Zaginiony miecz świetlny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Zaginiony miecz świetlny
Tytuł oryginalny: Lightsaber Lost
Serial: Wojny klonów (The Clone Wars)
Sezon: 2
Odcinek: 11
Scenariusz: Drew Z. Greenberg
Reżyseria: Giancarlo Volpe
Data premiery w USA: 22 stycznia 2010
Data premiery w Polsce: 17 czerwca 2010
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 21 BBY
Poprzedni: Dezerter
Następny: Mandaloriański spisek


Zaginiony miecz świetlny (Lightsaber Lost) to trzydziesty trzeci odcinek serialu Wojny klonów i zarazem jedenasty odcinek drugiego sezonu. Jest także chronologicznie trzydziestym dziewiątym odcinkiem serialu. Został wyemitowany 22 stycznia 2010 w amerykańskim Cartoon Network. W Polsce emisja nastąpiła 17 czerwca 2010, o godzinie 19:00 na kanale Cartoon Network.

Opis

Oryginalny

When a pickpocket steals Ahsoka's lightsaber, an ancient Jedi helps her reclaim her weapon.

Tłumaczenie

Kiedy złodziej kradnie miecz świetlny Ahsoki pewien stary Jedi pomaga jej odzyskać broń.

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Lightsaber Lost
War creates opportunity for the criminal
underworld! Ruthless mercenaries
conspire with the Separatists to disrupt
and exploit the unstable situation within
the Republic.
Now, Anakin Skywalker and Ahsoka
Tano descend into the treacherous
gangster havens in an effort to find a
corrupt and vile arms dealer. Who is
buying weapons on the black market and
selling them to the Republic's enemies... 
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Zaginiony miecz świetlny
Wojna stwarza okazje dla podziemnego
świata kryminalistów! Bezlitośni najemnicy
konspirują z Separatystami, chcąc wykorzystać
niestabilną sytuację w Republice. Teraz
Anakin Skywalker i Ahsoka Tano
udają się do zdradzieckiej kryjówki
gangstera, by znaleźć handlarza bronią,
który kupuje ją na czarnym rynku,
i sprzedaje je wrogom Republiki....

Easy isn't always simple.[1]

Anakin Skywalker i Ahsoka Tano są na dolnych poziomach Coruscant. Zmierzają do jednej z kantyn, aby aresztować handlarza nielegalną bronią Cara Affa. Gdy docierają na miejsce rycerz mówi, by Ahsoka została na zewnątrz i pilnowała wyjścia gdyby ich cel chciał uciec.

Anakin Skywalker i Ahsoka Tano na dolnych poziomach Coruscant.

W środku Anakin za pomocą miecza wyprasza bywalców lokalu. W zamieszaniu powstałym z wychodzących istot, Ahsoka traci swój miecz świetlny. Padawanka próbuje gonić złodzieja lecz znika on gdzieś w tłumie. Po chwili wychodzi Skywalker z aresztowanym Affą. Jedi pyta uczennicy gdzie się podziewała, ta odpowiada, że sprawdzała podejrzanego lecz był to fałszywy alarm.

Po powrocie do świątyni Jedi prowadzą Cara na przesłuchanie. Ahsoka pyta mistrza czy może iść do biblioteki, gdy ten udziela pozwolenia, oddala się.

W archiwach Togrutanka prosi o pomoc mistrzynię Jocastę Nu. Obie Jedi prowadzą jakiś czas poszukiwania lecz nie znajdują informacji o złodzieju. Wtedy starsza kobieta mówi, że Ahsoka powinna iść do mistrza Sinube, gdyż jest on zakonnym specjalistą od spraw kryminalnych.

Gdy Tano i Nu podchodzą do sędziwego Cosianina, ten śpi. Gdy tylko otwiera oczy zostaje mu przedstawiona Ahsoka. Wysłuchawszy jej historii mistrz Tera zaczyna sprawdzać bazy danych. Wkrótce, idąc poszlakami przekazanymi na temat złodzieja, znajduje sprawcę. To Patrolianin Bannamu mieszkający gdzieś w dzielnicy slumsów G-17. Uradowana Togrutanka dziękuje za pomoc i już szykuje się do wyjścia, gdy sędziwy mistrz ofiaruje swoją pomoc w poszukiwaniach. Ahsoka zgadza się lecz zaznacza, aby nie zostawał w tyle.

Cassie Cryar ucieka.

Obydwoje Jedi przybywają na dolne poziomy Coruscant. Trafiają tam do sklepu Lauliego Wahlo, gdzie udają zainteresowanych kupnem miecza świetlnego. Quarren zaprasza ich na zaplecze. Tam przeprowadza krótkie rozpoznanie biznesowe. Jedi pytają go o cenę broni. Lauli mówi im, że taka rzadkość jak miecz świetlny będzie ich kosztować dwadzieścia tysięcy kredytów. Wtedy zdenerwowana Ahsoka ujawnia ich tożsamość, co zmienia podejście handlarza. Wspólnik Quarrena, Jan Dez wyjawia im lokalizację Bannamu, mając nadzieję na odwdzięczenie się Jedi w przyszłości.

"Detektywi" docierają do hotelu Pajęcze Odnóża. Tam wchodzą do pokoju Bannamu. Patrolianin po lekkim pokazie siły Ahsoki, opowiada co zrobił z jej mieczem. Okazuje się, że nowym właścicielem broni jest Nack Movers, znany zabójca. Słysząc te słowa Tano bezzwłocznie chce dostać się do jego mieszkania.

Gdy Jedi docierają na miejsce zastają trupa Trandoshanina na podłodze. Zza wnęki wychodzi Ione Marcy, dziewczyna zmarłego. Tera prosi by zrelacjonowała wydarzenia. Kobieta mówi mu, że gdy przyszła do domu widziała wychodzącą grupę osób, która prawdopodobnie zabiła Nacka. Mistrz wyczuwa niepokój płynący od Ione. Mówi o tym Ahsoce, która idzie sprawdzić resztę pomieszczeń. W jednym z pokoi znajduje łowczynie nagród Cassie Cryar, która ma jej miecz. Gdy kobieta dowiaduje się, że ma do czynienia z Jedi, ucieka. Tano informuje mistrza o swoim odkryciu i rozpoczyna pościg.

W tym samym czasie mistrz Sinube rozpoczyna delikatne przesłuchanie Ione. Aby dodać otuchy kobiecie, klepie ją po plecach lecz w rzeczywistości umieszcza na nich urządzenie naprowadzające.

Ahsoka ściga Cassie. Na jednej z platform, olbrzymim telebimie, łowczyni udaje się włączyć broń Jedi. Uszkadza kolejne platformy co spowalnia Ahsokę. Młoda Jedi po drobnych problemach znów zbliża się do Cryar. Dzięki Mocy odrywa rurę, po której wspina się Cassie.

W tym samym czasie mistrz Sinube demaskuje Ione. Mówi kobiecie iż domyślił się, że brała udział w zabójstwie chłopaka. Jedi twierdzi, że jedna kobieta nie wystarczy by pokonać silnego Trandoshanina. Wnioskuje, że Marcy i Cryar użyły trucizny. Chwilę potem wchodzą droidy policjanci. Sinube rozkazuje im aresztowanie Ione lecz ta wyskakuje przez okno na potajemnie wezwany śmigacz.

Podczas lotu Marcy zostaje wezwana przez Cassie. We wskazanym miejscy Ione odbiera wspólniczkę i odlatuje.

Ahsoka zgubiła trop. Cierpliwie oczekuje na mistrza Sinubego. Ten zjawia się na policyjnym skuterze, pożyczonym od droidów. Razem udają się na dworzec kolejowy, gdyż mistrz przyczepił nadajnik do Ione.

Dworzec na Coruscant.

Tam kobiety orientują się, że są ścigane i znajdują nadajnik. Tera rozkazuje aresztowanie kobiet lecz Cryar niszczy dwójkę droidów za pomocą miecza świetlnego i ucieka. Ahsoka ponownie rozpoczyna pościg. Łowczyni wskakuje do jadącego pociągu i bierze za zakładników dwójkę Twi'leków, kobietę z dzieckiem. Tano ofiaruje się w zamian za ofiary Cassie lecz ta nie chce wchodzić w układy. Gdy pociąg się zatrzymuje planuje wyjść lecz mistrz Sinube już na nią czeka. Jedi rozbraja ją kilkoma ciosami i aresztuje.

Po odzyskaniu miecza obydwoje Jedi wracają do świątyni Jedi. Tam Tera pyta Ahsokę czego się nauczyła. Wchodzą do sali gdzie mistrz Yoda naucza młodzików. Tam Togrutanka mówi adeptom, aby nauczyli się cierpliwości i odpowiedzialności, gdyż od tego zależy ich życie.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Polski dubbing

Ciekawostki

  • Na jednym z budynków widać napis w Aurebeshu Massage, czyli po Angielsku Masaż.

Przypisy

  1. Łatwe wyjście nie zawsze jest proste.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Zaginiony miecz świetlny.
Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars