Potwór

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy odcinka serialu Wojny klonów. Zobacz też: Dziedzictwo: Potwór - mini-serię z cyklu komiksowego Dziedzictwo.
Potwór
Tytuł oryginalny: Monster
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 13
Data premiery w USA: 14 stycznia 2011
Data premiery w Polsce: 19 maja 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Siostry Nocy
Następny: Wiedźmy mgły


Potwór (Monster) to pięćdziesiąty siódmy odcinek serialu Wojny klonów i zarazem trzynasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie pięćdziesiątym ósmym odcinkiem serialu. Pokazano go pierwotnie w grudniu 2010 w kilku kinach w Stanach Zjednoczonych, wraz z odcinkami Siostry Nocy i Wiedźmy mgły. Na Cartoon Network w Stanach Zjednoczonych zadebiutował 14 stycznia 2011, a w Polsce 19 maja tego samego roku.

Opis

Oryginalny

"When Count Dooku calls upon the Nightsisters seeking a replacement for Ventress, she and her kin seize the opportunity to exact revenge. Ventress visits the far side of Dathomir and the males of the planet seeking the most brutal and powerful warrior among them. Through their witchcraft, the Nightsisters transform Savage Opress into a monstrous killer designed to turn on his new master".

Polski

"Kiedy hrabia Dooku kontaktuje się z Siostrami Nocy, szukając zamiennika dla Ventress, ona i Siostry szukają możliwości, by się zemścić. Ventress podróżuje do odległego zakątka Dathomiry, gdzie żyją mężczyźni, i szuka pośród nich najbrutalniejszego i najpotężniejszego wojownika. Dzięki swoim czarom, Siostry Nocy przemieniają Savage'a Opressa w potwornego zabójcę, stworzonego po to, by zwrócił się przeciwko swojemu nowemu mistrzowi".

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Monster
A bid for revenge! Betrayed 
and left for dead by Count 
Dooku, Asajj Ventress has 
begun a deadly game with 
her former Master, launching 
a secret assassination 
attempt against him with 
the help of her kin, 
the mysterious Nightsisters.

Deceived into thinking the 
Jedi were behind the recent 
attack, Dooku has traveled 
across the galaxy to enlist 
the Nightsisters in his 
quest for vengeance....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Potwór
Żądza zemsty! Zdradzona 
i pozostawiona na śmierć
przez hrabiego Dooku, Asajj
Ventress rozpoczęła 
śmiertelną grę ze swoim
byłym mistrzem poprzez
sekretną próbę zabójstwa
z pomocą swoich krewnych,
tajemniczych Sióstr Nocy. 

Wierząc, że to Jedi stoją 
za ostatnim atakiem, Dooku
podróżuje przez galaktykę,
by odwiedzić Siostry Nocy,
aby zaspokoić pragnienie 
zemsty... 

"Evil is not born, it is taught."[1]

Rozmowa Talzin i Dooku.

Dooku przylatuje w swoim żaglowcu słonecznym do fortecy Sióstr Nocy na Dathomirze. Matka Talzin i inne członkinie zgromadzenia prowadzą go do środka. Po drodze hrabia dziękuje za ich gościnność i mówi o sojuszu, który niegdyś z nimi zawarł. Proponuje Talzin, by ta poprosiła klany Sióstr o poprzysiężenie wierności Separatystom. Dathomirianka docenia jego ofertę, lecz zaznacza, iż Siostry są lojalne tylko względem siebie samych. Dodaje też, że jedynym powodem, dla którego teraz mu pomaga jest fakt, iż hrabia oddał jej przysługę dawno temu. Oboje przechodzą do pokoju, a Talzin wyczarowuje przed Dooku kielich z napojem z czarnego korzenia. Mężczyzna pije, a Matka zaczyna go wypytywać go innego Sitha, Dartha Maula. Dooku odpowiada, że zginął on na Naboo podczas pojedynku z Obi-Wanem Kenobim. Kobieta mówi, że kilku podobnych mężczyzn żyje jeszcze na Dathomirze i jest w stanie dostarczyć mu podobnego. Ostrzega go jednak, że będzie trudno go kontrolować. Dooku zgadza się i wkrótce odlatuje z planety.

Odlatującego hrabiego obserwują Talzin i Asajj Ventress. Mroczna Jedi mówi, że nowy uczeń Sitha będzie barbarzyńcą, lecz Matka odpowiada, że otrzyma on najlepsze możliwe szkolenie. Ventress zaznacza, iż nie może on być lojalny wobec nowego mistrza, a jej towarzyszka to potwierdza. Twierdzi, że użyje swojej magii, by go zmanipulować i nakazuje Asajj polecieć w odległe zakątki Dathomiry w celu znalezienia odpowiedniego kandydata. Ventress podróżuje swoim śmigaczem do wioski Braci Nocy. Na miejscu wita ją Viscus, któremu Asajj oznajmia, że przybyła wybrać jednego z nich. Zabrak każe reszcie ustawić się w rzędach. Jeden z mężczyzn, Savage Opress, ostrzega swego brata Ferala, by ten nie przyciągał zbyt wiele uwagi. Kobieta zaczyna oglądać mężczyzn, wytykając im ich wady. Ostatecznie wybiera kilku z nich i objaśnia im zasady selekcji: najlepszy z nich zostanie wyłoniony podczas trzech zadań.

Na arenie Tygiel trwają przygotowania do zawodów. Wokół Ventress zbierają się wojownicy, a Savage mówi Feralowi, że powinni być czujni. Viscus klaśnięciem w dłonie daje znak do rozpoczęcia pierwszego zadania i Zabrakowie rzucają się do ataku na Darthomiriankę. Kobieta jednak z łatwością unika ich ataków i odpycha Savage'a Mocą. Do ataku na nią dołącza Feral, lecz i jemu nie udaje się zrobić jej krzywdy. Asajj łapie w powietrzu dwa topory i rzuca nimi w Savage'a, ale Zabrakowi udaje się ich uniknąć. Mrocznej Jedi zabija innego wojownika jego własną włócznią. Po chwili kopie i odrzuca Ferala, więc brat śpieszy mu na pomoc. Ventress znika na chwilę, by pojawić się przed dwoma Zabrakami i powalić Savage'a na ziemię. Gdy wszyscy wojownicy są pokonani, Asajj pyta głośno gdzie są ci, po których przyszła. Do kolejnej konkurencji przechodzi czterech mężczyzn i rozpoczyna się ona w nocy. Dathomirianka stoi na skalnym wzniesieniu i wyjaśnia szczegóły kolejnego zadania, które ma polegać na walce przeciwko niej w całkowitych ciemnościach. Na znak Viscusa gasną kolejne lampy, więc Zabrakowie gromadzą się blisko siebie i słyszą jedynie śmiech kobiety oraz świst jej kiścienia. Po chwili Asajj zabija dwóch wojowników, pozostawiając przy życiu jedynie Savage'a i Ferala. Braciom udaje się uniknąć kolejnego ataku, a Savage każe jej pokazać się. Kobieta wychodzi z cienia i chwali go.

Asajj Ventress i Savage Opress walczą na arenie Tygiel.

Viscus ogłasza rozpoczęcie trzeciego zadania i zapala światła. Feral zauważa, że tylko jeden z nich przeżyje ostatnie wyzwanie, lecz Savage twierdzi, że chce na to coś poradzić i aby tego dokonać, muszą pracować drużynowo. Wokół nich zaczynają wyrastać kamienne bloki, więc bracia zaczynają uciekać przed goniącą ich Ventress. Feral w pewnym momencie spada z bloku i po chwili dogania go Asajj, która zaczyna go bić i dusić. Savage rusza na pomoc bratu i mówi, że dopóki żyje, kobieta go nie skrzywdzi. Oboje rozpoczynają krótki pojedynek na pięści. Savage prosi, by Dathomirianka oszczędziła jego brata i wybrała jego. Mroczna Jedi każe Feralowi odejść, a walka toczy się dalej. Ostatecznie kobieta powala mężczyznę na ziemię i przygniata jego szyję butem. Zabrak oznajmia, że jego życie należy do niej. Następnego dnia Ventress odjeżdża wraz z Savage'em.

Asajj wraca do fortecy i przedstawia Zabraka Matce. Talzin docenia jego siłę i płonącą w nim nienawiść, a Mroczna Jedi przyznaje, że będzie im dobrze służył. Przywódczyni Sióstr dotyka palcem czoła mężczyzny, a ten zapada w trans. Siostry przenoszą go na ołtarz i rozpoczynają recytację zaklęć. W trakcie przemiany ciało i rogi Zabraka powiększają się. Wkrótce Talzin oznajmia, że jest gotowy i budzi go dotknięciem w czoło. Mężczyzna zaczyna dusić nachylającą się nad nim Vantress, a ta rozkazuje mu, by ją puścił, lecz nie przynosi to skutku. Matka radzi, by powiedziała to spokojnie. Kobieta tak czyni i Savage ją puszcza. Mroczna Jedi rozkazuje przynieść więźnia, którym okazuje się Feral. Asajj mówi, by wojownik zabił brata. Feral próbuje przypomnieć Savage'owi kim jest, lecz ten nie reaguje. Kobieta policzkuje swojego sługę i powtarza rozkaz. Tym razem mężczyzna go wykonuje, mimo błagań Ferala. Ventress chwali go i poucza o sile nienawiści. Talzin daje mu w prezencie topór wzmocniony magią. Mroczna Jedi proponuje, by przedstawić go nowemu mistrzowi.

Pojedynek Opressa i Halseya.

Talzin i Savage podróżują na Serenno, gdzie oczekuje ich hrabia. Matka przedstawia mu wojownika, który wychodzi z promu. Dooku jest z niego zadowolony, a nowy uczeń składa mu pokłon. Mężczyzna zabiera go do swojego zamku, gdzie mówi mu, że potrzebuje jeszcze dowodu jego umiejętności w bitwie. Pokazuje mu hologram świątyni Eedit na Devaronie, którą kontrolują Jedi. Zabrak ma wątpliwości odnośnie atakowania poświęconego miejsca, lecz hrabia tłumaczy mu, że służy ona jedynie jako cel operacji wojskowych. Opress leci na planetę, gdzie trwa już bitwa. Budynku bronią żołnierze-klony i dwaj Jedi, Halsey i Knox. Zabrak ląduje niedaleko świątyni i rusza do bitwy, niszcząc siły po obu stronach. Halsey rusza mu na spotkanie i każe swojemu padawanowi trzymać się z daleka. Savage wytrąca mu miecz z ręki; po krótkiej wymianie ciosów powala go na ziemię i zabija. Nautolanin, zrozpaczony po śmierci mistrza, rzuca się w kierunku przeciwnika, lecz po chwili zostaje przezeń odrzucony na ścianę i również traci życie. Opress kontaktuje się z hrabim, który gratuluje mu odniesionego sukcesu i każe wrócić na Serenno. Zabrak zjawia się z powrotem w zamku, a Dooku mówi mu, że razem odniosą wielkie sukcesy oraz że jego potęga będzie wkrótce równa tej, którą posiadał Darth Maul, a nawet Lord Sidious. Dodaje też, że razem będą rządzić galaktyką. Savage odpowiada, że jest jego sługą.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Potwór.

Przypisy

  1. "Złym się nie rodzi, złym się staje."


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars