Cytadela (odcinek)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Cytadela
Tytuł oryginalny: The Citadel
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 18
Scenariusz: Matt Michnovetz
Reżyseria: Kyle Dunlevy
Data premiery w USA: 18 lutego 2011
Data premiery w Polsce: 2 czerwca 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Duchy Mortis
Następny: Kontratak


Cytadela (The Citadel) to sześćdziesiąty drugi odcinek serialu Wojny klonów i zarazem osiemnasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym trzecim odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 18 lutego 2011 na antenie Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 2 czerwca tego samego roku.

Opis

Oryginalny

With help from R2-D2 and a squad of captured battle droids, an elite team of Jedi and clone troopers led by Obi-Wan and Anakin attempt to free a captive Jedi general, Even Piell, from an impenetrable prison.

Polski

Z pomocą R2-D2 i drużyny pochwyconych droidów bojowych, elitarny oddział Jedi i żołnierzy-klonów, dowodzony przez Obi-Wana Kenobiego i Anakina, stara się uwolnić pochwyconego generała Evena Piella z niezdobytego więzienia.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
The Citadel
Captured! 
Returning from a perilous 
assignment in the Outer Rim, 
Jedi Master Even Piell's 
cruiser has fallen under 
attack and been boarded. 
Seeking vital information 
he carries about secret 
hyperspace lanes called 
the Nexus Route, Separatist 
forces have taken him alive.

Now the Jedi are preparing 
a stealth mission into the 
heart of Separatist space 
in an effort to rescue Master 
Piell from the deadly prison 
known as the Citadel...
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Cytadela
Schwytany!
Podczas powrotu z niebezpiecznego
zadania w Zewnętrznych Rubieżach,
krążownik mistrza Jedi Evena
Piella został zaatakowany.
Siły Separatystów, poszukując
posiadanych przez niego kluczowych
informacji na temat sekretnej
trasy nadprzestrzennej zwanej
drogą Nexus, wzięły go żywcem.

Teraz Jedi przygotowują misję
w sercu przestrzeni Separatystów,
w próbie uratowania mistrza 
Piella ze śmiercionośnego
więzienia znanego jako Cytadela...

Adaptation is the key to survival.[1]

Narada przed wyruszeniem do Cytadeli.

W świątyni Jedi na Coruscant Plo Koon przeprowadza odprawę żołnierzy-klonów, pokazując im hologram Cytadeli i tłumacząc, że jeszcze nikomu nie udało się z niej uciec. Mistrz Jedi zaznacza też, że posiadana przez nich mapa budynku pochodzi z archiwów, a Obi-Wan Kenobi dodaje, że przez to będzie ciężko na niej polegać. Rex nie jest pewny czy Piell wciąż żyje, lecz Obi-Wan zapewnia go, że Separatyści nie zabiją go, dopóki nie zdobędą posiadanych przez niego informacji. Koon wyjaśnia naturę tych informacji: są to koordynaty drogi Nexus, szlaku nadprzestrzennego, który prowadzi zarówno na tereny Republiki, jak i Konfederacji. Obi-Wan i Anakin zauważają, że obie strony mogłyby użyć ich na swoją korzyść. Po skończeniu odprawy trzech Jedi kontynuuje rozmowę na korytarzu. Kenobi martwi się o zewnętrzną ochronę Cytadeli i skanery form życia, które niełatwo oszukać. Skywalker mówi, że już się tym zajął, lecz przerywa mu pojawienie się Ahsoki, która przeprasza za spóźnienie i pyta się czy ich zadaniem będzie uratowanie Piella. Starsi Jedi zostawiają ich samych, a rycerz wyjaśnia swojej padawance, że nie poleci na tę misję. Tłumaczy jej, że Cytadelę zaprojektowano, aby trzymać w niej członków Zakonu, którzy zeszli ze swojej ścieżki i nie jest to miejsce dla uczniów. Togrutanka protestuje, lecz Anakin nie daje się przekonać.

W hangarze Świątyni R2-D2 prowadzi ze sobą trzy droidy bojowe, co wywołuje przerażenie u C-3PO. Astromech mówi, że zostały one przeprogramowane tak, aby słuchały jego rozkazów. W stojącej nieopodal grupie klonów Fives wyraża powątpiewanie odnośnie zaufania droidom. Cody tłumaczy, że to jedyny sposób na dostanie się do budynku, ponieważ maszyny nie zostaną wykryte. Anakin przekazuje Artoo ostatnie instrukcje, a Ahsoka prosi Plo Koona o rozmowę. Dziewczyna skarży się, że Skywalker nie pozwolił jej polecieć na misję, co jest według niej dowodem nadopiekuńczości. Kel Dor tłumaczy jej, że mężczyzna jest jej mistrzem i taki jest jego wybór. Tano odpowiada, że to do niej powinna należeć decyzja w jaki sposób ma ryzykować własne życie. Anakin prezentuje grupie swój pomysł, pokazując im stanowiska do zamrażania w karbonicie. Kenobi i klony są sceptyczni, ale poddają się zamrożeniu. Przeprogramowane droidy ładują ich na pokład promu i odlatują.

Ahsoka Tano "dołącza" do misji.

Statek dociera na Lolę Sayu, otoczoną blokadą Separatystów. Po chwili z załogą kontaktuje się droid taktyczny K2-B4, przebywający w Cytadeli. Dowódca budynku, Osi Sobeck, instruuje podwładną, by przeskanowała prom na obecność form życia, ponieważ zdaje sobie sprawę, że Jedi przybędą po członka swojego Zakonu. K2 pyta prom o stan ładunku, a jeden z przeprogramowanych droidów odpowiada, że są to zapasy. Rozpoczyna się skan, który nie wykrywa istot żywych na pokładzie, więc statek otrzymuje pozwolenie na lądowanie. Sobeck obserwuje na monitorze torturowanego Evena i mówi, że w Cytadeli Jedi uczą się strachu. Wahadłowiec ląduje na skalnej półce, a droidy rozmrażają członków załogi. Anakin i Obi-Wan są zdumieni po dostrzeżeniu Ahsoki. Dziewczyna mówi im, że dostała rozkaz dołączenia do misji od Plo Koona. Mistrz zarzuca jej, że nie poinformowano go o tym fakcie, oraz że zignorowała jego polecenie. Kenobi łagodzi spór i wita Togrutankę w drużynie.

Grupa rusza w drogę, a Skywalker każe Artoo pilnować wahadłowca. Następnie obserwuje budynek za pomocą lornetki i znajduje punkt wejścia. Cody zauważa, że wiatr jest zbyt silny, aby użyć plecaków rakietowych. Obi-Wan mówi, że trzeba będzie się wspiąć przy pomocy lin z hakami, lecz klony dostrzegają na ścianie elektrominy. Rex mówi, że w takim wypadku trzeba będzie wspiąć się bez wsparcia. Drużyna rusza i rozpoczyna wspinaczkę. Obi-Wan pierwszy dociera do platformy, na którą wchodzą niszczyciele i superdroidy. Mistrz daje znak drużynie, aby zachowała ciszę, a po chwili droidy odchodzą, lecz zamykają wejście za pomocą tarcz energetycznych. Ahsoka dostrzega znajdujący się u góry szyb wentylacyjny. Anakin mówi, że nie przecisną się przez niego, lecz padawanka odpowiada, że jej się to uda. Dziewczyna tak robi i wyłącza tarcze od środka.

Jedi uwalaniają Evena Piella z więzienia.

W centrum dowodzenia droid bojowy informuje Sobecka o fakcie, że jeden z wahadłowców dostał pozwolenie na lądowanie, lecz tego nie zrobił. Członkowie grupy wspinają się na platformę, jednak jeden z klonów, Charger, potyka się i spada w przepaść, gdzie zostaje porażony elektrominą. Uruchamia to alarm w Cytadeli, więc Osi rozkazuje podwładnym zamknąć wszystkie drzwi i wzywa oddziały specjalne, złożone z droidów komandosów. Grupa przemyka korytarzami, a Skywalker każe klonom zniszczyć kamery. Po unicestwieniu blasterów umocowanych w ścianach, na korytarzu pojawia się ściana energii elektrycznej, która zaczyna przemieszczać się w stronę drużyny. Jeden z klonów zostaje porażony i umiera. Mistrz Piell jest torturowany przez komandosów za pomocą elektropałki. Nadzorca droidów mówi Lannikowi, że ból może zakończyć się w każdej chwili, jeśli tylko przekaże mu informacje. Jedi odpowiada, że nigdy nie złamie go żaden droid. W odpowiedzi droid chce wydłubać mu jedyne zdrowe oko, lecz jego zamiary przerywa przybycie klonów, które niszczą maszyny Separatystów. Rycerze uwalniają mistrza, a ten pyta się czemu zajęło im to tak długo. Skywalker stwierdza, że przynajmniej poczucie humoru Evena jest wciąż nienaruszone. Piell wyjawia im informacje dotyczące drogi Nexus: po rozbiciu się na planecie on i jego kapitan zapamiętali po połowie danych, a następnie wymazali pamięć komputerów w statku, dzięki czemu nawet jeśli Separatyści złamaliby jednego z nich, to informacje byłyby bezużyteczne. Grupa decyduje zatem, że trzeba również uratować kapitana i innych oficerów.

Poprzez monitoring Sobeck obserwuje atak komandosów na grupę. Gdy udaje jej się pokonać droidy, Phindianin włącza magnesy w suficie, co przyciąga zarówno broń ekipy ratunkowej, jak i sztuczną rękę Anakina. Nadzorca następnie razi rycerza prądem i przemawia przez interkom, mówiąc, że Jedi będą jego gośćmi przez bardzo długi czas. Obi-Wan i Even próbują odepchnąć Mocą kolejną grupę komandosów, lecz droidy są namagnesowane i trzymają się podłoża. Rozpoczyna się bitwa na pięści, a Skywalker próbuje dosięgnąć miecza, przyczepionego do sufitu. Osi dostrzega to dzięki kamerom i ponownie razi młodzieńca. Anakinowi udaje się jednak przetrzymać ból, dobyć broni i zniszczyć magnesy, dzięki czemu całe uzbrojenie spada na podłogę. Grupa unicestwia maszyny, a następnie dociera do celi oficerów. Skywalker przebija mieczem drzwi i jednego ze strażników, a Ahsoka niszczy drugiego. Piell przedstawia rycerzom swojego kapitana, Tarkina. Mężczyzna powątpiewa w możliwość ucieczki z Cytadeli, więc Kenobi proponuje rozdzielenie się: on dokona dywersji, a grupa Anakina odciągnie resztę dalej. Wilhuff zaznacza, że większe szanse mieliby w dużej grupie, ale Piell przyznaje rację Obi-Wanowi i każe kapitanowi pójść ze Skywalkerem.

Ucieczka grupy Anakina.

Klony z grupy mistrzów Jedi podkładają ładunki wybuchowe wzdłuż korytarzy. Sobeck wraz z eskortą komandosów dociera do pustej celi oficerów; jeden z droidów oznajmia mu, że więźniowie uciekli. Nadzorca nakazuje swojemu kapitanowi, aby pokazał jednostce co się dzieje, gdy używa się słowa "uciekli", na co ten strzałem niszczy droida. Na miejsce przybywają dwa roboty B1, które oznajmiają, że uciekinierzy zdążają na wyższe poziomy, a Sobeck wnioskuje, że chcą ukraść statek. Poleca podwładnym zabezpieczyć platformę lądowniczą i sprowadzić więźniów żywych. Obi-Wan detonuje ładunki, dzięki czemu niszczy goniące go droidy. Skywalker wycina przejście w ścianie, które prowadzi do kamiennego tunelu pierwotnej fortecy. Ahsoka sprawdza przejście i oznajmia, że jest czysto, a rycerz zauważa, że dowodzi to skuteczności dywersji Kenobiego. Tarkin martwi się jednak co się stanie, jeśli plan przestanie działać. Młodzieniec prosi go, by zaufał Jedi, lecz oficer odpowiada, że ufa jedynie tym, którzy podejmują działania. Zezłoszczony Jedi wypomina mu, że jego grupa uratowała go z więzienia, a sam ufa tym, którzy umieją okazać wdzięczność. Klony wkładają na miejsce wycięty fragment ściany, aby zabezpieczyć otwór.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing


Przypisy

  1. Adaptacja to klucz do przetrwania.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Cytadela.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars