Cień Malevolence

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Cień Malevolence
Tytuł oryginalny: Shadow of Malevolence
Serial: Wojny klonów
Sezon: 1
Odcinek: 3
Scenariusz: Steven Melching
Reżyseria: Brian Kalin O'Connell
Data premiery w USA: 10 października 2008
Data premiery w Polsce: 18 stycznia 2009
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 22 BBY
Poprzedni: Wzlot Malevolence
Następny: Zniszczyć Malevolence


Cień Malevolence (org. Shadow of Malevolence) to trzeci odcinek pierwszego sezonu serialu Wojny klonów. Jest także chronologicznie ósmym odcinkiem serialu. Został wyemitowany dziesiątego października 2008 w amerykańskim Cartoon Network, w Polsce natomiast wyświetlony został 18 stycznia o 9:45 na TVP1 w ramach cyklu Młoda godzina. Po raz kolejny został wyemitowany 27 lutego 2009 o godzinie 19:00 w polskim Cartoon Network.

Opis

Oryginalny

With the help of his Padawan Ahsoka and Jedi Master Plo Koon, Anakin utilizes new long-range Y-wing bombers to lead a bold strike on General Grievous' warship the Malevolence and its destructive weapon.

Tłumaczenie

Z pomocą swojej padawanki Ahsoki i mistrza Jedi Plo Koona, Anakin używa nowych bombowców dalekiego zasięgu Y-wing, by przeprowadzić śmiały atak na statek wojenny generała Grievousa - Malevolence - i jego niszczycielską broń.

Polski

Anakin przeprowadza atak na okręt generała Grievousa.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Shadow of Malevolence
A deadly weapon, unleashed!
The Separatist battleship ''Malevolence''
advances unopposed through Republic
space, tearing apart any ship that
stands in its path. After a daring rescue
and narrow escape, Anakin Skywalker
prepares a counterattack on the
enemy ship and its diabolical droid
commander, General Grievous…
Wersja polska
Wojny klonów
Cień Malevolence
Śmiercionośna broń nadciąga! 
Niepowstrzymany krążownik Separatystów
''Malevolence'' przemierza przestrzenie 
Republiki, niszcząc każdy statek na swej
drodze. Po śmiałej akcji ratunkowej i 
szczęśliwej ucieczce, Anakin Skywalker 
przygotowuje kontratak na statek wroga
i jego diabolicznego przywódcę droidów, 
generała Grievousa…

Ścieżka mądrości jest prostą dla tych, których nie oślepia ego.[1]

Po ucieczce z układu Abregado Anakin Skywalker planuje atak, mający na celu zniszczenie okrętu Separatystów Malevolence oraz zabicie generała Grievousa. Razem z admirałem Wullfem Yularenem przedstawia eskadrze klonów-pilotów o nazwie Cienie plan ataku na okręt, który ma polegać na zbombardowaniu mostka przez kilkanaście nowych, małych i zwinnych bombowców typu Y-wing, zdolnych do uniknięcia ataku działa jonowego.

Anakin Skywalker przedstawia plan ataku na Malevolence.

Klony rozpoczynają przygotowania do lotu, pomimo dość sceptycznego podejścia do pomysłu Jedi. Przyglądający się rozmowie Plo Koon i Ahsoka Tano uważają, że plan Anakina jest bardzo śmiały, jednak Kel Dorianin ma wątpliwości czy klony poradzą sobie z tym zadaniem. Jeden z członków Eskadry Cieni - Matchstick - odpowiada mu, że klony są przygotowane do wykonania tej misji. Koon podziwia ich pewność siebie, ale razem z Tano stwierdza, że okręt z Grievousem na pokładzie będzie bardzo dobrze chroniony, Anakin jednak zapowiada, że mimo tego Malevolence zostanie zniszczony. Mistrz Plo uważa, że Skywalker jest zbyt pewny siebie.

Tymczasem Malevolence niszczy kolejne niszczyciele Republiki. Przy pomocy działa niszczy ostatni statek transportowy Wielkiej Armii Republiki. Grievous zdenerwowany zachowaniem droidów sterujących działem niszczy jednego z nich, jednak Dooku karci go, twierdząc, że są one drogie i nie powinien ich bezmyślnie niszczyć. Tyranus przedstawia cyborgowi nowy cel - tajną stację medyczną Republiki na Zewnętrznych Rubieżach, niedaleko mgławicy Kaliidy. Mówi mu, że stacja nie jest chroniona i znajduje się w niej 60 tysięcy rannych klonów. Dooku chce aby stacja została zniszczona, ponieważ Jedi nie mieliby wtedy gdzie odsyłać rannych. W tym momencie z atakowanego transportowca odlatują kapsuły ratunkowe. Cyborg rozkazuje je zniszczyć.

Na jednym z Niszczycieli Republiki Eskadra Cieni i Jedi przygotowują się do ataku na Grievousa. Ahsoka liczy, że będzie mogła polecieć sama, jednak Anakin informuje ją, że będzie obsługiwała działko na jego Y-wingu. Togrutanka uważa, że może zająć się tym R2-D2, jednak Skywalker twierdzi, że woli towarzystwo swojej padawanki. Mistrz Koon i admirał Yularen informują Anakina o ataku Grievousa na transport medyczny w układzie Ryndellia, niedaleko Naboo.

Jeden z pilotów Eskadry Cieni.

Anakin przypomina sobie, iż w pobliżu znajduje się stacja medyczna, która prawdopodobnie będzie następnym celem i aby tam zdążyć będą musieli użyć skrótu. Mistrz Plo oferuje, że będzie eskortował myśliwce. Anakin przyjmuje jego ofertę.

Admirał Yularen kontaktuje się z Nalą Se oraz towarzyszącym jej oficerem, kierującymi stacją medyczną, którą ma zaatakować Grievous. Kaminoanka stwierdza, że nie zdążą wszystkich ewakuować. Wullf prosi, aby spróbowali. Obi-Wan Kenobi informuje, że z Naboo wysłano na pomoc statki, a on również jest w drodze. Eskadra Cieni i mistrz Koon startują z hangarów niszczyciela. 12 myśliwców i Plo Koon udają się w kierunku stacji medycznej. Skaczą w nadprzestrzeń.

Nala Se rozmawia z Yularenem i Kenobim.

Malevolence leci przez nadprzestrzeń w kierunku Mgławicy Kaliidy. Grievous jest zły, bo statek jest zbyt wolny, jednak droidy twierdzą, że wkrótce będą u celu. Y-wingi wyskakują z nadprzestrzeni. Lecą przez używany przez przemytników skrót. Plo ostrzega eskadrę przed niebezpieczeństwami, na które mogą natknąć się lecąc przez Mgławicę Kaliidy, jednak klony się tym nie przejmują.

Tymczasem stacja medyczna jest ewakuowana. Nala Se decyduje, że najpierw należy ewakuować najmniej rannych, a ci w cięższym stanie muszą zaczekać. Pechowcy, którzy znajdują się w zbiornikach bacty, będą musieli pozostać na stacji.

Klony są zdenerwowane, ponieważ nic nie widzą w mgławicy. Skywalker mówi im żeby po prostu za nim lecieli. Tano zaalarmowała, że jej radar szwankuje. Mistrzowie radzą jej aby oczyściła umysł i skupiła się na Mocy. Mimo tego stwierdziła, że dalej nic nie widzi.

Malevolence ma tylko 1 parsek drogi do celu. Wtedy nadchodzi wiadomość od Dooku, że Sidious poinformował go o małej eskadrze zbliżającej się do statku, a jej dowódcą jest Skywalker. Grievous jednak nie obawia się młodzieńca. Tyranus ostrzega cyborga, by nie lekceważył tego Jedi.

Anakin informuje Eskadrę, że skrót którym lecą to Szlak Balmorrański. Plo Koon, usłyszawszy to, chce aby natychmiast zawrócić i polecieć naokoło, ale Skywalker nie zgadza się. Ahsoka informuje, że na radarze pojawiło się kilka dużych obiektów. Koon mówi, że to płaszczki neebray. Anakin rozkazuje aby wszyscy lecieli za nim jeśli chcą uniknąć kolizji z olbrzymimi stworzeniami. Matchstick zderza się z jednym ze stworzeń, uszkadzając jeden z silników, jednak po chwili stabilizuje lot. W końcu wylatują z mgławicy.

Stacja medyczna Republiki.

Admirał Yularen informuje Kenobiego, że ewakuowano 60% rannych ze stacji medycznej. Jedi martwi się, że nie zdążą wszystkich uratować. Wullf sugeruje, że być może Anakinowi uda się zniszczyć Malevolence. Obi-Wan rozkazuje, aby przygotował okręty do walki.

Eskadra zbliża się do stacji. Tymczasem z nadprzestrzeni wyskakuje Malevolence. Grievous wysyła myśliwce-droidy aby rozgromiły eskadrę Skywalkera. Ponadto rozkazuje zniszczyć okręty ewakuujące ranne klony. Rozpoczyna się bitwa między Eskadrą Cieni, a droidami-myśliwcami. Grievous żąda aby zaatakować Y-wingi działem jonowym, mimo, że trafi ono również myśliwce Separatystów. Dzięki manewrowi Anakina eskadra unika wystrzału, mimo to traci pięć bombowców.

Malevolence ze zniszczonymi działami jonowymi.

Nala Se i kierujący stacją medyczną klon oglądają bitwę na hologramie. Sądząc, że Skywalker przegra, klon proponuje aby uciec ze stacji, ale Kaminoanka postanawia zostać. Resztki eskadry lecą w kierunku wieżyczki Malevolence. Generał Grievous rozkazuje zaatakować stację działem jonowym. Ahsoka proponuje zmianę planu, ponieważ tracą zbyt wiele myśliwców. Skywalker postanawia zaatakować działo jonowe. Eskadra odpala torpedy i niszczy działo. Mimo to Grievous każe oddać strzał, co powoduje krytyczne uszkodzenia statku. Malevolence jest niezdolny do walki.

Y-wingi udają się w stronę stacji. Tymczasem przybywa Obi-Wan Kenobi wraz z trzema niszczycielami. Gratuluje Anakinowi i rusza w pościg za Grievousem. Plo Koon winszuje Anakinowi dobrego posunięcia. Ahsoka oponuje, mówiąc, że ona zasugerowała zmianę planu. Mistrzowie przyznają jej po części rację i odchodzą. Nala Se dziękuje Jedi za obronę stacji. Anakin idzie przygotować się do kolejnej bitwy. Dołącza do niego Ahsoka.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Obsada

Oryginalny dubbing

Polski dubbing

Ciekawostki

  • Wygląd Y-wingów w wojnach klonów wywodzi się bezpośrednio z oryginalnych projektów tych myśliwców przy pracach nad Epizodem IV, kiedy to rysownik Joe Johnson założył, że myśliwce Y-wing wykorzystywane przez Sojusz Rebeliancki były „rozebrane” dla wygody prac nad nimi. Pomysł ten zaprezentowano wcześniej w Niesamowitych przekrojach, ale wygląd myśliwców w odcinku został nieco zmieniony, aby bardziej przypominał te z Nowej nadziei.
  • W odcinku pojawia się droid będący jedną z poprzednich wersji Gonka.
  • Ostatnia scena odcinka, gdy Anakin, Ahsoka i R2-D2 patrzą w kosmos, nawiązuje do jednej z ostatnich scen Imperium kontratakuje. Tam w podobnym ujęciu przestawieni byli: Luke Skywalker, Leia Organa, R2-D2 i C-3PO.
  • Potężne stwory żyjące w przestrzeni kosmicznej pojawiały się wcześniej w EU, po raz pierwszy w książce Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, gdzie czytać można o Oswaftach żyjących w ThonBoka.
  • Początkowo w scenariuszu główna myśl odcinka brzmiała Easy is the path to wisdom for those not blinded by ego.
  • Początkowo, po premierze platformy Disney+ w Polsce, odcinek nosił tam tytuł Cień of Malevolence.

Przypisy

  1. Easy is the path to wisdom for those not blinded by themselves.

Linki zewnętrzne

Recenzje

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Cień Malevolence.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars