Akademia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Akademia
Tytuł oryginalny: The Academy
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 6
Scenariusz: Cameron Litvack
Reżyseria: Giancarlo Volpe
Data premiery w USA: 15 października 2010
Data premiery w Polsce: 21 kwietnia 2011
Czas trwania: 22 minuty
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Korupcja
Następny: Zabójca


Akademia (The Academy) to pięćdziesiąty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem szósty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie czterdziestym siódmym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 15 października 2010 roku, w Stanach Zjednoczonych, na kanale Cartoon Network. W Polsce premiera nastąpiła 21 kwietnia 2011.

Opis

Oryginalny

"Ahsoka is assigned to teach a class at the cadet academy on Mandalore. Soon after she arrives, Duchess Satine's zealous nephew and his classmates uncover a nefarious plot."

Polski

"Ahsoka została przydzielona, by uczyć klasę w akademii kadetów na Mandalorze. Wkrótce, po jej przybyciu, gorliwy bratanek księżnej Satine i jego koledzy z klasy odkrywają nikczemny spisek."

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
The Academy
A world in crisis! The peaceful planet of
Mandalore is being strangled by the grip
of corruption. With shortages of every kind,
citizens must turn to the black market in
order to survive. Desperate to free her
people, Duchess Satine has asked her friend
Padmé Amidala to speak with the Jedi Council
in hopes that they will send assistance to
her struggling world.
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Akademia
Nadszedł kryzys! Pokojowa Mandalora 
dusi się w sidłach korupcji. By przeżyć, 
mieszkańcy kierują wzrok ku 
czarnemu rynkowi. Chcąc ulżyć 
cierpieniom ludu, księżna Satine Kryze
poprosiła Padmé Amidalę, by ta 
pomówiła z Radą Jedi, mając 
nadzieję, że ta wyśle na 
Mandalorę swojego przedstawiciela.

Those who enforce the law must obey the law.[1]

W oczekiwaniu na przylot Jedi.

Anakin Skywalker, Rex i Ahsoka Tano lecą na Mandalorę. Rycerz Jedi mówi swojej uczennicy, że Rada Jedi powierzyła jej misję, którą ma obowiązek wykonać. Togrutanka mówi mentorowi, by w nią nie wątpił, lecz ten martwi się o nią. Chwilę potem, ich statek ląduje na powierzchni planety. Po opuszczeniu pokładu, Jedi udają się na spotkanie z księżną Satine Kryze, podczas którego przedstawiają się i omawiają swoją misję. W pewnej chwili, Skywalker informuje władczynię, że jego obowiązki na froncie sprawiają iż musi pozostawić jej do pomocy, tylko swoją padawankę. Po zakończeniu wypowiedzi, rycerz odchodzi na swój statek, a księżna, jej dwór oraz Ahsoka, opuszczają lądowisko.

Jakiś czas później, Tano udaje się do Akademii Rządowej, by rozpocząć wypełnianie jednej z części swojej misji. Dziewczyna trafia do klasy kadetów, gdzie rozpoczyna wykład na temat korupcji. Togrutanka mówi zebranym, że zepsucie wynika z chciwości polityków, którzy przedkładają własne interesy nad dobro społeczeństwa. Twierdzi również, że obowiązkiem ludności jest kontrola władzy, by zachować ład gospodarczy. Słowa te wywołują zdziwienie u kadetów, którzy interpretują je jako namowę do zdrady. Rozumiejąc ich obawy, Ahsoka wyjaśnia, że najgorszy wróg tkwi w ich wnętrzu, a tylko od nich zależy co z nim zrobią.

Kadeci na wykładzie.

Gdy prelekcja dobiega końca, Korkie, Lagos, Amis i Soniee wracają do swoich kwater, gdzie omawiają nieustający brak jedzenia. W pewnej chwili, Korkie stwierdza iż powinni zastosować się do słów Ahsoki, poprzez skontrolowanie magazynu rządowego, gdzie składowane są wszystkie transporty z pożywieniem. Jego pomysł zyskuje poparcie, przez co, po zapadnięciu nocy cała czwórka opuszcza swoją szkołę, a następnie włamuje się do rządowego magazynu.

Po wejściu do środka, do uszu Lagos dochodzą dziwne rozmowy. Dziewczyna namawia swoich towarzyszy, by zbadali jej źródło, na co ci, mimo oporu Amisa, się zgadzają. Po krótkiej podróży, nastolatkowie docierają do miejsca, w którym odbywa się tajemnicze spotkanie. Chcąc mieć lepszy widok, wspinają się na górę skrzynek, skąd obserwują nietypową konwersację. W pewnej chwili, młodzieńcy orientują się iż spotkanie jest odbywane w ramach czarnego rynku. W związku z tym, Soniee postanawia nagrać proceder, w którym zamaskowany urzędnik rządowy zawiera transakcję z Gotalami. Nie chcąc mieć kłopotów, Amis postanawia opuścić magazyn. Gdy chłopiec odchodzi, przypadkowo strąca datapad Soniee, co demaskuje ich obecność.

Tajne służby atakują Korkiego.

Gdy biurokraci orientują się, że zostali podsłuchani, rozpoczynają pościg za intruzami. Na ich nieszczęście, kadeci uciekają, po czym udają się do swoich kwater. Tam, młodzicy rozpoczynają dyskusję nad tym jak powinni dalej postąpić. W końcu, Korkie proponuje, by spotkali się z jego ciotką, księżną Kryze. Pomysł ten zostaje przyjęty przez jego towarzyszy. Następnego dnia, studenci wyruszają do pałacu władczyni, gdzie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, spotykają się z nią i informują o swoim odkryciu. Ku ich zdziwieniu, Satine bagatelizuje doniesienia, twierdząc, że są za młodzi na ratowanie planety. Dodatkowo, Kryze wyprasza swoich gości, przez co ci muszą znaleźć inny sposób na ujawnienie korupcji. Na ulicach Sundari, Korkie dochodzi do wniosku, że drugą osobą u władzy po jego ciotce, jest premier Almec. Rozmowa z nim w mniejszym stopniu podoba się jego towarzyszom, lecz w końcu wyrażają na nią zgodę. Gdy kadeci wracają do swoich kwater, nawiązują połączenie z zastępcą Satine, po czym umawiają się z nim na spotkanie w godzinach wieczornych.

Po ustaleniu wszystkich szczegółów, nastolatkowie udają się na kolejny wykład z Ahsoką Tano. W pewnym momencie prelekcji, Togrutanka zauważa, że jej podopieczni są rozkojarzeni. Gdy dziewczyna pyta ich o przyczynę tego stanu, opowiadają jej o swoich wczorajszych przygodach. Słysząc to, padawanka wyraża swoją dezaprobatę dla ich działań, przez co uczniowie postanawiają ją opuścić. Kadeci udają się na spotkanie z Almekiem. Po przybyciu na umówione miejsce, przyjaciele zastają oddział tajnej policji, który widząc nowo przybyłych postanawia ich aresztować za zdradę, korupcję i knucie spisków. Nastolatkowie wiedząc, że są niewinni, postanawiają walczyć. Ich wysiłki nie przynoszą pozytywnych rezultatów w konfrontacji z uzbrojonymi żołnierzami.

Uwolnienie Satine Kryze.

Gdy funkcjonariusze mają przystąpić do aresztowania, pojawia się Ahsoka Tano, która pokonuje ich, po czym rozpoczyna rozmowę z kadetami. Togrutanka stwierdza, że to Almec stoi za kryzysem gospodarczym, lecz jej słowom nie chcą uwierzyć uczniowie, którzy żądają dowodu potwierdzającego oskarżenie. Rozważając wypowiedziane przez towarzyszy słowa, Soniee oznajmia iż ma nagranie z magazynu. Dziewczyna wyświetla hologram, lecz tamtejszy urzędnik ma zasłoniętą twarz. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi jednak Ahsoka, która dzięki ogólnodostępnym bazom danych, identyfikuje tajemniczą osobistość jako premiera Almeka.

Ujawnienie zdrady zastępcy rządu wzbudza w Mandalorianach zdziwienie, lecz zgodnie postanawiają powiadomić o tym księżną Kryze. Po przybyciu do jej apartamentów, towarzysze zauważają trupy członków osobistej gwardii Satine. Po dokładnym przeszukaniu mieszkania, kadeci dochodzą do wniosku, że w przeciwieństwie do swoich sług, księżna została porwana. W związku z tym, Ahsoka postanawia złożyć Almekowi wizytę z wykorzystaniem pożądanych przez niego uczniów.

Almec przed ogłuszeniem Ahsoki Tano.

Zgodnie z tym planem, Jedi udaje się na spotkanie z premierem, podczas którego informuje go iż dowiedziała się, że jej uczniowie zamieszani są w spisek przeciwko niemu. Wraz z zakończeniem swoich słów, Tano rozkazuje wprowadzić zdradzieckich kadetów, po czym razem z Almekiem postanawia przewieźć ich do więzienia. Na miejscu, premier dziękuje padawance za współpracę w ujawnieniu konspiratorów. Ahsoka przyjmuje słowa wdzięczności, a następnie stwierdza iż dowiedziała się, że przywódczynią zdrajców była księżna Kryze. Togrutanka dodaje też, że władczyni powinna zostać aresztowana, na co Almec odpowiada jej, że tak już się stało. Gdy po zakończeniu wypowiedzi, premier odchodzi, Tano podchodzi do jednego ze strażników więziennych, by poinformować go o konieczności przesłuchania więźniów. Po uzyskaniu zgody na wejście do więzienia, Ahsoka udaje się do celi kadetów, gdzie oznajmia im, że jeszcze nie zlokalizowała Satine oraz że będzie potrzebowała ich pomocy, w chwili ujawnienia pewnego sygnału.

Po tych słowach, padawanka zostawia więźniów, a następnie używa perswazji Mocą na jednym z lojalistów Almeka, by zaprowadził ją do księżnej Kryze. Mężczyzna posłusznie wykonuje polecenie, by już po chwili razem z padawanką znaleźć się w specjalnej celi władczyni. Tam, Togrutanka uwalnia Satine, lecz ta zamiast słów podzięki, mówi jej że wpadła w pułapkę. Na potwierdzenie jej słów, pojawia się Almec ze swoimi strażnikami, po czym dzięki specjalnej technologii ogłusza Ahsokę. Gdy zdrajcy ponownie są pod panowaniem premiera, mężczyzna podchodzi do swojej politycznej przeciwniczki, po czym żąda by podpisała przyznanie się do zdrady. Kryze odmawia mu tego, przez co zostaje jej założona obroża paraliżująca. Almec używa tego narzędzia, by zadać kobiecie ból, lecz ta nieugięcie odmawia podpisania dokumentu. Gdy seria tortur dobiega końca, Satine mówi premierowi iż jest on jedynym zdrajcą Mandalory, który stworzył czarny rynek, by czerpać z niego korzyści i władzę.

Almec odwołuje swych żołnierzy.

Słysząc to, Almec postanawia się z nią nie zgodzić, gdyż jak twierdzi stworzył czarny rynek, by zyski z niego przeznaczać na zaopatrzenie dla planety. Po tych słowach, nowy władca rozkazuje przyprowadzenie kadetów, by dzięki torturowaniu ich, zmusić Satine do współpracy. Zgodnie z jego poleceniem, strażnicy sprowadzają uczniów, a następnie przygotowują dla nich obroże paraliżujące. Gdy cały proceder zostaje zauważony przez Ahsokę, Togrutanka rozkazuje rozpoczęcie buntu. Zgodnie z jej słowami, studenci z Akademii rzucają się na swoich oprawców, podczas gdy Jedi uwalnia księżną, a obrożę z jej szyi zakłada Almekowi. Gdy premier zostaje porażony wiązką energetyczną, postanawia się poddać. Wraz z jego kapitulacją, Kryze wzywa swoich gwardzistów, a następnie zamyka przeciwnika politycznego w swojej celi. Po ustabilizowaniu sytuacji, Ahsoka postanawia wrócić do swoich obowiązków. Zgodnie z tym założeniem, dziewczyna wzywa swojego mistrza, a gdy ten przybywa, żegna się z księżną oraz kadetami, po czym opuszcza Mandalorę.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Rasy rozumne


Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski Dubbing

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Akademia.

Przypisy

  1. Ci, którzy ustanawiają prawo, powinni go przestrzegać.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars