Żołnierz-klon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Parszywa Zgraja.

Żołnierz-klon
Twórca/Twórcy Sifo-Dyas
Przywódca/Przywódcy Sheev Palpatine[1]
Kwatera główna Kamino[1]
Lokacja/Lokacje
Data założenia 32 BBY
Data rozwiązania 19 BBY[2]
PrzynależnośćŻołnierz-klon to określenie klonów, które były podstawowymi jednostkami piechoty, walczącymi w szeregach Wielkiej Armii Republiki. Klony zostały wyhodowane na planecie Kamino, na polecenie mistrza Sifo-Dyasa. Ich wzorcem genetycznym był łowca nagród Jango Fett, co spowodowało, że posiadały jego rysy twarzy oraz podobną budowę ciała. Przez pierwsze lata klony były poddawane rygorystycznemu programowi szkolenia wojskowego, wspieranego przez modyfikacje genetyczne oraz chipy hamujące. Dzięki tym zabiegom, cechowała je absolutna lojalność wobec generałów Jedi i kanclerza Palpatine'a. Ich czynna służba rozpoczęła się w bitwie o Geonosis w roku 22 BBY i trwała do 19 BBY. Konflikt pomiędzy Republiką a Separatystami, w którym uczestniczyły, nazwano wojnami klonów.

W momencie zakończenia wojny i powstaniu Imperium Galaktycznego, klony zaczęto zastępować poborowymi żołnierzami zwanymi szturmowcami.

Historia

Powstanie

Na kilka lat przed wybuchem wojny, mistrz Sifo-Dyas, przewidział jej nadejście oraz ciężkich czasów dla Republiki i Zakonu Jedi. Wiedza ta spowodowała, że postanowił przygotować Zakon na nadejście wojny i w tajemnicy zlecił premierowi Kamino, utworzenie armii żołnierzy-klonów. O całym tym przedsięwzięciu poinformował tylko Dooku, z którym miał przyjacielskie stosunki. Przekazując te informacje Sifo-Dyas nie wiedział, że hrabia dołączył do Dartha Sidiousa i stał się jego uczniem. Dooku wraz ze swoim mistrzem postanowili, iż przejmą tworzoną armię i wykorzystają ją przeciwko Jedi. Hrabia zlecił zabicie swojego przyjaciela oraz dostarczył klonerom wzorzec dla żołnierzy, w postaci łowcy nagród Jango Fetta, cały czas utrzymując ich w przekonaniu, że działa z polecenia Sifo-Dyasa oraz Zakonu. Udał się również do Świątyni Jedi na Coruscant, gdzie wykasował informacje dotyczące istnienia planety Kamino z Archiwów Jedi, aby Zakon oraz Republika nie dowiedzieli się o tworzonej dla nich armii.

Imperium Galaktyczne

Po zakończeniu wojen klonów, klony kontynuowały służbę w armii ale tym razem dla nowo powstałego Imperium Galaktycznego, lecz z czasem zostały zastąpione przez nowe jednostki - szturmowców, czyli poborowych żołnierzy, którzy byli tańsi w utrzymaniu.

Specjalizacje

W trakcie wojen klonów, żołnierze-klony musieli toczyć walki na wielu zróżnicowanych środowiskach. W związku z tym, przechodzili specjalne szkolenia dla wykonywania różnych specjalizacji. W szeregach armii Republiki, istniały następujące formacje piechoty:

  • Zwykły żołnierz-klon - podstawowe jednostki oddziałów klonów.
  • Klon-mechanik[4] - klon zajmujący się naprawą statków i różnych maszyn
Żołnierz ARF.

Formacje

W Wielkiej Armii Republiki służyły poszczególne formacje:

Uzbrojenie

Było wybierane według specjalizacji oraz upodobania danego żołnierza.

  • Karabin blasterowy DC-15A - ciężki karabin używany przez wielu żołnierzy-klonów jako ich główna broń
  • Karabin blasterowy DC-15S - karabin który stanowił wyposażenie zwykłych żołnierzy-klonów
  • Pistolet blasterowy DC-17 - pistolet używany przez oficerów oraz komandorów Wielkiej Armii Republiki
  • DC-17m - pistolet który stanowił podstawowe wyposażenie klonów-komandosów. Miał tryb snajperski, zwykły (blasterowy) i tryb granatnika
  • DC-15s - pistolet stanowiący wyposażenie zapasowe dla klonów-komandosów
  • Obrotowe działo blasterowe Z-6 - broń ciężka która miała za zadanie radzić sobie z większymi grupami przeciwników
  • Miotacz ognia X-42 - podstawowa broń używana przez klonów ogniowych
  • Granat - broń używana na zwykle kilku przeciwników która była wyposażeniem większości żołnierzy-klonów

Przypisy

Źródła