Wybraniec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Anakin Skywalker - Wybraniec.

Wybraniec (ang. Chosen One) to bohater przepowiedni Jedi - miał być według jej słów osobą, która przywróci równowagę Mocy. Przepowiednia wypełniła się w osobie Anakina Skywalkera.[1]

Kontekst

Sama przepowiednia powstała na tysiące lat przed upadkiem Starej Republiki, jednak była jedną wśród wielu podobnych historii, stąd nie przywiązywano do niej szczególnej wagi - tym bardziej, że po siódmej bitwie na Ruusan Jedi byli przekonani, że wraz z "ostatecznym" pokonaniem Sithów równowaga została przywrócona. Dopiero w ostatnich dekadach istnienia Republiki, kiedy ciemna strona zaczęła manifestować się coraz silniej i wpływać na losy galaktyki (co w dużej mierze spowodowane było machinacjami Dartha Sidiousa) niektórzy, a wśród nich Dooku i Qui-Gon Jinn, zaczęli przywiązywać do przepowiedni większą wagę i dostrzegać w niej odpowiedź na nadciągające zagrożenia.

Nadejście wybrańca

Kiedy wsłuchujący się w Żywą Moc Qui-Gon spotkał młodego Anakina Skywalkera i rozpoznał jego potencjał Jedi, przeczucie podpowiedziało mu, że to ten młody niewolnik może być wypełnieniem przepowiedni. Wprawdzie Rada Jedi nie podzielała jego zdania, jednak Qui-Gonowi ostatecznie - niejako pośmiertnie - udało się doprowadzić do tego, by Anakin został wyszkolony na Jedi przez Obi-Wana Kenobiego.

Podczas trwania wojen klonów, Anakin, jego padawanka Ahsoka Tano i Obi-Wan trafili na planetę Mortis. Tam spotkali Ojca, Syna i Córkę - Władców Mocy. Córka i Syn uosabiali jasną i ciemną stronę Mocy, a Ojciec ich kontrolował, aby nie doszło do zniszczenia wszechświata. Ojciec poddał Anakina testowi - Syn i Córka mieli zabić Ahsokę i Obi-Wana. Ojciec powiedział, że Skywalker musi dokonać wyboru, jeśli chce ich uratować. Anakin powstrzymał jednocześnie Syna i Córkę. Ojciec powiedział, że tylko Wybraniec może zapanować nad Synem i Córką naraz. Potwierdziło to fakt, że Anakin jest Wybrańcem.

Wprawdzie przejście młodego rycerza na ciemną stronę sprawiło, że wydawało się, iż zamiast "przywrócić równowagę", jeszcze bardziej ją on zachwiał, w ostatecznym rozrachunku - dzięki swoistemu katalizatorowi, jakim była obecność i działania jego syna, powrócił on na jasną stronę i uśmiercił najpotężniejszego z Sithów i swojego mistrza - Sidiousa/Palpatine'a.[2]

Inni "Wybrańcy"

  • Za Wybrańca uważał sam siebie hrabia Dooku, co mogło w dużym stopniu wpłynąć na jego działania.
  • Również Sithowie oczekiwali "wybrańca", zwanego Sith'ari. Anakin (jako Darth Vader) był uważany przez fanów za jednego z kandydatów do tego miana, jednak The Complete Star Wars Encyclopedia potwierdziła że Sith'ari był Darth Bane.

Kwestia kanoniczności

Wśród fanów istniało wiele różnych interpretacji przepowiedni, jak również wielu kandydatów na Wybrańca. Mimo niejasnego tekstu przepowiedni i różnych sposobów rozumienia równowagi Mocy przez interpretujących ją fanów, George Lucas jednoznacznie określił, że Wybrańcem jest Anakin.

Przypisy

  1. Liczne wypowiedzi twórcy Gwiezdnych wojen - George'a Lucasa (m. in. w różnych dokumentach o SW, część z nich umieszczona jest w dodatkach do wydań DVD wszystkich części).
  2. Wypowiedź George'a Lucasa w dodatkach do Zemsty Sithów na DVD.

Źródła