Władcy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Władcy
Tytuł oryginalny: Overlords
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 15
Scenariusz: Christian Taylor
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA: 28 stycznia 2011
Data premiery w Polsce: 26 maja 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Wiedźmy mgły
Następny: Ołtarz Mortis


Władcy (Overlords) to pięćdziesiąty dziewiąty odcinek serialu Wojny klonów i zarazem piętnasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie sześćdziesiątym odcinkiem serialu. Został wyemitowany w USA 28 stycznia 2011, na Cartoon Network. W Polsce jego premiera nastąpiła 26 maja tego samego roku.

Opis

Oryginalny

A mysterious force draws Anakin, Obi-Wan and Ahsoka to a distant planet, and its inhabitants – a family of exceptionally powerful Force-wielders – in an attempt to determine whether Anakin is truly the Chosen One.

Polski

Tajemnicza siła sprowadza Anakina, Obi-Wana i Ahsokę na odległą planetę i do jej mieszkańców – rodziny szczególnie biegłej w Mocy – aby ustalić, czy Anakin rzeczywiście jest Wybrańcem.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Overlords
Mysterious 
message! A transmission has
been intercepted far beyond 
the Outer Rim, deep in the 
Chrelythiumn system. Why the
call has been made, and from 
where cannotbe established. 
But buried in the message
is a Jedi distress code that 
has not been used in over 
2,000 years.

Obi-Wan Kenobi, Anakin 
Skywalker and his Padawan 
Ahsoka are sent to investigate.
Fearing a Separatist trap, 
they are tomeet with a heavily 
armed Jedi cruiser....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Wszechwładcy
Tajemnicza
wiadomość! Przechwycono 
transmisję daleko za Zewnętrznymi 
Rubieżami, głęboko w układzie 
Chrelythiumn. Nie można ustalić 
czemu nawiązano kontakt i skąd 
pochodzi sygnał. Lecz w trzewiach 
wiadomości znajduje się kod 
alarmowy Jedi, którego nie
używano od ponad 2000 lat. 

Obi-Wan Kenobi, Anakin 
Skywalker i jego padawanka 
Ahsoka zostali wysłani, by 
zbadać sprawę. Obawiają się 
pułapki Separatystów,
więc mają się spotkać z 
ciężko uzbrojonym krążownikiem 
Jedi...

Balance is found in the one who faces his guilt.[1]

Jedi spotykają Córkę.

Na pokładzie krążownika Rex odbiera transmisję holograficzną od Anakina Skywalkera. Rycerz Jedi informuje go, że dotarł do punktu zboru, lecz kapitan twierdzi, że również znajduje się w wyznaczonym miejscu, a promu nie widać na mapie. Ich rozmowa zostaje nagle przerwana, a Ahsoka Tano dochodzi do wniosku, że coś blokuje sygnał. Po pewnym czasie wszystkie systemy statku wyłączają się na chwilę, lecz Obi-Wan Kenobi stara się uspokoić towarzyszy. Padawanka pokazuje jednak przez iluminator tajemniczy monolit, który zaczyna przyciągać maszynę do siebie. W strukturze otwiera się szczelina, z której bije oślepiające światło; tam wlatuje prom. Po pewnym czasie Jedi budzą się i zaczynają zastanawiać kto wykonał manewr lądowania, skoro wszyscy stracili przytomność. Togrutanka sprawdza odczyty statku i informuje towarzyszy, że miejsce, w którym się znaleźli, jest większe od asteroidy, a panujące tam warunki umożliwią im przeżycie. Mistrz tymczasem zajmuje się sprawdzaniem pozycji na mapie i dochodzi do wniosku, że mogą już nie być w znanej galaktyce. Anakin mówi z kolei, że systemy promu są sprawne, ale z niewiadomych przyczyn nie chcą działać.

Wszyscy wychodzą na zewnątrz i zaczynają się rozglądać. Tano mówi, że zauważyła odblask na wzgórzu, lecz według Kenobiego nic tam się nie znajduje. Anakin słyszy głos i po chwili oczom Jedi ukazuje się kobieta, która przedstawia się jako Córka. Pyta się Skywalkera, czy jest tym, a po chwili oznajmia, że zabierze ich do niego. Rycerze nie rozumieją jej słów, lecz kobieta każe im się pośpieszyć i podążać za sobą. Młody mężczyzna twierdzi, że Córka jest dziwna, lecz były mistrz mówi mu, by trzymali się razem. Wszyscy ruszają w drogę i idą za kobietą po wąskiej, skalnej ścieżce. Zauważają, że na planecie nie ma zwierząt, oraz że pory roku zmieniają się wraz z upływem dnia. Anakin dodaje też, że Moc jest wyjątkowo silna w tym miejscu. Mężczyzna próbuje zagadnąć Córkę, a ta wyjaśnia im, że zabiera ich do Ojca. Odpowiadając na pytania o samą siebie, mówi, że jej rodzina stoi na straży potęgi. Nagle skała na wyższym poziomie odrywa się i Skywalker popycha kobietę, by uratować jej życie. Kenobi niemal zostaje strącony w przepaść, lecz Tano pomaga mu wrócić z powrotem na ścieżkę. Córka jest zła i mówi młodzieńcowi, że nie wolno jej dotykać. Dochodzi do wniosku, że to sprawka jej brata, więc przykazuje rycerzom, by zostali na miejscu, a sama odchodzi. Kamień rozdzielił rycerzy, więc Obi-Wan kontaktuje się z byłym uczniem przez komlink. Skywalker decyduje się na pójście śladem Córki, a sam każe pozostałym wrócić na statek. Kenobi stara się odwieść go od tego pomysłu, lecz połączenie zostaje przerwane. Ahsoka zauważa, że zbliża się burza.

Syn objawia się Kenobiemu i Tano.

Mistrz i padawanka wracają w miejsce, gdzie zaparkowano statek, lecz na miejscu okazuje się, że maszyna zniknęła. Wokół nich zapada ciemność, a rośliny zaczynają umierać. Za plecami Jedi ukazuje się mężczyzna, który przypomina im, że nie wykonali woli jego siostry. Obi-Wan prosi go, by zwrócił im statek, lecz Syn odpowiada, że nie nadszedł na to czas. Mężczyzna pyta się, czy to prawda, że Anakin jest Wybrańcem. Rycerze włączają miecze, a Kenobi wypytuje go, skąd wie takie rzeczy. Syn stwierdza, że to, co ma się wydarzyć, stanie się, po czym ruchem dłoni gasi ich broń. Mistrz stwierdza, że mężczyzna jest Sithem; Syn wybucha śmiechem, a następnie stwierdza, że jest i nie jest to prawdą. Ostrzega ich również przed burzą i radzi, aby znaleźli schronienie, po czym zmienia się w gargulca i odlatuje. Pioruny zaczynają przybierać na sile, a Obi-Wan zauważa jaskinię, do której wbiega razem z Togrutanką.

Skywalker wspina się po skałach, unikając błyskawic. Po chwili zauważa leżący w oddali klasztor. Udaje się w to miejsce i w środku spotyka postać starca. Mężczyzna ów wita go i oznajmia, iż chciałby dowiedzieć się kim tak naprawdę jest młodzieniec. Anakin złości się z powodu enigmatycznych słów starca, lecz ten proponuje mu odpoczynek w swoim klasztorze. W jaskini do Kenobiego przychodzi duch Qui-Gon Jinna i pyta się, czy były padawan wytrenował chłopca. Mężczyzna reaguje nerwowo i wyciąga miecz. Na jego pytania Jinn odpowiada, iż miejsce, w którym się znajdują, jest swoistym przewodnikiem, przez który przepływa Moc. Dodaje również, iż trójka rodzimych mieszkańców chce dowiedzieć się, czy Skywalker jest Wybrańcem. Obi-Wan przyznaje, że w jego byłym uczniu Moc jest silna, lecz ma on swoje wady. Qui-Gon mówi, że jeśli młodzieniec jest postacią z przepowiedni, to dowie się o tym właśnie w tym miejscu; w przeciwnym wypadku znajdzie się w niebezpieczeństwie. Po tych słowach duch znika.

Wizja Shmi Skywalker.

Anakin śpi w klasztorze, lecz dręczą go koszmary. Po chwili przychodzi do niego duch matki. Mężczyzna jest przerażony i mówi, że kobieta od dawna nie żyje. Ta odpowiada mu jednak, że nic tak naprawdę nie umiera. Oznajmia mu też, że wszystko, co w życiu zrobił, doprowadziło go do tego miejsca. Skywalker nadal pozostaje nieufny, a kobieta dostrzega, że obwinia się za jej śmierć. Młodzieniec przyznaje, że ją zawiódł, a pomszczenie jej nie przyniosło mu ukojenia. Wyznaje jej również, iż ma żonę, lecz Shmi odpowiada, iż nie jest ona mu przeznaczona i jest ona trucicielką. W tym momencie na chwilę przemienia się w gargulca i znika. W jaskini Ahsoka budzi się, gdy słyszy słowa kobiety. Po chwili dostrzega wizję samej siebie w dorosłym wieku. Starsza Tano ostrzega ją, że kryją się w niej ziarna ciemnej strony, zasiane przez mistrza. Nastolatka próbuje go bronić, lecz kobieta mówi jej, że nie dostrzeże swojej przyszłości, jeśli pozostanie ona uczennicą Anakina. Nakazuje jej również opuścić planetę, po czym znika. W tym momencie Togrutanka budzi się i mówi Kenobiemu, iż Anakin może mieć kłopoty.

W klasztorze Skywalker zbliża swój miecz do twarzy medytującego Ojca i stwierdza, iż jest on lordem Sithów. Mężczyzna odpowiada, że pogląd młodzieńca na wszechświat jest prosty, a sam nie jest ani Jedi, ani Sithem. Anakin żąda odpowiedzi, więc starzec wyznaje, że jest Władcą Mocy. Młody rycerz opowiada mu o wizji matki, a Ojciec odpowiada, iż prawdopodobnie był to jego syn. Mówi mu również o zdolnościach swojej rodziny i Mortis, która jest zarówno sanktuarium, jak i więzieniem. Twierdzi, iż jedynie w tym miejscu jest w stanie sprawować kontrolę nad swoimi dziećmi, które są tak potężne, że mogłyby zniszczyć wszechświat. Po chwili wyznaje mu, że chciał ujrzeć Wybrańca na własne oczy. Skywalker twierdzi, że przepowiednia jest jedynie mitem, a Ojciec odpowiada, iż chciałby to sprawdzić. Starzec proponuje układ: jeśli Jedi uda się przejść jego test, będzie mógł odlecieć razem z resztą. Na zewnątrz nadchodzi dzień i przyroda wraca do życia. Ahsoka i Obi-Wan zastanawiają się co się stało ze Skywalkerem. Ich rozmyślania przerywa przybycie Syna i Córki, którzy, przemienieni w zwierzęce formy, porywają ich.

Test Anakina.

Ojciec prowadzi Anakina na kamienną arenę, a po chwili przybywają gargulec i gryf z pochwyconymi Jedi. Skywalker żąda, by ich wypuścić, lecz Ojciec nie chce go wysłuchać. Mówi jedynie, że rozkazał swoim dzieciom zabić jego towarzyszy, a on będzie w stanie ocalić tylko jedno z nich. Młodzieniec nie chce się na to zgodzić, lecz Kenobi radzi mu, by uratował Togrutankę i wykorzystał Moc. Anakin tak czyni i zaczyna zmagać się z obojgiem dzieci. W tym samym czasie dzień staje się nocą, a Jedi broni towarzyszy przed atakami przeciwników i zmusza ich, by oboje padli na kolana i z powrotem przyjęli swoje humanoidalne formy. Po tym fakcie znów nastaje dzień, a Ojciec stwierdza, że tylko Wybraniec mógł zapanować nad obojgiem jego dzieci jednocześnie. Prosi wszystkich, by zostawili go sam na sam z młodzieńcem, a gdy tak się staje, wyznaje mu prawdę: sam jest umierający, a Skywalker ma zająć jego miejsce. Rycerz nie chce na to przystać, a starzec mówi mu, że wybór należy do niego, lecz jego samolubstwo będzie miało poważne skutki dla galaktyki. Po pewnym czasie wszyscy Jedi odlatują promem czekającym na platformie przy klasztorze.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Ciekawostki

  • Podczas odlotu Jedi z planety, jako podkład muzyczny można usłyszeć temat z Marszu Imperialnego. Można wnioskować, że decyzja Anakina o odlocie jest jego pierwszym krokiem na ciemną stronę Mocy.

Przypisy

  1. Równowagę można znaleźć w kimś, kto przyznaje się do winy.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Władcy.


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars