Lessu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Lessu.

Lessu była stolicą planety Ryloth. Otoczała ją przepaść. Do miasta można się było dostać po plazmowym moście. W trakcie bitwy o Ryloth w stolicy planety utworzono ostatni punkt obrony Separatystów.

Charakterystyka

"Jedyną drogą do miasta jest ten plazmowy most."
— Mistrz Windu podczas narady wojskowej.[1]

Lessu była miastem wyjątkowym z powodu swojej lokalizacji. Miasto otoczone było ze wszystkich stron przepaścią. Wjazd do stolicy prowadził przez bramę w wieży kontrolnej mostu plazmowego, który stanowił jedyną drogę do miasta.

Historia

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Ryloth.
"Stolica Lessu jest kluczowa. (…) Tambor mądrze wybrał siedzibę."
— Mistrz Windu podczas narady wojskowej.[1]
Wyzwolenie Lessu.

W trakcie bitwy o Ryloth podczas wojen klonów stacjonował tam przywódca Separatystów, Wat Tambor. Kiedy szala zwycięstwa w bitwie zaczęła przchylać się na stronę Republiki, Lessu stała się ostatnim punktem obrony i ewakuacji Konfederacji. Aby utrudnić żołnierzom wroga zajęcie miasta, Separatyści ulokowali zniewolonych Twi'leków przed bramą stolicy. Na rozkaz Tambora do miasta transportowano wszystkie łupy, zagrabione mieszkańcom planety. W transportowcach MTT, które przewoziły ostatnia partię skarbów, ukrył się mistrz Jedi Mace Windu wraz z Razorem i Stakiem. Kiedy pojazdy znalazły się na plazmowym moście i droidy ochrony przystąpiły do prześwietlania (w celu wykrycia obecności ewentualnych partyzantów), Republikanie rozpoczęli atak. Po dostaniu się pod bramę, prowadzącą do miasta, Windu podjął walkę z droidami, a klony wyruszyli do centrum kontroli mostu, aby go włączyć – kiedy wykryto ich obecność, most został wyłączony. Stak i Razor wykonali swoje zadanie i po chwili oddziały klonów, sprzymierzone z bojownikami Chama Syndulli, wkroczyły do Lessu. Po krótkich walkach stolica Ryloth została zdobyta. Wat Tambor trafił do niewoli. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki i wyzwoleniem Twi’leków.

Era Imperium

Niedługo po powstaniu Imperium Galaktycznego, w Lessu została zorganizowana przemowa senatora Orn Free Taa oraz Chama Syndulli, którzy chcieli przekonać ludność, że pod panowaniem Imperium Ryloth rozwinie się gospodarczo.

Przypisy

  1. 1,0 1,1   Wolne Ryloth

Źródła