Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Bothawui

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeden z bitew wojen klonów. Zobacz też: inne bitwy o tę planetę.Bitwa o Bothawui to jedna z wielu bitew wojen klonów, stoczona między siłami Republiki Galaktycznej, a Konfederacją Niezależnych Systemów. Odbyła się w systemie Bothawui gdzie Republika miała swój ostatni bastion w sektorze Bothan. Po wprowadzeniu sił Separatystów w pułapkę, zakończyła się zwycięstwem Republiki.


Historia

Preludium

Skąd ten tchórz wie kiedy i gdzie nas atakować?
— Anakin Skywalker o atakach Grievousa.[2]

Liczne porażki w starciach z generałem Grievousem na Zewnętrznych Rubieżach, zmusiły Republikę do dokładniejszej obrony każdego punku. Mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi otrzymał od swojego przyjaciela Dexa informacje o planowanym ataku Separatystów na planetę. Gdy wracał do świątyni Jedi stał się jedną z ofiar ataku terrorystycznego w stolicy Republiki. Ciężko ranny przekazał informacje swemu byłemu padawanowi, Anakinowi. Po przekazaniu tych informacji Najwyższej Radzie Jedi, młody Skywalker został mianowany dowódcą grupy uderzeniowej i został wysłany do systemu Bothan. Zgodnie z planem, mimo braku dokładnych informacji o czasie ataku Grievousa, akcja Jedi miała go sprowokować do pośpiechu i błędów. Skywalker dostał pod swoje dowództwo 3 nowe gwiezdne niszczyciele typu Venator oraz klony z Legionu 501.

Przebieg

Pułapka

Zostajemy i walczymy, bo wiem jak pokonać Grievousa jego własną bronią.
— Anakin Skywalker do Obi-Wana Kenobiego.[2]
Siły Separatystów w pułapce.

Gdy Separatyści pod dowództwem generała Grievousa przybyli do systemu, Anakin wraz z Eskadrą Złotych wyleciał z hangaru Resolute by stawiać pozory oporu. Jednak w tym samym czasie rozmawiał z Ahsoką Tano powtarzając jej instrukcje dotyczące ich strategii. Padawanka nie pałała optymizmem, gdyż wróg miał dwukrotną przewagę. Mistrz szybko uspokoił ją, twierdząc, że wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy fregaty wroga znalazły się na odpowiedniej pozycji, Skywalker nakazał otwarcie ognia pilotom czołgów AT-TE, ulokowanym na głazach w polu asteroid, które znalazło się za rufami nieprzyjacielskich statków. Generał Grievous zorientował się, że wpadł w pułapkę. Cyborg błyskawicznie tracił statek po statku, gdyż wszystkie osłony były skierowane na przód okrętów.

W pogoni za Grievousem

Ucieka w nadprzestrzeń! Artoo, trzymaj się!
— Anakin Skywalker do R2-D2.[2]

Widząc zbliżającą się zagładę, Grievous wsiadł na pokład swojego myśliwca, Soulless One i wyleciał z hangaru swojego okręty dowodzenia. Widząc jego ucieczkę, Anakin Skywalker rzucił się w pogoń za wrogim generałem. Rozkazał R2-D2 by maksymalnie zwiększył prędkość i gdy prawie namierzył statek cyborga, odezwała się awaria, którą jego myśliwiec odniósł w bitwie. Początkowo Jedi ją zbagatelizował chcąc za wszelką cenę złapać wroga lecz po krótkiej chwili jego myśliwiec uległ małej eksplozji w wyniku czego Grievous zdołał uciec.

Skutki

Wrak myśliwca Anakina Skywalkera.
Gdzie Artoo?
To przykre mistrzu... zginął.
— Anakin Skywalker do Ahsoki Tano, zaraz po przebudzeniu się.[2]

Wybuch myśliwca Anakina sprawił, że Jedi został ranny, a R2-D2 przepadł w przestrzeni kosmicznej. Po jakimś czasie małego droida znalazł Gha Nachkt i chciał sprzedać go Grievousowi. Podążając jego śladem Republika odkryła tajną stację nasłuchową Separatystów, Skytop, gdzie również znajdował się R2-D2. Dzięki działaniom Skywalkera, placówka została zniszczona, a Artoo uratowany.[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!