Walka o pokój

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy odcinek. Zobacz też: opowiadanie z antologii The Clone Wars: Stories of Light and Dark.
Walka o pokój
Tytuł oryginalny: Pursuit of Peace
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 11
Scenariusz: Daniel Arkin
Reżyseria: Duwayne Dunham
Data premiery w USA: 3 grudnia 2010
Data premiery w Polsce: 12 maja 2011
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Bohaterowie po obu stronach
Następny: Siostry Nocy


Walka o pokój (Pursuit of Peace) to pięćdziesiąty piąty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem jedenasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie pięćdziesiątym piątym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 3 grudnia 2010 na antenie amerykańskiego Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 12 maja 2011 roku.

Opis

Oryginalny

Padmé, Bail Organa, and Onaconda Farr attempt to rally Senators in opposition to a bill that would appropriate funds for millions of new clone troops and have disastrous financial consequences for the Republic. Their opposition to the measure, however, soon makes them targets for intimidation and attacks by hired guns.

Polski

Padmé, Bail Organa i Onaconda Farr starają się zebrać senatorów, by głosowali przeciwko ustawie, która przeznaczyłaby fundusze na miliony nowych klonów, ale miałaby katastrofalne skutki finansowe dla Republiki. Jednakże ich opozycja sprawia, że wkrótce stają się celem szantażów i ataków najemników.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Pursuit of Peace
Peace shattered! Once-promising
 negotiations between the Republic
 and the Separatists are now in 
shambles following a droid suicide 
bombing on the capital city planet 
of Coruscant.

As fear and anger prevail, the Senate 
overwhelmingly passes a bill to 
deregulate the banks, opening a 
gateway to additional troops, and 
an increase in fighting.... 
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Walka o pokój
Zachwiany pokój! Niegdyś wiele
obiecujące negocjacje pomiędzy
Republiką a Separatystami obecnie
załamały się po samobójczym ataku
bombowym droidów na planetę - stolicę,
Coruscant.

Gdy strach i gniew trwają nadal,
Senat zatwierdza ustawę o
deregulacji banków, otwierając
bramę do większej ilości żołnierzy
i zwiększenia liczby walk...

Truth can strike down the specter of fear[1]

Padmé Amidala i Onaconda Farr negocjują z Makiem Plainem.

W Senacie trwa zamieszanie po niedawnym ataku na generator. Wzburzonych senatorów starają się uspokoić Kanclerz Palpatine i Padmé Amidala. Senator z Naboo podkreśla, że propozycja pokoju ze strony Separatystów wyszła jeszcze przed atakiem, lecz nie zostaje wysłuchana. Halle Burtoni wjeżdża swoją platformą na środek i proponuje Kanclerzowi zamówienie dodatkowych pięciu milionów żołnierzy. Jej wnioskowi sprzeciwia się Bail Organa, który zaznacza, że Republika i tak jest już bardzo zadłużona. Kaminoanka odpowiada, że jej ludzie otworzą kredyt w Klanie Bankowym, lecz jej słowa spotykają się ze sprzeciwem Amidali, która nie chce eskalacji konfliktu. Senator próbuje przekonać kolegów, że nie każdy po stronie Konfederacji chce walczyć, ale jej opinia powoduje jeszcze większe zamieszanie; politycy zaczynają krzyczeć i nazywać ją zdrajczynią. Palpatine ponownie prosi zebranych o spokój, mówiąc, że senator z Naboo ma dobry pomysł. Jego wypowiedź przerywa jednak Mas Amedda, szeptem przekazując mu wieści, które po chwili Kanclerz wygłasza na forum całego Senatu: skontaktował się z nimi Dooku. Hrabia ukazuje się zebranym w postaci hologramu i mówi o ataku Republiki na jego ludzi, w którym zginęła Mina Bonteri, osoba, która zainicjowała ideę negocjacji. Dooku oficjalnie wycofuje się z propozycji pokojowych i rozłącza się. Politycy ponownie podnoszą krzyk.

Padmé idzie korytarzami Senatu wraz z Organą i Farrem. Pani senator mówi, iż nie może uwierzyć w to, jakoby Republika mogła zaatakować jej przyjaciółkę. Bail potwierdza jej przypuszczenia, mówiąc jej o szpiegach, którzy odkryli, że za atakiem tak naprawdę stali ludzie hrabiego. Politycy dochodzą do biura Amidali, gdzie zastanawiają się nad dalszymi poczynaniami. Bail proponuje obalenie ustawy zwiększającej źródła kredytowe i wyraża jednocześnie nadzieję, że ilość żołnierzy, którą ma obecnie Republika, wystarczy. Każe jednocześnie pójść towarzyszom do przedstawicieli Klanu, by dowiedzieli się jak najwięcej o planowanej pożyczce. Amidala i Onaconda udają się Maka Plaina, który opowiada im o kredycie. Jego oprocentowanie ma wynieść dwadzieścia pięć procent, co wywołuje sprzeciw obojga senatorów. Padmé przypomina mu, że poprzednia ugoda miała stawkę dziesięć procent, lecz Muun zaznacza, iż było to przed deregulacją. Urzędnik opowiada im również o Konfederacji, która zaciągnęła pożyczkę, by sfinansować zakup dodatkowych trzech milionów droidów. Amidala jest oburzona i zaznacza, że Mak też żyje na Coruscant. Muun odpowiada, że wojna jest przykra dla wszystkich.

Wieczorem Amidala spotyka się z Organą, by omówić szczegóły pożyczki. Bail jest zdumiony wysokością stopy procentowej i dostrzega, że tylko ona mogłaby doprowadzić do bankructwa Republiki. Jego towarzyszka dodaje, że przez wojnę cierpi wiele sektorów, takich jak opieka społeczna i medyczna, edukacja oraz infrastruktura. Organa mówi, że nawet jeśli Republika wygra walki, to zostanie zniszczona przez brak pieniędzy. Stawia więc przed sobą i Amidalą zadanie: muszą przekonać niezdecydowanych senatorów do swoich racji. Wyznaje kobiecie, że niektórzy politycy otrzymali groźby, które mają się urzeczywistnić, jeśli zagłosują przeciwko ustawie. W nocy na ulicach Coruscant łowcy nagród Robonino i Chata Hyoki napadają na senatora Farra. Następnego dnia Amidala spotyka się z grupą polityków na korytarzu w Senacie i stara się przekonać do swojej racji, mówiąc, że jedynym zwycięzcą w wojnie będzie Klan Bankowy. Mot-Not Rab, który ma unieruchomioną rękę, odpowiada, że nie dał się zastraszyć przez napastników, a jego zdaniem dodatkowi żołnierze są potrzebni. Grupa rozchodzi się, a do senator z Naboo pochodzi Onaconda w towarzystwie Lolo Purs. Rodianin również ma rękę na temblaku, więc przerażona Padmé pyta się, co się stało. Farr opowiada jej o wydarzeniach z poprzedniej nocy, lecz twierdzi, że i tak nie zmieni zdania.

Amidala i Farr rozmawiają z senatorem Christo.

W kantynie Robonino i Hyoki rozmawiają przez hologram z Dooku. Hrabia dopytuje o Amidalę, a Patrolianin uspokaja go, mówiąc, że nie zebrała potrzebnych głosów. Selkath dodaje, że obaj pobili już dwudziestu polityków. Przywódca Konfederacji sugeruje, by zajęli się również Padmé i sprawili, by wyleciała z gry. Pod wieczór w biurze Amidala rozmawia z Bailem i zauważa, że brak im sześciu głosów do większości. Jej zdaniem nie będzie możliwe zebranie kolejnych, dopóki senatorowie są zastraszani. Organa pociesza zmartwioną przyjaciółkę, mówiąc, że nie każdego da się przekonać. Ona jednak odpowiada, że nie jest ważna treść wiadomości - istotne jest to, kto ją przekazuje. Daje mu do zrozumienia, że uważa go za najlepszego mówcę w Senacie i tylko on może przekonać polityków. Senator z Alderaana mówi, że to niebezpieczne, ale prosi ją o czas na przygotowania. Amidala decyduje się na odwiedzenie niezdecydowanych osób. Razem z Onacondą dociera do domu senatora Christo. Quarren nie zgadza się z ich propozycją, bo nie chce być pobity na śmierć. Padmé argumentuje, że w wojnie giną miliony osób, lecz mężczyzna odpowiada, iż są to jedynie klony, które zostały stworzone właśnie w takim celu. Dodaje też, że dba jedynie o swoich wyborców, dzięki którym posiada stanowisko. Wzburzony Rodianin pyta go zatem kiedy ostatnio rozmawiał ze swoimi ludźmi, a Christo odpowiada, że było to prawdopodobnie wtedy, kiedy i tamten to robił. Amidala błaga go jeszcze raz, a Quarren pyta gdzie jest senator Organa, który jest głównym przedstawicielem opozycji. Amidala informuje go o przygotowaniach senatora z Alderaana. Senator oznajmia, że wysłucha jego przemowy.

Na zewnątrz Robonino odwraca uwagę kierowcy, a Chata ogłusza go. Padmé i Robonino wychodzą z domu Christo, rozmawiając. Senator z Naboo jest pewna, że mowa Organy wiele zmieni. Rodianin proponuje jej podwiezienie, lecz ona odmawia. Onaconda prosi, by Amidala uważała na siebie. Kobieta idzie powoli w stronę swojego pojazdu, wyczuwając, że coś jest nie tak. Po chwili, wystraszona, chowa się w zaułek i wyciąga blaster. Okazuje się jednak, że przyczyną jej strachu była jedynie przechodząca para. Senator wychodzi z kryjówki i wtedy dopada ją para łowców. Ich szamotanina przyciąga uwagę dwóch droidów policyjnych, które wyciągają broń. Hyoki puszcza kobietę, lecz po chwili strzela do policjanta z blastera zamontowanego na panelu na ręce. Padmé ucieka i odkrywa, że jej kierowca zniknął. Dostrzega jednak zaparkowany w pobliżu śmigacz i kradnie go właścicielowi. Do pojazdu przyczepia się jednak Chata za pomocą linki z hakiem, a w pościg za nią rusza również Robonino. Amidala steruje maszyną tak, by utrudnić Selkathowi zwinięcie linki. Gdy łowcom udaje się jej dopaść, kobieta wyrywa część maszyny i oblewa Hyoki olejem. Po pewnym czasie do pościgu dołącza policja. Pani senator udaje się zgubić łowców, lecz zostaje zatrzymana przez funkcjonariuszy. Padmé próbuje przekonać ich, by aresztowali Robonino i Hyoki, lecz droidy nie chcą jej słuchać.

W apartamencie dwórka Teckla Minnau opatruje zadrapania Amidali. Sugeruje również, by zgłosić sprawę do Rady Jedi, lecz pani senator twierdzi, że przedstawiciele Zakonu nie mogą nic zrobić. Kobieta wychodzi na balkon, pytając samą siebie na głos co stało się z demokracją i dlaczego nikt w nią nie wierzy. Do jej rozmyślań wtrąca się Teckla, która mówi, że to Padmé dba o demokratyczne rządy i jest w stanie przemówić do ludzi takich jak ona. Senator nic nie odpowiada, więc zawstydzona dwórka chce odejść, lecz Amidala ją powstrzymuje i pyta o rodzinę. Służąca wyznaje, że wojna pogarsza ich byt. Padmé prosi, by kobieta wszystko jej opowiedziała. Następnego dnia Bail Organa idzie do garażu i swojego aerośmigacza. Po chwili do pomieszczenia wlatują dwaj łowcy nagród i próbują zastraszyć senatora, jednak na miejscu wkrótce zjawiają się służby ochrony i policja. Rozpoczyna się strzelanina, a Organa ucieka do jednego z aerośmigaczy. Robonino rozbija się o pojazd policyjny, lecz Chacie udaje się trafić w pojazd Baila. Maszyna uderza w ścianę, a senator traci przytomność. Selkath zostaje otoczony przez ochroniarzy i jeden z nich wzywa pomocy lekarza.

Pamdé przemawia przed Senatem.

W budynku Senatu Farr prowadzi Amidalę do biura Baila, gdzie senator z Alderaana kontaktuje się z nimi holograficznie. Mężczyzna próbuje powiedzieć Padmé, że Senat oczekuje jego mowy, lecz jest zbyt słaby, by mówić. Towarzyszący mu ochroniarz mówi, że niedługo zostanie przewieziony do szpitala, więc senator prosi Amidalę, by to ona przemówiła w jego imieniu. Podczas posiedzenia Halle Burtoni sugeruje rozpoczęcie głosowania, lecz Mas Amedda odpowiada, że senator Organa jeszcze nie wygłosił swojej mowy. Jego słowa nie odnoszą skutku i zebrani wzywają do głosowania. Onaconda próbuje namówić Amidalę, by spełniła prośbę Baila, lecz kobieta jest pełna wątpliwości. Do ich rozmowy wtrąca się Teckla, która mówi, że atutem Padmé jest umiejętność wysłuchiwania innych ludzi. Dwórka podaje jej perukę. Amedda zarządza głosowanie, lecz Mon Mothma twierdzi, że najpierw musi przemówić opozycja. Do posiedzenia dołącza Amidala i mówi, że wygłosi mowę w imieniu Organy. Kobieta wyjeżdża platformą na środek sali i zaczyna opowiadać o Teckli Minnau oraz o złych warunkach, w jakich musi żyć, co jest skutkiem wojny. Zaznacza, że istnieje o wiele więcej takich ludzi, oraz że to oni powinni być priorytetem, a nie konflikt. Jej rozmowa wzbudza oklaski. W biurze Palpatine zastanawia się na głos; zauważa, że to niezwykłe, iż można mieć władzę nad całą galaktyką, a jednak słowa jednej senator mogą odmienić zdania milionów. Towarzyszący mu Chagrianin pyta co Kanclerz zamierza z tym zrobić, a mężczyzna odpowiada, że na razie pozwoli, by tryby Senatu same się obracały.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Przypisy

  1. Prawda może pokonać widmo strachu.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Walka o pokój.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Syn Dathomiry: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars