Devaron

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: zweryfikować jak lista źródeł ma się do treści artykułu; poszerzyć.

Devaron planet.png
Devaron
Astrografia
Region: Kolonie
Sektor: Duluur
Układ: Devaron
Księżyce: 2
Współrzędne: M-13
Długość dnia: 24 h
Długość roku: 390 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz:
  • Dżungle
  • Niskie góry
  • Doliny
Ważne miejsca: Świątynia Eedit
Społeczeństwo i inne
Języki:
Struktura demograficzna: Devaronianie
Główne miasta: Montellian Serat (stolica)
Przynależność:
Devaron to planeta położona w regionie Kolonii. Dzięki sprzyjającemu klimatowi, jej powierzchnię pokrywały gęste lasy. Cała planeta była delikatnie pofałdowana. Opady występujące na niej przez miliony lat wyżłobiły liczne doliny i wąwozy.

Wśród rdzennych mieszkańców Devaronu, od zawsze panował matriarchat. Oznacza to, że nadrzędną rolę zawsze pełniły kobiety, zarówno w życiu prywatnym, jak i politycznym.

Historia

2500 BBY

Około roku 2500 BBY, rząd Devaronu podjął decyzję o wstąpieniu planety do Republiki Galaktycznej.

Wojny klonów

Po wybuchu wojen klonów, Devaron ponownie opowiedział się po stronie Republiki. Ze względu na strategiczne położenie planety, w pobliżu koreliańskiego szlaku handlowego, została założona tam baza wojskowa.

Bitwa o Devaron

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Devaron.

W bliżej nieokreślonym czasie trwania wojen klonów, na planetę przybył Cad Bane, wraz z siłami Separatystów. Poszukiwał on mistrza Jedi Bolla Ropala, będącego strażnikiem kryształu kyber, który był potrzebny do odczytania holokronu skradzionego ze świątyni Jedi. Mistrz Jedi został pojmany, a żołnierze Republiki broniący bazy - zabici. Na pomoc mistrzowi przyleciał Anakin Skywalker, wraz z Ahsoką Tano. Mimo iż, Republika wygrała bitwę, Cad Bane uciekł razem z kryształem i holokronem.

Bitwa o świątynię Eedit

Zobacz główny artykuł: Masakra na Devaronie.

Jakiś czas później, planeta została powtórnie zaatakowana przez Separatystów. Atakiem dowodził nowy uczeń hrabiego Dooku, Savage Opress. Po lądowaniu koło świątyni Eedit, droidy rozpoczęły atak. Po chwili dołączył do nich również mroczny akolita. Dowodzący obroną mistrz Jedi Halsey postanowił walczyć z Savage'em. Po krótkiej walce, został przezeń zabity, podobnie jak jego padawan Knox. Jakiś czas po bitwie na planetę przybyła drużyna Delta, która zabrała ciała martwych Jedi z powrotem na Coruscant.

Źródła