Korupcja

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Korupcja
Tytuł oryginalny: Corruption
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 5
Scenariusz: Cameron Litvack
Reżyseria: Giancarlo Volpe
Data premiery w USA: 8 października 2010
Data premiery w Polsce: 21 kwietnia 2011
Czas trwania: 22 minuty
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Strefa wpływów
Następny: Akademia


Korupcja (Corruption) to czterdziesty dziewiąty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem piąty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie czterdziestym szóstym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 8 października 2010 roku, w Stanach Zjednoczonych, na kanale Cartoon Network. W Polsce premiera nastąpiła 21 kwietnia 2011.

Opis

Oryginalny

"Padmé, on a diplomatic mission to Mandalore, guarantees the pacifist planet the Republic's full protection, but she and Duchess Satine soon find something sinister lurking beneath the planet's serene facade."

Polski

"Padmé, podczas dyplomatycznej misji na Mandalorze, gwarantuje pacyfistycznej planecie pełną ochronę ze strony Republiki, lecz po pewnym czasie ona i Satine odkrywają coś złowieszczego kryjącego się pod spokojną powierzchnią planety."

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Corruption
Desperate times on Mandalore! Having
won neutrality for the Mandalorian
system, Duchess Satine now finds
herself an outsider with very little
aid to her people. Supplies are hard
to come by, except on the black market.
As a result, the Duchess faces a world
consumed by greed. Hoping to alleviate
some of the tension rising in the
capital city of Sundari, Satine has
called upon her friend Padmé Amidala
to make a diplomatic visit.
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Korupcja
Ciężkie czasy na Mandalorze! Zachowując
neutralność systemu Mandalorian, księżna
Satine stała się wyrzutkiem z
niewielkim wsparciem dla swojego ludu.
Niemożliwym stało się przywożenie
zaopatrzenia, oprócz tego, pochodzącego
z czarnego rynku. W wyniku tego,
księżna stanęła przed światem targanym
chciwością. Licząc na zmniejszenie
narastających napięć w stolicy, Sundari,
Satine wezwała swoją przyjaciółkę
Padmé Amidalę, na dyplomatyczną wizytę.

A challenge of hope is to overcome corruption.[1]

Padmé Amidala i Satine Kryze.

Do Sundari przybywa statek z senator Padmé Amidalą na pokładzie. Gdy polityk z Naboo ląduje, zostaje przywitana przez księżną Satine Kryze. Przywódczyni Mandalorian po formułkach grzecznościowych przechodzi do kwestii służbowych. Władczyni wyraża swój niepokój o sytuację w Senacie Galaktycznym po zadeklarowaniu przez jej planetę neutralności w wojnie. Słysząc to, Amidala odpowiada, że mimo tej sytuacji Republika jest gotowa handlować z Mandalorą. Kobieta dodaje też, iż wielu senatorów wciąż wspiera osobę Satine w życiu politycznym. Kryze przyjmuje te słowa z wdzięcznością, po czym mówi, iż jedyne czego Mandalora potrzebuje, to otwarte szlaki handlowe. Po skończeniu tej wypowiedzi księżna postanawia skończyć temat polityki, by pokazać swojej towarzyszce krajobraz planety.

Posiedzenie Rady Rządzącej.

Zgodnie z tymi słowami, kobiety wyruszają do centrum miasta we wnętrzu przygotowanego do tego pojazdu. Przemierzając ulice Sundari, Amidala jest świadkiem tradycyjnego mandaloriańskiego powitania przy udziale większości mieszkańców. W tym samym czasie, w innym miejscu Sundari, ląduje nieznany statek. Z jego wnętrza wychodzi grupa Moogan oraz Gotalów. Przemytnicy, widząc, że w doku nie ma nikogo, postanawiają wyładować swój ładunek. W pewnej chwili nieoczekiwanie zjawia się celnik. Jeden z przybyszów, Tee Va, nawiązuje z nim krótką rozmowę, w której wręcza mu pewną ilość pieniędzy, by ten pominął ich przybycie w raporcie. Urzędnik przyjmuje łapówkę, po czym mówi, by Mooganie w przyszłości robili interesy tylko z nim. Słysząc to, kryminaliści cieszą się perspektywą udanej współpracy, po czym ponownie przystępują do rozładowywania okrętu.

Tee Va po dostarczeniu slabinu.

Po zakończeniu defiladowego powitania senator Amidala zostaje zaproszona do udziału w obradach Rady Rządzącej. Siedząc u boku Satine, Padmé obserwuje jak ministrowie omawiają trudną sytuację gospodarczą planety. Premier Almec ubolewa przed zgromadzonymi nad panoszącą się korupcją i kwitnącym czarnym rynkiem. Politycy informują swojego przełożonego, iż dobrze znają sytuację, dlatego chcą wiedzieć jakie działania są podejmowane, by jej zaradzić. Almec nie zdąża udzielić odpowiedzi, gdyż pomiędzy dyskutującymi wybucha kłótnia. Chcąc pomóc, senator Amidala prosi księżną o pozwolenie na zabranie głosu. Gdy ta udziela jej tego przywileju, Padmé oznajmia ministrom, że im dłużej będą toczyć spory, tym dłużej ich poddani będą cierpieć niedostatek. Słowa te chwilowo uspokajają polityków, którzy są ciekawi innego punktu widzenia. Naberrie stwierdza, iż czarny rynek nie może być substytutem legalnego handlu, dlatego proponuje pomoc Republiki. Ostatnią częścią swojej wypowiedzi kobieta pogarsza sprawę, gdyż ministrowie zaczynają wytykać, iż jej rząd jest bardziej zepsuty od mandaloriańskiego. Widząc powstający nowy spór, księżna ingeruje w obrady, po czym kończy je i odkłada na inny termin, gdy wszyscy zastanowią się nad swoim zachowaniem.

W dokach do magazynu przemytników przybywa dwójka Gotalów z beczką slabinu. Widząc to, naukowiec produkujący herbatę pyta, do czego ta substancja będzie im potrzebna. Z odpowiedzią przychodzi mu Tee Va, który stwierdza, że dzięki slabinowi będą mogli rozcieńczyć napój i zarobić podwójnie. Wstrząśnięty mężczyzna mówi Mooganinowi, że slabin uznano za trujący. Va potwierdza jego słowa, lecz dodaje, iż jego toksyczne właściwości ujawniają się przy źle dobranej dawce.

Księżna wydaje rozkazy swoim strażnikom.

W pałacu księżnej Satine senator Amidala i władczyni Mandalory jedzą wspólną kolację. W pewnej chwili Kryze pyta swoją towarzyszkę jakie emocje przez nią przemawiają, gdy myśli o wojnie. Padmé zastanawia się przez chwilę nad odpowiedzią, po czym mówi, iż czasami chciałaby być Mandalorianką, osobą neutralną. Słysząc to, księżna pyta o nastroje innych senatorów, na co jej rozmówczyni odpowiada, że wielu jej kolegów chce przezwyciężyć zepsucie Republiki, że nie wszyscy dbają tylko o swoje interesy. Po usłyszeniu tego zdania Satine stwierdza, że ma na dziś dość polityki, dlatego proponuje, by zmienić temat rozmowy, a nazajutrz odwiedzić nowo wybudowany szpital.

Kontrola w dokach.

Następnego dnia, zgodnie ze słowami księżnej, obie kobiety wyruszają do nowego gmachu. Po przybyciu na miejsce są świadkami zjawienia się nadzwyczajnej ilości chorych, którzy padli ofiarą dziwnej epidemii. Chcąc uzyskać wyjaśnienie tej sytuacji, Amidala i Kryze wchodzą do wnętrza budynku. Tam, w jednej z sal, spotykają doktora Zaka Zaza, który opowiada im o chorobie. Z jego słów wynika, że wszyscy chorzy to dzieci. Lekarz dodaje też, że poczynił starania mające na celu wyjaśnienie przyczyny ich dolegliwości. Gdy wizyta Padmé i Satine w szpitalu dobiega końca, obie kobiety udają się na rozmowę z premierem Almekiem. Szef Rady Rządzącej po zapoznaniu się z zaistniałą sytuacją wysuwa hipotezę, jakoby za epidemią stała Straż Śmierci. Słysząc to, Kryze zaprzecza, gdyż w przeszłości terroryści atakowali ją lub kogoś z rządu. Po zakończeniu jej wypowiedzi premier informuje swoje towarzyszki, że by pomóc poszkodowanym musi porozmawiać z ministrami.

Po odejściu Almeca dyplomatki postanawiają na własną rękę poszukać osoby odpowiedzialnej za otrucia dzieci. W tym celu Satine organizuje spotkanie ze swoimi prywatnymi strażnikami. Kobieta mówi zebranym o nowych celach ich działania, po czym nakazuje im niezwłocznie rozpocząć misję. Gdy gwardziści odchodzą, by wykonać rozkaz, senator i księżna udają się do jednej ze szkół, gdzie w towarzystwie doktora Zaza i dyrektora placówki rozmawiają o posiłkach dzieci. Z konwersacji wynika, iż naukowcy nie znaleźli niewłaściwych substancji w jedzeniu, przez co Zak postanawia zbadać butelkowaną herbatę, która pochodzi spoza planety.

Tee Va przekupuje celnika.

W celu przeprowadzenia ekspertyzy towarzysze udają się do pracowni doktora. Tam lekarz zajmuje się badaniami, a Satine i Padmé odbywają krótką rozmowę. Po jakimś czasie Zaz informuje zebranych iż jego analiza wykazała, że w herbacie znajduje się nadmierna ilość slabinu, co mogło spowodować dolegliwości dzieci. Wstrząśnięte tą informacją, Amidala i Kryze postanawiają sprawdzić rejestr przylotów w dokach, by dowiedzieć się, kto sprowadził trujący napój na Mandalorę. Gdy wszyscy opuszczają pracownię doktora i udają się do doków, odkrywają, że raporty dotyczące herbaty nie zostały wprowadzone do bazy danych. W pewnej chwili dyrektor szkoły rozpoczyna ucieczkę, na co Satine rozkazuje jego aresztowanie przez swoich strażników. Gdy mężczyzna zostaje złapany, przyznaje się iż przystał na układ, w którym kupując herbatę złej jakości przywłaszczał sobie część funduszy szkoły. Słysząc to, księżna rozkazuje mu ujawnienie sprzedawcy, lecz ten zna tylko pośrednika.

Ta informacja zadowala władczynię Mandalory, przez co już po chwili wyrusza ona w towarzystwie Amidali do człowieka o imieniu Siddiq. Po przybyciu do jego biura kobiety wypytują go, skąd brał zatrutą herbatę. Mężczyzna odpowiada iż jest tylko pionkiem, a jego dostawcy pochodzą z Moogi. Siddiq dodaje też, że może wyszczególnić w swojej bazie danych wszystkie transporty z tej planety, lecz Kryze mówi mu, by podał tylko statki wożące herbatę. Zgodnie z jej życzeniem przedsiębiorca podaje jej, iż najbliższy kurs odbędzie się dzisiejszej nocy, a dla ułatwienia śledztwa daje również numer doku.

Przemytnicy bronią swojej siedziby.

Dzięki uzyskanym informacjom dyplomatki wyruszają o wskazanej porze do portu. Tam są świadkami przylotu przemytników oraz przekupstwa celnika. Gdy urzędnik odchodzi, Mooganie dokańczają wyładunek, a Kryze i Amidala, które siedzą w ukryciu, stwierdzają, iż należy sprawdzić jak głęboko sięga korupcja w straży. W tym celu księżna wzywa następnego dnia kapitana gwardzistów, po czym pyta jak to możliwe, by jego podwładni byli przekupywani. Urzędnik nie chce uwierzyć w jej słowa, lecz Satine wydaje mu jednoznaczny rozkaz, by śledztwo w sprawie korupcji nabrało tempa, oraz by przeprowadzono kilka aresztowań. Zgodnie z jej słowami kapitan zbiera swoich ludzi, po czym wyrusza z nimi i dyplomatkami do wskazanego magazynu w dokach. Po przybyciu na miejsce towarzysze zastają dwóch strażników księżnej pilnujących wejścia do budynku. Widząc to, Satine rozkazuje im otwarcie drzwi, lecz ci zamiast wykonać rozkaz, atakują kobietę.

Płonący magazyn przemytników.

Ich działanie zostaje gwałtownie przerwane przez kapitana, który nokautuje ich pojedynczymi uderzeniami. Gdy sytuacja na zewnątrz zostaje ustabilizowana, Mandalorianie oraz Amidala postanawiają wejść do środka. We wnętrzu magazynu przemytnicy produkujący zatrutą herbatę wyciągają blastery, po czym zaczynają strzelać do intruzów. Gdy po trwającej jakiś czas walce kapitan straży zostaje ranny, jego broń podnosi Padmé, po czym przy osłonie dwóch gwardzistów eliminuje pozostałych przestępców. Gdy sytuacja zostaje ustabilizowana, a ocalali kryminaliści aresztowani, Satine rozkazuje spalenie budynku, co powoduje zdziwienie kapitana straży. Mężczyzna, widząc złowrogie spojrzenie kobiety, wydaje jednak swoim ludziom stosowne polecenia.

Gdy magazyn zamienia się w ruinę, księżna Mandalory i senator z Naboo udają się na spotkanie z Almekiem. Kobiety informują mężczyznę, że za zatruciami nie stała Straż Śmierci, lecz grupa przemytników. W związku z tym Satine chce, by jej podwładny znalazł sposób na zniszczenie czarnego rynku. Premier odpowiada, że powoła w tym celu specjalną komisję. Po zakończeniu jego wypowiedzi rozmowa dobiega końca, a senator Amidala postanawia wracać do swoich obowiązków poza Mandalorą. Chcąc podziękować towarzyszce za okazaną pomoc, Kryze odprowadza ją do jej statku, po czym prosi, by w miarę możliwości sprowadziła na jej planetę Jedi, który pracując pod przykrywką pracownika jednej ze szkół odkryłby, kto stoi na czele nielegalnego handlu. Padmé obiecuje przedstawienie tej sprawy mistrzowi Yodzie, po czym żegna się z przyjaciółką i opuszcza Mandalorę.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Rasy rozumne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Korupcja.

Przypisy

  1. Wyzwaniem dla nadziei jest pokonanie korupcji.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars