Żołnierze ARC

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy odcinka serialu. Zobacz też: oddziały komandosów ARC.
Żołnierze ARC
Tytuł oryginalny: ARC Troopers
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 2
Scenariusz: Cameron Litvack
Reżyseria: Kyle Dunlevy
Data premiery w USA: 17 września 2010
Data premiery w Polsce: 7 kwietnia 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Klony kadeci
Następny: Linie wsparcia


Żołnierze ARC (ARC Troopers) to czterdziesty szósty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem drugi odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie czterdziestym dziewiątym odcinkiem serialu. Został on wyemitowany 17 września 2010 w USA, w Cartoon Network. W Polsce premiera nastąpiła 7 kwietnia 2011. Fabularnie odcinek stanowi swoisty sequel piątego odcinka pierwszego sezonu, pod tytułem Rekruci, a także premierowego odcinka trzeciego sezonu, Klony kadeci.

Opis

Oryginalny

"The Republic learns of an impending Separatist attack on Kamino, and Anakin and Obi-Wan hurry to the planet. After the Republic repulses the Separatists' diversionary assault, the real attack begins. Asajj Ventress, General Grievous and an army of droids rise out of the oceans, bent on destroying Kamino's clone production facilities. Rex, Cody, Fives and Echo lead the clones in a desperate defense of their home planet."

Polski

"Republika dowiaduje się o nadchodzącym ataku Separatystów na Kamino, a Anakin i Obi-Wan spieszą w kierunku planety. Gdy Republika odpiera atak dywersyjny, rozpoczyna się prawdziwa bitwa. Asajj Ventress, generał Grievous wraz z armią droidów wyłaniają się spod powierzchni oceanu, z zamiarem zniszczenia kompleksów produkcji klonów. Rex, Cody, Fives i Echo prowadzą klony podczas desperackiej obrony ich rodzinnej planety."

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
ARC Troopers
Separatist attack! After the destruction
of the Republic outpost on the Rishi Moon,
General Grievous and Asajj Ventress plan
an attack on the planet Kamino, home of
the cloning factories.

Meanwhile, aboard a Jedi cruiser, Jedi
Knights Anakin Skywalker and Obi-Wan
Kenobi examine an intercepted message
from General Grievous....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Żołnierze ARC
Atak Separatystów! Po 
zniszczeniu republikańskiej placówki 
na księżycu Rishi, generał Grievous 
i Asaji Ventress planują zaatakować 
Kamino, dom dla fabryk klonów.
W między czasie, na pokładzie 
krążownika Jedi, rycerze Jedi, Anakin 
Skywalker i Obi-Wan Kenobi badają 
przechwyconą wiadomość od generała Grievousa...

"Fighting a war tests a soldier's skills, defending his home tests a soldier's heart."[1]

Na pokładzie gwiezdnego niszczyciela typu Venator, Jedi Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi rozszyfrowują wiadomość, która została przechwycona z rozmowy generała Grievousa i Asajj Ventress. Gdy odkodowywanie się udaje, republikanie dowiadują się, że ich wrogowie zamierzają zaatakować ojczystą planetę klonów, Kamino. Nie chcąc dopuścić do inwazji, Anakin rozkazuje kapitanowi Rexowi, by przygotował swoją jednostkę na powrót do domu.

Ventress ustala ostatnie szczegóły ataku z Grievousem.

Tymczasem generał Grievous rozmawia z Asajj Ventress o przygotowaniach do inwazji. Mroczna Jedi informuje cyborga, że uzyskała wszystkie niezbędne dane, by zakończyć ich misję powodzeniem. Po zakończeniu rozmowy, Asajj pyta jednego z droidów czy jednostki wodne są przygotowane do dalszej części planu. Gdy robot potwierdza, kobieta rozpoczyna obserwację głębi oceanu, oczekując ataku na miasto Tipoca.

Do stolicy Kamino przylatują Kenobi i Skywalker, w towarzystwie członków 501 Legionu. Na powitanie im wychodzą Lama Su i Shaak Ti. Włodarze miasta powątpiewają, że Separatyści zdołają przełamać blokadę chroniącą planetę, lecz wierzą osądowi Obi-Wana. Tymczasem w centrum kompleksu szkoleniowego, Echo i Fives wspominają czasy, kiedy sami byli kadetami. Idąc korytarzem, członkowie 501 Legionu spotykają 99. Towarzysz z dawnych lat poznaje ich bez żadnych problemów, po czym od razu pyta czy jest z nimi Hevy. Słysząc imię zmarłego brata, żołnierze wyjaśniają Shorty'emu co przydarzyło się im na księżycu Rishi. Ich rozmówca przyjmuje tą wiadomość ze smutkiem, a dodatkowo pokazuje medal, który Hevy dał mu w dniu swojego odlotu. 99 nie czekając na reakcje braci, pyta dlaczego wrócili na Kamino. Żołnierze mówią mu o podejrzeniach dowództwa, na co Shorty od razu oferuje swoją pomoc.

W tym samym czasie z hiperprzestrzeni wyłaniają się statki Separatystów. Po zakończeniu wszystkich procedur, generał Grievous rozkazuje rozpoczęcie do ataku. Jego przybycie zostaje zauważone przez Republikanów, przez co niemal natychmiast rodzi się bitwa.

Anakin podczas walk w przestrzeni.

Podczas gdy statki walczą w przestrzeni, Obi-Wan Kenobi i Shaak Ti analizują dotychczasowe postępy. Mistrz Jedi jest zaniepokojony, gdyż według niego przewaga nad wrogiem przyszła im zbyt łatwo. Rozmyślając przez dłuższą chwilę, postanawia zbadać szczątki niszczonych wrogich statków, które spadają z orbity w wody Kamino. Strażnik pokoju informuje o tym pomyśle swojego byłego ucznia, lecz ten nie odnosi się entuzjastycznie co do badania złomu.

Mimo opinii Skywalkera, Obi-Wan na pokładzie małej łodzi podwodnej zanurza się w odmęty oceanu. Po krótkiej podróży z ulgą zauważa, że ze strony złomu nie ma zagrożenia. Gdy jednak zbliża się bardziej, dostrzega, że to co wydawało się śmieciami jest częścią statków abordażowych wroga składanych przez wodne droidy. Kenobi nie może poinformować towarzyszy o swoim odkryciu, gdyż jego komunikator stracił zasięg. Nieoczekiwanie Jedi zostaje zauważony przez jednego z robotów przez co musi rozpocząć ucieczkę. Automat jest na tyle szybki, że uszkadza pojazd strażnika pokoju, przez co ten musi go opuścić. Obi-Wan rozpoczyna wypływanie na powierzchnię o własnych siłach, lecz już po chwili zaczyna brakować mu powietrza. Jego kłopoty zostają nieoczekiwanie rozwiązane, przez pojawienie się aiwh. Za pomocą jednego z tych zwierząt, Kenobi wydostaje się na powierzchnię, po czym informuje o sytuacji Anakina i wraca do Tipoca.

Zdemaskowani, Separatyści przypuszczają atak. Tridenty atakują wszystkie ważniejsze budynki miasta, po czym ze swoich wnętrz wypuszczają wodne droidy. Inwazja nie pozostaje bez odpowiedzi, gdyż natychmiast do walki ruszają rzesze klonów. W ogólnym zamieszaniu, nikt nie zauważa Asajj Ventress i Grievousa, którzy różnymi drogami wchodzą do metropolii. W innej części Tipoca, Kenobi i Skywalker wspólnie odpierają szeregi wroga. W pewnej chwili Obi-Wan zauważa, że droidów jest zbyt mało, by mogły one opanować całe miasto. Wyczuwając kolejną pułapkę, rozkazuje byłemu uczniowi by udał się do komnaty z DNA Jango Fetta i pilnował jej.

Echo i Fives ostrzeliwują Separatystów ze stanowiska snajperskiego. Z zadowoleniem zauważają, że mogą bez większych trudności pokonać nieprzyjaciela. W pewnej chwili u ich boku pojawia się 99 z zapasem amunicji. Na ich nieszczęście tuż za garbatym klonem pojawiają się także droidy, lecz członkowie 501 Legionu szybko je eliminują. Rozpoczyna się rozmowa, która już po chwili zostaje przerwana przez dźwięki zbliżających się osób. Okazuje się, że to grupa kadetów, która została oddzielona od swoich towarzyszy i nie może znaleźć drogi do koszarów. Chcąc pomóc młodszym kolegom, Echo, Fives i 99 postanawiają ich tam zaprowadzić.

Spotkanie Ventress i Grievousa.

W innej części metropolii, Grievous prowadzi droidy do ataku. W pewnej chwili na ich drodze staje mały oddział klonów, który jednak szybko zostaje wyeliminowany. Nieoczekiwanie zza ściany wyłania się komandor Colt, który daje krótki pokaz swoich umiejętności. Jego akcja zostaje nagle przerwana przez Asajj Ventress, która zaczyna go dusić za pomocą Mocy. Mroczna Jedi zabija swojego przeciwnika, po czym rozpoczyna rozmowę z Grievousem. Cyborg jest pod wrażeniem jej umiejętności. Dodaje też, że kobieta niemal mu dorównuje. Słysząc to, Ventress z pogardą mówi, że on potrafi tylko walczyć mieczem podczas gdy ona posiada Moc. W odpowiedzi na te słowa, Grievous przypomina, że zabójczyni powinna zdobyć DNA klonów.

Echo, Fives i ich towarzysze docierają do baraków. Na miejscu jeden z kadetów zadaje pytanie co mogą zrobić w obecnej sytuacji. Jego myśl podejmuje 99, a zaraz za nim Cody i Rex, którzy pojawili się w międzyczasie. Żołnierze zgodnie wnioskują, że gdy Tipoca upadnie to ich wszystkich czeka śmierć. W związku z tym postanawiają zdobyć broń dla kadetów i kontynuować obronę. Zadowolony z tej decyzji, Shorty obiecuje pokazanie drogi do zbrojowni. W tym samym czasie droidy zbliżają się do centrum dowodzenia. Gdy roboty docierają do drzwi pomieszczenia zostają zaatakowane przez mistrzynię Shaak Ti, która niemal natychmiast się ich pozbywa.

Tymczasem Asajj Ventress dociera do pomieszczenia z DNA klonów. Wysłanniczka Dooku kradnie jedną z próbek, lecz wyjście blokuje jej Anakin Skywalker. Rozpoczyna się walka, która od samego początku znajduje się na wysokim poziomie. W innej części miasta, Grievous kontynuuje swój pochód. W pewnej chwili natrafia na zabarykadowane klony przez co wysyła na nich swoje droidy. Podczas gdy roboty zajęte są walką, pojawia się mistrz Kenobi i atakuje cyborga. Początkowo Grievous zdobywa przewagę, lecz już po chwili Obi-Wan zmusza go do defensywy. W końcu przywódca droidów rozpoczyna ucieczkę, a strażnik pokoju rusza jego śladem.

Echo i Fives zostają mianowani żołnierzami ARC.

Pułapka, w którą klony zwabiły droidy Grievousa przynosi im początkową przewagę. Ten stan rzeczy nie trwa jednak długo, gdyż zjawiają się posiłki wroga, którym nawet pomoc kadetów nie jest w stanie sprostać. Z rozwiązaniem przychodzi 99, który podaje Cody'emu granaty. Komandor wykorzystuje podarek czyniąc duże szkody we wrogich szeregach. Gdy jednak amunicja się kończy, Separatyści znów zyskują przewagę. Nie chcąc do tego dopuścić, Shorty wyrusza po dodatkowe granaty. Garbaty klon nie odchodzi daleko, gdy zostaje dwukrotnie postrzelony w plecy. Błyskawice blasterowe były na tyle precyzyjne, że 99 niemal natychmiast umiera. Widząc to, pozostali przy życiu żołnierze rzucają się w wir walki.

Tymczasem Jedi kontynuują swoje pojedynki. Mimo usilnych starań Obi-Wana, Grievous na chwilę eliminuje go z walki, przez co zdobywa czas na ucieczkę. Anakin natomiast zdobywa przewagę nad Ventress. W pewnej chwili młody Jedi odczepia próbkę z DNA od jej pasa, lecz widząc to Asajj atakuje z jeszcze większą wściekłością. Wynik pojedynku rozstrzygają klony, którzy zakończyli walkę z droidami i zdobyli skradzioną próbkę. Ventress zostaje otoczona, lecz na ratunek jej przybywa Grievous. Po zakończonej walce, Echo i Fives docierają do ciała 99. Ze smutkiem zauważają, że ich brat zginął tak jakby tego chciał, jako prawdziwy i pełnoprawny żołnierz. Po ustabilizowaniu sytuacji, dwaj członkowie 501 Legionu zostają wezwani przez Cody'ego i Rexa. Dowódcy wychwalają ich dokonania w bitwie oraz nadają tytuł żołnierzy ARC.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni


Polski dubbing


Ciekawostki

  • Jest to pierwszy odcinek, który został ocenzurowany przez Cartoon Network. Wycięta została z niego scena, w której Asajj Ventress przebija komandora Colta mieczem, a następnie go całuje. Jednakże, jak na ironię, moment ten jest obecny w filmiku na oficjalnej stronie stacji.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Żołnierze ARC.

Przypisy

  1. "Udział w wojnie jest dla żołnierza testem umiejętności, obrona ojczyzny jest sprawdzianem jego serca."


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars