Władcy Mocy (rasa)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy rasy. Zobacz też: powieść o tej samej nazwie.
Władcy Mocy.

Władcy Mocy byli potężnymi istotami opiekującymi się Mocą. Zamieszkiwali Mortis, czyli planetę ukrytą wewnątrz monolitu, który dryfował przez galaktykę. Było ich trzech - Ojciec, Syn i Córka. Każdy z członków rodziny utożsamiał jeden z aspektów Mocy: Córka - jasną stronę Mocy, Syn - ciemną stronę Mocy, a Ojciec - równowagę Mocy.

Historia

Podczas wojen klonów Ojciec nadał tajny kod Jedi, nieużywany od ponad dwóch tysięcy lat, żeby sprowadzić do siebie Anakina Skywalkera i przekonać się czy był on Wybrańcem, a następnie zaproponować mu pozostanie na Mortisie, aby pełnił dotychczasową rolę Ojca i przez to przywrócił równowagę Mocy, mając na myśli równowagę między Synem i Córką. Skywalker razem ze swoim mistrzem Obi-Wanem Kenobim oraz padawanką Ahsoką Tano przybył na Mortis, po czym odmówił propozycji Ojca. Syn chciał zawładnąć galaktyką oraz przeciągnąć Anakina na ciemną stronę Mocy i przy użyciu nasyconego Mocą sztyletu, zabił Córkę. Ojciec obawiał się, że ciemność ogarnie galaktykę, dlatego też zabrał Synowi sztylet i odebrał sobie życie, by osłabić pochłoniętego ciemną stroną przeciwnika. Ostatecznie, Anakin Skywalker zabił osłabionego Syna. Od tamtej chwili w galaktyce nie było ani jednego Władcy Mocy.

Umiejętności

Władcy Mocy potrafili zmieniać się w gargulce oraz zatrzymywać gołą dłonią ataki skierowane mieczem świetlnym. Syn, podobnie jak Sithowie, używał błyskawic Mocy, które charakteryzowały się czerwoną barwą.

Źródła