Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Resolute

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ResoluteVSD.JPG
Resolute
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny Niszczyciel typu Venator
Rodzaj: Gwiezdny Niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Długość: 1137 m
Wysokość: 268 m
Przyspieszenie maksymalne: 3000 G
Prędkość w atmosferze: 975 km/h
Hipernapęd: Klasy 1 (zapasowy klasy 15)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 7 400
Pasażerowie: 2 000 żołnierzy
Ładowność: 20 000 t
Cena: 59 000 000 cr
Rola: Bojowy
Właściciele:
Przynależność:Resolute (Śmiałek) to gwiezdny niszczyciel typu Venator. Był okrętem dowodzenia Anakina Skywalkera oraz jego padawana Ahsoki Tano. Bezpośrednim dowódcą niszczyciela był pułkownik, a później admirał Wullf Yularen.

Historia

Dokładny czas wybudowania okrętu jest nieznany. W nieokreślonej fazie wojen klonów okręt uczestniczył w wielu znaczących bitwach.

Bitwa o Christophsis

Powiedz transportowcom, by wycofały się do pozycji Obi-Wana. Będziemy ich osłaniać podczas ucieczki.
— Anakin Skywalker do admirała Yularena podczas pierwszej fazy bitwy o Christophsis.[1]
Flota Republiki podczas ataku na blokadę Konfederacji.

W 22 BBY na Christophsis wybuchły walki. Konfederacja Niezależnych Systemów zablokowała planetę. Flota Republiki, na czele której stanął Resolute, próbowała przełamać jednostki wroga. Kiedy krążowniki Separatystów, pod dowództwem admirała Trencha, zaczęły przygniatać statki Skywalkera, do systemu wkroczył Negotiator, który umożliwił pozostałym jednostką odwrót za pobliski księżyc. Resolute i dwa inne niszczyciele osłaniały odwrót transportowców, a następnie same rozpoczęły odwrót. Obi-Wan Kenobi rozkazał Skywalkerowi dostarczyć zaopatrzenie na planetę, za pomocą niewidzialnego statku. Wkrótce Anakin, postępując wbrew rozkazowi, zestrzelił flagowiec Separatystów. Blokada została przełamana, a zaopatrzenie dotarło do bazy Republiki.

W późniejszej fazie walk Resolute dostarczył na Christophsis wysłanniczkę Zakonu Jedi, Ahsokę Tano. Z powodu przegrupowania i kontrataku floty Konfederacji, statki Republiki tymczasowo wycofały się. Wkrótce, po przybyciu posiłków, dowodzonych przez samego mistrza Yodę, Resolute powrócił na orbitę Christophsis i, wraz z pozostałymi jednostkami, rozbił armadę Separatystów, zmuszając jej pozostałości do odwrotu. Wsparcie naziemne wyruszyło na powierzchnię planety. Żołnierze-klony pomogły bojownikom z 501 Legionu i 212 Batalionu Szturmowego unieszkodliwić resztki armii droidów bojowych. Batalia zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Nowe zagrożenie

W pobliżu Systemu Abregado

Potrzebujemy posiłków.
Musiałbym zasięgnąć opinii Rady. Mam rozkaz chronić miejsce naszego postoju.
— Plo Koon i Anakin Skywalker tuż przed przerwaniem łączności.[2]
Admirał Yularen podczas przygotowywania ekspedycji ratunkowej.

Jakiś czas później Resolute, wraz z kilkoma innymi niszczycielami, stacjonował w przestrzeni kosmicznej niedaleko Układu Abregado. W tym samym czasie w tym właśnie systemie znajdowała się flota generała Plo Koona, śledząca nową, tajemniczą broń Separatystów – ciężki krążownik typu Subjugator, Malevolence. Tuż przed rozpoczęciem ataku Republikanie podali Skywalkerowi swoją pozycję. Wkrótce flota została zniszczona. W tej sytuacji Rada Jedi nakazała pozostałym jednostkom chronić konwoje zaopatrzeniowe. Resolute również włączył się do tych działań. Tymczasem Anakin Skywalker i Ahsoka Tano wyruszyli na pokładzie Twilight do układu Abregado, aby znaleźć ocalałych. Po uratowaniu Plo Koona, komandora Wolffe'a, sierżanta Sinkera oraz szeregowego Boosta Skywalker dowidział się, czym jest tajemna broń wroga.

Kontratak

Podczas gdy większość floty jest zajęta na froncie, my będziemy zdani na siebie. Generał Skywalker przedstawi nam strategię ataku.
— Admirał Yularen podczas odprawy wojennej, dotyczącej szturmu na "Malevolence".[3]
Odprawa na pokładzie Resolute.

Po powrocie Jedi Resolute stał się głównym punktem przygotowawczym kontrataku Republiki. Generał Skywalker na polecenie Senatu Galaktycznego zorganizował Specjalną grupę pilotów, mających, przy użyciu bombowców BTL-B Y-wing, zniszczyć wrogi superkrążownik i zabić dowódcę Separatystów – generała Grievousa. W głównym hangarze niszczyciela odbyła się odprawa pilotów. Następnie rozpoczęto przygotowywanie myśliwców do walki. Tymczasem Malevolence zniszczył konwój medyczny Republiki. Kiedy dowiedział się o tym Skywalker, domyślił się, iż kolejnym celem wroga jest pobliska stacja medyczna. W tym momencie flota Anakina została wsparta przez dwa niszczyciele Obi-Wana Kenobiego. Skywalker, aby dotrzeć na miejsce walki przed Grievousem, poleciał na czele myśliwców przez mgławicę Kaliidę. Tymczasem niszczyciele, a wśród nich Resolute, ruszyły normalną, dłuższą drogą. Kiedy okręty dotarły w pobliże stacji medycznej, bombowce Anakina zniszczyły już główną broń niszczyciela wroga – działo jonowe. Statki Republiki rozpoczęły pościg za wrogą jednostką, ostrzeliwując ją maksymalną siła ognia ze wszystkich dział. Ponieważ hipernapęd Malevolence został uszkodzony, ciężki krążownik nie mógł wykonać skoku w nadprzestrzeń. Kiedy admirał Yularen odkrył słaby punkt wroga, Obi-Wan Kenobi wydał rozkaz ostrzału mostka. W tym momencie do systemu wkroczył statek Padmé Amidali. Senator została momentalnie porwana przez droidy i wykorzystana jako zakładnik. W tej sytuacji Venatory przerwały ogień, a Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker wyruszyli na wrogi pokład, aby odbić przedstawicielkę Senatu. Wkrótce, dzięki akcji sabotażowej Skywalkera, Malevolence rozbił się na powierzchni pobliskiego księżyca. Jedi wraz z Amidalą wrócili bezpiecznie do reszty floty.

Kamino

Rishi

Flota Republiki! Mają przewagę. Zawracamy!
— Generał Grievous na widok floty republikańskiej.[4]
Resolute i pozostałe Venatory, zmuszające flotę Konfederacji do odwrotu.

Po pewnym czasie Resolute stanowił okręt dowodzenia floty, którą Kenobi i Skywalker wykorzystywali do poszukiwania generała Grievousa. Wywiad klonów przewidywał, że cyborg organizuje zmasowaną ofensywę, jednak nieznany był cel. Podczas sprawdzania kolejnych tropów, Jedi nawiązywali co pewien czas połączenie z kapitanem Rexem i komandorem Cody'm, którzy prowadzili inspekcje okolicznych placówek Republiki. Kiedy oficerowie mieli się zameldować ze stacji Rishi, połączenie nie nadeszło, a klony nie odpowiadały na wezwania. Ponieważ jednak baza nadawała sygnał o braku zagrożenia, Jedi postanowili kontynuować poszukiwania. Tymczasem na księżycu Rishi klony walczyły z oddziałem komando-droidów. Aby dać znać siłom Republiki o zagrożeniu pomimo blokady nadajnika, żołnierze wysadzili stację ewakuując się szybem wentylacyjnym. Kiedy sygnał o braku zagrożenia został przerwany, flota z Resolute na czele wyruszyła na miejsce. Znajdująca się tam flota Separatystów rzuciła się do ucieczki.

Oblężenie Kamino

Przekażcie żołnierzom z 501., że wracają do domu.
— Anakin Skywalker do Rexa i Cody'ego, po rozszyfrowaniu przekazu Separatystów, mówiącego o ataku na Kamino.[5]
Niszczyciele typu Venator wokół Kamino.

Pomimo zwycięstwa nad Rishi, flota Separatystów zdołała uzyskać wsparcie i się przegrupować. Załoga Resolute jednak zdołała przejąć transmisję, w której Grievous wyraźnie mówił o ataku na Kamino. Venator natychmiast poleciał na miejsce. Wkrótce Resolute wszedł w skład silnej floty obronnej, stacjonującej na orbicie Kamino. Kiedy do systemu wkroczyły jednostki Konfederacji, rozpoczęła się bitwa. Myśliwce klonów z zaskakującą łatwością niszczyła transportowce wroga, pozwalając, by szczątki separatystycznych okrętów spadły na dno oceanu na planecie. W rzeczywistości taki był plan Separatystów: w szczątkach ukryte były elementy wiertarek Trident. Kiedy oddziały naziemne to odkryły, Kenobi poinformował o sytuacji swojego padawana. Ten powrócił z orbity, aby bronić miasta Tipoca. Dalsze losy bitwy na orbicie Kamino nie są znane, jednak wiadomo, iż wkrótce Separatyści wycofali się.

Obrona Bothawui

Szpiedzy mieli rację, generale. Jedi umieścili swoją flotę za pierścieniami planety.
— Droid-komandor, zapoznający Greviousa z sytuacją przed bitwą o Bothawui.[3]

Jakiś czas później Resolute wraz z dwoma innymi Venatorami tworzył flotę Anakina Skywalkera, mającą powstrzymać Konfederację przed podbiciem Bothawui. W tym celu trzy niszczyciele zajęły pozycje pomiędzy pierścieniami planety, a samym globem. Podczas narady wojennej na mostku statku, hologram Obi-Wana Kenobiego poinformował Skywalkera i Ahsokę Tano, iż Separatyści zniszczyli flotę uderzeniową pod Falleen. Mistrz Jedi zasugerował wycofanie się. Został poparty przez Ahsokę, jednak Skywalker oświadczył, iż ma niezawodny plan, który powiedzie ich do zwycięstwa.

Narada na pokładzie Resolute.

Kiedy do systemu wkroczyła flota Separatystów, złożona z sześciu fregat typu Munificent, dowodzący nią generał Grievous rozkazał przeprowadzić statki przez pierścień asteroidów, aby rozpocząć walkę z dogodnej do tego celu pozycji. Ponieważ szczątki kosmiczne stanowiły zagrożenie dla fregat, Kaleesh polecił ustawić całą moc na przednie osłony. Dowódca miał pewność, iż tylne tarcze będą zbędne – asteroidy miały uniemożliwić statkom Republiki oskrzydlenie floty nieprzyjaciela. Po wydostaniu się z pierścienia kosmicznych odpadków, jednostki Separatystów otworzyły ogień. Pociski laserowe zostały skierowane w Resolute, z którego właśnie wylatywał Szwadron Złoty, składający się z myśliwców V-19 Torrent. Kiedy fregaty Separatystów znalazły się w odpowiednim miejscu, Skywalker polecił Ahsoce rozpoczęcia kolejnej fazy planu. Na rozkaz młodej Jedi z kraterów asteroidów wyłoniły się maszyny kroczące AT-TE które wykorzystały element zaskoczenia i ostrzelały Munificenty z opuszczonymi tylnymi tarczami. W tym momencie myśliwce klonów dokończyły dzieła. W końcowej fazie walki Grievous zdołał uciec, a Skywalker został lekko ranny. W trakcie bitwy, która zakończyła się całkowitym zwycięstwem Republiki, zaginął R2-D2. Wkrótce Resolute stał się centrum poszukiwań droida astro mechanicznego oraz stacji nasłuchowej Separatystów. Ostatecznie wrogą placówkę, jak i R2, znalazła grupa Skywalkera, podróżująca na pokładzie Twilight.

Obława na Dooku

Sir! Atakuje nas krążownik Jedi.
— Raport droida bojowego dla hrabiego Dooku podczas potyczki nad Vanqor.[6]
Mostek Resolute podczas potyczki nad Vanqor.

Wkrótce Jedi wpadli na trop hrabiego Dooku. Podczas pewnej potyczki Anakin Skywalker dał się złapać droidom, trafiając do celi na osamotnionej fregacie Munificent, którą podróżował sam przywódca Konfederacji Niezależnych Systemów. Po pewnym czasie na pokład włamał się Kenobi i uratował padawana. Kiedy Jedi znaleźli Dooku, z przestrzeni kosmicznej wyskoczył Resolute, który następnie rozpoczął ostrzał wrogiego statku. Hrabia Dooku szybko opuścił fregatę, a Jedi ruszyli za nim na powierzchnię planety Vanqor. Tymczasem Resolute zniszczył wrogą fregatę i wysłał mały oddział klonów na pokładzie promie typu Nu, aby sprowadził Jedi z powrotem.

Po krótkim czasie nadszedł przekaz z Coruscant. Członkowie Rady Jedi poinformowali ich, że hrabia Dooku został porwany przez piratów. Skywalker i Kenobi mieli wyruszyć samodzielnie na Florrum, aby się przekonać czy Sith rzeczywiście znajduje się w kryjówce i nie ma szans na ucieczkę. Wkrótce Jedi opuścili Resolute.

Ratunek nad Quell

Stan generała Skywalkera jest krytyczny! Anakin musi zaraz znaleźć się na "Resolute".
— Aayla Secura do admirała Yularena, tuż przed nieudaną próbą wykonania manewru dokowania w dolnym hangarze Resolute.[7]
Resolute w drodze na Quell.

Po pewnym czasie Resolute odebrał wiadomość od Aayli Secury, której flota została otoczona przez siły Separatystów. Kiedy niszczyciel włączył się do walki, dwa z trzech statków Republiki zostały już zniszczone. Jedynie okręt flagowy Twi'lekanki utrzymywał się jeszcze w przestrzeni. W tym momencie droidy dokomnywału abordażu niszczyciela. Resolute otworzył ogień do fregat wroga, a z jego lewego hangaru wyleciały kanonierki, mające pokonać super droidy bojowe. Po krótkiej walce na pokładzie statku Republikanie zaczęli uciekać. Tymczasem dowodzący Separatystami droid taktyczny serii T TF-1726 rozkazał zniszczyć krążownik wroga, nie przejmując się oddziałami abordażującymi okręt. Wkrótce Venator został zestrzelony. Z jego dolnego hangaru wyleciała fregata typu Consular, z rannym Skywalkerem na pokładzie. Podczas dokowania kabina pilotów została trafiona przez droida-sępa, przez co włączył się tryb nadprzestrzeni. Aby nie zniszczyć Resolute, załoga fregaty opuściła hangar, skacząc w nadprzestrzeń w losowo wybranym kierunku. Admirał Yularen rozkazał zapisać kurs i trajektorię lotu statku. Po zakończeniu bitwy – odwrocie spod Quell - Resolute rozpoczął poszukiwania zaginionych. Znaleziono ich około dwa dni później, na planecie Maridun.[8]

Blokada Ryloth

Pułapka

Tak… To flagowiec generała Skywalkera. To on dowodzi tym atakiem.
— Mar Tuuk podczas walki na orbicie Ryloth.[9]
Eskadra Niebieskich, wylatująca z hangaru Resolute.

W późniejszym momencie wojny Separatyści zajęli planetę Ryloth i utworzyli wokół niej blokadę, mającą uniemożliwić Republice przeprowadzenie inwazji. Anakin Skywalker otrzymał zadanie przełamania oporu floty Konfederacji. Do tej misji przydzielono mu trzy niszczyciele Venator: Resolute, jako okręt flagowy, Defender oraz Radeemer. Według planu rycerza Jedi niszczyciele miały osłaniać atak myśliwców, prowadzonych przez Ahsokę Tano. Pierwsza fala maszyn V-19 Torrent miała zająć droidy-sępy walką, a druga grupazaatakować flagowiec wroga. Kiedy rozpoczął się atak, Skywalker znajdował się na mostku Resolute wraz z admirałem Yularenem, nadzorując przebieg bitwy. Kiedy myśliwce przystąpiły do wykonywania drugiej fazy planu, dowódca Separatystów, Mar Tuuk, rozkazał wezwać kolejne cztery fregaty typu Munificent. W tym samym momencie myśliwce Vulture otoczyły V-19 Republiki. W szybkim czasie zestrzelono większość jednostki dowodzonej przez Ahsokę, wśród zabitych znaleźli się Axe, Tucker i Slammer. Z powodu silnego ostrzału wroga Radeemer został zestrzelony, a Defender bardzo poważnie uszkodzony. Podczas walki ucierpiał również mostek Resolute, co spowodowało poważną ranę admirała Yularena. Dwa uszkodzone niszczyciele uciekły w przestrzeń kosmiczną.

Kontratak

Jeśli będziemy manewrować "Śmiałkiem" pod odpowiednim kątem do ostrzału wroga, mostek i hangary będą stosunkowo bezpieczne podczas ataku.
— Ahsoka Tano podczas przedstawiania strategii ponownego ataku na flotę Konfederacji.[9]

Kiedy oba statki dotarły do punktu zbiorczego, rozpoczęto szacunek zniszczeń i naprawy uszkodzeń. Po dłuższym czasie generał Skywalker wymyślił nowy plan i nakazał natychmiastową ewakuację Defendera. Kiedy całe zaopatrzenie i załoga znalazła się na Resolute, Skywalker przekazał dowództwo Ahsoce i udał się wraz z R2-D2 na Defendera. Plan rycerza Jedi zakładał staranowanie okrętu flagowego wroga. Resolute miał podjąć walkę z pozostałymi jednostkami – pozbawione dowódcy droidy dokonywały przewidywalnych decyzji, co ułatwiało ich pokonanie. Komandor Tano opracowała strategię, która miała pozwolić Resolute przetrwać pod ostrzałem pozostałych jednostek.

Resolute ustawiony pod specjalnym kątem w czasie bitwy o Ryloth.

Według pomysłu Togrutanki Venator miał ustawić się spodem do wrogich jednostek. W tym ustawieniu mostek i główny hangar znalazłyby się poza zasięgiem separatystycznych fregat. W tym momencie z głównego hangaru miały wylecieć bombowce i zniszczyć kolejno wszystkie fregaty. Plan został wcielony w życie. Kiedy Resolute dotarł na miejsce bitwy okręt przybrał odpowiednią pozycję, podczas gdy okręt dowodzenia droidów ulegał już zniszczeniu. Zaskoczone droidy nie wiedziały, co mają robić. W tym czasie oficerowie mostka Resolute postanowili szybko zmienić plan, ponieważ roboty nie atakowały Venatora, co było niezbędne do rozpoczęcia nalotu bombowców. Protest Ahsoki powstrzymał towarzyszy. Wkrótce fregaty Munificent otworzyły ogień. W tym momencie wystartowały bombowce. Statki Separatystów ulegały eksplozjom jedna po drugiej. W tym momencie z hangaru Resolute wystartował prom typu Nu, który przewiózł kapsułę ratunkową ze Skywalkerem i R2 na pokładzie z powrotem na niszczyciel. W tym momencie z nadprzestrzeni wyskoczyła flota inwazyjna, składająca się z trzech krążowników typu Acclamator. Oddziały Obi-Wana Kenobiego i Mace'a Windu rozpoczęły atak na powierzchnię planety. W dalszej części bitwy Resolute stanowił miejsce tankowania i serwisowania myśliwców, ścigających bombowce Hyena, niszczące twi'lekańskie wioski. Po dłuższym czasie batalia zakończyła się zwycięstwem Republiki i schwytaniem Wata Tambora.

Kradzież holokronu

Eee, sir! Statek Republiki zniszczył naszą eskortę i blokuje nam ucieczkę.
Droid bojowy serii OOM do Cada Bane, opisując osiągnięcia Resolute podczas bitwy o Devaron.[10]
Widok z mostka Resolute w trakcie bitwy o Devaron.

Jakiś czas później łowca nagród, Cad Bane, na zlecenie Dartha Sidiousa, wykradł ze Świątyni Jedi holokron, zawierający listę dzieci wrażliwych na Moc. Następnie wyruszył na Devaron, gdzie pokonał i porwał mistrza Bollę Ropala, opiekującego się kryształem, uzupełniającym ten holocron. Anakin Skywalker wyruszył na pokładzie Resolute, aby powstrzymać zbrodniarza. Podczas bitwy Venator zniszczył całą eskortę Durosa, po czym ostrzelał silniki jego fregaty. Następnie, nieprzygotowani do abordażu, Republikanie skierowali Resolute nad jednostkę wroga z z dolnego hangaru opuścili na nią trzy AT-TE z klonami i Jedi na pokładach. Niszczyciel wycofał się na dalszą odległość. Wkrótce na pokład statku dostarczono zwłoki rodniańskiego Jedi – Ropala. Podczas walk na wrogiej fregacie doszło do eksplozji, która poważnie uszkodziła statek. Kiedy skanery Resolute to wykryły, admirał Yularen polecił Skywalkerowi jak najszybciej wycofać się na republikański krążownik. Wkrótce w innej części statku doszło do większej ilości eksplozji. Po krótkim czasie fregata uległa zniszczeniu, a z jej hangary wyleciał zdobyty przez klony prom typu Sheathipede. Kiedy wylądował w hangarze, Skywalker poinformował Yularena, iż Bane nie żyje, a holocron uległ zniszczeniu w eksplozji. Po chwili Jedi został wezwany z powrotem na pokład promu. Jeden z klonów zauważył, że na podłodze znajduje się krew o dziwnej barwie. W tym momencie w hangarze osoba w zbroi sierżanta Denala obezwładniła Ahsokę, uderzyła dwóch mechaników i wsiadła do myśliwca V-19. Skywalker wskoczył do kabiny i uderzył intruza, pozbawiając go hełmu. Za sterami siedział Cad Bane., Skywalker musiał zeskoczyć z myśliwca, aby nie znaleźć się w przestrzeni kosmicznej. Po chwili Bane przywołał pierścień nadprzestrzenny i uciekł Republikanom.

Niewiele czasu później Jedi odkryli, iż Duros zamierza porwać dziecko na Naboo. Jedi na pokładzie Resolute dostali na planetę i aresztowali łowcę nagród. Na pokładzie Venatora przeprowadzono przesłuchanie bandyty. Pod wpływem mocy Duros przestał się opierać i obiecał zaprowadzić Jedi w miejsce, gdzie znajdował się holocron. Kiedy mistrzowie Windu i Kenobi odlecieli z Bane'em, Skywalker i Ahsoka przeszukali jego statek, dowiadując się, iż Duros odwiedził Mustafar. Jedi niezwłocznie tam wyruszyli, aby sprawdzić, czy to tam przetrzymywane są dzieci. Wkrótce Jedi odzyskali porwanych i holocron, jednak sam Bane zdołał uciec.

Oblężenie Geonosis

Admirale, potrzebujemy pomocy! Przyślijcie tutaj myśliwce!
Ma pan szczęście, generale. Jeden szwadron jest dostępny.
— Anakin Skywalker i Wullf Yularen.[11]
Odprawa przed inwazją na Geonosis.

W trakcie inwazji na Geonosis Resolute stanowił okręt dowodzenia admirała Yularena. Na mostku Venatora odbyła się odprawa, podczas której rozdzielono zadania pomiędzy oddziały naziemne. Po dotarciu na miejsce Resolute wszedł atmosferę planety i wypuścił ze swoich hangarów kanonierki z żołnierzami-klonami na pokładach. Następnie odpierał zmasowany nalot myśliwców typu Nantex. Po pewnym czasie impet ataków geonosjańskich maszyn znacznie osłabł. Resolute stanowił miejsce tankowania i napraw walczących myśliwców. Po pewnym czasie Anakin Skywalker poprosił o wysłanie myśliwców do punktu lądowania, gdzie miał miejsce zmasowany atak Konfederatów. Z pokładu Resolute wyleciał szwadron bombowców, który przechylił szalę zwycięstwa w potyczce na stronę Republiki i pozwolił jej oddziałom rozpocząć oblężenie fabryki droidów. Dalszy udział niszczyciela w tej batalii jest nieznany.

Dywersja nad Saleucami

Admirale. Odwracajcie uwagę floty, by nie mogli wykryć Anakina!
— Obi-Wan Kenobi do admirała Yularena na początku bitwy nad Saleucami.[12]
Bitwa na orbicie Saleucami.

W bliżej nieokreślonym momencie wojny niewielka flota generała Grievousa załapała w pułapkę niszczyciel Eetha Kotha. Podczas starcia droidy zabiły wszystkie klony Kompanii Róg, dowodzonej przez mistrza Jedi, a samego Jedi wzięła do niewoli. Okręty Separatystów skierowały się do Układu Saleucami, a Grievous wysłał do Świątyni Jedi wiadomość, w której zapowiedział okrutne tortury, wymierzone w porwanego rycerza. Koth, widoczny w hologramie, poinformował członków Zakonu, gdzie go zabierają. Komandor Wolffe zauważył tajny przekaz. Rada Jedi wyznaczyła grupę szturmową, mającą odbić Zabraka. Oddział dowodzony był przez Anakina Skywalkera, Obi-Wana Kenobiego i Adi Gallię. Mistrz Kenobi dowodził flotą, w skład której wchodził również Resolute.

Zadaniem okrętów było zajęcie jednostek Konfederacji Niezależnych Systemów walką, podczas gdy mały prom ze Skywalkerem i Gallią na pokładzie miał dostać się w pobliże statku, na którym przetrzymywano Kotha. Trzy zwrotne fregaty typu Consular rozpoczęły walkę z flotą wroga, a lekki krążownik typu Arquitens z Obi-Wanem na pokładzie pozwolił, aby załoga flagowca generała Grievousa dokonała abordażu. Resolute i dwa pozostałe Venatory ostrzeliwały jednostki Separatystów, wspierając w walce fregaty. Po dłuższej walce na pokład Resolute zadokował prom z czwórką Jedi na pokładzie. Krążownik Arquientis i flagowiec Grievousa uległy zniszczeniu, a droidy wylądowały na powierzchni planety. Na pokładzie Resolute przygotowywano oddziały naziemne Republiki, mające ścigać cyborga. Następnie Venator kontynuował walkę z pozostałymi okrętami Separatystów. Po pewnym czasie mostek Resolute odebrał wiadomość z zadaniem przejęcia promu Separatystów, którym uciekał Grievous. Misja ta nie powidła się i wkrótce Konfederaci wycofali się z systemu.

Ostatnie starcie

Trójząb 1! Atakować silniki na prawej burcie! Trójząb numer 2! Uderzyć w generatory osłon na lewej burcie, ja bezpośrednio zaatakuję mostek!
— Asajj Ventress na moment przed zestrzeleniem Resolute.[13]
Zniszczenie Resolute.

Jakiś czas później Resolute wszedł w skład floty szturmowej, której zadaniem było pokonanie statków Konfederacji Niezależnych Systemów na Sullust. Podczas starcia Venator stał sie celem ataku komandor Asajj Ventress, wspieranej przez dwa klucze myśliwców Tri. Na rozkaz mrocznej Jedi pierwsza formacja – Trójząb 1 – zaatakowała silniki na prawej burcie Resolute, a Trójząb 2 zniszczył generatory osłon, znajdujące się na lewej burcie okrętu. Ventress osobiście ostrzelała mostek Venatora, wykorzystując działka laserowe swojego myśliwca. Po chwili okręt został zestrzelony. Załoga mostka, a w tym admirał Yularen, ewakuowała się w kapsule ratunkowej. Pomimo straty Resolute, Republika zwyciężyła w starciu z Separatystami.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!