Nautolanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Nautolanie
Planeta macierzysta: Glee Anselm
Język: Nautila
Wzrost: 180 cm[1]
Waga: 75 kg[1]
Kolor oczu: Czarne lub ciemnokasztanowe
Kolor skóry: Niebieska, zielona, żółta lub brązowa
Zdolności: Głowoogony pozwalające wyczuwać feromony osób w pobliżu
Nautolanie to humanoidalna rasa pochodząca z planety Glee Anselm.

Wygląd i występowanie

"Spokojnie Aaylo, jestem istotą ziemno-wodną... będę oddychać za ciebie."
— Nautolanin Kit Fisto do Aayli Secury.[2]

Nautolanie byli rasą przystosowaną do życia zarówno na lądzie jak i pod wodą. Ich fizjologia była typowa dla ras ziemno-wodnych, wliczając w to oczy umożliwiające patrzenie przy niewielkich ilościach światła i świetnie opanowaną technikę pływania. Kiedy pływali, mogli oddychać nie tylko za siebie, ale jeszcze za inną osobę, która miała z nimi kontakt ustny.[2]

Nautolanie mierzyli przeciętnie około 1,8 metra. Ich gładka skóra była zielona, niebieska lub brązowa, a oczy mieli czarne lub ciemno-kasztanowe. Oczy miały również praktycznie nigdy nie używane osłonki. Mogli oni dobrze widzieć w ciemnościach.[1] Nautolanie mieli bardzo czuły węch, który - podobnie jak ich język - działał tylko pod wodą. Rasę charakteryzowało czternaście głowoogonów. Za ich pomocą Nautolanie wyczuwali feromony osób w pobliżu, które informowały ich o stanie psychofizycznym danej osoby. Głowoogony bardziej sprawdzały się pod wodą niż na lądzie. Wśród kultury Nautolan zdolność wyczuwania zmian feromonów była istotna w procesie komunikacji.

Serce u przedstawicieli tej rasy było rozbudowane w znaczący sposób i mogło bić nawet wtedy, gdy było oddzielone od reszty ciała. Ze względu na utratę wielu szczegółów języka Nautolanie zaczęli mówić po anselmiańsku lub wspólnym, podróżując poza swą ojczyznę. W dodatku, gdy Nautolanie byli zanurzeni, używali innych metod porozumiewania się. Wtedy w oczach innych osobników w pobliżu pojawiały się świderki.

Mimo iż zbudowali swe miasta na terenie wodnej ojczyzny, większość cywilizacji można było znaleźć w regionie Sabilon.

Kultura

Nautolanin Kit Fisto.

Mało wiadomo na temat kultury tej rasy, jako że mało Nautolan opuściło Glee Anselm. Czasami muzykę Nautolan można była spotkać w zbiorach wytrawnych kolekcjonerów muzyki. Była ona komponowana nieprzerwanie za pomocą notatek przekazywanych z pokolenia na pokolenie, w nieregularnych formach, w których dodatkowo, od czasu do czasu, pojawiały się przerwy. Właśnie te przerwy zważywszy, że są ważną częścią muzyki Nautolan, są przyczyną, że słuchacze nie będący Nautolanami mają problemy z odbiorem zamysłów nautolańskich kompozytorów.

Nautolanie w galaktyce

W czasach Starej Republiki znaną przedstawicielką tej rasy była Dossa, przemytniczka, Jedi padawanka Haazena, a później adeptką Ciemnej Strony Mocy.

Najsłynniejszym Nautolaninem był Kit Fisto, mistrz Jedi, generał podczas wojen klonów. Wraz z trzema innymi mistrzami udał się, by pojmać Kanclerza, który naprawdę był Mrocznym Lordem Sithów, lecz został przez niego zabity.

Innym Nautolaninem żyjącym podczas wojen klonów czułym na Moc był Zinn Toa, który padł ofiarą mrocznego planu Palpatine’a, który chciał zebrać wszystkie dzieci czułe na Moc i wyszkolić je, by pomogły odbudować Imperium Sithów. Został jednak uwolniony przez Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano.

Tuż po bitwie o Yavin Rak'qua – grupa nautolańskich wojowników zebranych przez Lorda Rrynt'vora, przejęła kontrolę nad bazą na asteroidzie zwaną stacją Gamma w systemie Bright Jewel.[3]

W 137 ABY w barze Riika pracował Jak, którego bywalcem był Cade Skywalker.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Nautolan.
Zobacz przedstawicieli
rasy Nautolan.