Ukryty wróg (odcinek)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy odcinka serialu. Zobacz też: historię komiksową o tym samym tytule.
Ukryty wróg
Tytuł oryginalny: The Hidden Enemy
Serial: Wojny klonów
Sezon: 1
Odcinek: 16
Scenariusz: Drew Greenberg
Reżyseria: Steven Melching
Data premiery w USA: 6 lutego 2009
Data premiery w Polsce: 17 maja 2009
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 22 BBY[1]
Poprzedni: Najście
Następny: Wirus błękitnego cienia


Ukryty wróg (org. The Hidden Enemy) to szesnasty odcinek serialu Wojny klonów. Jest także chronologicznie drugim odcinkiem serialu. Został wyemitowany 6 lutego 2009 w amerykańskim Cartoon Network. W Polsce został poraz pierwszy pokazany 17 maja 2009 na TVP1 w ramach cyklu Młoda godzina o 9:50. Jest to pierwszy odcinek, którego akcja rozgrywa się jeszcze przed wydarzeniami przedstawionymi w w pilocie kinowym serialu.

Opis

Oryginalny

Anakin and Obi-Wan discover evidence of a traitor amongst their ranks while attempting to lead Republic forces to liberate the planet of Christophsis from a Separatist siege.

Tłumaczenie

Podczas próby sprowadzenia sił Republiki w celu uwolnienia planety Christophsis obleganej przez armię Separatystów, Anakin i Obi-Wan odkrywają, że w ich szeregach jest zdrajca.

Polski

Obi-Wan i Anakin odkrywają, że w ich szeregach znajduje się zdrajca.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
The Hidden Enemy
A planet under siege! Separatist forces
mercilessly batter the beautiful and
elegant world of Christophsis. Unable to
defend themselves any longer, the people
of Christophsis call upon the Jedi for
assistance. Hoping to save lives and
prevent further destruction, Obi-Wan
Kenobi and Anakin Skywalker plan a
daring ambush that can turn the tide in
the fight for this crucial star system.... 
Wersja polska
Wojny klonów
Ukryty wróg
Oblężenie kolejnej planety! Siły
Separatystów bezlitośnie uderzyły w piękny
i elegancki świat Christophsis. Waleczni,
lecz niezdolni do samodzielnej obrony
mieszkańcy postanowili poprosić o pomoc
Jedi. Z nadzieją, iż to zapobiegnie dalszym
zniszczeniom, Obi-Wan Kenobi i Anakin
Skywalker planują odważną zasadzkę,
która może znacząco zmienić bieg wydarzeń
w walce o ten ważny system...

Prawda oświeca umysł, ale nie zawsze przynosi szczęście twemu sercu.[2]

W 22 BBY wojska Konfederacji Niezależnych Systemów pod dowództwem generała Whorma Loathsoma dokonują inwazji na planetę Christophsis. Mieszkańcy planety podejmują próbę oporu, ale nie mogą wiele zdziałać w skutek miażdżącej przewagi armii Separatystów. Christophsianie w zaistniałej sytuacji postanawiają prosić o pomoc rycerzy Jedi. Wielki Kanclerz Palpatine oraz Najwyższa Rada Jedi dowiadując się o tym natychmiast postanowiają, że należy tam wysłać wojska Republiki. Na jej czele stają Obi-Wan Kenobi oraz Anakin Skywalker.

W skład armii Republiki wchodzi 212 Batalion Szturmowy komandora Cody'ego oraz oddział specjalny kapitana Rexa. Wojskami Separatystów dowodzi zasłużony i ceniony w sztabie Separatystów generał Whorm Loathsom. Gdy flota republikańska wlatuje do układu Christophsis, od razu zostaje zaatakowana przez setki statków i myśliwców Konfederacji. Natychmiast do walki z nimi wyruszają myśliwce V-19 pod dowództwem klona o imieniu Odd Ball.

Flotą klonów dowodzi pułkownik Wullf Yularen. Po dłuższej walce w powietrzu pada rozkaz do lądowania wojsk naziemnych. Gdy transportowce i kanonierki LAAT zbliżają się do powierzchni planety, wpadają w ogień dział naziemnych. Duża liczba statków republikańskich ulega zniszczeniu, ale niektórym udaje się wylądować. Klony natychmiast po osiągnięciu wyznaczonych stref tworzą pozycje strzeleckie, a generałowie Kenobi i Skywalker ruszają do ataku.

Po zakończonej potyczce klony zakładają bazę wojsk republiki, a Jedi wysyłają mały oddział sierżanta Slicka na rekonesans i znalezienie dogodnej pozycji do przygotowania zasadzki na zbliżające się oddziały Separatystów.

Zasadzka

Kenobi, komandor Cody i Slick ze swoimi ludźmi zajmują stanowiska w południowej wieży, a Skywalker i kapitan Rex z resztą klonów obstawiają bliźniaczą wieżę północną. Obi-Wan ze swoimi ludźmi przygotowuje samopowtarzalne działka laserowe i oczekuje przemarszu droidów bojowych B1 i czołgów AAT przez plac znajdujący się u podnóża budynków. Niespodziewanie oddziały Separatystów rozdzielają się na trzy kolumny i rozpoczynają podejście pod budynki zajmowane przez wojska Republiki. Jedi domyślają się, że coś poszło niezgodnie z planem i w tym samym momencie przez drzwi do wind na piętrze zajmowanym przez ludzi Kenobiego wbiegają droidy separatystów. Skywalker natychmiast wzywa znajdującą się w okolicy kanonierkę LAAT wspierającą operację, a sam z Rexem i resztą klonów zjeżdża na likach wystrzelonych z blasterów do sąsiedniej wieży. Połączone oddziały wycofują się na dach budynku skąd zostają ewakuowane. Tuż przed odlotem jeden z klonów wyrywa droidowi taktycznemu głowę, mając nadzieję że uda się w bazie uzyskać z niej jakieś dane.

Poszukiwania zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex po przybyciu do koszarów Republiki podłączają głowę droida taktycznego do komputera. Znalezione rozkazy potwierdzają tylko przypuszczenia Jedi o zdradzie, jednak główna jednostka spala się, nim wyjawia więcej informacji. Obi-Wan stwierdza, że należy udać się do kwatery dowodzenia Separatystów, by ujawnić kto naprawdę jest szpiegiem. Nim jednak wyrusza wraz z Anakinem, poleca Cody'emu i Rexowi utrzymanie ich misji w tajemnicy i zlokalizowanie w bazie zdrajcy.

Gdy rycerze Jedi opuszczają pomieszczenie, komandor zauważa, że ktoś podsłuchiwał całą rozmowę przez włączony komunikator. Rex zauważa kogoś w korytarzu, jednak tajemniczy klon zaczyna uciekać. Cody i Rex ścigają zbiega aż do kantyny, gdzie jednak ten wtopia się w tłum. Nie mogąc nic zdziałać oboje wracają do centrum komunikacyjnego i razem z R2-D2 zaczynają sprawdzać wysyłane komunikaty. Odkrywają że co pewien czas z bazy były wysyłane wiadomości. Znalezione ślady prowadzą do jednostki sierżanta Slicka. Komandor i kapitan idą przesłuchać podejrzanych o szpiegostwo żołnierzy.

Pułapka

Tymczasem pod osłoną nocy Obi-Wan i Anakin Skywalker udają się na śmigaczach BARC do kwatery dowodzenia Separatystów. Jedi wiedzą, że są obserwowani przez droidy bojowe i słusznie dochodzą do wniosku, że wciągani są w pułapkę. Wewnątrz bazy Konfederacji Jedi zostają przywitani przez Asajj Ventress, która inicjuje pojedynek na miecze świetlne. Pierwszy atakuje Skywalker, a następnie Kenobi. Wysłannica hrabiego Dooku równocześnie pojedynkuje się z Jedi, w międzyczasie używa Mocy do rzucania w nich kawałkami gruzu. Ventress jednak jest zmuszana do ciągłego cofania się. W pewnej chwili zaprzestaje walki i siada na podłodze. Gdy Kenobi i Skywalker ruszają do ataku Asajj włączyła swoje miecze skierowane w ziemię, powodując zawalenie się piętra pod nogami Jedi.

Rycerze nie odnoszą jednak żadnych obrażeń i podążają za Ventress, która niespodziewanie skacze z budynku. Gdy Jedi zbliżają się do krawędzi, widzą główne siły inwazyjne Separatystów, lądujące właśnie w mieście. W tym momencie pojawia się Asajj na głowie droida Octuptarra. Wobec zaistniałej sytuacji, Jedi wskakują na maszynę i odcinają jej kończyny. Spadając, Kenobi i Skywalker przechwytują lecące STAPy i udają się do bazy Republiki. Wysłanniczka Dooku laduje bezpiecznie na ziemi i wydaje generałowi Loathsomowi rozkaz do wymarszu do miasta, a sama wsiada na pokład statku mając w zamiarze spełnienie planu swego mistrza - zwrócenia przeciwko Zakonowi Jedi Jabbę Hutta.

Pojmanie zdrajcy

Komandor Cody i kapitan Rex udają się do koszar Slicka chcąc przesłuchać jego ludzi. Sierżant Slick nalega, aby dowódcy pozwolili porozmawiać mu na osobności ze swoją jednostką, jednak przełożeni odmawiają. Każdy żołnierz musi po kolei zeznać co robił po powrocie z akcji do bazy. Jester nerwowo stwierdza, że czyścił swoją broń, Punch i Sketch zeznają, że poszli po jedzenie do kantyny, a Gus przyznaje się swoim towarzyszom, że został ranny i przebywał w ambulatorium. Chopper miał również znajdować się w kantynie, jednak jego zaznania podważa Jester. Będąc pod silną presją klon wyznaje, iż ukrył się w jednym z korytarzy i składał naszyjnik z palców droidów (było to surowo zabronione). Wszyscy uznają, że to właśnie Chopper był zdrajcą, Slick nawet stwierdza, że Jedi po powrocie zajmą się tym dochodzeniem. Chopper jednak nie wytrzymuje i zaczyna wyrzucać dowódcy swojej jednostki, gdzie się podziewał po powrocie i zeznaje nawet, że widział Slicka jak zmierza do centrum komunikacyjnego. Wiarygodność Slicka podważa na końcu Cody, stwierdzając fakt, sierżant nie może wiedzieć o misji Jedi, chyba że podsłuchał wtedy całą rozmowę na korytarzu. W tym momencie Slick atakuje komandora i Choppera, a następnie ucieka z pomieszczenia.

Cody i Rex wyruszają za szpiegiem, wciąż nie mogąc uwierzyć, iż to on współpracował z Separatystami. Obaj śledzą sygnał Slicka aż do platformy lądowiskowej, jednak zamiast niego znajdują detonator termiczny. W tym momencie seria eksplozji niszczy część lądowiska, maszyny AT-TE i magazyn amunicji. Teren zabezpieczają ludzie Slicka, a Cody i Rex podążają za kolaborantem Konfederacji do centrum dowodzenia. Cody specjalnie zostawia swój blaster na stole, podczas gdy Rex udeje, że wychodzi sprawdzić resztę wyjść. Niespodziewanie z szybu wentylacyjnego wychodzi Slick i zabiera leżącą bron ze stołu. Nie wie on jednak, iż jest to tylko podstęp i blaster pozbawiony jest zasilania. Między klonami wywiązuje się walka wręcz, podczas której Slick wyznaje, że Ventress zaoferowała mu nie tylko pieniądze, lecz także wolność. W tej chwili Cody powala szpiega potężnym ciosem. Gdy Jedi powracają do bazy i dowiadują się o zaistniałej sytuacji, są niezwykle rozczarowani postawą sierżanta, który zostaje umieszczony w celi. Pomimo zniszczenie większości ciężkiego sprzętu Anakin swierdza, że bitwa się jeszcze nie skończyła.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Obsada

Oryginalny dubbing

Polski dubbing

Ciekawostki

  • Gdy pojawia się sentencja, lektor odczytuje słowa Prawda daje zrozumienie, lecz nie zawsze szczęście.
  • Odcinek ten dzieje się przed kinowym filmem Wojny klonów.
  • W oryginalnym scenariuszu sekwencja otwierająca przewidywała też pokazanie klonów ustawiających własne droidy bojowe o pieszczotliwej nazwie Bestia. Ich wygląd miał nieco przypominać kopułkowate droidy z Nowej nadziei. Ostatecznie zdecydowano jednak, żeby nie burzyć wyraźnego podziału tej wojny jako konfliktu klony kontra droidy, więc tę scenę całkowicie wycięto.
  • Z powodu zmian montażowych, słychać jak Obi-Wan nazywa Cody'ego zarówno "komandorem" jak i "kapitanem". To dlatego, że drugie zdanie miało pierwotnie być skierowane do Rexa.
  • Początkowo sierżant Slick miał mieć rude włosy, ale po pierwszych testach postanowiono jednak skorzystać ze standardowego koloru włosów, ponieważ dzięki temu mniej się on rzuca w oczy i nie jest go tak łatwo o coś podejrzewać.
  • Pilot Hawk początkowo miał się znaleźć w filmie Wojny Klonów, przywołany przez Anakina podczas ucieczki z klasztoru B'omarr na Teth, ale tę scenę wycięto z filmu. Dzięki temu w pewnym sensie uratowano Hawkowi życie, ponieważ w filmie kanonierka ratownicza miała być zniszczona przez droida-sępa.
  • Sketch ma na brwi wytatuowaną literę S w Aurebeshu.

Linki zewnętrzne

Recenzje

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Ukryty wróg.

Przypisy

  1. Chronicling The Clone Wars
  2. Truth enlightens the mind, but won't always bring happiness to your heart.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars