Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Pancerz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osprzętu. Zobacz też: Zbroja - komiks.
Mandaloriański Neo-Konkwistador.

Pancerz nazywany też zbroją to uniform lub jego część, nakładana na korpus lub całe ciało. Głównym zadaniem pancerzu jest ochrona użytkownika przez obrażeniami. Istnieją różnego rodzaju zbroje stosowane w zależności od potrzeb.

Charakterystyka

Do lekkich starć wystarczał standardowy pancerz bojowy, dla bardziej już wymagających użytkowników dostępne były pancerze wojskowe, zbroje bitewne czy cięższe pancerze bojowe. Dla doświadczonych wojowników i żołnierzy przygotowane były ciężkie zbroje, zbudowane z materiałów odporniejszych. Takie pancerze dawały sporą ochronę dla nosiciela, ale były mniej wygodne, co odbywało się to kosztem szybkości i zręczności.

Historia

W czasach wojen mandaloriańskich i wojny domowej Jedi można było zaopatrzyć się różnego rodzaju zbroje. Najtańsze były lekkie i średnie zbroje, dostępne w każdym lepiej zaopatrzonym sklepie. W czasie wojny wojownicy mandaloriańscy korzystali prawie wyłącznie z ciężkich zbroi mandaloriańskich zwanych Beskar'gam, charakterystycznych dla frakcji Neo-Konkwistadorów.[1]

Przypisy

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!