na Christophsis toczyła się bitwa mistrz Yoda z pomocą admirała Wullufa Yularena wysłał ją na powierzchnię planety w charakterze posłańca oraz by dołączyła do swojego nowego mistrza.

Gdy Ahsoka wylądowała w Crystal City powitali ją mistrz Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker. Starsi Jedi byli zawiedzeni, że dziewczyna nie przywiozła ze sobą wsparcia. Skywalker nawet podkreślił to z wyrzutem. Po skontaktowaniu się z mistrzem Yodą nadszedł czas na prawidłową prezentację.

Ahsoka poznaje swojego mistrza, Anakina Skywalkera.

Mistrz Kenobi myśląc, że Ahsoka została przydzielona do niego przedstawił się jako jej nowy mistrz. Dziewczyna jednak poprawiła go mówiąc, że jest uczennicą Skywalkera. Zszokowany Anakin od razu zaczął zaprzeczać twierdząc, że to nie porozumienie, bo to przecież Obi-Wan chciał nowego padawana.

Kenobi wysłał ich by sprawdzili czy nie nadciąga nowa fala droidów. Wtedy Ahsoka okazała lekki brak szacunku dla swojego mistrza. Ten ze złości przydzielił ją do kapitana Rexa, aby ten pokazał jej czym jest lojalność i posłuszeństwo.

Wraz z żołnierzem Ahsoka udała się na inspekcję dział przeciwpancernych AV-7, dzięki którym wojska Republiki wciąż stawiały opór droidom. Podczas kontroli Togrutanka beztrosko rozmawiała z Rexem o ustawieniu broni. Gdy zaproponowała ich przesunięcie w lepsze miejsce klon odparował, że generał Skywalker twierdzi, że działa są w idealnej pozycji. Ahsoka chciała użyć sztuczki. W pewnym momencie podeszła Rexa od strony dowodzenia mówiąc, że jako Jedi ma nad nim władzę. Żołnierz odgryzł się mówiąc, że doświadczenie jest ponad wpływami.

Wtedy zauważyli nadciągającą armię droidów ukrytą pod polem siłowym. Niezwłocznie zawrócili i zameldowali o tym generałom. Starsi Jedi musieli opracować plan nadciągającej bitwy. Ahsoka zaproponowała zniszczenie tarcz. Wtedy, wciąż nie chętny do niej, Anakin podchwycił pomysł.

Zadowolony mistrz Kenobi zdecydował, że pora na pierwszą wspólną misję dla nauczyciela i jego uczennicy. Tano i Skywalker ruszyli do jednego z budynków by obserwować ruch nieprzyjacielskich wojsk.

Anakin zagadnął Ahsokę pytając czy ma jakiś plan. Dziewczyna odpowiedziała tylko, że to ona ma się uczyć od niego, a pierwszym czego się nauczy będzie czekanie aż on coś wymyśli. Wtedy Skywalker przerwał milczenie.

Jedi wyszli z budynku i schowali się pod pojemnikiem ustawionym na drodze droidów. Tano powiedziała mistrzowi, że to szaleństwo ustawiać się na drodze robotów. Mentor odpowiedział tylko, że mieli się dostać pod tarczę i zrobili to.

Gdy droidy się oddaliły Ahsoka zaproponowała opuszczenie kryjówki i szybkie dotarcie do generatora tarcz. Skywalker zganił ją za jej pośpiech. Wtedy wpadli na samotnego droida niszczyciela. Anakin nakazał Togrutance ucieczkę, lecz dziewczyna zaczęła mówić, że Jedi się nie poddają. Zdenerwowany mistrz powtórzył swój rozkaz. Ahsoka zaczęła biec, a za nią jej mentor. Nie przebiegli dużej odległości gdy Tano usłyszała rozkaz zatrzymania się.

Początkowo nie dowierzając własnym uszom znów zaczęła dyskusję. Skywalker krzyknął, że ma go natychmiast posłuchać. Dziewczyna zatrzymała się, a tym samym przepołowiła mieczem na pół toczącego się za nią niszczyciela.

Następnie udali się prosto do generatora pola. Tam Ahsoka nie zważając na ostrzeżenia mistrza, pomknęła prosto do celu, uruchamiając droidy bojowe LR-57 dotychczas ukryte pod powierzchnią ziemi.

Skywalker rozkazał jej nie przejmować się robotami i podłożyć ładunki. Sam zaś stanął do walki. Ahsoka przypadkowo aktywowała jeszcze kilka jednostek. Gdy podłożyła ładunki mentor poprosił ją o pomoc. Dziewczyna nakazała mu stać w miejscu i dzięki Mocy zrzuciła na droidy całą ścianę.

Jedi po zakończeniu bitwy.

Wściekły Anakin stwierdził, że mogła go zabić. Dodał też, że miał wszystko pod kontrolą. Dziewczyna zapierała się mówiąc, że to on wezwał jej pomocy i że uratowała mu życie. Później oczekując na transport Skywalker powiedział Ahsoce, że jest bardzo lekkomyślna i nie poradziłaby sobie jako padawan Obi-Wana. Z uśmiechem na ustach dodał, że jako jego uczennica na pewno sprosta zadaniu.

Wkrótce przybył po nich kapitan Rex. Na pokładzie kanonierki LAAT pochwalił działanie Skywalkera, a Ahsoce tylko pogratulował. Gdy wylądowali zobaczyli czekających na nich mistrzów Kenobiego i Yodę (który przybył ze wsparciem). Sędziwy Jedi powiedział, że Obi-Wan zameldował mu o problemach z Ahsoką. Dodał też, że jeśli Skywalker nie jest gotowy na padawana to opiekę nad Togrutanką przejmie mistrz Kenobi.

Słysząc te słowa Anakin szybko zainterweniował mówiąc, że Ahsoka ma wady, ale na pewno poradzi sobie z przygotowanym dla niej szkoleniem. Zadowoleni mistrzowie słysząc opinię Skywalkera, przydzielili im nową misję na planecie Teth. Ahsoka wraz ze swoim mistrzem miała odbić porwanego syna Jabby, gdyż pomogłoby to w negocjacjach prowadzonych z klanem Huttów.[6]

Ratunek syna Jabby
Dlaczego nie jesteś malutkim, leciutkim myszodroidem?
— Ahsoka do R2-D2.[6]

Jedi na pokładzie niszczyciela przygotowywali się do lądowania na Teth. W hangarze Ahsoka zabawiała żołnierzy opowieścią jak to uratowała swojego mistrza na Christophis przed droidami LR-57. W między czasie przybył Anakin. Mentor pozwolił uczennicy dokończyć opowieść. Na końcu Rex zapytał go czy to prawda. Skywalker potwierdził. Gdy klony rozeszły się do swoich obowiązków, rycerz Jedi lekko upomniał padawankę mówiąc, że Jedi powinni być skromni.

Będąc w atmosferze Teth, w kanonierce LAAT, Ahsoka wysłuchuje rad mistrza. Anakin ostrzega ją, że to nie będą ćwiczenia tylko prawdziwa walka. Togrutanka wszystko zrozumiała. Chwilę potem Jedi dostali raport, że klasztor jest zbyt silnie broniony by wylądować tam kanonierkami.

Jedi i klony podczas bitwy o Teth.

Anakin zarządził lądowanie na powierzchni i wspinaczkę. Gdy zapaliło się zielone światło sygnalizujące rozpoczęcie bitwy Ahsoka urządziła sobie zawody ze swoim mistrzem o to kto pierwszy znajdzie się w klasztorze. Skywalker pomknął w górę na lianach, a Tano użyła do wspinaczki czołgu AT-TE by przy okazji osłaniać go od strzałów droidów pająków.

Mimo, że Togrutanka została w tyle cały czas zmierzała do celu odbijając wysyłane ku niej strzały. Nagle nadleciały cztery droidy bojowe B1 na STAP-ach i rozpoczęły ostrzał czołgu Ahsoki.

Maszyna zaczęła się odrywać od klifu, lecz tuż przed katastrofą przybył Skywalker i zniszczył załogę STAP-ów. Tano kontynuowała wspinaczkę i gdy dotarła do klasztoru uratowała swojego mistrza otoczonego przez trzy droidy niszczyciele.

Gdy roboty zostały zniszczone teren na zewnątrz klasztoru był oczyszczony z wroga. Anakin powiedział Ahsoce, że wyczuwa w porwaniu rękę hrabiego Dooku. Razem z częścią swojego oddziału weszli do środka budynku. Tam spotkali dozorcę klasztoru droida protokolarnego RA-7, 4A-7. Robot podziękował za ratunek, mówiąc, że przez cały czas był zakładnikiem zniszczonych droidów bojowych. Jedi zapytali go czy wie gdzie znajduje się Rotta. Dozorca odpowiedział, że wszyscy więźniowie przetrzymywani byli w lochach.

Anakin nakazał klonom pilnowanie klasztoru, po czym wraz Ahsoką i Artoo udał się na poszukiwania małego Hutta. W lochach Togrutanka zauważyła mnóstwo droidów bojowych chowających się za ścianami. Poinformowała o tym mistrza, a ten pozostawił jej wolną rękę. Tano zniszczyła kilka egzemplarzy łącznie z ich bronią. Na Skywalkerze nie zrobiło to zbytniego wrażenia.

Wkrótce odnaleźli Rottę. Ahsoka zachwyciła się Huttem mówiąc, że jest słodki. Anakin w akcie 'nagrody' wyznaczył ją do niesienia go. Jedi wyszli na zewnątrz klasztoru. Tam zapakowali Śmierdziela do plecaka. Chwilę potem zaatakowały droidy. Anakin nakazał wycofanie się do wnętrza klasztoru, gdyż roboty miały przewagę. Tam Jedi kazali Rexowi bronić budynku, a sami udali się szukać innego wyjścia, gdyż czas wyznaczony im przez Jabbę uciekał, a na dodatek Rotta był chory.

Dzięki pomocy Artoo znaleźli tylną platformę lądowniczą. Niestety nie było na niej żadnego pojazdu. Mały Hutt zauważył oddaloną tajną platformę ulokowaną na pobliskiej górze. Anakin zaczął poszukiwać transportu. W tym samym czasie Ahsokę zaatakowała Asajj Ventress. Togrutanka stoczyła z Mroczną Jedi krótki pojedynek, w którym nie radziła sobie zbyt dobrze. Od śmierci uratował ją Anakin, który przyleciał na Can-cellu.

Jedi wspólnie udali się na tajną platformę. Zastali tam stary lekki frachtowiec typu G9 Rigger. Z jego wnętrza nagle wyszedł droid dozorca z klasztoru, a za nim droidy bojowe typu B1. Ahsoka zorientowała się, że robot był zdrajcą, po czym zniszczyła wrogów.

Opieka nad chorym Rottą.

Gdy Anakinowi udało się odpalić frachtowiec, odlecieli w kierunku floty Republiki. W przestrzeni kosmicznej toczyła się bitwa z fregatami Separatystów. Skywalker skontaktował się z kontrolą na Spirit of the Republic prosząc o pozwolenie na lądowanie. Kontroler mu jej udzielił i opuścił osłony w dolnym hangarze. Gdy Jedi podchodził do lądowania wystrzał z wrogich myśliwców spowodował wybuch hangaru. W tej sytuacji Anakin i Ahsoka byli zmuszeni do bezpośredniego lotu na Tatooine.

Na pokładzie statku Tano powiedziała mistrzowi, że boi się o Rottę, gdyż przybierał wszystkie odcienie zielonego prócz tego co powinien mieć. Skywalker wysłał ją na poszukiwania lekarstwa. Tano trafiła do kabiny medycznej. Tam włączyła hologram droida lekarza. Robot kazał jej zaaplikować doustnie Huttowi pewne lekarstwo, gdyby jednak to nie pomogło kazał jej udać się do prawdziwego lekarza.[6]

Pojedynek na Tatooine
Trzech na dwoje? Mały, pilnuj moich tyłów.
— Ahsoka do Rotty podczas walki z IG-100 MagnaGuardami.[6]

Po jakimś czasie Rotta wyzdrowiał. Gdy znaleźli się w przestrzeni Tatooine, zaatakowały ich dwa IG-100 MagnaGuardy w kabinach myśliwców typu Porax-38. Jako że tylne tarcze nie zostały jeszcze naprawione przez Artoo, a działka były zablokowane w pozycji frontalnej, Jedi byli bezbronni. Anakinowi udało się zestrzelić jeden z wrogich myśliwców, lecz w tym czasie drugi z droidów trafił w statek Jedi. Skywalker nakazał Ahsoce by przypilnowała Rotty i przygotowała się na gwałtowne lądowanie.

Po rozbiciu się na powierzchni Tatooine rozpoczęli wędrówkę do pałacu Jabby. Po jakimś czasie Ahsoka wyczuła dziwną, mroczną anomalię. Mentor poinformował ją, że to ciemna strona Mocy pochodząca od osoby, która przybyła by zabić Rottę. Skywalker postanowił się rozdzielić. Ahsoka zabrała Hutta i Artoo i udała się do pałacu Jabby, Anakin w tym czasie miał zmylić ich tajemniczego wroga.

Samotna walka przeciwko MagnaGuardom.

Togrutanka z każdą chwilą zbliżała się do pałacu gangstera. W pewnej chwili z piasku wyskoczyły trzy MagnaGuardy. Padawanka była zmuszona rozpocząć walkę. Brak przewagi i niskie doświadczenie nie służyły Ahsoce. W pewnej chwili zauważyła swojego mistrza lecącego na śmigaczu typu Flitknot. Tano nawoływała go, ale bezskutecznie Jedi odleciał, gdyż jej nie zauważył.

Ahsoka była zmuszona dokończyć walkę sama. Dzięki swojemu sprytowi zdołała pokonać roboty, po czym kontynuowała wędrówkę do pałacu Jabby. Na miejscu zastała najemników gangstera z wymierzonymi blasterami w jej mistrza. Było to spowodowane okłamaniem Hutta, że Jedi pojmali i zabili jego syna. Togrutanka przekazała Rottę ojcu. Jabba wielce się ucieszył widząc swojego potomka, lecz mimo to kazał zabić Jedi.

Od śmierci Ahsokę i jej mentora uratowała senatorka Padmé Amidala, która nawiązała połączenie z Jabbą informując go, że za porwaniem jego syna stoją Separatyści oraz jego wuj Ziro. Zbulwersowany Hutt obiecał odpłacić się krewniakowi za tą zdradę, a z Jedi osiągnął porozumienie pozwalające im na przemieszczanie się szlakami w Przestrzeni Huttów.

Po zakończeniu misji na Tatooine przybyli mistrzowie Kenobi oraz Yoda, aby zabrać Ahsokę i Skywalkera.[6]

Kryzys Malevolence

Poszukiwania Plo Koona
To mój wielki przyjaciel. To właśnie on znalazł mnie i zawiózł do rodzinnej świątyni. Gdy zaginął pomyślałam, że ja go odnajdę.
— Ahsoka o Plo Koonie.[11]

W pewnym momencie, Republika zaczęła być nękana przez tajemniczą broń Separatystów. Po jakimś czasie, mistrz Plo Koon poinformował Ahsokę i jej mistrza, że zlokalizował broń Separatystów. Poprosił Skywalkera o pomoc w ataku na statek, lecz w trakcie rozmowy sygnał został przerwany, z powodu zniszczenia jego statku przez Malevolence, dowodzonego przez generała Grievousa i hrabiego Dooku.[11]

Jedi porozumieli się w z Radą Jedi odnośnie wsparcia dla floty mistrza Koona. Mistrzowie uznali jednak, że nie mogą stracić więcej statków i nie zezwolili na poszukiwania tych, którzy mogli ocaleć. Ahsoka, która była bardzo przywiązana do Kel Dora, sprzeciwiła się ich decyzji, jednak Anakin ją uspokoił i uznał nakaz Rady.[11]

Ahsoka sprzeciwia się Radzie Jedi chcąc wyruszyć na poszukiwania Plo Koona.

Mimo to, razem z Ahsoką odlecieli Twilightem z gwiezdnego niszczyciela, na którym się znajdowali. Dopiero gdy dotarli do układu Abregado, gdzie znajdował się Plo Koon, Tano poznała prawdziwy cel podróży. Była zdziwiona postępowaniem swojego mentora, jednak ten wyjaśnił jej, że on również miał zamiar zorganizować poszukiwania, tylko nie chciał tego ujawniać Radzie. Gdy z ich statkiem porozumiał się Obi-Wan, miał wyrzuty do Anakina, że opuścił stanowisko, lecz nie stawał na przeszkodzie jego poszukiwaniom. Nie minęło dużo czasu, a z mentorem Ahsoki skontaktował się Palpatine. Kanclerz nakazał rycerzowi by ten niezwłocznie wracał do swojej floty. Skruszony Skywalker obiecał wykonać rozkaz przywódcy Republiki. Wtedy Ahsoka poczuła w Mocy impuls wysyłany przez Koona i zawróciła statek w kierunku, z którego ten sygnał dochodził. Po chwili odnaleźli mistrza Jedi i klony, siedzących na wraku kapsuły ratunkowej, po czym wciągnęli ich na pokład.[11]

Gdy do układu ponownie zbliżył się Malevolence, mistrz Plo nakazał wyłączyć wszystkie systemy, aby nie zostali wykryci. Ahsoka wyłączyła R2-D2. Po chwili jednak okręt zaczął zwracać się w stronę Twilighta, Jedi zorientowali się, że nie wyłączyli droida medycznego, przez co zostali wykryci. Skywalker natychmiast włączył wszystkie silniki i tylko dzięki jego umiejętnościom, w ostatniej chwili, uniknęli strzału z działa jonowego skacząc w nadprzestrzeń. Po wylądowaniu w hangarze Resolute mistrz Plo Koon pochwalił Ahsokę. Następnie uczennica i mistrz udali się, by złożyć raport Radzie Jedi.[11]

Bitwa o mgławicę Kaliidę
Tylko Grievous uderzyłby na klony, które nie mogą się bronić.
— Ahsoka o Grievousie.[12]
Ahsoka szuka bombowca dla siebie, lecz Skywalker wyznacza ją na swojego strzelca.

Niedługo po zameldowaniu się zwierzchnikom Ahsoka, Anakin i Plo Koon rozpoczęli przygotowania do następnej misji. Miała ona na celu zniszczenie okrętu Malevolence i zabicie Grievousa. Trójka Jedi razem z Eskadrą Cieni, miała przebyć mgławicę Kaliidę, aby dotrzeć do stacji medycznej Republiki, by ją chronić, gdyż Anakin wywnioskował, że to ona będzie nowym celem Grievousa.[12]

Ahsoka liczyła, że sama zasiądzie za sterami jednego z nowych bombowców typu Y-wing, jednak mentor przydzielił ją do obsługi działka na pilotowanej przez niego maszynie. W czasie lotu, Ahsokę zmartwiło niepoprawne działanie radaru, jednak zarówno Skywalker jak i mistrz Koon poradzili jej, by zaufała Mocy. Podczas lotu przez mgławicę, gdy lecieli używanym przez przemytników skrótem, który wybrał Skywalker, radar wykrył liczne obiekty zbliżające się do eskadry. Zaniepokojona Ahsoka poinformowała o tym innych, jednak Anakin nie zwracał na to uwagi. Eskadra prawie wpadła na olbrzymie modliszki neebray, które wyłoniły się z warstwy gazów.[12]

Gdy pokonali przeszkody i dotarli do stacji medycznej, Ahsoka i klony zauważyli, że z nadprzestrzeni wyskoczył Malevolence. Anakin rozporządził atak. Grievous widząc szturm myśliwców Republiki nakazał wystrzelić z działa jonowego. Skywalker przez komunikator rozkazał, by wszyscy piloci lecieli do krawędzi pola śmiercionośnej wiązki. Mimo instrukcji udzielonych przez jej mistrz połowa ich eskadry uległa zniszczeniu. Ahsoka zaczęła się zastanawiać, czy nie należy zmienić planu. Zaproponowała, by zamiast ostrzeliwać mostek, zaatakować działo jonowe, które właśnie było przygotowywane do zaatakowania stacji medycznej. Anakin po chwili namysłu zawrócił eskadrę i rozkazał zaatakowanie działa. Bombowce za pomocą torped protonowych zniszczyły cel.[12]

Na miejsce przybyły okręty Republiki z Obi-Wanem Kenobim na czele. Grievous tracąc działo jonowe, zarządził ucieczkę. Jednak nowo przybyłe niszczyciele stale go atakowały. Dodatkowym problemem był fakt, że silniki hipernapędu Malevolence, zostały uszkodzone, przez co nie mógł wskoczyć w nadprzestrzeń. Trójka Jedi wylądowała na bezpiecznej już stacji medycznej.[12]

Tam po wyjściu ze swojej maszyny, Plo Koon pochwalił Skywalkera za doskonały plan ataku na Malevolence. Ahsoka wtrąciła się mówiąc, że to był jej pomysł, lecz starsi Jedi ją zignorowali. Razem ze swoim mistrzem udała się do centrum dowodzenia stacji gdzie Nala Se podziękowała za uratowanie tak wielkiej ilości istnień. Anakin podziękował za wyrazy uznania, po czym odszedł. Wtedy Kaminoanka powiedziała dziewczynie, że jej mistrz jest wyjątkowy. Zadowolona Ahsoka tylko potwierdziła.[12]

Pościg za Grievousem

Po zniszczeniu dział jonowych Malevolence, niszczyciele Republiki próbowały zniszczyć uszkodzony statek. Ahsoka, Plo Koon, Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker kontrolowali bitwę z mostka jednego z okrętów. W pewnej chwili Togrutanka poinformowała starszych Jedi, że w pobliżu Malevolence z nadprzestrzeni wyskoczył niewielki statek z Naboo.[13]

Okazało się, że to pani senator Padmé Amidala. Chwilę potem Grievous rozkazał schwytanie jej promieniem ściągającym. Skywalker i Kenobi postanowili ruszyć porwanej na ratunek.[13]

Ahsoka odkrywa obecność senator Amidali.

Tano pozostała z mistrzem Koonem na mostku niszczyciela, aby stale utrzymywać kontakt z Jedi i senator. Analizując plany wrogiego statku podała im miejsce, w które powinni udać się, aby się spotkać. Jej wiadomość została przechwycona przez droidy na pokładzie Malevolence. Roboty poinformowały o tym generała Grievousa, a ten rozkazał blokowanie przekazów.[13]

Ahsoka i Plo Koon porozumieli się z mistrzynią Luminarą Unduli, aby dowiedzieć się czy przybędzie z pomocą. Mistrzyni odpowiedziała, że jest aktualnie zajęta bitwą i nie może dołączyć do ataku na Malevolence. Jedi zostali pozostawieni sami sobie, lecz w końcu dzięki sabotażowi dokonanemu przez Skywalkera, wrogi okręt został zniszczony, a senator Padmé uratowana.[13]

Bitwa o Bothawui

Za mało nas! Nie wytrzymamy nawet mynockiej minuty!
— Ahsoka Tano do Anakina Skywalkera.[14]
Przygotowywanie zasadzki.

Nie minęło wiele czasu, a Republika zaczęła odnosić liczne porażki na Zewnętrznych Rubieżach. Generał Grievous zastawiał bezlitosne pułapki pokonując kolejne floty Jedi. Ahsoka razem ze swoim mistrzem bronili ostatniego przyczółka w sektorze Bothan, planety Bothawui. Obi-Wan radził im się wycofać, lecz Anakin nie miał zamiaru oddać układu bez walki. Wraz z Ahsoką zastawił pułapkę na siły Grievousa.[14]

Gdy wrogie wojska przybyły jej mistrz poleciał na czele Eskadry Złotych, by zaatakować statki. W tym samym czasie Togrutanka nadzorowała bitwę z mostka.[14]

Gdy wrogie fregaty znalazły się na omówionym w planie miejscu rozkazała siłom kapitana Rexa otwarcie ognia. Podstęp poskutkował, wrogie siły zostały zniszczone, a generał Grievous rozpoczął ucieczkę. Wtedy to Anakin rzucił się za nim w pościg, lecz jego uszkodzony myśliwiec wybuchł. Rex uratował mistrza Ahsoki, która opiekowała się nim, gdy ten był nieprzytomny.[14]

Poszukiwania Artoo

Gdy Skywalker się obudził zapytał co się stało po bitwie z Artoo. Ahsoka ze smutkiem poinformowała mistrza, że jego droid astromechaniczny 'zginął' w wybuchu myśliwca. Anakin był przekonany, że uda mu się odnaleźć przyjaciela. Postanowił, że wraz z Togrutanką uda się na poszukiwania robota.[14]

Na pokładzie Vulture's Claw
Miałeś rację z tą praktyką dziaduniu, jest o wiele lepsza niż książki.
— Ahsoka do Anakina Skywalkera.[14]

Jedi przybyli do układu Bothawui. Po krótkich poszukiwaniach na cmentarzysku statków odkryli, że wrak myśliwca Anakina nie zawiera szczątek R2. Skywalker wierzył, że mały robot schował się gdzieś nieopodal.[14]

Jedi poszukują R2-D2.

Nagle Jedi dostrzegli statek pozyskiwacza złomu i postanowili złożyć mu wizytę. Właścicielem statku, Vulture's Claw był Trandoshanin, Gha Nachkt. Anakin wmówił mu, że chce kupić droida. Zachęcony gotówką handlarz wpuścił potencjalnych klientów do swojego magazynu.[14]

Tam Skywalker wychwycił dźwięk, który zidentyfikował z Artoo. Nakazał R3-S6 (nowemu droidowi astromechanicznemu), aby otworzył drzwi, zza których dobywał się odgłos. Przypadkowo jednak robot aktywował dwóch droidów zabójców.[14]

Zmuszeni do walki Anakin i Ahsoka wspólnymi siłami pokonali roboty. Po walce Togrutanka stwierdziła, że nabywanie doświadczenia jest wielce interesujące. Chwilę potem Złotko prawidłowo otwarł drzwi. Wtedy pojawił się Gha Nachkt i stwierdził, że gdyby nie ich broń już dawno byliby martwi, powiedział też, że nie posiada żadnych jednostek R2. Słysząc te słowa Jedi opuścili pokład Vulture's Claw.[14]

Sabotaż na stacji Skytop
To dziecko ma zniszczyć moją stację ? Republice naprawdę musi brakować Rycerzy Jedi.
Generał Grievous o Ahsoce.[15]

W niedługim czasie Anakin otrzymał od Obi-Wana nową misję. Skywalker miał znaleźć nową stację nasłuchową Separatystów. Podczas jednego ze skanów, Jedi wychwycili transmisję od Artoo. Zadowolony Anakin postanowił podążyć śladem wiadomości z nadzieją, że robot przebywa w poszukiwanej przez nich bazie.[15]

Ahsoka i Anakin dokonują abordażu stacji Skytop.

Oddział Skywalkera złożony z jego uczennicy, Rexa, Denala i czterech innych klonów wyruszył na Ruusan 2, skąd pochodził sygnał od Artoo. Tuż przed desantem, na pokładzie Twilighta, Ahsoka powiedziała kapitanowi Rexowi, że to on zapewni bezpieczeństwo R3-S6, gdyż ktoś musi im otwierać drzwi.[15]

Po wylądowaniu na stacji i wycięciu sobie drogi do środka. Ahsoka oraz klony otrzymali za zadanie zniszczyć wrogą placówkę, podkładając ładunki wybuchowe pod jej reaktory. W tym samym czasie Anakin miał zająć się znalezieniem R2-D2.[15]

Oddział Ahsoki bez kłopotów dotarł do celu. Tam jednak okazało się, że ktoś włączył alarm i drzwi ukryły się za polem ochronnym. Togrutanka poleciła Grubemu by otworzył drzwi. Denal zaproponował bardziej konwencjonalne rozwiązanie, lecz Tano wierzyła w siły droida.[15]

Jej nadziej rozprysły się gdy R3 zamknął grodzie prowadzące do pomieszczenia. Chwilę potem pojawiły się droidy bojowe typu B1 i B2. Rozpoczęła się walka, w której siły Ahsoki nie miały przewagi. Młoda Jedi poleciła Rexowi by użył granatów jonowych. Pomysł podziałał, w wyniku czego wszystkie droidy padły na ziemię.[15]

Zagrożenie jednak nie minęło, gdyż pojawił się sam generał Grievous. Cyborg szybko zabił trójkę klonów i ogłuszył Ahsokę. Już miał wykonać śmiertelny cios w stronę kapitania Rexa, gdy padawanka otrzęsła się i zablokowała jego cios.[15]

Aby ochronić Denala i Rexa, zaproponowała Grievousowi pojedynek. Dowódca droidów się oczywiście zgodził, lecz zastrzegł, że to on wyjdzie z niego żywy. Walka toczyła się w różnych pomieszczeniach stacji. W końcu Ahsoka postanowiła się schować. Wtedy skontaktował się z nią Rex, który chciał wiedzieć czy ma wykonać powierzoną im misję. Togrutanka potwierdziła i wezwała R3-S6, który przejeżdżał nieopodal. Mały droid zaświecił swoje sensory ukazując ją cyborgowi. Grievous ponownie zaatakował, a Ahsoka ponownie uciekła. W swojej kryjówce podsłuchała jak Gruby składał raport cyborgowi, tym samym dowiedziała się, że droid, którego tak polecała mistrzowi, jest zdrajcą.[15]

Ahsoka bliska śmierci w uścisku Grievousa.

Chwilę potem Grievous zorientował się gdzie jest Ahsoka i wyrwał jej z rąk miecz świetlny. Tano jednak nie zamierzała się oddać w ręce przywódcy droidów. Obcięła jedną z rąk Grievousa po czym uciekła szybem wentylacyjnym do hangaru.[15]

Tam zastała swojego mistrza (z odzyskanym Artoo), Rexa, Denala i pilota Twilighta, którzy walczyli z droidami bojowymi. Ahsoka na powitanie zniszczyła dwa myśliwce typu Vulture. Walka trwała jeszcze jakiś czas i gdy R2-D2 odblokował wrota hangaru, grupa sabotażystów opuściła stację Skytop.[15]

Następnie wraz z Anakinem złożyła raport mistrzowi Kenobiemu. Obi-Wan nie mógł uwierzyć, że jego były uczeń ryzykował powodzenie misji, a nawet życie Ahsoki, aby ratować droida. Skywalker odpowiedział mu, że Artoo to nie tylko robot, lecz także przyjaciel.[15]

Eskorta Nute'a Gunraya

Przepraszam, że ta nędzna glista, Gunray, uciekł.
— Ahsoka do Anakina Skywalkera.[16]

Luminara Unduli oraz Ahsoka Tano zostały przydzielone do transportowania wicekróla Nute'a Gunraya miały dowieźć go na Coruscant. W tym celu zabrały go na niszczyciel Tranquility, Tano i Unduli zostały powitane przez oddziały Gwardii Senackiej, pod dowództwem kapitana Argyusa. Ahsoka nie mogła się nadziwić dlaczego taki ktoś jak Gunray ma tak elitarną eskortę.[16]

Ahsoka zmusza Gunraya do mówienia.

Obie Jedi wraz z komandorem Gree, więźniem i żołnierzami Senatu, udały się na poziom więzienny, gdzie rozpoczęły przesłuchanie Gunraya. Unduli próbowała sztuczek chcąc złamać ducha przywódcy Federacji Handlowej. Po jakimś czasie Ahsoka zniecierpliwiła się do tego stopnia, że włączyła swój miecz i zaczęła grozić więźniowi. Groźby zadziałały na Nute'a, który od tamtej pory był skłonny do rozmów. Mimo to Luminara skarciła Togrutankę, gdyż jej zachowanie było nieodpowiednie dla Jedi. Nagle nastąpił atak wrogich sił.[16]

Unduli po wysłuchaniu raportu żołnierzy udała się na niższe poziomy, by pomóc im w walce. Ahsoka, Argyus i Gree zostali przy więźniu by go pilnować. Neimoidianin cieszył się, że wkrótce zostanie uwolniony. Rozdrażniona Tano odpowiedziała mu, że istnieje taka możliwość, że atak nastąpił po to by go uciszyć.[16]

Togrutanka niecierpliwiła się, gdyż mistrzyni Unduli długo nie wracała. Młoda Jedi zaczęła wymieniać swoim towarzyszom liczne powody mówiące o słuszności opuszczenia jej stanowiska. Wkrótce zachęcana przez Gree i Argyusa, Ahsoka wyruszyła na poszukiwania Luminary.[16]

Nie odeszła jednak daleko gdy została zaatakowana przez Asajj Ventress. Obie wojowniczki przywitały się ironicznie, po czym rozpoczęły walkę. Tano nie dorównywała swojej przeciwniczce, dlatego po chwili znalazła się w celi Gunraya zamiast niego. Neimoidianin na odchodne zadrwił z jej położenia powołując się na ironię sytuacji.[16]

Nagle zjawiła się mistrzyni Unduli, która wyczuła, że Ahsoka jest w niebezpieczeństwie. Uwolniła dziewczynę i wspólnie rozpoczęły walkę z Ventress. Asajj zmuszona do kapitulacji, użyła podstępu. Wyjęła detonatory i zdetonowała ładunki podłożone w maszynowni. Korzystając z wywołanego zamieszania, uciekła.[16]

Ahsoka chciała ścigać zabójczynię, lecz powstrzymała ją przed tym Luminara. Mistrzyni powiedziała, że poradzi sobie z zabójczynią. Togrutanka natomiast miała strzec Gunraya.[16]

W pogoni za Asajj Ventress.

Czas mijał, a Ahsoka miała złe przeczucia, gdyż wiedziała do czego jest zdolna Asajj Ventress. Mimo wyraźnego rozkazu pobiegła w ślad za mistrzynią Unduli. W ostatniej chwili przybyła do maszynowni, gdzie Ventress szykowała się do ostatecznego ciosu nad pokonaną Luminarą. Tano pchnęła Mroczną Jedi, Mocą, przez co ocaliła życie mistrzyni. Togrutanka przeprosiła Unduli za opuszczenie stanowiska. Ta doceniając co właśnie uczyniła padawanka stwierdziła, że może jej to wybaczyć.[16]

Jedi rozpoczęły walkę z Ventress. Po jakimś czasie do ich przeciwniczki przyszedł sygnał od zdrajcy, kapitana Argyusa, że Gunray jest wolny. Mroczna Jedi uciekła detonując kolejny ładunek. Dostrzegając swoją porażkę 'pokonane' Jedi złożyły raport mistrzowi Yodzie i Skywalkerowi. Ten drugi zapewnił Ahsokę, że wierzy, iż na pewno zrobiła wszystko, by złapać Gunraya.[16]

Mimo porażki Tano i Unduli, mistrz Fisto natrafił na ślad Gunraya na planecie Vassek. Zapewnił on Ahsokę, że na pewno uda mu się złapać Neimoidianina. Później okazało się jednak, że przywódca Federacji Handlowej zastawił pułapkę na ścigających go Jedi i tym razem uciekł nie pozostawiając po sobie żadnego śladu.[17]

Pościg za Dooku

Którą część sytuacji mieliście pod kontrolą? Zablokowane wejście? Trujący gaz? Czy tego Gundarka za wami?
— Ahsoka do Anakina i Obi-Wana.[18]
Kłótnia między mistrzem i uczennicą.

Gdy Anakin został pojmany na statek Konfederacji, Obi-Wan pospieszył mu na ratunek. Niedługo potem, Ahsoka przybyła na jeden z okrętów floty i przeprowadziła atak na fregatę Separatystów, na której znajdowali się obaj Jedi wraz z hrabią Dooku. Zastrzegła jednak, że trzeba utrzymać ją w całości do czasu, aż starsi Jedi opuszczą jej pokład. Nie minęło dużo czasu, a hrabia Dooku zdołał zbiec. Skywalker i Kenobi podążyli jego śladem. Cała trójka wylądowała na Vanqorze. Ahsoka po zniszczeniu fregaty Konfederacji, wyruszyła ich śladem.[18]

Tano odnalazła Anakina i Obi-Wana w dużych kłopotach. Jedi byli uwięzieni w wielkiej jaskini, narażeni na działanie trującego gazu i ataki gundarków. Poleciła klonom wysadzenie ściany głazów zagradzających wejście do pieczary. Ledwo oddychający Skywalker i Kenobi wyszli z jaskini, mówiąc, że mieli całą sytuację opanowaną. Ahsoka z niedowierzaniem zapytała, który aspekt ich kłopotów był opanowany: gaz, gundarki, czy zablokowane wejście. Z jaskini zaczął wychodzić kolejny stwór, lecz Tano rozkazała klonom zablokowanie mu drogi. Po tej przygodzie, wrócili do floty.[18]

Ranny mistrz

Doprowadziłam do perfekcji sztukę prawie doprowadzania do śmierci mojego mistrza i niszczenia statków.
— Ahsoka po lądowaniu na Maridunie.[19]

Podczas bitwy o Quell, Aayla Secura wezwała Ahsokę i Anakina, by udzielili jej wsparcia. Przeważające siły Separatystów z każdą chwilą zyskiwały przewagę nad Twi'lekanką. Tano i Skywalker w pośpiechu udali się na miejsce bitwy. Po dotarciu na miejsce w sile kilku kanonierek LAAT wyruszyli na atakowany niszczyciel Secury. Gdy Anakin zauważył desant droidów bojowych, wyskoczył z kanonierki. Chwilę potem dzięki zestrzeleniu kanonierki Tano również wylądowała na atakowanym statku.[19]

Z pomocą dla generał Secury.

Widząc walczącego mistrza, wraz z Rexem i klonami dołączyła do niego. Nie upłynęło dużo czasu, a spotkali się z Securą, która również odpierała najeźdźców. Jedi pochwaliła Skywalkera i Tano za śmiały plan, lecz również oczekiwała efektownej ucieczki. Wszyscy rozpoczęli wycofywanie się do zacumowanego statku, w dolnym hangarze. Podczas ucieczki nastąpił wtórny wybuch. Anakin chcąc uratować towarzyszy pchnął ich za pomocą Mocy do wnętrza statku, sam zaś został na zewnątrz. Ahsoka bojąc się o mentora otworzyła właz okrętu i zobaczyła rannego i nieprzytomnego zarazem, Skywalkera.[19]

Anakin został umieszczony w kabinie medycznej. Tam Ahsoka stale się nim opiekowała. Po krótkim czasie przybyła generał Secura. Poprosiła by Tano pomogła klonom w pilotażu statku. Togrutanka jednak nie chciała opuścić mentora, gdyż była do niego zbytnio przywiązana. Gdy jednak nastąpiły problemy z systemem nawigacji statku, pobiegła pomóc pilotom na mostku.[19]

Okazało się, że poprzez uszkodzenia, włączył się komputer hipernapędu, co uniemożliwiło dokowanie na Resolute. Statek Ahsoki został wciągnięty w nadprzestrzeń. Po chwili klony odkryły, że hipernapęd kieruje ich na jakąś gwiazdę. Generał Secura poleciła wyłączyć wszystkie systemy, by zresetować komputer. Słysząc to Ahsoka wyraziła swój sprzeciw, jednak Aayla ją uspokoiła. Objąwszy stery, po wyskoczeniu z nadprzestrzeni, spróbowała opanować maszynę, lecz bezskutecznie. Po ominięciu gwiazdy, statek zaczął spadać w kierunku pobliskiej planety. Ahsoka starała się złagodzić lądowanie do maksimum, ale ich statek się rozbił. Secura pochwaliła ją za ocalenie ich, lecz Togrutanka nie była z siebie zadowolona.[19]

Wiedząc, że Skywalkerowi pozostało niewiele czasu, Secura zarządziła poszukiwania cywilizacji. Ahsoka odkryła tabliczkę przedstawiającą jakiś miejscowy lud. Gdy jednak Aayla chciała by towarzyszyła jej w poszukiwaniach, Tano odmówiła mówiąc, że chce zostać przy mistrzu. Twi'lekanka nie zgodziła się na to mówiąc, że wspólnie przeszukają większy obszar. W końcu Ahsoka zgodziła się wyruszyć na poszukiwania, pozostawiając Rexa z rannym Anakinem.[19]

Po trwającej jakiś czas wędrówce dotarli do wielkich drzew przedstawionych na tabliczce. Gdy jednak z gałęzi zaczęły spadać olbrzymie nasiona, Ahsoka stwierdziła, że rośliny nie nadają się na miejsce zamieszkania. Jedi i klony ponownie podjęli wędrówkę. Przemierzając równiny zostali zaatakowani przez agresywne Mastify. Dzięki szybkiej interwencji Ahsoka ocaliła życie. W ataku zginęli Flash, Cameron i Lucky. Generał Secura postanowiła kontynuować wędrówkę.[19]

Z Aaylą Securą na Maridunie.

O wschodzie słońca Jedi i klon, trafili do wioski pokojowego ludu Lurmenów. Tam przedstawili się i poprosili o pomoc. Gdy jednak przywódca tubylców, Tee Watt Kaa odmówił pomocy, Ahsoka powiedziała mu, że jej przyjaciel może umrzeć. Słysząc to Lurmen wysłał swojego syna Wag Too, by wraz z Tano i klonem, udał się do rannego i uzdrowił go.[19]

Podróż trwała jakiś czas. Gdy ekipa ratunkowa dotarła na miejsce zastała Rexa i rannego Anakina walczących z Mastifami. Togrutanka chciała zabić ostatniego żyjącego stwora, lecz przeszkodził jej Wag Too, który obezwładnił go za pomocą liny. Po uporaniu się z zagrożeniem, Ahsoka, Rex, Bly, Wag Too i ranny Anakin, wrócili do wioski Lurmenów, gdzie znachor zajął się ranami mentora Ahsoki. Wieczorem, w rozmowie z Aaylą, Togrutanka wyraziła nadzieję, że admirał Yularen prowadzi poszukiwania i że wkrótce zostaną uratowani.[19]

Obrona Maridunu

Niewesoła zabawka. Unicestwia każdy żywy organizm.
— Ahsoka o defoliatorze.[20]

Ich nadzieje nie spełniły się, gdyż na Maridunie wylądował wrogi C-9979. Gdyby Separatyści zobaczyli ich w wiosce Lurmenów, ci niechybnie by zginęli, dlatego Jedi postanowili opuścić ich by ich chronić. Ze skraju wioski obserwowali przybycie Loka Durda, który oznajmił Tee Watt Kaa, że bierze Maridun pod swoją ochronę. Następnie droidy rozpoczęły brutalne przeszukiwania wioski, niszcząc wiele rzeczy należących do mieszkańców koloni.[20]

Jedi wycofali się na równiny. Tam omawiali sposób wydostania się z planety. Anakin doszedł do wniosku, że jedyny statek jakim mogą uciec należy do Separatystów. Jego przemowa została przerwana, gdyż Ahsoka zauważyła sondę szpiegowską. Wszyscy oprócz Anakina rzucili się za nią w pościg. Tano, Rex i Bly pobiegli bezpośrednio za nią, a Aayla spróbowała przeciąć jej drogę. Już Togrutanka traciła nadzieję na złapanie droida, gdy z zarośli wyskoczyła mistrzyni Secura i pokonała zagrożenie.[20]

Aby sprawdzić skąd pochodziła sonda, Jedi wspięli się na ogromne drzewo. Stamtąd widzieli jak oddziały Separatystów przeprowadzają test nowej broni zdolnej niszczyć każdą żywą istotę i pozostawiającą maszyny nie tknięte. Lok Durd widząc, że defoliator sprawdził się w walce rozkazał wymarsz na wioskę Lurmenów. Chcąc ochronić tubylców przed zagładą Jedi poczekali na osłonę nocy, by przeniknąć do bazy wroga.[20]

Ahsoka broni wioski Lurmenów.

Po zapadnięciu ciemności Ahsoka i Aayla, dzięki odwróceniu uwagi droidów przez Anakina, przeniknęły do twierdzy. Tam Togrutanka niszcząc kolejne droidy dotarła do drzwi i umożliwiła wejście pozostałej trójce towarzyszy. Jedi ukradli wahadłowiec i generatory pola ochronnego, po czym odlecieli do wioski Lurmenów.[20]

Na miejscu Tee Watt Kaa, zdziwił się ich ciągłą obecnością. Przywódca chciał by opuścili ich dom, gdyż ich przekonania nie pozwalały na walkę. Mimo to Jedi postanowili broni tubylców, po czym zaczęli budowę muru. Gdy wrogie wojska przybyły Ahsoka, Anakin, Aayla, Bly i Rex, stawili im czoła. Po odparciu pierwszej fali wrogiego natarcia, Skywalker nakazał Tano powrót pod osłonę tarczy, by zapewniła bezpieczeństwo Lurmenom. Dzięki przewadze, droidy wkrótce przekroczyły ochronne pole. Togrutanka razem z klonami, walczyła przeciwko napastnikom, lecz pojawiały się trudności wynikające z ich przewagi. Wbrew tradycji, grupa młodych Lurmenów pod dowództwem Wag Too postanowiła pomóc walczącym. Dzięki temu Ahsoka zniszczyła wiele droidów, które zostały obezwładnione przez tubylców.[20]

W tym samym czasie Anakin zdążył zniszczyć wrogie działo i wziąć do niewoli Loka Durda. Tym samym obrona Mariudunu dobiegła końca. Po wysłuchaniu podziękowań z ust Tee Watt Kaa i Wag Too, Jedi wrócili do swojej floty, która właśnie weszła na orbitę planety.[20]

Wirus Błękitnego Cienia

Ja wiem, że nie traktujesz poważnie wszystkiego co mówisz.
— Ahsoka do swojego mistrza.[21]

Gdy królowa Neeyutnee zawiadomiła senator Amidalę o pojawieniu się droidów, ta rozpoczęła poszukiwania bazy robotów. W swoim śledztwie, odkryła tajne laboratorium Separatystów. Po powrocie do pałacu w Theed, skontaktowała się z Radą Jedi, by przysłała wsparcie rycerzy Jedi. Zgodnie z jej prośbą na Naboo zostali wysłani Ahsoka, Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi. Po przybyciu do królewskiego pałacu i po zaznajomieniu się z sytuacją, Tano została oddelegowana przez mistrza do odnalezienia senator Amidali, która w między czasie została pojmana.[22]

Walka w laboratorium Separatystów.

Wykorzystując pomoc pasterki shaaków, Peppi Bow, Togrutanka dotarła na wschodnie bagna, gdzie znalazła wrogie laboratorium. Mimo chęci nie udało jej się dostać do środka, gdyż cały teren był monitorowany przez liczne detektory ciśnieniowe. Ahsoka poinformowała mistrzów o swoim odkryciu. Obi-Wan polecił jej użycie bomby w jednym z sektorów placówki, w celu odwrócenia uwagi droidów. Tano przyjęła rozkaz. Po przybyciu Rexa i kilku innych klonów, wykonała go. Gdy oddział znalazł się we wnętrzu laboratorium, rozpoczęła się walka. Padawanka i klony pokonywali kolejne roboty, lecz po przybyciu droidów niszczycieli musieli zejść do obrony. Gdy sytuacja stawała się trudna, z pomocą przybył mistrz Kenobi.[22]

Po jakimś czasie Togrutanka dowiedziała się od Anakina, że mały robot ukradł jedną z bomb zawierających śmiertelny Wirus Błękitnego Cienia. Padawanka rozpoczęła poszukiwania. Została jednak uprzedzona przez senator Amidalę i Jar Jar Binksa. Tano udała się do wskazanego pomieszczenia razem z saperami. Dzięki szybkiej interwencji bomba (która była już ostatnią) została rozbrojona, co uchroniło Naboo od katastrofy.[22]

Jak się później okazało ten sam mały droid, który miał ostatnią bombę, ukradł fiolkę z wirusem. W laboratorium włączono alarm. Ahsoka i klony rozpoczęli poszukiwania. Gdy jednak znaleziono droida, było już za późno. Nastąpiła detonacja, placówka została skażona. Tano i żołnierze rozpoczęli ucieczkę do bezpiecznej strefy. Jednak przez automatyczne zamykanie drzwi, Togrutanka musiała przystanąć i powstrzymać je Mocą. Po przetransportowaniu klonów do środka, sama weszła do pomieszczenia. Okazało się jednak być za późno, gdyż szczątkowe ilości wirusa przeniknęły przez właz.[21]

Tano nawiązała kontakt z Anakinem i poinformowała go o sytuacji. Rycerz wraz z mistrzem Kenobim wyruszył na planetę Iego, by odnaleźć antidotum. Tymczasem kontakt z Togrutanką nawiązała senator Amidala. Po podaniu swojej lokalizacji, Ahsoka i klony zostali uwolnieni, przez senator i Binksa. Następnie wszyscy udali się na poszukiwania ocalałych droidów, które próbowały się wydostać na zewnątrz. Podróż trwała od włazu do włazu, gdzie Ahsoka wspólnie z klonami, panią senator i Jar Jarem, niszczyła kolejne roboty. Zmierzając do kolejnych drzwi natknęli się na dwa droidy niszczyciele. Ahsoka użyła podstępu by zniszczyć napastników. Mimo to nieostrożny Binks wystrzelił z blastera do jednego z robotów przez co senator Amidala została pozbawiona bezpiecznej osłony kombinezonu.[21]

Ahsoka zarażona Wirusem Błękitnego Cienia.

Podróż była kontynuowana. Wkrótce zarażeni dotarli do ostatniego włazu. Ahsoka pokonała tam ostatnie droidy, po czym zaczęła odczuwać skutki działania śmiercionośnego wirusa. Po odczekaniu krótkiej chwili Togrutanka i pani senator, skontaktowały się z Anakinem i Obi-Wanem. Powiedziały im, że laboratorium jest bezpieczne, pożegnały się i poprosiły o zapewnienie, że już nikt nie otworzy skażonej placówki, potem się rozłączyły. Chorzy wrócili do swojej pierwotnej lokalizacji, gdzie Tano i Amidala zajmowały się chorymi żołnierzami. Gdy wywiązała się rozmowa o ich szansach na przeżycie, Togrutanka zasłabła. Przed śmiercią uratowali ją mistrz Kenobi i Anakin, którzy powrócili z odtrutką z Iego i podali ją chorym. Gdy Ahsoka odzyskała przytomność Skywalker pochwalił ją za jej poświęcenie i waleczność w minionej akcji.[21]

Bitwa o Ryloth

Straciłam tak wielu świetnych pilotów.
— Ahsoka do swojego mistrza.[23]

W pewnym okresie wojny Unia Technokratyczna zaatakowała i zdobyła planetę Ryloth. Gdy Republika dowiedziała się o cierpieniach Twi'leków, zleciła Anakinowi i Ahsoce odbicie Ryloth. Jedi w sile trzech niszczycieli typu Venator wybrali się do układu Ryloth. Tam Tano dostała przydział jako dowódca Eskadry Niebieskich. Wraz z klonami miała przełamać blokadę, którą Mar Tuuk utworzył na orbicie Ryloth.[23]

Ahsoka tuż przed bitwą o Ryloth.

Gdy otrzymali pozwolenie na start, eskadra myśliwców V-19 Torrent wyleciała z hangarów Resolute i rozpoczęła lot w kierunku wrogich statków. Początkowo lot przebiegał bez żadnych problemów. Jednak gdy odległość między wrogiem, a nimi znacznie się zmniejszyła, Separatyści ujawnili swoją pułapkę. Wtedy admirał Yularen i generał Skywalker nakazali Ahsoce zarządzić odwrót. Mimo wyraźnych rozkazów Tano wierzyła, że uda jej się wykonać zadanie. Kolejni piloci ginęli. W końcu Togrutanka zrozumiała swój błąd i odwołała atak. Z mostka Resolute otrzymała prośbę o pomoc, gdyż wrogich myśliwców było zbyt dużo, by niszczyciele mogły sobie same z nimi poradzić. Mimo lotu w stronę niszczyciela, Eskadra nie zdążyła na czas. W ataku wrogich myśliwców, admirał Yularen został ranny. Biorąc to pod uwagę, Skywalker wydał rozkaz natychmiastowego powrotu i ucieczki w nadprzestrzeń. Tym razem Ahsoka wykonała rozkaz, lecz straciła resztę swoich pilotów.[23]

Po wylądowaniu w hangarze była załamana ze swojej porażki. Gdy przybył jej mentor, udzielił jej reprymendy, za nie wysłuchanie rozkazów. Jednak po chwili wyraził zrozumienie dla jej sytuacji. Gdy dostał wiadomość, odwrócił się przez co Tano mogła uciec. Togrutanka udała się do bloku medycznego i tam czuwała przy rannym admirale. Mówiła do nieprzytomnego, że jest jej bardzo przykro z powodu straty tak dużej ilości dobrych pilotów. Rozległ się alarm. Ahsoka wyjrzała na korytarz i zauważyła ruch klonów. Zatrzymawszy jednego z nich dowiedziała się, że jej mistrz zarządził ewakuację Defendera. Tano udała się do hangaru, gdzie została poinformowana o planie mentora. Anakin zamierzał udać się samotnie na uszkodzony niszczyciel, z którego chciał zaatakować statek dowodzenia uczestniczący w blokadzie Ryloth. Pod jego nieobecność dowództwo miała sprawować Ahsoka. Klony czekały na rozkazy, jednak Tano udała się na mostek.[23]

Ahsoka ze swojego myśliwca dowodzi bitwą.

Gdy Anakin z pokładu Defendera zameldował o gotowości do zadania. Ahsoka przedstawiła klonom plan, który zakładał obrócenie Resolute pod odpowiednim kątem, by ochronić go przed ostrzałem. Z chronionych hangarów miały wylecieć eskadry bombowców i unieszkodliwić fregaty wroga. Żołnierze zaczęli wątpić w powodzenie jej planu, ale jak na zawołanie pojawił się admirał Yularen i poparł zuchwały plan padawanki. Chwilę po pojawieniu się Anakina na orbicie Ryloth, Resolute dołączył do niego. Zgodnie z planem Togrutanki niszczyciel został obrócony pod odpowiednim kątem. Skywalker dokonał sabotażu, po czym rozpoczęła się walka. Ahsoka objęła dowództwo nad eskadrą bombowców, po czym zaatakowała wrogie fregaty. Jej plan się powiódł. Po zniszczeniu przez jej mistrza wrogiego okrętu dowodzenia, siły Separatystów były w rozsypce. Tano szybko pokonała wrogie statki, akurat gdy flota szturmowa mistrzów Kenobiego i Windu wyskoczyła z nadprzestrzeni. Po zakończeniu wojny w przestrzeni, Ahsoka zleciła ratunek mistrza, po czym wróciła na Resolute.[23]

Gdy mistrzowie Kenobi i Windu wylądowali na powierzchni planety, rozpoczęli działania wyzwoleńcze. Widząc, że wojska Republiki zyskują przewagę Wat Tambor zlecił bombardowanie kolejnych zamieszkałych miast. Ahsoka i jej mistrz zostali wysłani do zniszczenia napastników. Mimo mniejszości swoich sił pokonywali kolejne oddziały wroga. Decydujące starcie miało jednak miejsce nad stolicą Ryloth, Lessu. Ahsoka i jej mistrz w ostatniej chwili zniszczyli cztery bombowce Separatystów. Po unieszkodliwieniu statków, Wat Tambor zgodził się na bezwarunkową kapitulację, Ryloth była wolna.[24]

Bitwa o Felucję

Ahsoka podczas bitwy o Felucję.

Wkrótce potem, Ahsoka została wysłana na Felucję by dowodzić tamtejszymi siłami stawiającymi czoła oddziałom Separatystów. Podczas walk, Skywalker i Kenobi wysłali Tano na zwiad. Togrutanka wykonała swoje zadanie i natrafiła na armię droidów. Razem z podległymi jej oddziałami, rozpoczęła walkę przeciwko robotom. Tano zyskała początkową przewagę. Droidy zaczęły się wycofywać, dlatego Ahsoka była pewna szybkiego zwycięstwa. Nieoczekiwanie jednak odezwał się mistrz Kenobi z niepokojem pytając gdzie padawanka się podziewa. Ta odpowiedziała mu, że zlokalizowała wroga i związała go walką. Pochwaliła się też, że przeciwnik rozpoczął odwrót. Mimo to mistrz Jedi rozkazał jej być gotową do opuszczenia stanowiska gdy razem z Anakinem wylądują blisko niej kanonierkami. Ahsoka kontynuowała walkę, wciąż doprowadzając do wycofywania się wrogich sił. Chwilę potem tuż przed czołem jej oddziałów wylądowały kanonierki obiecane przez Obi-Wana. Anakin rozkazał Togrutance natychmiastowy odwrót, gdyż zaślepiona swoim zwycięstwem nie dostrzegła głównych sił łączących się z odpieraną przez nią armią. Zrezygnowana Tano usłuchała mentora.[25]

Po przybyciu na Coruscant, wspólnie ze Skywalkerem, stanęła przed obliczem Rady Jedi. Mistrzowie po wysłuchaniu raportu mistrza Kenobiego chcieli usłyszeć potwierdzenie z ust Ahsoki. Dziewczyna przyznała się do błędu. Gdy mistrz Windu to usłyszał, zarządził, że od tej pory Ahsoka przez jakiś czas będzie pełnić służbę w Archiwach Jedi. Początkowo Togrutanka chciała zaprotestować, lecz zaraz się opanowała. Jej sprzeciw został jednak zauważony przez co jej kara miała być wydłużona.[25]

Ochrona holokronu

W ochronie Archiwum swoje czyny przemyśleć możesz, padawanko.
Yoda do Ahsoki.[25]

Po przybyciu do Biblioteki, Anakin przedstawił Ahsoce mistrzynię Jocastę Nu, która była zarządcą archiwów. Sędziwa Jedi oprowadziła Togrutankę po zakątkach swojej domeny. Obie kobiety zrobiły krótki przystanek przy wejściu do skarbca holokronów. Jocasta wyjaśniła Tano, że do jego wnętrza mają dostęp tylko członkowie Rady Jedi.[25]

Ahsoka demaskuje Cato Parasitti.

Po skończonym zwiedzaniu Ahsoka nie mogła znaleźć dla siebie miejsca. W końcu w Archiwach pojawił się mistrz Ord Enisence (tak naprawdę Skrilling nie żył, a podszywała się pod niego zmiennokształtna Cato Parasitti). Togrutanka zapytała go czy może mu jakoś pomóc. Mimo, że Jedi odmówił, padawanka nie dawała za wygraną. W końcu Orda ogarnął gniew. Widząc zirytowanie mistrza, Ahsoka skapitulowała. Po jakimś czasie mistrz Yoda uprzedził uczennicę o wtargnięciu intruzów do świątyni. Togrutanka dostała za zadanie sprawdzić co dzieje się z mistrzynią Nu. Gdy dziewczyna odnalazła sędziwą Jedi, ta wydawała się z kimś rozmawiać. Wyczuwając podstęp, Tano zdemaskowała Cato Parasitti. Rozpoczęła się walka. Jako, że łowczyni nagród nie posiadała umiejętności Jedi, szybko została pokonana. Gdy mistrzowie odkryli spisek Cada Bane'a, który dostał się do skarbca holokronów i ukradł jeden z nich przyszli do Ahsoki by przejąć jej więźnia. Tuż przed przetransportowaniem do więzienia, Cato wyjawiła, że następnym celem durosjańskiego łowcy nagród będzie mistrz Bolla Ropal. Gdy mistrz Windu wyjaśnił, że Rodianin strzeże kryształu Kyber zawierającego wszystkie dane dzieci wrażliwych na Moc, Anakin postanowił wspólnie z Ahsoką wyruszyć na poszukiwania zbiegłego Bane'a.[25]

Pościg za Bane'em

Nie jestem pod wrażeniem.
— Ahsoka do Cada Bane'a.[26]

Po przybyciu do układu Devaron Jedi zostali poinformowani, że Bane uprzedził ich i pierwszy wylądował na powierzchni planety, skąd porwał mistrza Ropala. Wraz z Anakinem i Rexem, Ahsoka opracowała plan, dzięki któremu wojska republiki miały dostać się na statek dowodzenia łowcy nagród. Plan obejmował użycie AT-TE do abordażu wrogiego statku. Dzięki magnetycznym nogom zamontowanych w machinach udało im się przeniknąć na wrogi okręt. Tam pierwszym celem stał się mostek, lecz na jego pokładzie znajdowały się tylko droidy. Po ich zniszczeniu nastąpiła eksplozja jednego z silników fregaty. Admirał Yularen nawiązał kontakt i ostrzegł o rychłej zagładzie statku. Mimo to Ahsoka i Anakin nie chcieli się poddać. Padawanka po krótkich poszukiwaniach odnalazła Bolla Ropala, który zmarł w wyniku tortur zadanych mu przez droidy.[26]

Brak grawitacji w walce z Cadem Bane'em.

Następnie Jedi rozpoczęli poszukiwania Bane'a. Mimo iż Duros ukrywał się przed pościgiem, wojska Republiki zdołały go odnaleźć. W dużym hangarze Cad stawił czoła wrogim wojskom. Razem z klonami i swoim mentorem, Ahsoka podjęła walkę z droidami chroniącymi łowcę nagród. Gdy ten wyłączył grawitację, Tano poleciła R2-D2 by ją przywrócił na nowo. Miało to złe skutki, gdyż w chwili reaktywacji ciążenia Skywalker prawie odzyskał skradziony holokron. Gdy grawitacja wróciła do normy, Bane uciekł, a Ahsoka rzuciła się za nim w pościg. Na końcu jednego z korytarzy dogoniła łowcę nagród i rozpoczęła z nim walkę. Szybko go pokonała, lecz był to tylko podstęp, dzięki któremu, Cad obezwładnił dziewczynę.[26]

Nieprzytomną przetransportował do jednej ze śluz próżniowych. Tam wyjawił jej, że w ten sposób zamierza zmusić jej mistrza do otwarcia skradzionego holokronu. Aby uzyskać lepszy efekt i szybciej przywołać rycerza Jedi, Bane rozpoczął torturowanie Ahsoki. Wkrótce przybył Anakin. Cad przedstawił mu jego warianty. Jedi miał otworzyć holokron lub poświęcić życie uczennicy. Skywalker mimo próśb Togrutanki postanowił współpracować z łowcą nagród. Otworzył dla niego holokron, a chwilę potem rzucił się do uwalniania padawanki. Bane chcąc uratować życie otworzył śluzę, lecz Ahsoka chwyciła się pobliskiej ściany. Chwilę potem właz został zamknięty przez Skywalkera, tym samym Tano była bezpieczna.[26]

Jedi ponownie podjęli pościg. Ahsoka szybciej niż jej mistrz zrozumiała, że cierpliwość pozwoli im na znalezienie łowcy nagród. Gdy opanowała Anakina, wspólnie udali się do hangaru, gdzie Rex przygotowywał dla nich transport. W drodze do wahadłowca widzieli jak Denal zabija łowcę nagród. Ahsoka chciała iść do zwłok Durosa po holokron, lecz z racji pośpiechu mentor jej tego zabronił. Na pokładzie statku Anakin zdradził jej, że wciąż czuje obecność Bane'a mimo jego śmierci.[26]

Dzieci Mocy

Wyczuwam coś, mistrzu. I nie podoba mi się to.
— Ahsoka do Anakina Skywalkera po wyczuciu Ciemnej strony Mocy.[27]
Cad Bane nokautuje Ahsokę.

Jedi wylądowali w hangarze Resolute. Po wyjściu z ze statku jeden z klonów poinformował Anakina o odkryciu plamy krwi nie należącej do człowieka. Ahsoka zauważyła, że Denal po potyczce z Bene'em jest ranny. Zapytała klona czy może mu jakoś pomóc, lecz ten nie odpowiedział. Padawanka nie poddawała się i dogoniła żołnierza. Wtedy odkryła, że w rzeczywistości ma do czynienia z łowcą nagród, który zabił Denala i ubrał jego zbroję. Cad obezwładnił Ahsokę i uciekł skradzionym myśliwcem.[27]

Biorąc pod uwagę te wydarzenia Anakin postanowił złożyć raport Radzie Jedi. Skywalker i Tano wrócili na Coruscant gdzie przedstawili zwierzchnikom całą sytuację. Mistrzowie stwierdzili, że muszą spróbować wyśledzenia łowcy nagród poprzez Moc.[27]

Ahsoka i jej mistrz udali się na Naboo, gdyż Anakin wyczuł, że stamtąd zostanie zabrane kolejne dziecko wrażliwe na Moc. Po przybyciu do Jan-gwa, Jedi dotarli do domu rodzinnego Roo-Roo Page i tam zastawili pułapkę na łowcę nagród. Gdy ten przybył Ahsoka wyskoczyła z ciemności z zapalonym mieczem świetlnym. Mimo efektu zaskoczenia Bane zdołał wyrwać jej broń i rozpocząć ucieczkę. Powstrzymał go jednak przybyły w samą porę Skywalker. Po aresztowaniu Durosa, Jedi upewnili się, że Roo-Roo jest bezpieczna, po czym wrócili na pokład Resolute. Tam spotkali się z Kenobim i Windu, którzy zamierzali przesłuchać łowcę nagród, lecz wiedzieli, że może to być utrudnione przez silną wolę Cada. Ahsoka zasugerowała połączenie sił w perswazji Mocą. Mistrzowie, mimo ryzyka utraty przez Bane'a zmysłów, zgodzili się na jej propozycję. Po trzykrotnej próbie złamania łowcy, udało się nakłonić go do współpracy. Mistrzowie Obi-Wan i Mace wybrali się wraz z nim we wskazane miejsce. Tymczasem Ahsoka i Anakin zostali odesłani do złożenia raportu Kanclerzowi.[27]

Tuż przed aresztowaniem Bane'a.

Po przybyciu na Coruscant, Jedi zgodnie z rozkazem odwiedzili władcę Republiki. Palpatine zignorował jednak obecność Togrutanki i zaprosił do wnętrza swojego biura tylko jej mistrza. Po zakończeniu ich rozmowy, Skywalker i Tano wrócili na pokład Resolute. Tam przeprowadzili poszukiwania wszelkich wskazówek dotyczących podróży łowcy nagród. Mimo wyczyszczonego dziennika nawigacji, zachował się rejestr paliwowy. Dodatkowo Ahsoka odkryła dużą ilość pyłu wulkanicznego na spodzie myśliwca Durosa. To pozwoliło im wywnioskować, że miejscem, w którym przetrzymywane są skradzione dzieci i holokron, to Mustafar.[27]

Jedi niezwłocznie zabrali Artoo i na pokładzie Twilighta wyruszyli w podróż na Mustafar. Po wylądowaniu na powierzchni planety, Ahsoka wyczuła dziwną rzecz. Powiedziała o tym swojemu mistrzowi, a ten uświadomił ją, że właśnie wyczuła Ciemną stronę Mocy. Skywalker po chwili stwierdził, że są we właściwym miejscu. Po otwarciu przez Artoo drzwi do placówki, Tano usłyszała płacz jednego z dzieci. Po krótkim wsłuchaniu się w Moc odkryła prawidłową ścieżkę, którą mogli się do nich dostać. Po przybyciu na miejsce zastali puste łóżeczka, lecz mimo to obecność dzieci byłą wyczuwalna w Mocy. Po zapaleniu kling świetlnych mieczy Jedi odkryli, że maluchy zostały porwane przez dwa droidy. Rozpoczęła się ostrożna walka (by nie uszkodzić dzieci). Nieoczekiwanie placówka zaczęła się rozpadać, gdyż roboty wyłączyły systemy utrzymujące grawitację. Po serii ciosów i uników, Ahsoka odzyskała Zinn Toa, małego Nautolanina. Chwilę potem jej mistrz odzyskał Wee Dunna.[27]

Mając dwójkę dzieci, Jedi opuścili skazaną na zagładę placówkę i wrócili na Coruscant. Tam przedstawili raport Radzie. Mistrzowie uznali za wielce niefortunne zniszczenie tajemniczej stacji. Poinformowali też Tano i Skywalkera, że Bane zdołał zbiec Kenobiemu i Windu. Spotkanie zostało zakończone, po opuszczeniu komnat Rady, Jedi wrócili do swoich spraw.[27]

Druga bitwa o Geonosis

Myślę, że nie ufasz mi, abym mogła przeprowadzić odprawę.
— Ahsoka do Anakina Skywalkera.[28]

W pewnym okresie wojny, wcześniej zdobyte światy zaczęły się buntować. Dowództwo wysłało flotę inwazyjną dowodzoną przez Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Ki-Adi-Mundiego na zbuntowaną Geonosis. Ahsoka i jej mistrz spóźnili się na zorganizowaną odprawę, gdyż walczyli z oddziałami Separatystów, przekształcając to w zawody. Ku zadowoleniu Anakina, Tano przegrała tę rundę. Na naradzie opracowano plan uderzenia na nową fabrykę droidów, która była chroniona przez pole ochronne. Razem ze swoim mentorem, Rexem i podległymi im oddziałami, Togrutanka miała zaatakować fabrykę od południa. Ahsoka i jej mistrz pozwolili by generałowie Kenobi i Mundi polecieli przodem.[28]

Ahsoka i Anakin podczas drugiej bitwy o Geonosis.

Po jakimś czasie zmobilizowali swoje oddziały i również wyruszyli na powierzchnię Geonosis. Podczas lotu napotkali silny opór Geonosjan. Nie minęło dużo czasu, a ich kanonierka została zestrzelona. Po dość gwałtownym lądowaniu wydostali się z wraku statku i rozpoczęli walkę z wrogiem. Anakin chciał skontaktować się z Obi-Wanem i admirałem Yularenem, jednak ci nie mogli mu pomóc. Wkrótce oddziały Republiki zaczęły się przemieszczać w stronę celu ich wyprawy. Po drodze napotkali wielki mur, który był najeżony licznymi działkami laserowymi. Ahsoka zarzuciła swojemu mistrzowi, że zapewniał ją, że nie znajdą się w jego pobliżu. Skywalker uciął szybko jej monolog i poprosił by towarzyszyła mu na wierzch muru, by go zniszczyć.[28]

Partnerzy zabrali od Rexa liczne ładunki wybuchowe i rozpoczęli wspinaczkę. Na górze muru natrafili na liczne oddziały droidów. Wykorzystując ich pojawienie się rozpoczęli na nowo swoje zawody. Tano po raz kolejny przegrywała ze swoim mistrzem. Chwilę potem pojawiły się dwa droidy niszczyciele przez co Jedi musieli przejść do obrony. Ku ich radości pojawił się Rex i zniszczył jednego z robotów, a drugiego wykończył Skywalker. Ahsoka i jej mistrz wrzucili bomby do wnętrza muru, po czym unieśli Mocą żołnierza-klona, a sami skoczyli w dół z fortyfikacji. Nastąpił wybuch. Wylądowawszy na ziemi powstrzymali upadek Rexa i spadające kamienie. Chwilę potem pojawił się generał Mundi. Korzystając z okazji Anakin wezwał wsparcie lotnicze. Połączone siły Jedi i klonów dotarły do miejsca, w którym wylądował Obi-Wan. Ahsoka wyraziła swoją troskę, gdy zobaczyła, że mistrz Kenobi jest ranny. Starszy Jedi polecił przeniknięcie pod tarcze ochronne i unieruchomienie geonosjańskich dział, by czołgi mogły zniszczyć generatory pola. Ahsoka i jej mistrz podjęli się tego zadania. Togrutanka użyła granatów jonowych przez co działa chwilowo stały się bezużyteczne. Mając zapewnioną bezpieczną drogę, czołgi przeniknęły tarczę i zniszczyły jej generatory. Gdy pojawiły się oddziały generała Mundiego reszta Geonosjan, poddała się.[28]

Tano wspólnie ze swoim mistrzem, pożegnała rannych generałów[29], po czym wspólnie ze Skywalkerem zaczęła opracowywać plan ataku na fabrykę droidów. Rycerz pozwolił jej poprowadzić odprawę, na której miała przedstawić ich plan żołnierzom. Podczas prezentowania planu akcji, Anakin ciągle przerywał Ahsoce w pół słowa by dorzucić coś od siebie. W konsekwencji rycerz powiedział więcej niż Togrutanka. Dziewczyna pożaliła się, że to miała być jej odprawa. Anakin odparł, że tylko chciał by wszystko zostało dobrze zrobione. Tym samym dał do zrozumienia padawance, że jej nie ufa. Rozgorzała kłótnia, którą przerwało dopiero przybycie mistrzyni Luminary Unduli i jej padawanki Barrissy Offee.[28]

Kobiety zostały zaznajomione z planem Tano i Skywalkera. Mistrzyni Luminara stwierdziła jednak, że atak frontalny jest zbyt niebezpieczny, by móc ryzykować. Na poparcie swoich argumentów przedstawiła skan terenu pod fabryką, który ukazywał liczne katakumby. Powiedziała Anakinowi i Ahsoce, że kazała nauczyć się wszystkich skrzyżowań swojej padawance. Dodała też, że dzięki tej sieci tunelów można się dostać do głównego reaktora fabryki i wysadzić ją od środka. Skywalkerowi spodobał się pomysł, ale nie wiedział kto mógłby go wykonać. Unduli powiedziała, że to będzie zadanie padawanek. Początkowo rycerz nie chciał się zgodzić, lecz po chwili skapitulował.[28]

Ahsoka i Barrissa Offee tuż po zniszczeniu fabryki droidów.

Zgodnie z rozkazem Ahsoka i Barrissa udały się do wyznaczonych tunelów. Za pomocą mieczy świetlnych wycięły sobie drogę do wnętrza katakumb. Jako, że Offee znała lepiej rozkład skrzyżowań, Tano puściła ją przodem. Podróż trwała. W jednym z pomieszczeń Jedi natrafiły na śpiących Geonosjan. Jeden z nich położył rękę na głowie Barrissy. Ahsoka pomogła ją usunąć, po czym kontynuowały podróż. Jednak insektoid obudził się i zaczął podążać ich śladem o czym nie wiedziały. Gdy dotarły do reaktora zostały zaskoczone przez TX-21, Poggle'a Mniejszego, Superczołg i oddział geonosjan. Przywódca insektoidów nakazał zlikwidowanie padawanek i zdjęcie podłożonych przez nie bomb. Rozpoczęła się walka, w której Ahsoka straciła przytomność. Dzięki jednak waleczności Barrissy po obudzeniu się czekała ją tylko walka z czołgiem. Jej towarzyszka zlikwidowała jego załogę i wpuściła ją do środka. W maszynie padawanki zastanawiały się co zrobią bez bomb. W końcu Tano wymyśliła, że poświęcą swoje życie niszcząc fabrykę. Po pożegnaniu z mistrzem, Togrutanka dała ognia z dział czołgu. Fabryka uległa zniszczeniu, lecz padawanki przeżyły dzięki grubemu pancerzowi maszyny. Wykorzystując baterię czołgu, Ahsoka spróbowała uruchomić swój komunikator. Ku ich radości udało jej się, co spowodowało odnalezienie ich przez mistrzynię Luminarę i Anakina. Starsi Jedi pogratulowali Ahsoce odwagi i pomysłowości. Skywalker zapewnił uczennicę, że nigdy w nią nie zwątpił.[28] Zmęczone padawanki udały się wraz z rannymi klonami, by nabrać sił na statki medyczne, pozostawiając oczyszczenie planety starszym Jedi.[30]

Geonosjańskie insekty mózgowe

Barrisso, ocknij się! Barrisso! To nie ty! To te stwory! Walcz!
— Ahsoka do Barrissy Offee.[31]

Po powrocie na Geonosis, okazało się, że planeta została już całkowicie opanowana. Gdy Jedi mieli wyruszyć na Coruscant, by poddać przesłuchaniu Poggle'a Mniejszego, mistrz Mundi poinformował ich, że otrzymał komunikat z prośbą o pomoc od mistrza Windu przebywającego na Dantooine. Mistrzowie, aby nie opóźniać przesłuchania Geonosjanina, zlecili Ahsoce i Barrissie lot na stację medyczną nieopodal Ord Cestus, skąd miały być dostarczone posiłki dla wojsk mistrza Windu. Tano i Offee wraz z oddziałem klonów, wsiadły na pokład fregaty medycznej TB-73 i opuściły Geonosis.[31]

Ahsoka na pokładzie fregaty medycznej TB-73.

Po zameldowaniu o wylocie mistrzowi Fisto, padawanki udały się na spoczynek. Ostatnie działania zbrojne nie dawały jednak Ahsoce spokoju przez co dziewczyna nie mogła zasnąć. Barrissa, która wyczuła, że coś gnębi koleżankę, spytała o co chodzi. Tano wyjaśniła jej przyczyny swojego niepokoju, po czym zaprosiła na posiłek w messie. W stołówce padawanki rozmawiały na temat wojny i jej ewentualnego zakończenia. Konwersację przerwali im Ox i Edge, którzy weszli do messy i otworzyli do padawanek ogień. Wspólnymi siłami Jedi szybko pokonały zbuntowanych klonów. Chwilę potem pojawił się porucznik Trap i Havoc, którzy byli zaskoczeni buntem towarzyszy. Mimo to padawanki im nie ufały. Gdy ci odłożyli broń dziewczyny nabrały do nich większego zaufania. Trap poradził by sprawdzić czy mostek wciąż pozostaje w ich kontroli. Padawanki zgodziły się na to pozostawiając Havoca z nieprzytomnymi buntownikami.[31]

Zmierzając na mostek, tarcze broniące do niego dostępu zostały aktywowane. Wtedy Trap ujawnił swą zdradę, chcąc zabić Barrissę. Jedi pokonała go ujawniając, że jest zarażony geonosjańskim insektem mózgowym. Robak przemieścił się na Offee, lecz od zarażenia uchroniła ją Ahsoka, przecinając go na dwie części. Po chwili w ładowni padawanki były świadkami zarażenia ostatniego członka regularnej załogi statku. Tym samym towarzyszki odkryły powód zdrady klonów. Postanowiły się rozdzielić by wykonać większą ilość działań. Tano skontaktowała się ze swoim mistrzem i ujawniła mu sytuację dziejącą się na fregacie. Ten obiecał przesłuchać Poggle'a, który mógł znać słabe punkty insektów. Następnie Togrutanka nawiązała kontakt z mistrzem Fisto i poinformowała go o zagrożeniu.[31]

Ahsoka walczy z Barrissą Offee.

Mimo ostrzeżeń o niebezpieczeństwie zgodziła się wykonać rozkaz o niezwłocznym przybyciu na stację medyczną. Chwilę potem pojawiła się Barrissa, zarażona pasożytem. Mimo prób przemówienia do towarzyszki, padawanki rozpoczęły walkę. Nie chcąc zabijać Offee, Togrutanka uciekła. W szybie wentylacyjnym skontaktowała się ze swoim mistrzem. Ten już po przesłuchaniu przywódcy Geonosjan, poradził jej uruchomienie systemu chłodzenia, gdyż insekty były wrażliwe na zimno. Zgodnie z instrukcjami mentora, Ahsoka włączyła system chłodzenia. Gdy padawanka trafiła na mostek by zatrzymać fregatę, pojawiła się Barrissa. Ponownie rozgorzała walka, lecz tym razem, wykorzystując zimno Offee wracała do normalności. Poprosiła Ahsokę by ta ją zabiła. Tano wahała się. Gdy insekt, który zaraził jej towarzyszkę, wychynął z jej wnętrza, ta zabiła go.[31]

Chwilę potem fregata dobiła do stacji medycznej. Zziębnięta Ahsoka została przywitana przez mistrza Fisto. Następnie zajęli się nią lekarze. Po przebudzeniu się spotkała się ze swoim mistrzem. Zwierzyła mu się, że miała wątpliwości jak potraktować Barrissę. Skywalker odparł jej, że wybierając głos instynktu, postanowiła słusznie.[31]

Zaginiony miecz świetlny

Ta broń to wasze życie. Ale także wasza odpowiedzialność. Nie spuszczajcie jej z oczu.
— Ahsoka do modzików.[32]

Po uratowaniu mistrza Eetha Kotha z rąk generała Grievousa,[33] pewnego wieczoru udała się wraz ze swoim mistrzem na dolne poziomy Coruscant w celu aresztowania handlarza nielegalną bronią Car Affa. Anakin polecił jej by została przed kantyną, w której znajdował się podejrzany. Gdy jej mistrz zrobił lekkie zamieszanie w środku lokalu, wypłoszył wszystkich jej bywalców. Wtedy, w powstałym zamieszaniu ktoś ukradł miecz świetlny Ahsoki.[32]

Dziewczyna zaczęła go gonić, lecz w tłumie, zgubiła ślad. Wróciła pod kantynę, z której właśnie wychodził Skywalker. Rycerz zapytał gdzie była. Ahsoka odpowiedziała, że sprawdzała podejrzanego, jednak był to fałszywy alarm. Wspólnie z podejrzanym wrócili do świątyni Jedi.[32]

Poszukiwania złodzieja.

Tam Ahsoka przeprosiła mistrza i udała się do biblioteki. Na miejscu opowiedziała mistrzyni Nu o swojej przygodzie. Sędziwa Jedi starała się pomóc dziewczynie, ale jej wiedza nie wystarczyła by znaleźć złodzieja. Poleciła Togrutance by udała się do mistrza Sinube'a, gdyż jest on w zakonie mistrzem od spraw kryminalnych.[32]

Gdy kobiety podeszły do mistrza, ten spał. Gdy jednak się obudził Jocasta przedstawiła mu Ahsokę i odeszła. Dziewczyna opowiedziała mistrzowi o swoim problemie. Dzięki podanym poszlakom Cosianin odnalazł złodzieja. Ahsoka podziękowała i już chciała odejść gdy mistrz obiecał jej pomoc. Padawanka zgodziła się, ale zastrzegła, że sędziwy Jedi musi za nią nadążać.[32]

Wspólnie dotarli na dolne poziomy Coruscant gdzie odwiedzili sklep Lauliego Wahlo. Udając zainteresowanych kupnem miecza świetlnego zapytali Quarrena czy może im sprowadzić taką broń. Handlarz odpowiedział, że taka rzadkość będzie ich kosztować dwadzieścia tysięcy kredytów. Oburzona tak absurdalną kwotą Ahsoka, ujawniła swoją tożsamość i pogroziła sprzedawcy. Wtedy jego wspólnik Jan Dez powiedział, że Bannamu można znaleźć w hotelu Pajęcze Odnóża.[32]

Jedi udali się do wskazanego miejsca. Patrolianina zastali w jego mieszkaniu. Gdy Ahsoka dała pokazała mu swoje sztuczki Jedi, złodziejaszek zaczął sprawozdanie. Okazało się, że broń należy do Nacka Moversa, słynnego zabójcy. Zaniepokojona Togrutanka ruszyła z mistrzem Sinubem do mieszkania mordercy.[32]

Tam zastali trupa trandoshanina i jego roztrzęsioną dziewczynę Ione Marcy. Mistrz Tera poprosił, aby kobieta zrelacjonowała zaistniałe wydarzenia. Ione powiedziała, że gdy wróciła do domu zauważyła wychodzącą grupę osób, która prawdopodobnie zabiła Nacka. Mistrz Jedi czuł jednak niepokój płynący od Marcy z innego źródła.[32]

Ahsoka poszła sprawdzić pozostałe pokoje. W jednym z nich znalazła łowczynię nagród Cassie Cryar. Gdy kobieta dowiedziała się, że ma do czynienia z Jedi, rozpoczęła ucieczkę. Tano poinformowała mistrza o swoim odkryciu i rozpoczęła pogoń.[32]

Cassie przeskakiwała z dachu na dach. Na ogromnym telebimie wyświetlającym właśnie przemówienie Kanclerza Palpatine'a, łowczyni włączyła skradzioną broń. Dzięki temu uszkadzała kolejne platformy, spowalniając Ahsokę.[32]

Togrutanka dogoniła ją jednak i dzięki Mocy oderwała rurę po, której wspinała się Cryar. Cryar ścigana skontaktowała się z Marcy (która uciekła mistrzowi Sinube) i uciekła. Zrezygnowana Ahsoka przysiadła na jednym z budynków. Wkrótce potem nadjechał sędziwy Cosianin. Pochwalił dziewczynę, że ta nauczyła się wreszcie cierpliwości, po czym razem udali się na dworzec kolejowy.[32]

Przemowa do młodzików.

Zdziwiona Tano zapytała mistrza skąd wie, że poszukiwane przez nich kobiety są właśnie na dworcu. Tera odpowiedział jej, że nadajnik naprowadzający na plecach Ione ich prowadzi. Na miejscu ścigane zorientowały się, że Jedi wciąż podążają ich tropem. Mistrz Sinube nakazał droidom policjantom by aresztowali kryminalistki.[32]

Cassie użyła skradzionego miecza i zniszczyła dwa roboty, po czym uciekła. Ahsoka ponownie rzuciła się za nią w pogoń. Obie dziewczyny trafiły do pociągu. Tam Cryar wzięła zakładników, dwoje Twi'leków, matkę z dzieckiem. Widząc to Togrutanka zaproponowała wymianę, ona za cywili. Łowczyni nie zgodziła się na jej warunki. Chwilę potem pociąg się zatrzymał i już chciała uciec gdy pokonał ją mistrz Sinube czekający przy wyjściu. Sędziwy Cosianin aresztował Cassie.[32]

Po powrocie do świątyni mistrz Tera zapytał Ahsoki czego się nauczyła. Razem weszli do sali gdzie mistrz Yoda nauczał młodzików. Tam Togrutanka rozpoczęła wykład na temat cierpliwości i odpowiedzialności jako jednych z najważniejszych cech w życiu.[32]

Pomoc farmerom

Nie musisz wyglądać na twardziela, by nim być.
— Ahsoka do Seripasa.[34]

Gdy Republika utraciła kontakt ze stacją medyczną umieszczoną nad Felucją, Ahsoka wraz z mistrzem Kenobim i Anakinem Skywalkerem, została wysłana, by sprawdzić status placówki.[34]

Na miejscu okazało się, że stacja została przejęta przez wroga, a samych Jedi zaatakowały myśliwce typu Vulture. Dzięki przewadze liczebnej wroga, statek, którym lecieli Jedi został trafiony. Po przeniknięciu przez atmosferę Felucji, Ahsoka i jej towarzysze postanowili się katapultować.[34]

Jedi zmierzają na Felucję.

Po bezpiecznym wylądowaniu na powierzchni planety, Togrutanka miała żal do swojego mistrza, że zawsze gdy pilotuje statek to się rozbija. Skywalker odparł, że to nie była jego wina, lecz statku, po czym zaczął sprzeczać się z Kenobim, którą drogą powinni podążyć. Ahsoka wtrąciła się do kłótni i powiedziała, że najlepiej będzie podążyć przed siebie, gdyż stamtąd widać dym, więc może znajdą tam wioskę.[34]

Starsi Jedi posłuchali rady Tano. Po jakimś czasie towarzysze trafili do wioski Felucjan. Zastali tam gotowe do zbioru pola nysillinu, lecz żadnego mieszkańca. Po znalezieniu w stodole uzbrojonego statku, postanowili przeszukać okoliczne domy w nadziei na odnalezienie tubylców.[34]

Ahsoka udała się ze swoim mistrzem do jednego z budynków. Tam znaleźli ukryte w podłodze pomieszczenie, które skrywało kilku Felucjan. Tano wyczuła strach mieszkańców i zapewniła ich, że są przyjaźnie nastawieni. Ledwo skończyła wypowiadać to zdanie, gdy pojawiła się grupa łowców nagród. Przybysze od początku byli wrogo nastawieni do Jedi, jednak przybycie jednego z Felucjan, uspokoiło ich. Ów tubylec zaprosił Jedi na rozmowę.[34]

Casiss opowiedział Jedi historię swojej wioski, o tym jak najechali ją piraci i zażądali zbiorów nysillinu. Powiedział też jak był zmuszony wynająć łowców nagród pod przywództwem Sugi do obrony swoich ludzi. Felucjanin wyraził też nadzieję, że Jedi pomogą mu wyjść z tego kryzysu. Ku zdziwieniu Ahsoki mistrz Kenobi odmówił im pomocy. Gdy Jedi opuścili chatę Casissa, Tano wyraziła swoje oburzenie, nalegając na pomoc farmerom.[34]

Wtedy nieoczekiwanie zjawili się piraci. Łowcy nagród natychmiast zastąpili im drogę co poskutkowało przybyciem przywódcy piratów Hondo Ohnaki. Weequay spróbował najpierw przekupić łowców, by ci nie stali mu na drodze w odbiorze farmerom ich zbiorów, lecz najemnicy pozostali nieugięci. Hondo zagroził swoim przeciwnikom, po czym odjechał.[34]

Po odjeździe piratów Jedi rozpoczęli szkolenie farmerów, by ci umieli się bronić w razie potrzeby. Ahsoka razem ze swoim mistrzem zajęła się treningiem Felucjan. Jej zadaniem było wpojenie im obsługi broni dystansowej.[34]

Ahsoka i Seripas.

Gdy tubylcy ukończyli podstawowe szkolenie ich treningi zostały zauważone przez zwiadowcę piratów. Wróg jednak nie wrócił do swojej bazy dzięki szybkiej interwencji Embo. Jedi zauważyli jednak, że piraci zaczną się niepokoić gdy ich kompan nie wróci z raportem. Na te słowa postanowiono przygotować wioskę do obrony. Tano zajęła się ostatnimi szlifami w technikach walki Felucjan. Podczas jednego z przygotowań uratowała Seripasa, którego omal nie przygniotło drzewo. Wtedy padawanka odkryła, że we wnętrzu potężnej zbroi kryje się mała istota. Seripas poprosił ją żeby na niego nie patrzyła, gdyż jest mięczakiem, Togrutanka odparła, że nie trzeba być wielkim, by być odważnym.[34]

Po jakimś czasie rozpoczęła się bitwa. Ahsoka razem z pozostałymi obrońcami stanęła do walki. Zwycięstwo przechylało się na stronę farmerów do chwili gdy Ohnaka nie zaatakował wioski za pomocą czołgu. Na przeciw niemu wyruszył Anakin. Gdy rycerz zakończył pojedynek, pirat zbiegł, przez co Felucjanie zostali wyzwoleni.[34]

Tubylcy podziękowali Jedi i łowcom nagród za ich pomoc i zapewnili, że dzięki nim będą umieli sami się obronić. Ahsoka i jej towarzysze odlecieli z Felucji dzięki uprzejmości Sugi, która postanowiła ich zabrać na pokład swojego statku.[34]

Problem z Bobą Fettem

Na ratunek mistrzowi

Po jakimś czasie Anakin udał się razem z mistrzem Windu na pokład gwiezdnego niszczyciela typu Venator, Endurance, by podszkolić tam grupkę klonów-kadetów. Podczas ich pobytu na statku doszło do dwóch zamachów, z czego drugi doprowadził do zniszczenia okrętu.[35]

Ahsoka utrzymuje, za pomocą Mocy, wrak Endurance.

Większość załogi zdążyła się ewakuować. Mentor Ahsoki oraz mistrz Windu zajęli się odnajdywaniem kapsuł ratunkowych. Następnie postanowili znaleźć sam wrak, na pokładzie Vanqora, gdyż na nim przebywał admirał Kilian.[36]

Gdy jednak Jedi udali się do wnętrza wraku, wpadli w pułapkę zastawioną przez Bobę Fetta i towarzyszących mu łowców nagród. Wybuch podłożonej tam bomby spowodował, że mistrz Ahsoki i jego towarzysz znaleźli się pod górą szczątków.[36]

R2-D2, który towarzyszył im na tej wyprawie wyruszył na Coruscant i tam podczas narady wojskowej, w której brali udział Ahsoka i mistrz Plo Koon, przekazał wiadomość z prośbą o ratunek. Togrutanka i Kel Dor wyruszyli natychmiast.[36]

Po dotarciu na Vanqor, odnaleźli wrak statku oraz jego mostek. Jedi zajęli się podtrzymywaniem, za pomocą Mocy, struktury statku, by klony mogli bez przeszkód uwolnić Skywalkera i Windu. Po zakończeniu akcji ratunkowej powodzeniem, Ahsoka powiedziała swojemu mistrzowi, że mimo oparzeń wróci do zdrowia.[36]

Poszukiwanie zakładników

Gdy mistrz Windu oraz Anakin przebywali w pomieszczeniach medycznych, do świątyni przyszła wiadomość od Aurry Sing i Boby Fetta. Łowcy grozili, że jeśli Mace się z nimi nie spotka to zabiją admirała Kiliana oraz dwóch klonów, których pojmali razem z nim. Na potwierdzenie swoich słów, Aurra zabiła komandora Pondsa.[37]

Ahsoka i Plo Koon niezwłocznie przekazali tą wiadomość mistrzowi Windu i Skywalkerowi. Starszy Jedi chciał natychmiast wyruszyć, ale sprzeciwił się temu mistrz Koon, który uważał, że Windu musi odpoczywać. Kel Dor zaproponował, że sprawą łowców nagród i ich zakładników zajmie się on i Ahsoka.[37]

Tano oraz Koon wyruszyli w podróż na dolne poziomy Coruscant. Początkowo jednak, Ahsoka nie mogła zrozumieć czemu nie iść śladami łowców. Koon odparł jej, że nie ma potrzeby iść w miejsca, gdzie na pewno nie będzie ich przeciwników. Kel Dor dodał też, że będą zwiedzać miejsca, które odwiedził przez swoje życie ojciec Boby, Jango.[37]

Ahsoka podsłuchuje Fonga Do.

Jedi przeszukali cztery kantyny, lecz nie natrafili w nich na żaden ślad. Mistrz Koon uważał, że to wina braku subtelności Ahsoki, która przejęła tą cechę od swojego mistrza. Skruszona Tano obiecała się poprawić w kolejnej kantynie.[37]

Gdy mistrz i uczennica weszli do kolejnego lokalu, Koon powiedział, że postara się rozejrzeć, a Ahsoka ma uczyć się cierpliwości. Togrutanka zgodnie z jego wskazówkami zaczęła wsłuchiwać się w Moc i natrafiła na rozmowę dwóch mężczyzn o niedawnych wydarzeniach na Florrum. Zaciekawiona Ahsoka podeszła bliżej, żeby mogła ich podsłuchiwać bez użycia Mocy. Tym samym dowiedziała się o zabójstwie, którego dopuściła się Aurra Sing. Na nieszczęście młodej Togrutanki, mężczyźni, których podsłuchiwała zorientowali się co się dzieje. Jeden z nich, Fong Do zaczął grozić Ahsoce nożem, lecz ta szybko się uwolniła.[37]

Nagle w całej kantynie zaroiło się od broni celującej w Tano. Z pomocą przyszedł jej mistrz Koon, z którym powoli przesuwała się w stronę wyjścia. Aby nikt ich nie powstrzymał, Ahsoka przed opuszczeniem budynku rzuciła w tłum garść monet.[37]

Mistrz Koon nie pochwalił jej subtelności. Ahsoka powiedziała mu, że starała się być delikatna i że dzięki temu udało jej się trafić na ślad. Gdy Plo wysłuchał jej relacji zarządził, że ich następnym celem jest Florrum.[37]

Po wylądowaniu na powierzchni planety, przywitał ich Hondo Ohnaka. Pirat powiedział im, że ich przeciwnicy czekają na nich w barze, ale nie wie co dla nich szykują. Dodał też, że powiedział to na znak, że on sam nie jest zamieszany w tą sprawę.[37]

Ahsoka na Florrum.

Jedi udali się zgodnie ze wskazówkami do baru. Gdy Plo Koon otwarcie wszedł do pomieszczenia, by negocjować, Ahsoka ukryła się za drzwiami. Dopiero gdy Aurra Sing rozkazała Bosskowi, by był gotów na zabicie zakładników, Tano opuściła kryjówkę, zniszczyła komunikator łowczyni i zaczęła jej pilnować swoim mieczem.[37]

Sing i Fett, który groził Koonowi blasterem, nie zamierzali jednak łatwo się poddać. Dzięki podstępowi zdołali zaatakować Jedi i rozpocząć ucieczkę. Mistrz Plo schwytał Fetta, a Ahsoce pozostała Aurra. Łowczyni rozpoczęła ucieczkę na skuterze, a Tano pojechała w ślad za nią.[37]

Po trwającej jakiś czas pogoni, z Ahsoką skontaktował się mistrz Koon. Powiedział do niej, że Sing stara się odciągnąć ją od zakładników oraz przekazał jej prawdziwe namiary więźniów. Togrutanka udała się tam niezwłocznie. Na miejscu pokonała Bosska i uwolniła jego jeńców. Wtedy przybyła Aurra i rozpoczęła bieg do zaparkowanego nieopodal Slave I.[37]

Ahsoka wskoczyła na statek i gdy ten zaczął startować obcięła mu jeden z silników. Dodatkowo zniszczyła iluminator statku, przez co wkrótce powrócił on na ziemię. Po aresztowaniu łowców nagród, Ahsoka razem z mistrzem Koonem i zakładnikami, powróciła na Coruscant, gdzie przekazała bandytów w ręce mistrza Mace'a Windu.[37]

Blokada Pantory

Trzymasz córkę przewodniczącego Pantory jako zakładnika.
— Ahsoka do dowódcy neimoidiańskiego okrętu, po zdemaskowaniu Siba Canaya.[38]
Ahsoka i Riyo Chuchi podczas omawiania planu działania.

Jakiś czas później, Federacja Handlowa zablokowała księżyc Pantora, a następnie wynajęła łowców nagród, by porwali córki przewodniczącego Papanoidy, Che Amanwe i Chi Eekway. Gdy Ahsoka dowiedziała się o tym wydarzeniu, niezwłocznie poinformowała swojego mistrza, który opuszczał Coruscant, by wziąć udział w jednej z misji. Podczas wysłuchiwania relacji padawanki, Skywalker przebywał w towarzystwie senator Amidali. Kobieta słysząc słowa Togrutanki, stwierdziła, że Jedi powinni pomóc w odnalezieniu uprowadzonych Pantoranek. Wiedząc co, Padmé miała na myśli, Anakin odmówił mieszania Zakonu w przyziemne sprawy. W przeciwieństwie do niego, Ahsoka wyraziła chęć pomocy. Widząc jak bardzo uczennicy na tym zależało, rycerz Jedi wyraził zgodę na jej udział, zastrzegając jednocześnie by uważała.[38]

Dzięki przyzwoleniu mistrza, Tano udała się do Senatu Galaktycznego, gdzie nawiązała kontakt z senator Riyo Chuchi. Po podaniu powodu swojej wizyty, Ahsoka i Riyo udały się na spotkanie z przewodniczącym Papanoidą. Podczas rozmowy, uczennica Skywalkera wyraziła przypuszczenie jakoby Separatyści mieli coś wspólnego z blokadą i porwaniem córek władcy. Ta hipoteza przyjęła się z dużą rezerwą, nie mniej jednak przewodniczący rozkazał, by senator i Jedi udały się pod przykrywką dyplomatek na statek blokujący Pantorę i tam zdobyły jakieś informacje.[38]

Ahsoka używa Mocy, by ukryć Riyo.

Po zakończeniu spotkania, kobiety opuściły Coruscant, a po jakimś czasie znalazły się na krążowniku typu Lucrehulk należącym do Federacji Handlowej. Dyplomatki zostały przywitane przez dowódcę okrętu oraz Siba Canaya. Neimoidianie chcieli się dowiedzieć czemu zawdzięczają wizytę, na co senator Chuchi odparła iż jej rząd zdecydował o dołączeniu do Konfederacji Niezależnych Systemów, przez co warunki blokady będą musiały zostać omówione ponownie. Słysząc te nowiny, Canay odparł, że jest pewien dojścia do porozumienia, po czym zaprosił kobiety do pokoi gości.[38]

Ahsoka używa perswazji Mocą na neimoidiańskim strażniku.

Gdy tylko Republikanki zostały same w przydzielonych kwaterach, postanowiły rozpocząć swoją szpiegowską misję. W tym celu udały się do sali konferencyjnej, gdzie ukrywając się pod stołem, podsłuchały iż Neimoidianie zablokowali Pantorę z rozkazu Separatystów, a w dodatku uwięzili jedną z córek przewodniczącego. Nowiny te wywołały zdziwienie u senator Chuchi, która wydała z siebie dziwny dźwięk. Na nieszczęście kobiet, ów dźwięk został usłyszany przez Siba Canay'a, który postanowił przeszukać pomieszczenie. Nie chcąc, by ich misja zakończyła się porażką, Ahsoka schowała się między filarami, pod sufitem, a następnie użyła Mocy, by podnieść na tą wysokość swoją towarzyszkę. Gdy Neimoidianin dokonał oględzin sali, ze zdziwieniem stwierdził iż była pusta. Chcąc jednak zachować całkowite bezpieczeństwo, obaj członkowie Federacji Handlowej postanowili zmienić miejsce konwersacji.[38]

Po ich odejściu, Ahsoka opuściła Riyo na ziemię, a gdy sama znalazła się na podłodze, oznajmiła iż powinny odszukać córkę Papanoidy. W celu zrealizowania tego planu, kobiety udały się na poziom więzienny. Tam okazało się, że wejście do korytarza prowadzącego do cel, zostało zablokowane przez neimoidiańskiego strażnika. Nie mając zamiaru zrezygnować, Tano podeszła do wartownika, po czym przy użyciu perswazji Mocą, skłoniła go do wpuszczenia jej do środka. Zadowolona z siebie, Togrutanka ruszyła w głąb korytarza, nie zauważając, że jej rozkaz w Mocy nie dotyczył przepuszczenia senator Chuchi. Gdy zorientowała się o swoim błędzie, padawanka Skywalkera ponownie wpłynęła na gwardzistę, by już po chwili przeszukiwać cele ze swoją towarzyszką.[38]

Po walce z droidami.

Mnogość sal więziennych sprawiła, iż kobietom zajęło dużo czasu odnalezienie tej właściwej. Gdy jednak, cela Chi Eekway została zlokalizowana, Ahsoka wtargnęła do środka, po czym zniszczyła droidy pilnujące dziewczyny. Córka Papanoidy podziękowała za ratunek, a następnie oznajmiła iż została odseparowana od swojej siostry, przez co nie wie gdzie ją przewieziono. Rozmowa Republikanek została gwałtownie przerwana przez przybycie Siba Canay'a, który odkrył ich prawdziwą tożsamość. Neimoidianin wysłał przeciwko swoim gościom kilka droidów bojowych typu B2, lecz Ahsoka zniszczyła je błyskawicznie. Po ustabilizowaniu sytuacji, Togrutanka przy użyciu miecza świetlnego zmusiła członka Federacji Handlowej do poddania się. Po skończeniu jej wypowiedzi, pojawił się dowódca okrętu w towarzystwie swoich strażników. Wojskowy zażądał wyjaśnień, a jego prośbę postanowiła spełnić Tano. Dziewczyna powiedziała Neimoidianinowi, że członek jego załogi współpracował z Separatystami oraz uwięził na jego okręcie córkę przewodniczącego Papanoidy. Zdumiony tymi słowami, dowódca spytał Canay'a czy to prawda, lecz ten chciał rozmawiać ze swoim obrońcą. Widząc sprzyjającą dla siebie sytuację, senator Chuchi posługując się szantażem, wymusiła na dowódcy, by przerwał blokadę Pantory oraz wypuścił ją i jej towarzyszki ze swojego okrętu. Groźby Pantoranki podziałały na Neimoidianina, przez co Republikanki mogły wrócić na Coruscant, a blokada księżyca została zniesiona.[38]

Korupcja na Mandalorze

Całe systemy pochłonął chaos lub rewolucja z powodu chciwości polityków, posługujących się przekupstwem lub szantażem, kiedy ich poddani cierpieli.
— Ahsoka o skutkach korupcji.[39]

Gdy na Mandalorze wybuchł kryzys gospodarczy spowodowany korupcją, Rada Jedi poleciła Ahsoce, by udała się na planetę i pomogła w rozwiązaniu problemu tamtejszym władzom. Zgodnie z rozkazem, Togrutanka wyruszyła na Mandalorę, gdzie została przywitana przez delegację rządową. Podczas oficjalnej konwersacji, premier Almec poinformował padawankę iż obcokrajowcy mieli zakaz noszenia broni, przez co Tano musiała oddać swój miecz mentorowi, który po dostarczeniu jej na miejsce, udawał się na pole bitwy. Gdy warunek przebywania na planecie został spełniony, Ahsoka została odprowadzona do swoich kwater, skąd udała się do Akademii Rządowej, gdzie miała tymczasowo objąć stanowisko wykładowcy.[39]

Powitanie z władzami.

Podczas prelekcji, Togrutanka nauczała swoich mandaloriańskich uczniów na temat korupcji i zepsucia rządu. Jedi stwierdziła, że politycy ulegali łapówkom przez wzgląd na chciwość i na własne interesy. Dodała też, że obowiązkiem każdego mieszkańca winno być kontrolowanie władzy, a w razie potrzeby ujawnianie jej zatrutych elementów. Słowa te wywołały zdziwienie wśród kadetów, którzy wyrazili przypuszczenie, że takie postępowanie to zaczątek zdrady. Nie chcąc, by nastolatkowie źle ją zrozumieli, Ahsoka poprawiła się mówiąc, że najgorsi wrogowie powstają we wnętrzu każdej istoty i to od niej samej zależy jak postąpią.[39]

Jakiś czas później, wykład dobiegł końca, a Tano udała się do swoich kwater. Następnego dnia, Togrutanka ponownie zawitała w Akademii, gdzie poprowadziła kolejną część prelekcji. W pewnej chwili, podczas omawiania materiału, spostrzegła, że niektórzy z kadetów byli rozkojarzeni. Chcąc wiedzieć co było tego powodem, Ahsoka zażądała wyjaśnień. Odpowiedział jej Korkie Kryze, bratanek księżnej księżnej Satine Kryze, mówiąc iż poprzedniego wieczoru razem z przyjaciółmi zastosował się do rad usłyszanych na wykładzie i skontrolował urzędników, poprzez włamanie się do rządowego magazynu. Chłopiec powiedział też, że wynikiem złamania prawa było odkrycie nielegalnej transakcji zawartej między wysoko postanowionym urzędnikiem, a przemytnikami. Słysząc to, Ahsoka wyraziła swoją dezaprobatę wobec zachowania studentów, w wyniku czego ci postanowili opuścić lekcję.[39]

Ahsoka odkrywa zdradę Almeka.

Gdy sala zrobiła się pusta, Tano postanowiła porozmawiać z podwładnymi w grzeczniejszy sposób. W celu wykonania tego planu, opuściła Akademię i podążyła śladem towarzyszy Korkiego. Jedi dogoniła ich, gdy znaleźli się w pałacu księżnej Kryze, podczas spotkania z tajnymi służbami premiera Almeka. Nieoczekiwanie, funkcjonariusze zaatakowali kadetów, przez co Ahsoka była zmuszona ich pokonać. Po ustabilizowaniu sytuacji, Tano stwierdziła, że szef rządu musiał mieć coś wspólnego z, wspomnianym wcześniej, nielegalnym spotkaniem z przemytnikami. W jej słowa nie chcieli uwierzyć kadeci, lecz w końcu Soniee zaproponowała przeanalizowania nagrania, które stworzyła podczas włamania. Oglądając hologram zebrani nie mogli rozpoznać zdradzieckiego urzędnika, gdyż jego twarz była ukryta pod kapturem. Wiedząc jak temu zaradzić, Ahsoka skorzystała z ogólnodostępnych baz danych, które pozwoliły jej zidentyfikować spiskowca jako premiera Almeka. Ujawniając zdrajcę, Tano oraz jej towarzysze stwierdzili, że powinni poinformować o tym Satine.[39]

Gdy kadeci i Jedi przybyli do apartamentu księżnej, spostrzegli, że została uprowadzona, a jej strażnicy zabici. Widząc, że działania szefa rządu nabrały rozpędu, Togrutanka postanowiła spotkać się z nim oraz udawać jego sojuszniczkę. W tym celu, kadeci zostali przez nią aresztowani, a następnie zaprowadzeni do jego gabinetu. Tam, Ahsoka wysłuchała słów podzięki od premiera, po czym towarzyszyła mu w przetransportowaniu zdrajców do więzienia. Po przybyciu do gmachu, Tano powiedziała Almekowi iż dowiedziała się, że księżna Kryze również była zamieszana w spiskowanie, przez co powinno się ją aresztować. Słysząc te słowa, premier odpowiedział iż poczynił odpowiednie przygotowania, a po zakończeniu wypowiedzi, odszedł do swoich spraw.[39]

Z wizytą w więzieniu.

Gdy nowy władca Mandalory zniknął Ahsoce z pola widzenia, podeszła do jednego ze strażników więziennych, po czym oznajmiła mu iż powinna przesłuchać nowo przybyłych zdrajców. Mężczyzna spełnił jej prośbę, zaprowadzając ją do właściwej celi. Tam, uczennica Skywalkera zapoznała kadetów ze swoim planem, mówiącym by oczekiwali na sygnał do przystąpienia do działania. Gdy szczegóły zostały ustalone, Togrutanka opuściła celę, po czym użyła perswazji Mocą na mandaloriańskim strażniku, by zaprowadził ją w miejsce pobytu księżnej Kryze. Mężczyzna spełnił polecenie, przez co już po chwili, Ahsoka dostała się do specjalnie zaprojektowanej celi, w której została umieszczona władczyni. Po zapoznaniu się z urządzeniami kontrolującymi uwięzioną, Tano uwolniła ją, lecz zamiast słów podzięki dowiedziała się, że trafiła w pułapkę.[39]

Ahsoka uwalnia Satine Kryze.

Na potwierdzenie tych doniesień, pojawił się Almec ze swoimi policjantami, po czym ogłuszył uczennicę Skywalkera, a następnie kazał ją skrępować. Gdy premier zapewnił sobie bezpieczeństwo, rozkazał Satine, by podpisała dokument, w którym przyznałaby się do zdrady. Księżna odmówiła mu tego, dlatego na jej szyi została umieszczona obroża paraliżująca, która dzięki wyładowaniom energetycznym miała ją zmusić do zmiany zdania. Po serii tortur, kobieta wciąż utrzymywała, że nie przyzna się do spiskowania, przez co Almec rozkazał przyprowadzenie uwięzionych kadetów. Gdy młodzicy się zjawili, jeden z funkcjonariuszy ruszył ku niemu, by założyć mu obrożę paraliżującą. Widząc to, Ahsoka dała sygnał do rozpoczęcia buntu. Podczas gdy studenci zajęli się atakowaniem lojalistów Almeka, dziewczyna uwolniła Satine od obroży, a następnie założyła torturujące narzędzie na szefa rządu. Gdy zdrajca doznał serii wyładowań, postanowił się poddać. W związku z tym, Kryze wezwała swoich osobistych strażników, po czym uwięziła swojego przeciwnika politycznego w celi, w której sam ją umieścił.[39]

Gdy sytuacja została ustabilizowana, Ahsoka postanowiła wracać do swoich obowiązków. W tym celu Togrutanka skontaktowała się ze swoim mistrzem, który po zakończeniu bitwy, w której brał udział, przybył po nią na Mandalorę. Przed odlotem, Tano pożegnała się z Korkie'em i jego przyjaciółmi oraz z księżną Kryze. Gdy w końcu, padawanka znalazła się na pokładzie republikańskiego statku, zdała mentorowi krótką relację z przebiegu misji.[39]

Odejście z Zakonu

Jakiś czas później, Anakin razem z Ahsoką zostali wysłani na misję na Cato Neimoidię. Ich zadaniem było odbicie planety z rąk Separatystów. Podczas walki skontaktował się z nimi mistrz Yoda, wydając rozkaz niezwłocznego powrotu do Świątyni. Po powrocie na Coruscant dowiedzieli się, że ktoś wysadził główny hangar. Świadkowie zdarzenia uważali, że bombę podłożył zbuntowany Jedi. Rada podejrzewała każdego, kto był wówczas w świątyni, nawet własnych członków. Jedynymi, którzy byli wtedy nieobecni, byli Anakin i jego padawanka. Zostali poproszeni o znalezienie sprawcy.

Po długim śledztwie, prowadzonym z pomocą droida, sprawca został znaleziony, a był nim jeden z pracowników Świątyni - Jackar Bowmani. Po zbadaniu jego szczątków dowiedziano się, iż w jego ciele znajdowały się wybuchowe nanodroidy. Anakin razem z Ahsoką udali się na niższe poziomy Coruscant, w poszukiwaniu żony Jackara, Letty. Gdy ją znaleźli, ta rozpoczęła ucieczkę. Po długim pościgu Ahsoce udało się ją złapać. Podejrzana przyznała się do wstrzyknięcia nanodroidów swojemu mężowi. Po jakimś czasie stwierdziła, iż ma coś do powiedzenia, lecz wyzna to jedynie Ahsoce. Ta wyruszyła do więzienia, by przesłuchać oskarżoną. Podczas rozmowy Letta nagle zaczęła być duszona Mocą przez nieznanego sprawcę. Tano nie udało się uratować kobiety. Zaalarmowane klony aresztowały Ahsokę i oskarżyły ją o morderstwo świadka.

Podczas pobytu w celi, Ahsoka zauważyła kartę dostępu leżącą na podłodze. Przy użyciu Mocy podniosła ją, a następnie uwolniła się. Biegnąc korytażem natrafiła na wiele nieprzytomnych klonów. Nieco dalej odnalazła trzech martwych żołnierzy, z ranami po mieczu świetlnym. Obok nich leżała jej broń. Kilku żołnierzy zauważyło jak Ahsoka podnosi sprzęt, który leżał obok zamordowanych klonów. Żołnierze ponownie oskarżyli ją i ruszyli w pościg, włączając alarm. Na placówkę więzienną przybył Anakin szukający swojej padawanki. Gdy dowiedział się, że próbuje uciec, ruszył za nią w pogoń. Zagubionej dziewczynie udało się wydostać rurami ściekowymi.

Anakin wrócił do Świątyni prosząc o pomoc Radę Jedi. Mistrzowie zdecydowali, że trzeba odnaleźć Ahsokę i sprowadzić ją do Świątyni. Rada przydzieliła Skywalkerowi do pomocy dwie eskadry klonow i mistrza Plo Koona. Gdy Ahsoka próbowała znaleźć dowody na swoją niewinność, zaatakowała ją Asajj Ventress, która planowała oddać młodą Jedi w ręce władz i dostać za nią nagrodę. Ahsoka zdołała jednak poprosić ją o pomoc wzamian za to, że pomoże się jej zrehabilitować za walkę przeciwko Republice. Była Sith przyjeła tą oferte i pomogła jej uciec przed klonami i mistrzem. Podczas ucieczki Ahsoka skontaktowała się z przyjaciółką Barrissą Offee, która powiedziała jej, że kobieta, która zniszczyła hangar Jedi spotkała się z kimś w fabryce. Pod fabryką Ahsoka rozdzieliła się z Ventress i weszła do środka. Asajj, gdy się oddaliła od młodej Trogutanki, została napadnięta przez Jedi, który zabrał jej hełm oraz miecze, a następnie udał się do fabryki, by zaatakować oraz obezwładnić Tano. Po walce uciekła, a Ahsoka została schwytana przez swego mistrza.

Rada Jedi wydaliła Ahsokę z zakonu i oddała ją w ręce władz Republiki, które miały odbyć nad nią sąd. Podczas rozprawy Anakin Skywalker odnalazł Ventress, od której dowiedział się, że wbrew temu co twierdziła jego padawanka, to nie Asajj zaatakowała Tano w fabryce, tylko ktoś, kto odebrał jej broń. Lady Sith powiedziała także Anakinowi, że Ahsoka kontaktowała się z Barrissą Offee. Skywalker, dowiedziawszy się prawdy od uczennicy Luminary Unduli, obezwładnił ją i zaprowadził na rozprawę Ahsoki, gdzie powtórzyła, iż to ona stoi za wszystkim. Ahsoka została uniewinniona, lecz z własnej decyzji nie wróciła już do Zakonu.

Zycie poza świątynią

Po odrzuceniu proopozycji powrotu do Zakonu Ahsoka błąkała się po Coruscant. W wyniku awari ścigacza, którym się poruszała spadła na niskie poziomy planety i rozbiła się na terenie należącym do Trace Martez oraz jej siostry Rafy. Posiadały one mały warsztat po zmarłych rodzicach mieszczący się na poziomie 1313. Ahsoka poprosiła Trace o pomoc w naprawie swojej maszyny obiecując, że dokona tego sama jeśli Trace pożyczy jej narzędzia. W trakcie pracy dzieczyny rozmawiają i zaprzyjaźniają się, jednak Ahsoka ukrywa swoje pochodzenie i zdolności, gdyż Trace wyraża negatywny stosunek do Zakonu Jedi. Ahsoka dowiaduje się, że jej gospodarz jest sierotą marzącą o dokończeniu remontu swojego statku i opuszczeniu stolicy.

W warsztacie pojawił się jednen z licznych wierzycieli siosrty Trace - Rafy. Liczył on na spłatę długu jednak dziewczyny nie było na mijescu. Mężczyzna i jego współtowarzysze wdali się w bójkę z Trace i Ahsoką, która jednak dzięki swojemu wyszkoleniu z łatwością wyszła z pojedynku zwycięską ręką. Ahsoka udałą się z Trace na poszukiwanie Rafy, chcąc ostrzec ją przed niebezpieczeńśtwem. Ta jednak nie przejęła się ostrzeżeniem, gdyż w głowie planowała już kolejny "złoty" biznes. Poprosiła aby jej siostra zaczęła budować droidy i ma już nawet pierwsze zlecenie. Trace z początku niechęta zgodziłą się i w raz z Ahsoką zabrała się do pracy.[40]

Jeden z droidów budowanych przez Ahsoke z Trace.

Dziewczyny pracują nad stworzeniem trzech droidów ładowaczy, Ahsoka miała jednak co do tego planu złe odczucia gdyż nie wiedziała jakie będzie ich przeznaczenie. Z tego powodu Trace zamontowała na nich ograniczniki, które pozwolą na bezpieczne wyłączenie maszyn w razie potrzeby. Niedługo po skończeniu pracy Tano uświadomiła sobie, że pracowała nad montażem droidów z wadliwej serii, których oprogramowanie nastawione jest na sianie zniszczenia. Driod zaatakował byłą padawankę, lecz Trace wyłączyła go dzięki ogranicznikowi. Jeden z droidów nie miał jednak ogranicznika i po aktywacji uciekł z warsztatu na ulicę siejąć zniszenie. Ahsoka udała się w pościg za maszyną wraz z nową przyjaciółką. Złapanie droida nie jest jednak prostą sprawą, doszło do wypadku - Ahsoka użyła mocy aby uratować Trace, ta jednak tego nie zauważyła i dalej żyła nieświadoma zdolności Tano. Po przygodzie dziewczyny udały się na posiłek, a Rafa nie zważając na niebezpieczeńśtwo i tak sprzedała zgresywne roboty. [41]

Oblężenie Mandalory

Niedługo później z Ahsoką skontaktowała się mandaloriańska przywódczyni Bo-Katan Kryze. Od Bo-Katan Ahsoka dowiedziała się, że Mandalora kontrolowana jest przez Dartha Maula, i sprzeciwia mu się zaledwie niewielka grupa buntowniktów, niezdolnych do powstrzymania Sitha.

Ahsoka postanowiła skontaktować się z Anakinem i Obi-wanem, toczącymi walki na planecie Yerbana. Choć Jedi byli początkowo sceptycznie nastawieni do zbrojniej inwazji na Mandalorę, Ahsoka i Bo-Katan zdołali ich przekonać. Jednak w ostatniej chwili Anakin i Obi-wan musieli wyruszyć na Coruscant, które zostało zaatakowane przez Separatystów, aby uratować pojmanego przez Generała Grievousa kanclerza Palpatine'a. Pozostawili Ahsokę i Bo-Katan z częścią floty i oddziałem żołnierzy klonów pod dowództwem kapitana Reksa.

Pod przywództwem Ahsoki siły Republiki błyskawicznie przejeły powierzchnię planety, zmuszając zwolenników Maula do odwrotu. Maul zdołał jednak pojmać jednego z żołnierzy-klonów i dokonać udanego zabójstwa premiera Mandalory Almeca.

Wkrótce Maul ujawnił się najeźdzcom. Zwrócił im pojmanego jeńca, a następnie, wysyłąjąc swoich ludzi na ulice i doprowadzając do kolejnej bitwy, umożliwił sobie spotkanie w cztery oczy z Ahsoką Tano. Maul ujawnił Ahsoce, że za wywołaniem wojny stoi Darth Sidious. Powiedział jej też, że plan mistrza Sithów niedługo zostanie zrealizowany w całości a Republika i Jedi upadną. Ahsoce nie udało się przekonać Maula, aby ten dołączył do Jedi i pomógł im powstrzymać Sidiousa, ponieważ ten uważał, że są już na straconej pozycji. Mimo to, zasugerował, że on i Ahsoka mogliby zatrzymać lorda Sithów razem. Ahsoka chciała zgodzić się na jego propozycję, lecz odrzuciła ją, gdy Maul ujawnił, że kolejnym uczniem Sidiousa ma zostać Anakin. Nie mogła uwierzyć Maulowi, że jej były mistrz mógłby przejść na ciemną stronę Mocy. Następnie Maul i Ahsoka stoczyli pojedynek, który Sith przegrał. Jego żołnierze zostali pokonani, a on sam aresztowany i zabrany z wyzwolonej Mandalory przez siły Republiki.

Rozkaz 66

Podczas gdy Ahsoka i Rex transportowali Maula do stolicy Republiki, Palpatine ujawnił się jako Darth Sidious i wydał rozkaz 66 aby zniszczyć zakon Jedi i całkowicie przejąć Republikę, którą chciał przekształcić w Imperium Galaktyczne. Chociaż Ahsoka formalnie nie była już rycerzem Jedi, jej klony i tak zwróciły się przeciwko niej, zmuszając Trotugankę do ukrywania się na własnym statku. Postanowiła ona uwolnić Maula, aby ten odwrócił uwagę klonów, a sama porwała kapitana Reksa. W module medycznym okrętu udało jej się usunąć czip z głowy oficera, dzięki czemu Rex nie był już zobowiązany do zabicia byłej padawanki. Razem Rex i Ahsoka podjęli się ucieczki ze statku, starając się nie zabijać innych żołnierzy-klonów - byli w końcu pozbawionymi własnej woli braćmi Reksa. W tym samym czasie Maul użył Mocy, aby zniszczyć hipernapęd statku, zmuszając go do nagłego wyjścia z nadprzestrzeni, a potem doprowadził statek na kurs kolizyjny z najbliższą planetą. Chociaż szturmowcy zrobili wszystko co mogli aby zatrzymać Jedi i Sitha, Maul, Ahsoka i Rex zdołali uciec z krążownika, który rozbił się na planecie. Cała załoga okrętu zginęła na miejscu. Maul umknął z miejsca katastrofy, a Ahsoka i Rex polecieli do wraku statku.

Okres wiekiej czystki Jedi

Pobyt na Thabesce

Po rozkazie 66 Ahsoka upozorowała śmierć swoją i Rexa. Na miejscu katastrofy krążownika podrzuciła swoje miecze świetlne, a jednego z martwych klonów przebrała w zbroję Rexa. Przyjaciele uzgodnili, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie się i ukrywanie w różnych miejscach. Tano przez rok ukrywała się na Zewnętrznych Rubieżach, na planecie Thabeska pod przybranym imieniem Ashla. Wyrzekła się swojej przeszłości i używania mocy w obawie przed wykryciem przez Imperium. Dzięki gościnności lokalnej rodziny Fardich znalazła schronienie oraz prace przy konserwacji statków rodziny a także sympatie ze strony dzieci Fardich, między innymi Hedali, która jak zaobserwowała Ahsoka jest wrażliwa na moc. W dniu imperium na planecie zjawili się jednak imperialni oficerowi, którzy chcieli spotkać się z wszystkimi nowymi przybyszami w okolicy. Ahsoka, która została ostrzeżona przez zaprzyjaźnioną rodzinę domyśliła się, że szukają oni w okolicy ocalałych z Czystki Jedi. Dzięki swojemu wyszkoleniu uciekła z planety uprowadzonym statekiem klanu Fardich. Ahsoka błąka się po galaktyce i dotarła do rolniczej osady na księżycu Raada, gdzie poznała farmerkę Kaeden Larte, która pomogła jej się zadomowić i rozpocząć nowe życie jako serwisantka droidów. [42]

Nowe życie na Raadzie

Dzięki znajomości z Kaeden - Ahsoka szybko uzyskała zaufanie lokalnej społeczności i poznała wielu nowych ludzi. Czas spędzała na pieszych wędrówkach po planecie w poszukiwaniu miejsc przydatnych w przypadku konieczności ukrycia się. Początkowo bardzo niechętnie odwiedza również kantynie Seldy. Siedziała zwykle na krzesłach przy barze, dzięki czemu znajdowała się plecami do pozostałych gości i mogła niepostrzeżenie podsłuchiwać ich rozmowy. Wieczory umilały jej spotkania i rozmowy z przyjaciółmi Kaeden: Miarą, Malat, Hobanem, Neerą i Vartanem. Spokojne życie w ukryciu jednak nie trwało długo, w czasie jednej z wędrówek, Ahsoka medytująca w jaskini wyczuła zbliżające się niebezpieczeństwo. Zaniepokojona wybiegła na szczyt wzniesienia i ujrzała imperialny krążownik unoszący się nad planetą zsyłający na powierzchnię szturmowców. W pierwszym odruchu Togrutanka była przekonana, że to obława zorganizowana w celu jej ujęcia. Jednak po chwili atak paniki minął i Ahsoka zrozumiała, że imperium nie mogło jej namierzyć, gdyż od roku skrupulatnie zaciera za sobą wszelkie ślady.

Po powrocie do miasta Ahsoka spotkała się z przyjaciółmi w kantynie, w której byli też już niestety imperialni żołnierze. W trakcie udawanej potyczki w popularną na księżycu grę Crokin przyjaciele rozmawiali na temat przyczyny przybycia imperium na księżyc. Kolejnego ranka Ahsokę obudziło głośne pukanie w jej drzwi, stało za nimi dwóch szturmowców. Tylko zamek zamontowany przez Miarę kilka dni wcześniej powstrzymał ich przed wejściem do budynku siłą. Zaraz po otwarciu drzwi Ahsoka została poinformowana o możliwości przeniesienia jej z warsztatu do pracy w polu oraz o konieczności podporządkowania się nowym zasadom panującym na księżycu. Togrutanka jednak wiedziała, że praca w polu oznacza koniec jej spacerów za miasto i ograniczenie jej wolność niemal do zera, pierwszy raz od bardzo dawna użyła więc mocy i przekonuje szturmowców do pozostawienia jej na swoim stanowisku. Po tym wydarzeniu Ahsoka miała już pewność, że obecność imperium będzie stanowiła dla niej duży problem, postanawiała więc odpowiednio się przygotować. Spakowała do torby większość racji żywnościowych jakie posiadała oraz kilka innych rzeczy i udała się w góry, gdzie odnalazła jaskinię, w której chowa zapasy na czarną godzinę. Niestety jaskinia była zbyt mała aby zmieściła również jej pozostawiony w porcie statek. Na szczęście odnajduje nieopodal kanion, którego używa jako schronienie dla maszyny. Po powrocie do miasta Ahsoka udała się do portu szczerzonego przez imperium. Statku pilnuje jedna osoba, jest nią młody oficer bez doświadczenia, którego Ahsoka z łatwością i bez użycia mocy przekonała do wydania jej statku. Po udanej akcji i schowaniu maszyny w kanionie Ahsoka udała się do kantyny, gdzie czekali już na nią przyjaciele. Byli oni przerażeni sytuacją na księżycu, niektórzy w tym Malat i jej rodzina uciekli z Raady. Inny w tym Hoban chcieli stawiać Imperium zbrojny opór. Jeden z najbardziej doświadczonych farmerów Tibbola wdał się w bijatykę z imperialnym oficerem, która skończyła się skazaniem go na śmierć i natychmiastowym wykonaniem wyroku, na oczach Tano. Te wydarzenie spowodowało szok wśród gości kantyny z wyjątkiem Ahsoki przyzwyczajonej do widoku śmierci. Ahsoka namówiła farmerów do zniechęcenia Imperium do pozostania na księżycu zamiast do zbrojnej walki. Zaproponowała aby odbierając największy atut Raady - szybie i sprawne uprawy, na których zależało imperialnym. Plan wszedł w życie. Ahsoka również brała udział w sabotażu poprzez spowalnianie każdej maszyny, która trafiała do jej warsztatu. Po dwóch tygodniach sabotażu, Ahsoka i jej przyjaciele odkryli, że Imperium, pod przywództwem oficera Jennetha Pilara zmuszało ich do uprawy genetycznie zmodyfikowanej rośliny, z której wytwarzane były militarne racje. Roślina ta niszczyła ziemię, w której była uprawiana, czyniąc ją niezdatną do kolejnych upraw. Hoban i jego przyjaciele byli przerażeni wizją utraty pracy i miejsca do życia, po raz kolejny pojawia się w ich głowach chęć walki z Imperium. Strach spowodował również nieufność co do Ahsoki i jej planu sabotowania prac. Nawet Kaeden, która początkowo nie dopuszczała do siebie myśli o nieuczciwych zamiarach swojej nowej przyjaciółki po namowach siostry i znajomych zgodziła się ją szpiegować. Kolejnego dnia Ahsoka wraz z Miarą, Neerą i Kolvinen zabrali udział w pierwszej poważnej misji skierowanej przeciwko Imperium. Pod osłoną nocy grupa udała się na plac gdzie składowane są maszyny kroczące. Plan zakładał umiejscowienie w kolanach maszyn specjalnych ładunków przygotowanych przez Miarę powodujących ich korozję a w konsekwencji zniszczenie. Ahsoka liczyła, że Imperium winę za zniszczenia zrzuci na warunki pogodowe panujące na księżycu, dzięki czemu grupa dalej będzie mogła działać z ukrycia. Misja zakończyła się sukcesem jednak Ashla odkryła, iż inna grupa w tym samym momencie przeprowadza zupełnie nieprzemyślany atak na kwaterę Imperium. W skład tej grupy wchodzili między innymi Kaeden oraz Hoban - Ahsoka ruszyła im na pomoc, licząc że zdoła zapobiec katastrofie. Niestety na chwile przed dotarciem do celu nastąpiła eksplozja - atak się rozpoczął. Ahsoka rozkazała swoim towarzyszkom zebrać tylu ludzi ile się da i zaprowadzić ich do schronienia w jaskiniach. Sama zaś ruszyła na ratunek przyjaciół. Korzystając z ładunków jakie dała jej Miara Ahsoce udało się unieszkodliwić większość czołgów atakujących ocalałą z ataku piątkę w tym Kaeden i Hobana. Dawnej padawance udało się też odebrać w walce wręcz blaster szturmowca, którym osłaniała odwrót przyjaciół. Niestety w trakcie ucieczki Hoban został trafiony przez szturmowców i zginął. Chcąc ratować pozostałych przyjaciół Ahsoka użyła mocy na oczach wszystkich i wyciągnęła broń z rąk szturmowców. Dzięki powstałemu w ten sposób zamieszaniu grupa szczęśliwie uciekła do jaskiń. Ashoka wiedziała jednak, że od teraz Imperium wiedziało o żyjącej togrutańskiej Jedi, której nie przestanie ścigać do końca jej dni. Ahsoka zdradziła Kaeden oraz jej siostrze swoje prawdziwe imię a także swoją historię. Ku jej zdziwieniu dziewczyny obwiniły ją za śmierć Hobana w lekkomyślnym ataku przeprowadzonym poprzedniego dnia. Kaeden podjęła kolejną nieroztropną decyzję - opuszcza jaskinie i udaje się do miasta, które w jej poszukiwaniu przeczesują imperialni żołnierze. Została aresztowana a na jej ratunek wyruszyła Tano. Ahsoka dostała się do budynku bez większego trudu, teraz kiedy każdy na księżycu wiedział o obecności Jedi nie musiała się bać wykrycia. Budynek z prefabrykatu, w którym imperium trzymał Kaeden do złudzenia przypominał te, których republika używała w trakcie wojen klonów. Ahosoka doskonale znała układ takich budynków i wiedziała gdzie szukać cel. Udało się jej znaleźć Keaden, która wykrzesuje z siebie resztki sił i razem z Ahsoką udaje się jej uciec z budynku i schronić w domu Ahsoki.[42]

Rebelia

Ahsoka ukrywająca swoją tożsamość rozmawia z Syndullą.

Nienależąca już do Zakonu Tano uniknęła śmierci w wyniku rozkazu 66. Około roku 4 BBY wraz z senatorem Bailem Organą pełniła rolę koordynatora działań stawiających opór Imperium komórek rebeliantów, w tym również załogantów statku Ghost. Ukrywała swoją prawdziwą tożsamość, posługując się pseudonimem Fulcrum.

Przejęcie Tseebo

Fulcrum do Ducha, dokowanie zakończone. Przechodzę do śluzy.[43]
— Ahsoka jako Fulcrum.

W 4 BBY, po uratowaniu Tseebo podczas obchodów Dnia Imperium, Hera postanowiła przekazać go pod opiekę Ahsoki, której ludzie mieli wystarczające środki do pobrania z jego implantów informacji, mogących skutecznie zaszkodzić Imperium. Korweta Fulcruma dokowała na Ghost. Po krótkim spotkaniu załoga Ghost - zostawiając Tseebo w dobrych rękach - odleciała.[43]

Ratunek Jarrusa

Kiedy Jedi Kanan Jarrus został schwytany przed Imperium, Ahsoka wraz ze swoją flotą ruszyła, by wspomóc załogantów Ducha w ratowaniu go. Została tam wezwana przez droida C1-10P, zwanego Chopperem, który niechcący nawiązał z nią kontakt. Po uratowaniu Kanana, Ahsoka została im przedstawiona przez Herę Syndullę, która jako jedyna wiedziała o sojuszu z Togrutanką.[44]

Stary znajomy

Jakiś czas później Ahsoka wysłała załogę z Lothalu na planetę Seelos, gdzie przebywał jej stary znajomy Rex, czyli weteran wojenny, który miał pomóc rebeliantom w walce z Imperium i dać współrzędne baz na Zewnętrznych Rubieżach. Ahsoka miała nadzieję, że Kanan zaakceptuje jej przyjaciela, gdyż jak wiemy Jarrus nie był optymistycznie nastawiony do klonów z wiadomych przyczyn. Ich wyprawa zakończyła się powodzeniem i Tano ponownie spotkała się z Rexem.[45][46]

Porwania dzieci

Zeb, Kanan i Ezra zostali wysłani na misję, której celem było odnalezienie i bezpieczne ukrycie wrażliwych na Moc dzieci przed Imperium, które chciało przeistoczyć ich w nowych Inkwizytorów lub zabić, gdyż mogły być zagrożeniem w przyszłości. Jakiś czas później na odsiecz przybyła Ahsoka, która zmierzyła się z Inkwizytorami w walce. Pokonała ich obydwu.[47]

Walka na Malachorze

Walka Vadera z Ahsoką Tano.

Gdy na Malachorze doszło do walki między Inkwizytorami, a Jedi i Darthem Maulem, podwładni Vadera wezwali go na pomoc. Mroczny Lord Sithów udał się tam swoim TIE/x1, a lądując w najwyższej komnacie świątyni Sithów zastał tam Ezrę Bridgera, który umieścił starożytny holokron w obelisku. Spytał młodego Jedi w jaki sposób odkrył sekret świątyni, jednak ten kazał mu samemu się domyślić. Wtedy Vader stwierdził, że starożytną potęgę ofiaruje Palpatine'owi, na co Ezra stwierdził, że się nie boi. Mroczny Lord odparł, że zginie odważniejszy niż większość. Po kilku wymianach ciosów, Vader zniszczył miecz Ezry i już miał zadać ostateczny cios gdy zza jego pleców odezwała się Ahsoka Tano. Sith powiedział do niej, że długo czekał na to spotkanie i zaproponował jej dołączenie do Imperium, jeśli tylko wyda pozostałych Jedi. Togrutanka odmówiła, mówiąc, że nie ma już innych rycerzy i stwierdziła, iż przez moment myślała wie z kim walczy, ale uznała, że jej mistrz nigdy nie byłby tak okrutny. Vader odparł, że Anakin Skywalker był słaby i go zniszczył. Ahsoka uznała, iż w takim razie pomści swojego mistrza. Vader stwierdził, że zemsta nie jest ścieżką Jedi, a Tano odparła, że nią nie jest. Doszło do walki między Mrocznym Lordem i jego byłą uczennicą. Vader zagonił Ahsokę nad przepaść i po kilku wymianach ciosów, pchnął ją w dół świątyni, a następnie udał się do Ezry i Kanana, którzy wyrwali holokron z obelisku, by odebrać im artefakt. Sith próbował za pomocą telekinezy wyrwać Bridgerowi z ręki holokron, gdy nagle od tyłu zaatakowała go Tano, ucinając mu kawałek hełmu i odsłaniając fragment twarzy Anakina. Ahsoka stwierdziła, że tym razem go nie zostawi. Vader odparł, iż w takim razie zginie i odpalił swój miecz świetlny. Chwilę później zamknęło się wyjście z komnaty i Vader walczył z Ahsoką, aż nastąpił wybuch. W jego wyniku, Vader został ciężko ranny i ledwo wydostał się z ruin świątyni.[48]

Pobyt na Corvus

W roku 9 ABY Ahsoka przebywała na lesistej planecie Corvus. Prowadziła tam prywatną wojnę z Morgan Elsbeth - "przywódczynią" miasta Calodan. Gdy zjawił się tam Mandaloriański łowca nagród, Din Djarin, w celu odnalezienia Ahsoki, by przekazać jej dziecko z rasy Yody, po tym gdy poleciła mu to Bo-Katan Kryze.[49]

Ahsoka i Din Djarin podczas pojedynku.

Była Jedi zaatakowała go z zaskoczenia, gdy ten szukał jej w lesie, po tym, gdy Elsbeth zaproponowała mu włócznię z czystego beskaru, w zamian za głowę Ahsoki. Ten przerwał pojedynek, by wytłumaczyć jej cel swojej wizyty na planecie. Wieczorną porą Ahsoka przedstawiła Mandalorianinowi przeszłość dziecka, bowiem wyczytała ona jego wspomnienia, gdyż też była istotą czułą na Moc. Okazało się, że ten naprawdę ma na imię Grogu i we wczesnych latach życia odbywał trening pod okiem największych mistrzów Jedi, w świątyni na Coruscant. Następnego dnia, z rana była Jedi postanowiła sprawdzić zdolności dzieciaka. Poprosiła go więc, aby ten podał jej za pomocą mocy kamień. Ten jednak nie był chętny do wykonania poleceń. Łowca jednak zaoferował mu gałkę z jednej dźwigni z Razor Cresta. Ten skorzystał z okazji i przyciągnął ją z pomocą mocy. Tano oznajmiła Dinowi, że nie może wziąć Grogu na ucznia, gdyż jest on za bardzo przywiązany do swojego dotychczasowego opiekuna, co może poskutkować zachwianiem jego emocji. Ten zaproponował jej jednak swoją pomoc w pokonaniu rozjemczyni, pod warunkiem, że ta weźmie dziecko pod swoje skrzydła, na co ta przystała.[49]

W mieście Togrutanka rozpoczęła atak, pozbawiając życia wrogi oddział przy bramie miasta. Następnie dostała się na główną ulicę miasta, gdzie zaprezentowała naramiennik Djarina, aby ukryć ich sojusz. Następnie wojsko nieprzyjaciela udało się w pościg za Jedi, po ulicach miasta, a Din tymczasem uwolnił więźniów. Tano, po wyeliminowaniu wszystkich przeciwników, udała się pod bramę pałacu Morgan, gdzie rozpoczęła z nią pojedynek, w którym jej przeciwniczka broniła się włócznią z beskaru. Po pokonaniu rywalki zapytała ją o miejsce pobytu jej "mistrza" - wielkiego admirała Thrawna. Nie wiadomo jednak jakiej ta udzieliła odpowiedzi. Następnie Tano prawdopodobnie pozbawiła Elsbeth życia.[49]

Później Ahsoka wręczyła Djarinowi włócznię Morgan, po czym oznajmiła, że nie może przyjąć Grogu na ucznia. Poradziła im jednak udanie się do ruin świątyni Jedi na planecie Tython i posadzenie tam Grogu na kamieniu wizji, gdzie ten będzie miał możliwość skontaktowania się z innymi Jedi. Po tym Mandalorianin opuścił planetę.[49]

Umiejętności

Miecz świetlny należący do Ahsoki.

Ahsoka posiadała wiele talentów. Mimo młodego wieku rozwinęła w zaawansowanym stopniu walkę mieczem świetlnym. Używała Formy V, stylu Shien, co wywnioskować można ze sposobu trzymania miecza. Później zaczęła używać też shoto o żółtozielonym ostrzu. Posiadała umiejętności walczenia stylem Niman z Formy VI. W czasach panowania Imperium posługiwała się dwoma mieczami świetlnymi o jasnej barwie, które symbolizowały bycie niezwiązanym z Zakonem Jedi.

Ponadto posiadała również nieprzeciętny talent do pilotażu i strategii, co udowodniła w bitwie o Ryloth.

Od swojego mistrza nauczyła się też naprawiać uszkodzone statki, np. na Mortis.[2]

Poza światem Gwiezdnych wojen

Ahsoka Tano została wykreowana na potrzeby filmu i serialu Wojny klonów. Wedle pierwszego pomysłu, autorstwa Dave'a Filoniego, zamiast niej miała pojawić się inna Togrutanka, Ashla. Wraz ze swoim twi'lekańskim mistrzem i grupą przemytników miała zajmować się drobnymi misjami i tylko od czasu do czasu brać udział w bitwach. Później jednak George Lucas stworzył zupełnie inną bohaterkę i zapowiedział, że w serialu pojawią się Anakin i Obi-Wan. W związku z tym Henry Gilroy zaproponował przydzielenie Ahsoki do Kenobiego, lecz Lucas wyraźnie zażyczył sobie, by została ona uczennicą Skywalkera.[50]

Podczas kreowania postaci Ahsoki twórcy odrzucili wiele pomysłów. Początkowo Togrutanka miała być dużo starsza, lecz to nie spodobało się George'owi Lucasowi. Dave Filoni miał pomysł na przedstawienie pierwszego spotkania małej Ahsoki z Plo Koonem. Odrzucono też historię, która wyjaśniała, że swojego stylu walki Tano nauczyła się od poprzedniego mistrza.[50]

W serialu The Mandalorian w rolę Ahsoki wcieliła się Rosario Dawson.[49]

Ciekawostki

 • Ahsoka w czasach wojen klonów używała pierwotnie tylko pojedynczego miecza świetlnego, o zielonym ostrzu. Później, posługiwała się również shoto o żółtej klindze. Natomiast w czasach Imperium, posługiwała się dwoma białymi mieczami świetlnymi.
 • Ahsoce w angielskiej wersji filmu Wojny klonów, serialu o tej samej nazwie oraz serialu Rebelianci głosu użyczyła Ashley Eckstein. Natomiast w polskiej wersji językowej zrobiła to Agnieszka Kudelska.
 • Twórcy serialu Rebelianci starali się zataić fakt, iż Fulcrum to w rzeczywistości Ahsoka. W polskiej wersji w odcinku Co kryje mrok głosu użyczył jej Zbigniew Konopka, a w odcinkach Siły wsparcia i Odsiecz zrobiła to Agnieszka Kudelska.
 • Imię Ahsoki mogło pochodzić od żyjącego w starożytności indyjskiego władcy z dynastii Maurjów, Aśoki znanego także jako Asioka i Ashoka.
 • W języku suahili Tano oznacza pięć.
 • Kształty na policzkach Ahsoki zostały zaprojektowane tak, by przypominać kły wilka.[50]
 • Kiedy jako Fulcrum Ahsoka skrywała swoją twarz pod kapturem, nie było widać przylegających do materiału montrali togrutanki.

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 StarWars.com Ahsoka Tano w Databanku (Link zapasowy z dnia 04.04.2016 na web.archive.org)
 2. 2,0 2,1   Duchy Mortis
 3. Skywalker. Odrodzenie
 4. The Star Wars Book: Expand your knowledge of a galaxy far, far away
 5. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 6,8 6,9 Wojny klonów (film)
 7. 7,0 7,1   Galaktyka w ogniu
 8.   Mistrz i uczeń
 9. Wojny klonów (film)
 10.   Zmierzch padawana
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4   Wzlot Malevolence
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 12,5   Cień Malevolence
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3   Zniszczyć Malevolence
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 14,7 14,8 14,9   Upadek droida
 15. 15,00 15,01 15,02 15,03 15,04 15,05 15,06 15,07 15,08 15,09 15,10   Pojedynek droidów
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 16,4 16,5 16,6 16,7 16,8 16,9   Peleryna ciemności
 17.   Kryjówka Grievousa
 18. 18,0 18,1 18,2   Pojmanie Dooku
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 19,4 19,5 19,6 19,7 19,8   Upadek Jedi
 20. 20,0 20,1 20,2 20,3 20,4 20,5 20,6   Obrońcy pokoju
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3   Tajemnica tysiąca księżyców
 22. 22,0 22,1 22,2   Wirus błękitnego cienia
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4   Burza nad Ryloth
 24.   Wolne Ryloth
 25. 25,0 25,1 25,2 25,3 25,4   Kradzież holokronu
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4   Puszka Pandory
 27. 27,0 27,1 27,2 27,3 27,4 27,5 27,6   Dzieci Mocy
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 28,5 28,6   Fabryka broni
 29.   Lądowanie w punkcie deszczu
 30.   Strzępy terroru
 31. 31,0 31,1 31,2 31,3 31,4 31,5   Władcy umysłu
 32. 32,00 32,01 32,02 32,03 32,04 32,05 32,06 32,07 32,08 32,09 32,10 32,11 32,12 32,13   Zaginiony miecz świetlny
 33.   Intryga Grievousa
 34. 34,00 34,01 34,02 34,03 34,04 34,05 34,06 34,07 34,08 34,09 34,10 34,11   Łowcy nagród
 35.   Śmiertelna pułapka
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3   Wracaj do domu, R2
 37. 37,00 37,01 37,02 37,03 37,04 37,05 37,06 37,07 37,08 37,09 37,10 37,11   Wytropić po mistrzowsku
 38. 38,0 38,1 38,2 38,3 38,4 38,5 38,6   Strefa wpływów
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 39,4 39,5 39,6 39,7 39,8   Akademia
 40.   Na obcej ziemi
 41.   Na obcej ziemi
 42. 42,0 42,1 Ahsoka (powieść)
 43. 43,0 43,1   Siły wsparcia
 44.   Galaktyka w ogniu
 45.   Zaginieni dowódcy
 46.   Szczątki Starej Republiki
 47.   Przyszłość Mocy
 48.   Zmierzch padawana
 49. 49,0 49,1 49,2 49,3 49,4   Jedi
 50. 50,0 50,1 50,2 The Art of Star Wars: The Clone Wars

Źródła

Zobacz kolekcję cytatów
Ahsoki Tano.
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Ahsoki Tano.
Padawanka Jedi Ahsoka Tano.

Linki zewnętrzne