Wiedźmy mgły

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Wiedźmy mgły
Tytuł oryginalny: Witches of the Mist
Serial: Wojny klonów
Sezon: 3
Odcinek: 14
Data premiery w USA: 21 stycznia 2011
Data premiery w Polsce: 19 maja 2011
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 20 BBY
Poprzedni: Potwór
Następny: Władcy


Wiedźmy mgły (Witches of the Mist) to pięćdziesiąty ósmy odcinek serialu Wojny klonów i zarazem czternasty odcinek trzeciego sezonu. Jest także chronologicznie pięćdziesiątym dziewiątym odcinkiem serialu. Pokazano go pierwotnie w grudniu 2010 w kilku kinach w Stanach Zjednoczonych, wraz z odcinkami Siostry Nocy i Potwór. Na Cartoon Network zadebiutował 21 stycznia 2011, a w Polsce 19 maja tego samego roku.

Opis

Oryginalny

"Anakin and Obi-Wan, sent to track down the mysterious figure behind the deaths of several Jedi, soon find themselves on the trail of the monstrous apprentice that Ventress has created: Savage Opress. However, Dooku and Ventress also discover that this new apprentice has a will of his own..."

Polski

"Anakin i Obi-Wan, wysłani w celu wytropienia tajemniczej postaci odpowiedzialnej za zabicie kilku Jedi, wkrótce znajdują ślad potwornego ucznia, którego stworzyła Ventress: Savage'a Opressa. Jednakże Dooku i Ventress odkrywają, że ów uczeń ma także wolną wolę…"

Streszczenie

Wersja oryginalna
The Clone Wars
Witches of the Mist
Mysterious deaths!
Unknown to the Jedi,
a new threat has unleashed
on the galaxy: Savage Opress,
a pawn in the dangerous game
between Count Dooku and his
former assassin, Ventress.

The victims of his brutal
massacre on the planet of
Devaron are being returned
to the Jedi Temple for
evaluation. It's up to the
Jedi Council to find this
mysterious killer, and 
eradicate him....
Wersja spolszczona
Wojny klonów
Wiedźmy z mgły
Tajemnicze śmierci!
W galaktyce powstało
nowe zagrożenie, nieznane 
Jedi: Savage Opress,
pionek w niebezpiecznej
grze pomiędzy hrabią Dooku
a jego byłą zabójczynią,
Ventress.

Ofiary jego brutalnej
masakry na planecie Devaron
są transportowane do Świątyni
Jedi, gdzie ich ciała
zostaną poddane oglądowi.
Zadaniem Rady Jedi jest
znalezienie tego
tajemniczego zabójcy i
wyeliminowanie go...

"The path to evil may bring great power, but not loyalty."[1]

Przybycie drużyny Delta na Coruscant.

Do świątyni Jedi na Coruscant przybywają członkowie drużyny Delta. Komandosi wychodzą z promu na lądowisko, prowadząc przed sobą dwie trumny. Boss zawiadamia przybyłych Jedi, że w bitwie na Devaronie nie było ocalałych - zginęli również mistrz Halsey i jego padawan, Knox. Adi Gallia zauważa, że do tej pory czegoś podobnego mogła dokonać jedynie Asajj Ventress, lecz zginęła podczas potyczki o Sullust. Plo Koon mówi, iż być może mają do czynienia z nowym zagrożeniem, na przykład lordem Sithów. Obi-Wan Kenobi nie zgadza się z jego opinią i dodaje, że była to robota bezmyślnego zwierzęcia. Na Serenno Dooku trenuje z Savage'em Opressem w swoim zamku. Obaj zaczynają pojedynek na miecze, lecz hrabia z łatwością unika ataków Zabraka i krytykuje jego technikę. Ostatecznie udaje mu się go rozbroić i powalić na kolana. Dooku krzyżuje miecze na gardle ucznia i mówi, że mógłby być potężnym wojownikiem, gdyby otrzymał prawidłowe szkolenie. Savage klęka przed mistrzem. W sali Rady Jedi Yoda i Mace Windu pokazują Kenobiemu hologram z bitwy o świątynię Eedit; obraz przedstawia zabrackiego wojownika zabijającego Jedi. Obi-Wan ze zdumieniem bierze go za Dartha Maula. Yoda rozwiewa jego wątpliwości, mówiąc, że jest to osobnik tej samej rasy, pochodzący z Dathomiry. Mistrz Jedi odpowiada, iż Maul miał pochodzić z Iridonii, lecz Mace wyjaśnia, że to właśnie tam Sith się wychował. Yoda nakazuje Kenobiemu udać się na Dathomirę.

Dooku szkoli swojego ucznia na zewnątrz zamku. Tłumaczy mu, że musi wzmocnić swoje połączenie z Mocą. Aby zademonstrować jej potęgę, podnosi kilka kamiennych filarów, po czym nakazuje Zabrakowi uczynienie tego samego. Opress próbuje, lecz udaje mu się jedynie unieść je na niewielką wysokość. Uczeń pada na ziemię z wyczerpania i stwierdza, że uczynienie tego jest niemożliwe. Hrabia odpowiada, że tylko wmawia sobie, że nie da się tego wykonać; dodaje też, że niezbędne jest połączenie się ze swoją nienawiścią i kilkakrotnie razi ucznia błyskawicą. W przypływie gniewu Zabrakowi udaje się podnieść filary. Po chwili uczeń pyta jak można się obronić przed taką potęgą, lecz hrabia odpowiada, że mądry mistrz nie ujawnia od razu wszystkich swoich sekretów.

Kenobi i Anakin Skywalker docierają do wioski Braci Nocy. Obaj udają się na piechotę do centrum osady, a Obi-Wan ostrzega byłego padawana, by ten miał się na baczności i pozwolił mu prowadzić negocjacje. Dookoła nich gromadzą się wojownicy, którzy na rozkaz Viscusa ruszają do ataku. Jedi starają się walczyć tak, by nie skrzywdzić Zabraków. Po chwili Anakin dostrzega ich przywódcę i bierze go za zakładnika. Wojownicy cofają się, a mistrz wyjaśnia cel ich przybycia Viscusowi. Choć początkowo niechętnie, przywódca Braci wyznaje, że Matka Talzin powinna wiedzieć więcej na temat tajemniczego Zabraka, ponieważ jedna z Sióstr wzięła go sobie jako partnera. Kenobi przeprasza za najście i każe Skywalkerowi wypuścić Viscua. Jedi udają się w drogę powrotną, a wojownicy chcą z powrotem ich zaatakować, lecz powstrzymuje ich przywódca. Anakin pyta się kim jest Talzin, a jego były mistrz odpowiada, że jest ona liderką zakonu wiedźm znanego jako Siostry Nocy. Młody mężczyzna z ironią zauważa, iż Dathomira jest wyjątkowo rozrywkowym miejscem. Na Serenno Dooku oznajmia Savage'owi, iż zakończył on pierwszy etap szkolenia, więc dostaje zadanie - jest nim przyprowadzenie króla Katuunko przed oblicze hrabiego. Opress zapewnia, że tak się stanie i odlatuje na Toydarię.

Anakin bierze Viscusa za zakładnika.

Jedi docierają do fortecy Sióstr Nocy. Kenobi ostrzega towarzysza, że prawdopodobnie nie będą mile widziani. Obaj wychodzą z promu, lecz po chwili zostają otoczeni przez wojowniczki, które zabierają im broń i prowadzą do środka, przed oblicze Talzin. Obi-Wan wyjaśnia kobiecie cel ich przybycia, lecz ta odpowiada, że jej klan nie ma kontroli nad mężczyznami zamieszkującymi planetę. Kenobi nie chce jej uwierzyć, lecz Talzin odgryza się, mówiąc, że to, co słyszeli o zabójcy, to jedynie pogłoski. Anakin reaguje na to złością, lecz były mistrz uspokaja go. Kenobi tłumaczy Matce, iż Zabrak jest niebezpieczną osobą i ponownie prosi ją o podanie informacji na jego temat. Talzin zagląda w kryształową kulę i po chwili dowiaduje się, że Savage znajduje się na Toydarii. Jedi dziękują i wybiegają z pomieszczenia. Wkrótce Matka spotyka się z Asajj Ventress w fortecy i mówi jej, że nadszedł czas na wprowadzenie planu zemsty na Dooku. Mroczna Jedi jest pełna wątpliwości; według niej Opress nie jest jeszcze gotowy, lecz przywódczyni Sióstr zapewnia ją, że we dwoje uda im się pokonać hrabiego.

Savage przybywa na Toydarię, do pałacu króla Katuunko. Tam zostaje otoczony przez trzech strażników, lecz szybko się z nimi rozprawia i mieczem wycina wejście w drzwiach budynku. Gwardziści we wnętrzu pałacu ostrzegają króla przed intruzem, a ten każe im go powstrzymać. Zabrak wyłamuje drzwi i zabija otaczających go Toydarian, a następnie wchodzi na lewitującą platformę, by dotrzeć na poziom Katuunko. Król wyciąga miecz i mówi, iż nie da się zastraszyć. W tym samym czasie na planetę docierają rycerze Jedi. Opress atakuje Katuunko i obcina jego klingę. Toydarianin zaczyna uciekać, lecz jego przeciwnik łapie go za nogę i ogłusza, uderzając nim o ścianę. Na spotkanie Zabrakowi wychodzą Skywalker i Kenobi; Jedi wchodzą na platformy i rozpoczynają pojedynek. Katuunko w międzyczasie odzyskuje przytomność i ponownie usiłuje uciec, jednak Savage, przygnieciony przez swoich przeciwników, zaczyna dusić Toydarianina i po chwili zabija go. Następnie Opress niszczy swoją platformę tak, by przygniotła dwóch rycerzy i rzuca się do ucieczki, zabierając ze sobą ciało króla. Gdy dociera na platformę lądowniczą, używa Mocy, by zrzucić prom Jedi w przepaść. Skywalker i Kenobi wydostają się z pałacu i pożyczają statek od Toydarian.

Savage dociera na pokład krążownika Separatystów i tam prezentuje martwe ciało Katuunko hrabiemu. Dooku wpada z tego powodu w złość i razi ucznia błyskawicą. Zabrak błaga o wybaczenie, lecz Sith tłumaczy mu, że wyznawcy ciemnej strony nie wybaczają i ponownie wystrzeliwuje w jego kierunku błyskawicę. Do pomieszczenia wchodzi Ventress i mówi, iż ucznia nie powinno się traktować w taki sposób. Dooku oznajmia Opressowi, że może naprawić swój błąd, jeśli zabije Asajj. Mroczna Jedi wybucha śmiechem i dotyka czoła Zabraka, dzięki czemu przypomina on sobie, że jest jej sługą. Jedi lecą w kierunku krążownika, a Anakin stwierdza, że Zabrak zapłaci za to, co zrobił. Na miejscu obaj zaczynają biec korytarzami, pokonując po drodze droidy. Byli uczniowie Dooku rozpoczynają z nim pojedynek i po chwili wytrącają miecz hrabiego. Asajj każe Savage'owi zabić mężczyznę, lecz ten razi go błyskawicą. Kobieta ponownie odrzuca klingę przeciwnika i rusza do ataku. Dooku kilkakrotnie wystrzeliwuje błyskawicę w kierunku Opressa, aż ten nie ma siły, by wstać. Ventress krzyczy, by ten podniósł się i zabił hrabiego, lecz ten odpowiada jej, iż ich przeciwnik jest zbyt potężny. Mroczna Jedi stwierdza, że Savage jest słaby i sama rusza do ataku. Zabrak buntuje się i zaczyna dusić zarówno Dooku, jak i Asajj, po czym rusza do walki. Dooku ucieka wąskim tunelem znajdującym się w podłodze, a jego była uczennica rzuca się za nim w pościg. Opress również próbuje to zrobić, lecz przeszkadza mu w tym przybycie Jedi. Savage odpycha obu na korytarz.

Bunt Savage'a.

Dooku przedostaje się tunelem na niższy poziom, gdzie dopada go Asajj. Mężczyzna stwierdza, że bez wsparcia Zabraka Mroczna Jedi nie będzie stanowiła dla niego zagrożenia. Oboje rozpoczynają pojedynek. Walka toczy się również pomiędzy rycerzami, a Opressem. Hrabia przypiera Ventress do ściany, wytrąca jej miecze i razi błyskawicą. Następnie przygotowuje się do zadania jej ostatecznego ciosu, lecz kobieta zmienia tor klingi tak, że wpada ona na rury. Wydobywająca się z nich para oślepia Dooku i Asajj ucieka przez właz w podłodze, do kapsuły ratunkowej. Hrabia przekazuje droidom obecnym w hangarze, że Opress jest zdrajcą i nakazuje go wyeliminować. Maszyny wykonują rozkaz i atakują Zabraka, który wraz z Jedi wyszedł z korytarza. Zostaje on ranny, lecz udaje mu się odepchnąć napastników i uciec na pokład żaglowca słonecznego. Anakin i Obi-Wan odpychają ataki droidów i również wsiadają na swój statek. Ranny Opress dociera do fortecy Sióstr Nocy, gdzie spotyka się z Talzin. Z powodu odniesionych ran pada na podłogę, lecz Matka mu pomaga. Mężczyzna opowiada o zdradzie Asajj, a Siostra Nocy próbuje go uspokoić, mówiąc, że w przyszłości będzie miał wystarczającą siłę. Kobieta wyznaje mu prawdę: Zabrak ma dawno zaginionego brata, który żyje na wygnaniu. Savage początkowo nie dowierza temu, ale Talzin daje mu talizman, który ma mu pomóc w odnalezieniu krewnego. Opress przyrzeka, że wróci.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głos

Oryginalni

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Wiedźmy mgły.

Przypisy

  1. "Ścieżka zła może prowadzić do wielkiej mocy, lecz nie do lojalności."


Wojny klonów (The Clone Wars)
[Pokaż/Ukryj]
Główne Film kinowy - Serial telewizyjny
Odcinki Sezon pierwszy: 1: Zasadzka - 2: Wzlot Malevolence - 3: Cień Malevolence - 4: Zniszczyć Malevolence - 5: Rekruci
6: Upadek droida - 7: Pojedynek droidów - 8: Bombad Jedi - 9: Peleryna ciemności - 10: Kryjówka Grievousa
11: Pojmanie Dooku - 12: Gungański generał - 13: Upadek Jedi - 14: Obrońcy pokoju - 15: Najście
16: Ukryty wróg - 17: Wirus błękitnego cienia - 18: Tajemnica tysiąca księżyców - 19: Burza nad Ryloth
20: Niewinni z Ryloth - 21: Wolne Ryloth - 22: Kryzys zakładników

Sezon drugi (Rise of the Bounty Hunters): 23: Kradzież holokronu - 24: Puszka Pandory - 25: Dzieci Mocy - 26: Szpieg senatu
27: Lądowanie w punkcie deszczu - 28: Fabryka broni - 29: Strzępy terroru - 30: Władcy umysłu - 31: Intryga Grievousa
32: Dezerter - 33: Zaginiony miecz świetlny - 34: Mandaloriański spisek - 35: Podróż na pokuszenie - 36: Księżna Mandalory
37: Morderstwa w senacie - 38: Kot i mysz - 39: Łowcy nagród - 40: Bestia Zillo - 41: Bestia Zillo kontratakuje
42: Śmiertelna pułapka - 43: Wracaj do domu, R2 - 44: Wytropić po mistrzowsku


Sezon trzeci (Secrets Revealed): 45: Klony kadeci - 46: Żołnierze ARC - 47: Linie wsparcia - 48: Strefa wpływów
49: Korupcja - 50: Akademia - 51: Zabójca - 52: Złowrogie plany - 53: Polowanie na Ziro - 54: Bohaterowie po obu stronach
55: Walka o pokój - 56: Siostry Nocy - 57: Potwór - 58: Wiedźmy mgły - 59: Władcy - 60: Ołtarz Mortis
61: Duchy Mortis - 62: Cytadela - 63: Kontratak - 64: Ratunek z Cytadeli - 65: Zaginiony padawan - 66: Polowanie na wookiee


Sezon czwarty (Battle Lines): 67: Wodna wojna - 68: Atak Gungan - 69: Więźniowie - 70: Cień wojownika - 71: Misja litości
72: Droidy Nomadzi - 73: Ciemność w Umbarze - 74: Generał - 75: Różnica zdań - 76: Masakra Krella - 77: Porwanie
78: Niewolnicy Republiki - 79: Ucieczka z Kadavo - 80: Przyjaciel w potrzebie - 81: Oszustwo - 82: Przyjaciele i wrogowie
83: Pudełko - 84: Kryzys na Naboo - 85: Masakra - 86: Nagroda - 87: Bracia - 88: Zemsta


Sezon piąty: 89: Odrodzenie - 90: Wojna na dwóch frontach - 91: Przodownicy - 92: Miękka wojna - 93: Punkty krytyczne
94: Spotkanie - 95: Test siły - 96: Na ratunek - 97: Niezbędna więź - 98: Sekretne bronie
99: Słoneczny dzień w pustce - 100: Zaginiony w akcji - 101: Punkt bez powrotu - 102: Eminencja - 103: Odcienie rozsądku
104: Bezprawny - 105: Sabotaż - 106: Jedi, która wiedziała za dużo - 107: Pochwycić Jedi - 108: Niewłaściwa Jedi


Sezon szósty (The Lost Missions): 109: Nieznany - 110: Konspiracja - 111: Uciekinier - 112: Rozkazy - 113: Stary przyjaciel
114: Powstanie Clovisa - 115: Kryzys w sercu - 116: Zniknięcie - część 1 - 117: Zniknięcie - część 2
118: Zaginiony - 119: Głosy - 120: Przeznaczenie - 121: Poświęcenie


The Clone Wars Legacy: 122: A Death on Utapau - 123: In Search of the Crystal - 124: Crystal Crisis - 125: The Big Bang


Sezon siódmy (The Final Season): 126: Parszywa zgraja - 127: Echo z oddali - 128: Na skrzydłach Keeradaków
129: Ryzykowna gra - 130: Na obcej ziemi - 131: Zerwana umowa - 132: Niebezpieczny dług - 133: Znowu razem
134: Stara przyjaźń nie rdzewieje - 135: Uczeń widma - 136: W gruzach - 137: Zwycięstwo i śmierć
Komiksy kanoniczne Darth Maul: Son of Dathomir: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze
Książki kanoniczne Mroczny uczeń - The Clone Wars: Stories of Light and Dark
Encyklopedie kanoniczne Character Encyclopedia - Join the battle!
Komiksy legendarne Komiks online

Sezon pierwszy: 1: Prelude - 2: Shakedown - 3: Procedure - 4: Agenda - 5: Mouse Hunt - 6: The Fall of Falleen - 7: Discount
8: Departure - 9: Transfer - 10: The Dreams of General Grievous - 11: Bait - 12: Switch - 13: Headgames - 14: Neighbors
15: Cold Snap - 16: Shadowed - 17: The Valley - 18: brak - 19: Covetous - 20: Curfew - 21: The Ballad of Cham Syndulla
22: Invitation Only

Między sezonami: Hunting the Hunters: 1 - 2 - 3

Sezon drugi: Act on Instinct | Sezon trzeci: The Valsedian Operation


Seria komiksowa: Niewolnicy Republiki: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - wydanie zbiorcze | W służbie Republiki: 7 - 8 - 9 - wydanie zbiorcze | Bohater Konfederacji: 10 - 11 - 12 - wydanie zbiorcze


Powieści graficzne: 1: Shipyards of Doom - 2: Crash Course - 3: The Wind Raiders of Taloraan - 4: The Colossus of Destiny
5: Deadly Hands of Shon-Ju - 6: The Starcrusher Trap - 7: Strange Allies - 8: The Enemy Within - 9: The Sith Hunters
10: Defenders of the Lost Temple - 11: The Smuggler's Code


Darth Maul: Death Sentence: 1 - 2 - 3 - 4 - wydanie zbiorcze

Inne: Wąwóz śmierci - Opress Unleashed
Książki legendarne Zwykłe:
Wojny klonów: Adaptacja książkowa filmu - Dzika przestrzeń - Żadnych jeńców - Gambit: Misja na Lanteeb - Gambit: Oblężenie

Dla dzieci i młodzieży: 3D Nowy wymiar zabawy - Ackbar's Underwater Army - Adaptacja książkowa dla młodzieży - Ahsoka in Action!
Ambush - Anakin in Action! - Battle at Teth - The Battle Begins - The Battle for Ryloth - Boba Fett: Jedi Hunter - Bombad Jedi
Bounty Hunter: Boba Fett - Captured - Chewbacca and the Wookiee Warriors - Children of the Force - The Dark Side
Shadow Conspiracy - Day One - Destroy Malevolence - Don't Wake the Zillo Beast! - Downfall of a Droid - Draw Star Wars: The Clone Wars - Forces of Darkness - Front Row Seat Storybook - Galactic Force - The Galactic Photobook - Grievous atakuje!
The Holocron Heist - The Hunt for Grievous - Intergalactic Adventure - Jedi Activity Cards - Jedi Adventures - Jedi Heroes
Jedi in Training - Journey Through Hyperspace - Łowcy holokronów - Masters of the Force - Meet Ahsoka Tano - Misje Yody
The New Padawan - Obrońcy Republiki - Official Movie Storybook - Operation: Huttlet - Padawan Puzzles - Paint with Water
Pirates... and Worse! - Planets in Peril - Prepare for Battle - Press Out 'n' Build - R2-D2's Adventure - Rescue in the Sky
The Secret Villain - Stand Aside - Bounty Hunters! - Starcie Mocy - Sticker Storyteller - Sticker Coloring and Activity - Strzępy terroru
W obronie Republiki - Warriors of the Deep - Watch out for Jabba the Hutt! - The Way of the Warrior - Wielka księga naklejek
Yoda in Action! - Złoczyńcy i Łowcy Nagród - Follow The Force


Tajne misje: Oddział Breakout - Klątwa piratów - Pojedynek przy Strzaskanej Skale - Guardians of the Chiss Key


Wybierz swoje przeznaczenie: Ścieżka Jedi - Przygoda na Teth - Zaginiony legion - Kryzys na Coruscant - Tajna armia Dooku
Przewodniki i encyklopedie legendarne The Art of Star Wars: The Clone Wars - Campaign Guide - Encyklopedia postaci - Episode Guide - Incredible Vehicles
Kim jest wojownik Sithów? - Kim są Jedi? - Official Episode Guide Series 1 and 2 - The Official Episode Guide: Season 1
The Visual Guide - The Clone Wars: Ultimate Battles - The Clone Wars: New Battlefronts
Gry legendarne Clone Wars Adventures - Jedi Alliance - Lightsaber Duels - Republic Heroes - The Clone Wars (gra na komórkę) - LEGO Star Wars III: The Clone Wars
Ścieżka dźwiękowa film kinowy - sezony 1-6 - sezon 7 odcinki: 1-4 | 5-8 | 9-12
Inne HoloNet News: Rodia Supply Lanes Attacked by Pirates - Chancellor Palpatine's Approval Rating Falls
Galaxy Divided: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Czasopisma: The Clone Wars