Sektor Mandalory

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sektor Mandalory na mapie galaktyki ukazującej sektory Zewnętrznych Rubieży (współrzędne: O-7).

Sektor Mandalory to jeden z sektorów znajdujących się na Zewnętrznych Rubieżach, nazywany był także czasem przestrzenią mandaloriańską. Jedną ze znanych ras wywodzących się z sektora byli Mandalliańscy Giganci, najbardziej znany był on raczej jednak z powodu grupy od której wziął pośrednio nazwę, Mandalorian. Leżał on w kwadracie O-7.

Historia

Najwcześniejszy znany fakt związany z historią sektora to mające miejsce około roku 7000 BBY przybycie do niego Taungów. Wojownicy Ci osiedlili się na jednej z planet w sektorze, nazywając ją na cześć swego lidera Mandalorą, samych siebie przemianowali także na Mandalorian. Z czasem rozpoczęli też podboje sąsiednich planet, jak Mandallia, w końcu tworząc obszar przestrzeni uznawany za należący do nich.

Sektor nie ucierpiał podczas wojen mandaloriańskich, nie są znane żadne bitwy w jego granicach w ramach tego konfliktu, wiadomo jednak, że siłą rzeczy znajdujące się w sektorze zasoby produkcyjne skupiały się na wspieraniu Mandalorian w trwającej wojnie, a także we wcześniejszych przygotowaniach do niej.

Podczas Nowych wojen Sithów sektor ucierpiał podobnie jak cała reszta galaktyki. Za sprawą Aga Awauda, który powrócił na Mandalorę w 1058 BBY wszystko się zmieniło. Wezwał on Mandalorian rozrzuconych po całej galaktyce do powrotu i w ciągu kolejnych dziesięcioleci sektor ten stał się jednym z najsilniejszych w galaktyce.

Powoli odbudowujący się po trwającym tysiąc lat konflikcie rząd Republiki Galaktycznej starał się wszystkich podporządkować swej wizji która miała gwarantować galaktyczny pokój, Mandalorianie jednak nie byli temu ani trochę chętni. Z tego powodu w 738 BBY przeprowadzona została operacja znana jako Wycięcie Mandalorian podczas której wiele planet sektora zostało zbombardowanych, zginęła też spora część wojowników go zamieszkujących. Od tamtego momentu przez kolejnych ponad 700 lat oficjalne rządy nad sektorem sprawowali pacyfistycznie nastawieni Nowi Mandalorianie.

W czasie wojen klonów pacyfiści zostali jednak odsunięci od władzy, sam sektor przez większość konfliktu zachowywał jednak neutralność, cierpiąc z tego powodu na problemy z dostawami importowanych dóbr. Po powstaniu Imperium założyło ono na głównej planecie sektora, Mandalorze, swój garnizon, w okolicach 4 ABY pieczę nad sektorem sprawował wielki admirał Miltin Takel.

W 4 ABY dwie z planet sektora były obiektami ataków Nagai - Mandalora i Mandallia. Mandalora była w kolejnych latach atakowana jeszcze dwa razy, w 29 ABY przez siły Yuuzhan Vongów oraz w 41 ABY przez siły Galaktycznego Sojuszu.

Znane układy

W ramach sektora Mandalory znanych jest jedenaście układów gwiezdnych:

Źródła