Ołtarz Mortis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ołtarz Mortis
Tytuł oryginalny: Altar of Mortis
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 16
Scenariusz: Christian Taylor
Reżyseria: Brian Kalin O'Connell
Data premiery w USA: 4 lutego 2011
Data premiery w Polsce: 26 maja 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Władcy
Następny: Duchy Mortis


Ołtarz Mortis (Altar of Mortis) to sześćdziesiąty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem szesnasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym pierwszym odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 4 lutego 2011 na antenie Cartoon Network. W Polsce zadebiutował 26 maja tego samego roku.

Opis

Oryginalny

"Before the Jedi can leave Mortis, the Son takes Ahsoka captive in an attempt to entice Anakin into joining him to use their combined strength to overpower his Father and Sister. Meanwhile, the Father attempts to stave off a disastrous showdown between his children and maintain the Force's increasingly precarious balance on the planet."

Polski

Nim Jedi będą mogli opuścić Mortis, Syn porywa Ahsokę w próbie przeciągnięcia Anakina na swoją stronę i użycia ich połączonej siły do obalenia Ojca i Siostry. Tymczasem Ojciec próbuje zapobiec katastrofalnemu pojedynkowi swoich dzieci i zachować niezwykle delikatną równowagę planety.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Altar of Mortis
Mystery on Mortis! Sent to discover
the origin of mysterious distress
call, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker
and his Padawan Ahsoka Tano are
stranded on a distant planet.
There, they discover three beings
more powerful with the Force than
any Jedi have seen before.

The Father keeps a fragile balance
between his Daughter, who allies
with the light side, and the Son,
who drifts ever closer to the dark.
With his strength failing, the
Father asks Anakin to stay and take
his place, preserving the balance
between light and dark. But after
passing a perilous test, Skywalker
refuses.

Now we find our heroes about to
depart for their journey home,
or so they think....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Ołtarz Mortis
Tajemnica na Mortis! Wysłani,
by odkryć pochodzenie tajemniczego
sygnału alarmowego, Obi-Wan Kenobi,
Anakin Skywalker i jego padawanka
Ahsoka Tano, utknęli na odległej
planecie. Odkrywają tam trzy istoty,
najbieglejsze w używaniu Mocy,
jakie kiedykolwiek widzieli Jedi.

Ojciec utrzymuje kruchą równowagę
pomiędzy swoją Córką, która 
związała się z jasną stroną, oraz
Synem, który coraz bardziej 
pogrąża się w mroku. Siła Ojca
jest coraz mniejsza, dlatego prosi
Anakina, by został i zajął jego
miejsce, utrzymując równowagę
pomiędzy światłem a mrokiem. Lecz
po zdaniu niebezpiecznego testu,
Skywalker odmawia.

Teraz obserwujemy jak nasi 
bohaterowie przygotowują się do
podróży do domu, a przynajmniej
tak im się wydaje...

"He who surrenders hope, surrenders life."[1]

Jedi ruszają w pościg za Synem.

Na Mortis Jedi lecą promem; śpiący na pryczy Anakin Skywalker ma sen, w którym przenosi się do słonecznej krainy. Tam budzi się pod wpływem głosu wołającego jego imię i dostrzega postać wyglądającą jak on sam. Drugi Anakin po chwili przyjmuje prawdziwe oblicze: jest to Syn, który proponuje mu przyłączenie się do siebie, dzięki czemu obaj dysponowaliby wielką potęgą. Skywalker odmawia, mówiąc, że nigdy z własnej woli nie przejdzie na ciemną stronę Mocy. Syn nie zgadza się z jego słowami, mówiąc, że światłość i mrok nie mogą istnieć bez siebie. Władca Mocy ponawia swą propozycję, obiecując pokój dla wszechświata. Gdy młody mężczyzna i tym razem nie chce się do niego przyłączyć, postać Syna zaczynają spowijać płomienie; istota wpada w gniew i mówi, że Skywalker zniszczy zarówno Sithów, jak i Jedi. Następnie przemienia się w gargulca i atakuje rycerza, przez co jego sen się kończy. Statek zaczyna się trząść, a Obi-Wan prosi mężczyznę o pomoc przy sterowaniu. Jednakże, w przedziale nagle zjawia się Syn, który chwyta Ahsokę i stwierdza, że młodzieniec nie opuści Mortis bez niej. Po tych słowach skacze przez otwarty przez siebie właz, zabierając Togrutankę. Zdenerwowany Anakin zabiera Kenobiemu stery i rusza w pościg za Władcą Mocy. Syn ucieka do kanionu, gdzie ostatecznie znika we mgle. Jedi z ledwością unikają zderzenia z wieżą; Skywalker, nie mogąc zapanować nad promem, musi lądować awaryjnie.

Po wyjściu ze statku rycerze dostrzegają resztę wieży, a Kenobi domyśla się, że to tam została zabrana padawanka. Skywalker sugeruje pośpiech, lecz mistrz ostrzega go, że Władca Mocy z pewnością ściągnął ich celowo w to miejsce. Dodaje też, że wywołanie konfliktu na Mortis mogłoby mieć złe skutki na losach świata, dlatego proponuje rozmowę z Ojcem. Jego towarzysz chce jednak za wszelką cenę pomóc uczennicy i samotnie udaje się w kierunku katedry. W środku związana Ahsoka krzyczy i odgraża się nieobecnemu Synowi. W celi zjawia się niska istota, która radzi jej oszczędzać siły i tłumaczy, że Władca zostawił ją na śmierć. Wyjaśnia też, że ucieczka z tego miejsca nie jest możliwa, ponieważ sam spędził tu wiele lat. Dziewczyna odpowiada, że jest Jedi, co interesuje istotę, która zaczyna wypytywać o jej mistrza. Tano jest pewna, że Skywalker przyjdzie ją uratować, lecz stworzenie w to wątpi. Uwalnia jednak Togrutankę z więzów i mówi, że łańcuchy są łatwe do zerwania; ciężkie jest to, co dzieje się w umyśle. Istota radzi jej, by zapomniała o mistrzu, jeśli chce przetrwać. Po tych słowach gryzie ją w ramię i przybiera swoją prawdziwą postać: Syna. Padawanka upada na ziemię i zaczyna się zmieniać pod wpływem ciemnej strony: jej skóra przybiera niezdrowy odcień, a oczy stają się żółte.

Córka i Obi-Wan opiekują się nieprzytomnym Ojcem.

Zdenerwowany Obi-Wan zastanawia się w jaki sposób ma odnaleźć Ojca, gdy dostrzega na znajdującej się za nim skale światło pochodzące z klasztoru. W środku Ojciec spotyka się z Synem; starsza istota przyznaje swojemu dziecku, że stało się potężne, ale i próżne jednocześnie. Tłumaczy mu, że przed poddanie się ciemnej stronie zrobił to, co jest zakazane. Syn próbuje odeprzeć te zarzuty, mówiąc, że to sprowadzenie Wybrańca na planetę pokazało mu jego potencjał. Ojciec prosi go, by nie czynił tak dalej, albo będzie zmuszony go powstrzymać. Zdenerwowany Syn mówi, że jest zmęczony czekaniem aż Władca umrze i wystrzeliwuje w jego kierunku błyskawicę. Siła uderzenia rzuca starcem na podstawę wejścia do klasztoru, gdzie dociera Kenobi. Syn zmienia się w gargulca i odlatuje, a Córka i mistrz Jedi zajmują się nieprzytomnym Ojcem. Wewnątrz budynku Władczyni leczy starca i decyduje, że należy mu się odpoczynek. Obi-Wan próbuje przekonać ją, by powinna mu dać porozmawiać z Ojcem, lecz jej zdaniem Syn musiał mieć swoje powody, by porwać Ahsokę. Dodaje też, że nie może zmieniać ścieżek Mocy. Mężczyzna ostrzega ją, że jeśli Syn ucieknie z Mortis, będzie miał siłę, by zniszczyć wszechświat; sugeruje jej, by połączyła swe siły z Anakinem, by go powstrzymać. Córka każe mu iść ze sobą.

Oboje docierają do jaskini; Córka prowadzi Jedi w dół po kamiennych stopniach, do ołtarza otoczonego ogniem. Władczyni tłumaczy, że nie może iść dalej, ale wewnątrz znajduje się ostrze, którego posiadacz jest w stanie kontrolować jej brata. Obi-Wan dociera do ołtarza i zdobywa sztylet. Skywalker kończy wspinaczkę po skałach i zauważa Ahsokę siedzącą pod drzewem. Mężczyzna zapewnia, że jest bezpieczna i przybył, aby ją uratować. Dziewczyna odpowiada jednak, że Skywalker powinien przyłączyć się do Syna, ponieważ on wie co jest dobre dla świata. Anakin zaczyna głośno się zastanawiać co się z nią stało, na co Togrutanka reaguje złością i stwierdza, że mistrz nigdy w nią nie wierzył. Rycerz zaprzecza temu i próbuje powiedzieć jej, by się opamiętała. Tano przekazuje mu wiadomość od Syna: jeśli Anakin nie przyłączy się do niego, Władca Mocy będzie zmuszony ją zabić. Mimo zapewnień Skywalkera, że nigdy na to nie pozwoli, dziewczyna rozpoczyna pojedynek.

Obi-Wan i Córka przychodzą do katedry Syna. Władczyni Mocy próbuje wypytać brata co takiego zrobił, a ten odpowiada, że to, co jest słuszne - zaatakował Ojca, ponieważ chciał ruszyć sprawy naprzód. Córka mówi, że nie pozwoli mu opuścić Mortis, a Kenobi dodaje, że nie będzie osamotniona w swoich działaniach. Syn zauważa jednak, że Wybraniec jest zajęty czymś innym. Na zewnątrz trwa pojedynek pomiędzy mistrzem i uczennicą, do którego po chwili dołącza Kenobi, co wywołuje zachwyt Togrutanki, która stwierdza, że obaj będą stanowili wyzwanie. Wewnątrz budynku Syn zachwyca się negatywnymi uczuciami walczących, a Córka stwierdza, że musi ich powstrzymać. Brat jednakże odciąga ją dzięki Mocy i oznajmia, że będą musieli ze sobą walczyć. Śpiący w klasztorze Ojciec budzi się. Rycerze Jedi nadal pojedynkują się z Ahsoką, a Obi-Wan pokazuje byłemu uczniowi sztylet i mówi, że dzięki niemu będzie można zabić Syna. Tano, głosem Władcy Mocy, nakazuje mu oddać ostrze. Syn i Córka walczą ze sobą, przybierając swoje zwierzęce formy. Potyczkę przerywa przybycie Ojca, który wyrzuca oboje przez okna katedry. Po chwili Syn atakuje rodzica błyskawicami, które starzec blokuje, lecz zaczyna w widoczny sposób słabnąć, a po chwili upada na ziemię. Kenob rzuca Anakinowi sztylet, lecz ostrze chwyta Togrutanka i podchodzi do nowego pana. Córka przeprasza Ojca za pokazanie Jedi ołtarza, a Tano, mimo protestów Skywalkera, przekazuje sztylet Synowi. Mężczyzna stwierdza, że jej użyteczność zakończyła się i dotyka jej czoła, zabijając ją.

Poświęcenie Córki.

Syn przygotowuje się do zadania ciosu swojemu rodzicowi, lecz w ostatniej chwili osłania go Córka. Zrozpaczony Władca przemienia się w gargulca i odlatuje. Ojciec wyjmuje ostrze z ciała umierającego dziecka, a kobieta prosi go, by nie darzył Syna nienawiścią, bo czynienie zła leży w jego naturze. Ojciec jest załamany i mówi, że równowaga została zachwiana. Skywalker prosi go, by pomógł jego uczennicy, lecz ten odpowiada, że nie ma dla niej nadziei. Córka daje znak Władcy Mocy, wskazując na martwą dziewczynę. On i rycerz Jedi stają pomiędzy kobietami, a młodzieniec dotyka ich czół, dzięki czemu przenosi energię życiową Córki do ciała Ahsoki. Padawanka budzi się, nie pamiętając niczego. Ojciec ostrzega Jedi, że skoro równowaga została zachwiana na Mortis, tak samo stanie się z wojną, która właśnie toczy się w galaktyce. Nakazuje im również dotarcie do statku, zanim Syn będzie mógł go zabrać i uciec z planety. Sam stwierdza, że zostanie i będzie opłakiwał swoje przeszłe i przyszłe czyny.

Zawartość

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Ołtarz Mortis.

Przypisy

  1. "Kto porzuca nadzieję, poddaje się bez walki."


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars