Księżna Mandalory

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Księżna Mandalory
Tytuł oryginalny: Duchess of Mandalore
Serial: Wojny klonów (The Clone Wars)
Sezon: 2
Odcinek: 14
Scenariusz: Drew Z. Greenberg
Reżyseria: Brian Kalin O'Connell
Data premiery w USA: 12 lutego 2010
Data premiery w Polsce: 8 lipca 2010
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Podróż na pokuszenie
Następny: Morderstwa w senacie


Księżna Mandalory (Duchess of Mandalore) to trzydziesty szósty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem czternasty odcinek drugiego sezonu. Jest także chronologicznie czterdziestym drugim odcinkiem serialu. Został wyemitowany 12 lutego 2010 roku w amerykańskim Cartoon Network. W Polsce emisja nastąpiła 8 lipca 2010, o godzinie 19:00 na kanale Cartoon Network.

Opis

Oryginalny

"On Coruscant, Duchess Satine is framed for the creation of a Mandalorian terrorist group. On the run from Republic authorities, Satine and Obi-Wan set off to discover the group's true origins."

Polski

"Na Coruscant księżna Satine Kryze została oskarżona o stworzenie mandaloriańskiej szajki terrorystycznej. Tymczasem wychodząc poza prawa Republiki Satine i Obi-Wan prowadzą śledztwo mające na celu odkrycie prawdy."

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Duchess of Mandalore
A diplomatic mission! As 
dissent threatens to tear apart the 
peaceful Mandalore system, Duchess 
Satine struggles to protect her people 
against the escalating violence.
	 	
Betrayed by two of her trusted allies, 
Satine now travels to Coruscant. There, 
she hopes to convince the Senate that 
a destructive splinter group, Death 
Watch, does not represent the entire 
Mandalorian government…
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Księżna Mandalory
Dyplomatyczna misja!
Gdy niezgoda grozi rozdarciem na pół 
układu Mandalore, księżna Satine
walczy o to, by ochronić swój lud
przed eskalującą się przemocą.
Zdradzona przez dwóch najbardziej
zaufanych sojuszników... 
Satine teraz leci na Coruscant.
Tam ma nadzieję przekonać Senat,
że niszczycielska grupa, zwana 
Strażą Śmierci, nie reprezentuje
całego mandaloriańskiego rządu…

"Na wojnie, prawda jest pierwszą ofiarą."[1]

Hrabia Dooku i Pre Vizsla rozmawiają na temat przejęcia władzy na Mandalorze przez Straż Śmierci. Przywódca Separatystów zapewnia terrorystę, że ich spisek da im upragnioną wojnę. W tym samym czasie, z pobliskiego wzgórza, jeden z Mandalorian obserwuje zebranie armii Straży Śmierci. Po uzyskaniu niezbędnych danych wywiadowczych wraca do pałacu w Sundari, gdzie spotyka premiera Almeca. Polityk stwierdza, że przyszłość ich ludu leży w rękach księżnej Satine, która stara się o zachowanie neutralności w centrum galaktyki, Coruscant.

Satine po opuszczeniu Senatu rozmawia z Obi-Wanem.

W Senacie Galaktycznym odbywa się nadzwyczajne posiedzenie senatorów. Kanclerz Sheev Palpatine mówi, że interwencja Republiki jest konieczna dla uchronienia ludu Mandalory. Księżna Satine przerywa mu mówiąc, że sytuacja jest opanowana, a jej lud chce zachować suwerenność. Na te słowa Kanclerz nakazuje Masowi Ameddzie by pokazał księżnej nagranie otrzymane dzisiejszego poranka.

Na nagraniu minister Jerec mówi, że rząd Mandalory nie radzi sobie z zagrożeniem ze strony Straży Śmierci. Dodaje też, że pomoc wojsk Republiki jest niezbędna do opanowania kryzysu mandaloriańskiego. Księżna pospiesznie zaprzecza mówiąc, że minister Jerec to stary przyjaciel i lojalny współpracownik. Żąda natychmiastowego spotkania z podwładnym. Kanclerz informuje ją, że ten zginął w bombardowaniu, które Straż Śmierci przeprowadziła na Kalevalii. Mówi do senatorów, aby nie byli obojętni na cierpienia Mandalory i zdecydowali o wysłaniu wojsk.

Satine opuszcza gmach Senatu. Obi-Wan Kenobi dogania ją i mówi jej, że martwi się by nie zrobią nic głupiego w swoim stanie. Kryze jest zdenerwowana, pyta o jaki stan chodzi mistrzowi Jedi. Ten odpowiada, że jest rozhisteryzowana. Słysząc te słowa księżna odjeżdża.

W czasie lotu mandaloriański zabójca detonuje ładunki wybuchowe umieszczone w silnikach śmigacza Satine. Pilot Aramis rozkazuje opuszczenie pojazdu, gdyż niewątpliwie się rozbiją. Satine i jej strażnicy wyskakują na pobliską platformę. Po wylądowaniu Kryze zauważa, że jej śmigacz wbija się w ścianę jednego z budynków.

Księżna udaje się do Kanclerza by przedstawić mu niedawne wydarzenia. Przywódca Republiki mówi, że nie postawi nikomu żadnych zarzutów, gdyż nie ma dowodów, że jej wypadek był zamachem. Mas Amedda dodaje, że to wydarzenie powinno zaważyć na interwencji Republiki. Palpatine mówi Satine, że los jej planety leży w rękach senatorów.

Księżna Kryze kryje się przed ścigającymi ją służbami.

Po opuszczeniu Kanclerza, Kryze spotyka Obi-Wana. Jedi mówi jej, że zmartwiła go brakiem wiadomości. Satine informuje go, że zamierza spotkać się ze swoim kontaktem w Ministerstwie Wywiadu. Kenobi mówi jej by ufała bliskim przyjaciołom. Ich rozmowę przerywa Padmé Amidala, która mówi im, że Senat uchwalił wysłanie wojsk na Mandalorę. Satine jest zaskoczona, gdyż głosowanie miało się odbyć dopiero jutro, Amidala odpowiada jej, że zamach na jej życie przyspieszył głosowanie. Kryze postanawia działać na własną rękę.

Na niższych poziomach planety-miasta, księżna spotyka się z Davu Goleciem. Mężczyzna daje jej prawdziwe nagranie, na którym minister Jerec przemawia do ludu. Radzi Satine by czym prędzej pokazała je senatorom. Nagle Davu pada na ziemię, zabity od strzału mandaloriańskiego zabójcy. Kryze wyjmuje swój podręczny blaster przez co sonda policyjna bierze ją za sprawczynię morderstwa.

Księżna rozpoczyna ucieczkę przed droidami policjantami, patrolami klonów i zabójcą. Gdy jest względnie bezpieczna kontaktuje się z Obi-Wanem by ten spotkał się z nią.

Obi-Wan i Satine w biurze Kanclerza.

Gdy dochodzi do spotkania Satine prosi Kenobiego by przekazał nagranie senatorom. Ona zaś zamierza się oddać w ręce policji w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego podróży. Przyjaciele rozpoczynają podróż w czasie, której zostają zaatakowani przez mandaloriańskiego zabójcę. Kenobi pokonuje agresora lecz ten ucieka.

Gdy docierają do Senatu, Satine oddaje się w ręce członków Gwardii Senackiej, a Obi-Wan niepostrzeżenie wkrada się do gmachu i przekazuje dysk senator Amidali.

Na spotkaniu senatu senator z Naboo przedstawia prawdziwe nagranie przez co wojska wysłane na Mandalorę otrzymują rozkaz powrotu. Jakiś czas później Satine zostaje uwolniona i przychodzi do biura Kanclerza. Przywódca Republiki przeprasza ją za zaistniałą sytuację. Amidala prosi Ameddę i Palpatine'a by udali się wraz z nią. Kenobi i Kryze zostają w gabinecie i rozpoczynają rozmowę o trudnych czasach wojny.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Błędy polskiego dubbingu

  • Mimo iż postanowiono nie przetłumaczyć tytułu Duchess (księżna), jeden ze strażników zwraca się raz do Satine jako księżna. Ten błąd występuje również w innych odcinkach.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Księżna Mandalory.

Przypisy

  1. In war, truth is the first casualty.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Syn Dathomiry: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars