Lekku

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dwie pary lekku senatora Orn Free Taa.

Lekku (inaczej zwane głowoogonami) to narządy, które występowały u Twi'leków i Togrutan.

Lekku u Twi'leków

Głowoogony występujące u Twi'leków były silnie unerwione, więc ich uszkodzenie mogło spowodować urazy mózgu. Na ogół Twi'lekowie mieli jedną parę lekku. Przypadki, w których przedstawiciele tej rasy mieli więcej głowoogonów uznawano za symbol pomyślności. Twi'lekowie mieli na nie fachowe określenia, lewe nazywali tchun, a prawe tchin. Wykorzystując subtelne ruchy głowoogonów stworzyli język niezrozumiały dla innych ras.

Lekku u Togrutan

Krótkie lekku u Ahsoki Tano

Togrutanie również posiadali głowoogony, co skłaniało niektórych do twierdzenia, że byli oni spokrewnieni z Twi'lekami.[1] Większość osobników posiadała dwa lekku z przodu i jedno wyrastające z tyłu czaszki, choć niektórzy, jak Raana Tey, mieli ich cztery. Głowoogony Togrutan były dłuższe, niż te należące do Twi'leków, ale u młodszych przedstawicieli były one krótkie. Ponadto, znajdujące się na nich pionowe paski mogły stawać się bardziej wyraziste, gdy osobnik znajdował się pod wpływem emocji.[2] Rasa ta również opracowała język, który opierał się po części o ruchy lekku.

Ciekawostki

  • Nautolanie również posiadali wyrastające z głowy głowoogony, lecz nie wiadomo, czy wobec nich również stosowano nazwę lekku.

Przypisy

Źródła