Orn Free Taa/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Orn Free Taa
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Wzrost: 193 cm
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Senator
Orn Free Taa był pochodzącym z Ryloth rutiańskim Twi'lekiem i senatorem w schyłkowym okresie Republiki Galaktycznej.

Przez długi czas był jednym z najgorętszych zwolenników Palpatine'a.

Biografia

Przed wojnami klonów

Orn Free Taa urodził się w nieznanym okresie, kilkadziesiąt lat przed rozpoczęciem wojen klonów na Ryloth. Na rodzimej planecie pełnił funkcję poborcy podatkowego, aż został wybrany na senatora. Swoją karierę w senacie rozpoczął za rządów Wielkiego Kanclerza Finisa Valorum. Szybko dał się poznać jako urzędnik skorumpowany, pławiący się w luksusach. Otaczał się liczną świtą, w tym pięknymi Twi'lekankami. Utrzymywał bliskie kontakty z przyszłymi liderami Separatystów. Po wejściu Palpatine'a do wielkiej polityki, Orn popierał wszelkie dążenia i ambicje przyszłego imperatora. Tuż przed rozpoczęciem wojen klonów, Twi'lek był jednym z liderów grup dążących do wprowadzenia ustawy o utworzeniu sił zbrojnych Republiki. Nie doszła ona jednak do skutku, z powodu wybuchu wojny.

Wojny klonów

Mimo wcześniejszych powiązań z przyszłymi liderami Separatystów, Orn Free Taa pozostał wierny Republice i nie zgodził się przystąpić do Konfederacji hrabiego Dooku.

Zajęcie Ryloth

Tymczasem w nieznanym okresie po bitwie o Geonosis, Separatyści zajęli ojczyznę Twi'leków, planetę Ryloth. Jednak oddziałom Republiki, pod wodzą Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego, udało się pokonać Konfederację zarówno w przestrzeni, jak i na powierzchni planety. Jednak w rękach Wata Tambora pozostała stolica planety, Lessu. Mistrz Jedi Mace Windu uznał, że do jej zdobycia potrzebne będzie wsparcie twi'lekańskich buntowników, pod wodzą politycznego przeciwnika Orn Free Taa, Chama Syndulli. Mimo wielu rozdźwięków, udało im się dojść do porozumienia, dzięki czemu oddziały klonów i buntowników wspólnie zajęły miasto, zaś Tambor został aresztowany.

Uwolnienie Hutta

Jakiś czas później, gdy Orn Free Taa przebywał na Coruscant, na planetę przybył Cad Bane. Łowca nagród miał za zadanie uwolnić Hutta Ziro. W tym celu uwięził kilkunastu senatorów i zagroził, że ich zabije. Taa miał za zadanie poinformować kanclerza o żądaniach Bane'a. Wykonał zadanie, a następnie poleciał z Cadem uwolnić Hutta. Gdy Twi'lek został wypuszczony, powiadomił oddziały klonów, by zapewniły kanclerzowi ochronę.

Bitwa o Coruscant

Po bitwie o Coruscant, Orn Free Taa był jednym z senatorów witających Anakina i Obi-Wana wracających z uprowadzonym wcześniej kanclerzem na pokładzie okrętu flagowego generała Grievousa, Invisible Hand.

Ciekawostki

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Orna Free Taa.